Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2016/2017  (Pročitano 144726 puta)

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Zima 2016/2017
« poslato: 17. Novembar 2016. u 17:55 »
Vreme je da se otvori i ova tema.
Evo zanimljive analize predstojeće zime koju je uradio Marko Čubrilo.

https://meteomarko.wordpress.com/2016/11/02/kasna-jesen-zima-2016-17/

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #1 poslato: 17. Novembar 2016. u 18:19 »
 ^^ Sinoc sam ceo tekst procito.. Dosta dobra analiza,i bas opsirno pojasnjeni mnogi pokazatelji.. Ako se ostvari 50,60% toga bice zima jaca od prethodnih nekoliko :)

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #2 poslato: 17. Novembar 2016. u 19:34 »
Analiza jeste opširna i dobra s njegove strane sa dosta tih parametara, ali realizam je druga stvar.
Pročitajte njegovu analizu prošle zime gdje je govorio da će drugi dio zime biti pravo zimski... i je li se ostvarilo ?
Ali vidjet ćemo. Jedva čekam zimu ...
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #3 poslato: 17. Novembar 2016. u 21:05 »
Lepo za citanje jeste, ali realno glupost je prognozirati tako nesto.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #4 poslato: 17. Novembar 2016. u 23:23 »
Слажем се са колегом, стварно је глупост прогнозирати тако нешто, искрено мислим да ово нема везе са везом.  :confused:

Иначе вечерашњи EC вечерас црта почетак покушаја блока над Скандинавијом, па ако се то оствари имало ми простора за продор хладноће са североистока на наше подручје, пратимо даље.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #5 poslato: 18. Novembar 2016. u 00:54 »
Prosto nisam želeo da pročitam šta piše.  :O
Naravno, na ovo se primi onaj najlakoverniji stalež ljudi, koji ne shvata šta je meteorologija.
Marka znam sa fejsa, stalno kači neke karte i analize, više puta sam hejtovao njegove prognoze sa razlogom.
Ne znam da li je diplomirani fizičar, pošto se spominje da radi u školi, ali ono što je meni nepojmljivo je da u on u tekstu izostavlja jedinice neke veličine, ili je napiše rečima. Možda deluje bezazleno i glupo, ali to dosta govori o nečijem znanju.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #6 poslato: 18. Novembar 2016. u 01:27 »
 ^^ Ma kakvi prognoze su pouzdane I na tri meseca  :rofl:  Ja napisao kada bi 50%bilo tacno od te prognoze sve  zime unazad do onog februara 2012e bi bile "maciji kasalj"  :grin:
Ni za 10 dana unapred se ne zna kakvo ce vreme biti a tek o periodu od 3 meseca da I ne govorim
« Poslednja izmena: 18. Novembar 2016. u 01:51 risbo gr »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #7 poslato: 18. Novembar 2016. u 02:18 »
Covek prosle godine izanalizirao prognozu raznih parametra, indeksa itd...Kao i svaka dugorocna prognoza obicno se ne ostvari...Isto necu citati ovaj tekst... Prognozu za vise od 10 dana ne gledam a retko i vise od 7 osim kad je ovako monotono pa trazim svetlo na kraju tunela...Doduse sad je bas dobro sto je posle onih obilnih kisa dosao stabilan period... Drugacija je ova jesen nego prethodnih nekoliko, dosta snega i hladnoce u Sibiru, ali sve u svemu ne zna se kakva ce zima biti...

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #8 poslato: 18. Novembar 2016. u 08:32 »
Kao što je Meda sinoć rekao EC i u novom izlazu vidi formiranje AC iznad Skandinavije. S obzirom da je 240-ti sat ne treba još predavati tome neki značaj.




Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #9 poslato: 18. Novembar 2016. u 17:19 »
Prema EC-u druga polovina idućeg mjeseca tek zimska. Moguće kraće zahlađenje početkom mjeseca, ali ništa značajno.
Ova južina do kraja ovog mjeseca uništit će dojam koji je ovaj mjesec do sada ostavio.
Velika je šteta što 12.11. nismo imali ništa osim suhog snijega i kiše. Da je barem malo snijega bilo na tlu kroz 3-4 dana.
Prosjek za Osijek su 3 dana sa snijegom na tlu u 11.mjesecu. Ove godine to nije ostvareno kao ni zadnjih godina. :(
I opet se pokazuje istinitim teza da kada god u Americi ima zime kod nas nema. Oni očekuju zahlađenje u zadnjoj dekadi, a kod nas toplina.

Van mreže Rajkovo

  • *
  • Poruke: 76
  • Starost: 37
  • Lokacija: Majdanpek
    • rajkovo.rs
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #10 poslato: 18. Novembar 2016. u 18:09 »
Pozdrav forumaši  :tu: :tu: :tu:
Jedno pitanje za iskusnije ovde  :worthy: :worthy:
Da li je moguće da se ostvari ovaj scenario za period oko 02.12
http://modeles.meteociel.fr/modeles/gfs/runs/2016111812/gfs-2-324.png?12

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 257
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #11 poslato: 18. Novembar 2016. u 23:12 »
Ako se nakon 25og u celu pricu ubaci celodnevna magla ne gine nam vestacka zima sa ispod 5 stepeni,inace na vidiku nesto i nema prave zime i prodora sa severoistoka jos uvek,nadajmo se da modeli grese i da ce vec od sutra promeniti svoje misljenje.


Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #12 poslato: 19. Novembar 2016. u 01:09 »
Pa dobro EC i dalje drzi stvaranje AC bloka severno, doduse to je sada nad Britanijom, a jutros je bilo nad Skandinavijom ali hladnoca je idalje tu u kasnim satima. Evo kako izgleda vecerasnji EC u 240h pa uporedite gore sa jutrosnjim.

Hladnoca jos nije stigla do nas u 240h, ali se priblizila u odnosu na jutros. Naravno vec ujutru moze lako sve da nestane. Najnoviji GFS(18z) ne vidi nista slicno,vec plus na visini sve do 384h.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #13 poslato: 19. Novembar 2016. u 01:33 »
Просек EC-а за поменути период.



Дакле постоје неке назнаке подизања гребена према Британији и Скандинавији, али то је исувише далеко за неке детаљније прогнозе.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #14 poslato: 19. Novembar 2016. u 10:56 »
 ^^ ^^ Jutros se prosek EC-a još malo popravio, raduje takođe da je on pao ispod nule u tako dalekom terminu (i dalje je oko 240-og sata).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 257
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #15 poslato: 19. Novembar 2016. u 15:28 »
I opet taj zapad Evrope umesto severoistoka,hladnoca koja ce oko 25og biti na severu Skandinavije izgleda da ce otici ka Rusiji umesto ka Evropi i nama,a mi ako uopste i dobijemo nesto sa tog zapada em ce to biti krajem meseca,em ce verovatno biti samo kise ili kratko susnezice i to ako uopste dodje do delovanja nekog ciklona tad,ako li ne,samo nastavak monotonije i temperature oko te 10ke.

Van mreže снег

  • **
  • Poruke: 518
  • Starost: 46
  • Lokacija: Партизанов стадион- понекад Врдник Фрушка гора
  • ЈОШ СЕ ЗИМЕ НЕ ПРЕДАЈУ!
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #16 poslato: 19. Novembar 2016. u 15:57 »
Верно сам са вама свих ових година, поготово у зимском делу године, али врло ретко нешто пишем, јер сматрам да није поента само писање ради писања и сабирања постова, већ да једни од других учимо и када пишемо и коментаришемо то радимо са смислом.

Бојане, опрости, запало ми је за око твоје коментарисање карата. Имам утисак да ти је потребно још труда и учења да би са већим смислом писао коментаре на синоптичке карте. Пошто волиш метеорологију, као и ја, верујем да ћеш прихватити мој добронамеран савет.

Последњи излази не упућују на то да ми имамо било какве везе са краткотрајним спустом хладнијег ваздуха над Атлантиком пред и око 25. 11. Нама је од највећег значаја могућност продора хладног ваздуха са североистока преко североисточне Европе (северни део европске Русије, јер Русија јесте у Европи тј. овај њен део који ми посматрамо на картама) око 28.11. ЕЦ ми делује убедљивије по питању тог продора, ГФС сдитљивије. Но, нас снегољупце радује таква могућност. А да ли ће за 10 дана са тим могућим захлађењем бити суво, или неких падавина и каквих, то се слажем са Бојаном, рано је да се тврди.

Праштајте, само сам саветовао.
Небеса казују славу Божију а природа савршену лепоту Творчеву.

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 257
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #17 poslato: 19. Novembar 2016. u 16:43 »
Amaterski se bavim ovim,nazalost vremena za vise nemam,ko i dalje zeli moje komentare neka se javi.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #18 poslato: 19. Novembar 2016. u 19:59 »
Полако се приклањају GFS и његов контролни излаз EC-u. У овом излазу и они виде продор хладног ваздуха са севера на Блкан, чак се црта и нешто падавина до наиласка хладног фронта. Ево и како то виде његови енсембли.

Просек и даље неутралан да кажем, али полако све води ка хладном продору.



Вечерашњи EC могу слободно рећи одличан. Хладноћа продире још дубље на југ, па се ту мота и нека циклогенеза. Још је то све климаво али постаје све занимљивије за праћење.

Ево и неколико карата.









Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #19 poslato: 19. Novembar 2016. u 20:06 »
 ^^ bojane nema nista niko protiv tebe ali  cesto objavljujes i nista konkretno, nastavi da budes aktivan ali konkretnije malo  :)
A to bih preporucio i majstoric17 koji je banovan sa komsijskog foruma zbog ovakvih poruka... Moj vam je savet a vi kako hocete...
Kuva se nesto oko 28. novembra iako se to vodi pod jesen ovo je kratkotrajan zimski prodor za sada... Daleko je ali svako zahladjenje se pojavi prvo u dalekim satima  :grin:
Edit: Joco dok ja pisao poruku i gledao karte ti me pretece, nema veze ova karta moja lepsa a i za Nis je   ;)  :D Dok za temperaturu tvoja bolja, od sad je koristim i ja :)


-10 po visini to cini mi se prvi put ovog novembra