Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2015/2016  (Pročitano 157920 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Zima 2015/2016
« poslato: 12. Oktobar 2015. u 16:41 »
Izašla je Accuweather sezonska za zimu,pa je red da se okači:



A dominant storm track featuring storms moving west to east across Europe will result in a stark contrast between cold air building across Scandinavia and milder air masses entrenched near the Mediterranean.While areas from central France and northern Spain through the Alps and into eastern Europe will experience a high number of storm systems, northern France and much of the United Kingdom will be spared the worst of winter's vengeance.
High pressure to the north of the United Kingdom for much of the winter season will result in a very typical winter for parts of northwest Europe with stretches of tranquil weather and overall near-normal temperatures.While the winter will not be free of cold air masses and powerful wind storms, much of the season will pass with near-normal temperatures and only occasional storms.
The greatest threat for damaging wind storms in the United Kingdom, Ireland and northwest Europe appears to be through December as storms approaching from the Atlantic will push into western Europe.
As the winter progresses, this storm track will press farther south and limit the threat for any damaging wind events, resulting in periods of tranquil weather from England into northern France and western Germany.
According to AccuWeather Senior Meteorologist Alan Reppert, "The United Kingdom and Ireland look to avoid the worst storm impacts as most of the storm systems track to the south across France and northern Spain.
Extreme cold is also expected to be limited for northwest Europe as the core of the cold air builds over Scandinavia and then is unleashed southward with only brief periods of below-normal temperatures reaching northwest Europe.
The one exception will be Ireland and Scotland where colder-than-normal water temperatures in the North Atlantic will keep high temperatures below normal for much of the winter. Overnight low temperatures will still be near normal.
While northwest Europe evades much of winter's cold air, areas from Denmark and Germany eastward through Poland, Belarus and the Baltic States will not be as fortunate.The first half of winter will only feature brief glimpses of cold air as the core of the cold continues to build over Scandinavia.
During the second half of winter, this cold air will make frequent pushes southward, bringing the coldest air of the season to Berlin, Warsaw and Minsk.
With storm systems providing occasional moisture from the Mediterranean Sea and cold air pressing southward from Scandinavia, there will be an elevated threat for snowfall events during the second half of winter as well.
The primary storm track for the winter season in Europe will feature Atlantic storm systems moving from northern Spain and southern France eastward through northern Italy and the Alps before advancing farther east across the northern Balkans and into Ukraine.
"This storm track will bring a higher-than-normal risk for strong wind storms to northern Spain and western France," according to AccuWeather Meteorologist Tyler Roys.
Another result of this storm track is an elevated concern for flooding events in southeast France, northern Italy and the northwest Balkan Peninsula.
Unlike previous winters which featured slow-moving storm systems that brought several days of heavy rain to Italy and the Balkan Peninsula, storms will generally be fast-moving but moisture-loaded. This will result in numerous short-duration but heavy-precipitation events.
Moisture from the Mediterranean will fuel these storm systems and cause heavy rainfall and high-elevation snow in the Alps.
"The high frequency of storms moving through the heart of Europe will favor above-normal snow in the Alps and a good season overall for skiers," according to AccuWeather Senior Meteorologist Jason Nicholls.
While the storms will bring frequent snow to the Alps, milder-than-normal air may still result in some poor slope conditions during the first half of winter.
Farther east, snow will also become a bigger threat during the second half of the season from Slovenia and Croatia into Hungary, Slovakia northern Romania and western Ukraine as cold air from Scandinavia presses southward and interacts with storms approaching from western Europe.
While low-elevation snow is expected to be less than last year, the higher elevations such of the northern Dinaric Alps and Carpathian Mountains will still see frequent snowfalls.
Above-normal temperatures are expected for long periods of time across Portugal, Spain, Italy and much of the Balkan Peninsula.





NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #1 poslato: 12. Oktobar 2015. u 17:01 »
Blaga zima za nas a visok pritisak nad  Britanijom dobar deo zime iskreno sumnjivo mi to, ja mislim da ce biti nekoliko ledenih perioda, ... Ali ajde sta ja znam, moram njima da vise verujem... :)

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #2 poslato: 12. Oktobar 2015. u 17:08 »
Da jos da dodam na balkanu ce srednja zimska temperatura biti 22C u plusu sa monsunskim kisama. Znaci u skolama moze da se ispise zima za nase podrucije je proslost,to tako izgleda po njima. Prosle godine javljali hladne talase ka nama a dobili smo,toplinu iznad prosecnu. Oni puno bezorazni su i sada ova njava kisa svi lupaju puno padavina ce pasti a ono u Vojvodini jedva 20mm pade kise od ovoga ciklina za 5 dana ne znaju kamoli za 4 meseca. Leta su majstori skidam kapu,ali zime ne znaju da pogode. Nemaju oni pojma o nasem podruciju.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Geodeta

  • *
  • Poruke: 27
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd-Novi Beograd
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #3 poslato: 12. Oktobar 2015. u 18:00 »
Pozdrav svim forumasima, a narocito zimoljubcima???
Neoglasavam se cesto na ovom forumu,zapravo imam samo nekoliko poruka,i mozda jesam laik za meteorologiju ali mi kod ove i ostalih accuweather-ovih prognoza upadaju u oci dve stvari:
1.U poslednje dve prognoza accuweather nije imao zavidnu tacnost u predvidjanju evropske zime,za Ameriku neznam, tako da i uobicajeno nepridajem preteranu vaznost ovoj prognozi,mada se obavezno poradujem ako najavljuje ostru zimu :neznam:
2.Takodje moram da primetim da je ovogodisnja prognoza poranila i to cak mesec dana u odnosu na prethodnu godinu.
I u novembru tesko je predvideti zimu koja dolazi, kamoli u oktobru, a jos veca je greska deprimirati se gledajuci ovu prognozu.
Retko se desava da se sezonske prognoze ostvare sa velikim procentom tacnosti.
Ja sam veliki zimoljubac i zaista mi je dosta ovih bljutavih zima koje smo u prethodne tri godine imali i mislim da bi ove godine i bio red za neku malo jacu ;D

Van mreže Blaž

  • *
  • Poruke: 93
  • Starost: 36
  • Lokacija: Slovenija; Tržič (516 m), 12 km od granice sa Republikom Avstrijom
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #4 poslato: 12. Oktobar 2015. u 18:08 »
Meni več sada zima, šta če tek biti ako tako nastavi... ::) :nelupaj:. Nadam se nešto topliji zimi jer ovde kad zaladi onda zaladi ono junački, pa još i do trečeg meseca skoro pa nema Sunca... :hitna:
Lep pozdrav, Blaž

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #5 poslato: 12. Oktobar 2015. u 18:28 »
Wow hladno na severu i toplije na jugu, ma jel moguce?!  :kick:

Jako grubo uradjena prognoza. Nastavljaju sa losom reputacijom sto se tice prognoze za zimu...

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #6 poslato: 12. Oktobar 2015. u 19:07 »
Pozzz!! Ja sam zimoljubac pa bih za ostale kolege formurase  okacio ovaj izlaz GFS-a. Koji kontrira ovima is Accu-a,a prelep je izgleda da bi krajem oktobra vec usli u pravu zimu.  Naravno da ce se menjati ali ovo je vec 10 dan zaredom gde crta ovu bombu od zime, i samo jos  povecava hladnocu. Nadam se konacno prvom snegu jel niz od 3 godine uzastopne morao bi prekinuti vec krajem ovoga meseca pa do aprila. Time bi zadovoljila zima sve zimoljubce,i tako se iskupila za ispade predhodne. =D
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #7 poslato: 12. Oktobar 2015. u 19:31 »
Sezonke ce varirati kao sto su i prije to cinile. Ima jos dobrih dva mjeseca do zime. Modeli ce jako imati problema oko izracuna zimskim mjeseci upravo zbog hladnog Antlantika koji je daleko ispod prosjeka. Tako da jedan izlaz modela nista ne znaci, ali da su vecina parametara naklonjena prema blazoj zimi to jeste. Ali sve u svemu vidjet cemo. Iskreno jedva cekam zimu da vidim kako ce se odraziti taj hladan Antlantik na sinopticke situacije i zimu.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #8 poslato: 12. Oktobar 2015. u 20:56 »
Ovo je cisto nagadjanje , sasvim je normalno da zimi ima i hladnijih i toplijih perioda , i leti da ima i hladnijih i toplijih perioda , e sad sta kaze 2 meseca pre pocetka zime , sto bi stariji rekli to vezi macku o rep :)

Videcemo ja asam zimoljubac , bice kako mora biti :)

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #9 poslato: 12. Oktobar 2015. u 21:30 »
Blaga zima za nas a visok pritisak nad  Britanijom dobar deo zime iskreno sumnjivo mi to, ja mislim da ce biti nekoliko ledenih perioda, ... Ali ajde sta ja znam, moram njima da vise verujem... :)
Nije to baš tako jednostavno. Ne znači uvijek visok pritisak nad Britanijom hladnoću nad Balkanom.

Naravno, zbog našeg geografskog položaja i blizine mora, svaka zima ima svoje hladne prodore i malo toplije prodore. Ali sigurno nećemo zvati zimom ako u sred zime imamo samo dva ili tri hladna prodora od 3 dana. To nije zima. Ali moramo prihvatiti činjenicu da ne živimo u Rusiji ili Ukrajini pa da imamo tu neku zimsku konstantu.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #10 poslato: 12. Oktobar 2015. u 21:57 »
 ^^ Podrinjac nisam tu zavrsio tj. napisao potpuno svoje razmisljanje... Kao sto je i laky napisao da toliko bude hladno na severu a toplo na jugu nije ni meni jasno, sa druge strane hladan atlantik i anticiklon nad britanijom, znaci i da bi bilo dosta ciklona u mediteranu i meni nije jasno da ako ce takva situacija biti veci deo zime da neki ciklon ne povuce taj veoma hladan vazduh na nekih nedelju dana npr....  Ja sam amater koji dosta toga ne zna i ne zamerite ako pogresim...Znam da nama treba za pravu zimu Sibirski anticiklon i mislim da je vreme da se te stvari poklope... Eto sad sam i procitao da je accuweather gresio dosta zadnjih nekoliko zima i da mu je to slaba tacka da kazem tako da ovo necu shvatiti ozbiljno, ali da znaju dosta vise od nas to stoji i da je tako dugorocna prognoza veoma nepredvidiva....

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #11 poslato: 12. Oktobar 2015. u 23:05 »
Prošlogodišnja prognoza Accuwaethera za zimu 2014/2015  uopšte nije bila loša za naše krajeve, pa se nešto ipak nismo smrzli prethodne zime. Bila je toplija i manje snežna od proseka.




Zašto bismo onda sada previše verovali njihovoj prognozi?  :D

Malo sam analizirao zimske sezone u Beogradu od početka merenja na Vračaru (od 1887. godine), i nisam naleteo na slučaj da se dogode 4 vezane izrazito toplije zime. Imali smo poslednje 3 zime toplije od proseka (od tih ona 2013/2014. je bila baš veoma topla), ne verujem da će i četvrta biti takva. Eto malo i pozivanja na statistiku, ako joj je verovati. :D  Daleko od toga da je taj podatak neka garancija da ova zima neće biti topla, ali svakako je zanimljiv da se spomene.


Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #12 poslato: 13. Oktobar 2015. u 17:10 »
Koliko je ovaj model tačan, ja to ne znam. Ali ću ga postaviti  :-:

Po njegovim izlazima samo bi decembar trebao biti znatno topliji od prosjeka, dok ostala dva zimska mjeseca oko prosjeka ili malo toplija od prosjeka.



Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #13 poslato: 09. Novembar 2015. u 23:25 »
Evo jedne italijanske prognoza za prvi zimski mesec.
Za sada nema razloga za neki optimizam ali tako je najbolje.


Van mreže ElGatoNegro

  • *
  • Poruke: 140
  • Starost: 36
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #14 poslato: 10. Novembar 2015. u 17:37 »
Toskana  i Alpi na preko 2000 mnv,tek oni da dobiju sneg u decembru ☺ čemu onda mi da se nadamo. U svako slučaju biće zanimljivo pratiti ovu zimu. Makar njenu drugu polovinu.. do prve dekade decembra smeo bih se usuditi prognozirati ovakvu monotoniju...

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #15 poslato: 25. Novembar 2015. u 17:34 »
Kakve karte za pocetak klimatoloske zime, nemam reci prolece u najavi i temperature preko 10C, ne samo kod nas nego i u vecem delu kontinenta. Sinopticka situacija preslikana kao sto je bila u prvoj polovini novembra..

Prave zime i bloka iznad Skandinavije nema na vidiku za sada.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #16 poslato: 25. Novembar 2015. u 20:15 »
Što se tiče ECMWF Ansambla za Novi Sad, takođe mrka kapa. Deluje mi da ima nade tamo u trećoj dekadi decembra.


Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #17 poslato: 25. Novembar 2015. u 20:21 »
Joe, gde nalazis taj ECMWF-ov ansambl?
Prema njemu imacemo dosta padavina u decembru :jupi:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #18 poslato: 25. Novembar 2015. u 21:16 »
Na kartama je sve to slabo, nema prave zime na vidiku.
Ovo je jedan(prvi) hladan talas koji ce se uskoro zavrsiti a posle toga verovatno period sa nesto visim temperaturama, ne bih rekao da ce biti bas prolecne ali ce svakako biti daleko od zimskih.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2015/2016
« Odgovor #19 poslato: 25. Novembar 2015. u 21:27 »
Mozda je jos i rano za bas onu pravu zimu. Tacno tako posle ovog malo hladnijeg perioda, dolazi do porasta temperature i stabilnog vremena. Sad videcemo koliko ce to da traje. GFS 12Z vidi tako polovinom prve dekade decembra novi prodor hladnog vazduha na Balkan a krajem prve dekade bi doslo do formiranja anticiklona da tako kazem u Rusko-Skandinavskoj koprodukciji, koji bi otvori put prodoru jos hladnije vazdusne mase sa istoka. Licno ne verujem u takav scenario ali bilo bi lepo da nas GFS iznenadi.