Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2017/2018  (Pročitano 110345 puta)

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #120 poslato: 04. Januar 2018. u 19:51 »
Ec odlican,Skandi Ac od pocetka do kraja I otvaranje puta hladnoci sa istoka

Kakva borba 2 modela,idemo EC :comeon:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #121 poslato: 04. Januar 2018. u 23:15 »
Gfs se izgleda polako priklanja Ukmo I Ecu u 18zu :comeon:,sada je Skandi Ac dobro razvijena I ide mnogo svernije a hladan vazduh moze da se podvuce ispod nje,pratimo
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #122 poslato: 04. Januar 2018. u 23:45 »
Zamolio bih članove, iako pretpostavljam da nekima to nije bitno, da pokušaju da numeričke modele ne nazivaju "odličnim" ili "užasnim", "očajnim" i slično samo na osnovu toga da li im se sviđa ili ne sviđa određena sinoptička situacija koju model "daje". Ovo sam dobronamerno pisao i prethodnih godina, pokušao sam da objasnim kako se ocenjuje kvalitet nekog globalnog modela ali vidim da ovde ima velikih stručnjaka koji na osnovu 2-3 situacije jasno "znaju" da li je GFS ili ECMWF ili UKMO ... "odličan/očajan"  (o terminu "tata" imam komentar koji neću da napišem ;)) i slično.
Moj komentar nije "uperen" protiv nekog člana pojedinačno, ovo je samo molba sa željom da se kvalitet pisanja na ovom forumu malo podigne jer mislim da je forum pre 5-6 godina bio bolji/kvalitetniji. Naravno ovo je samo moje mišljenje, nadam se da je jasno da od foruma nemam nikakvu ličnu "dobit" (dakle "isto" mi je da li je forum sjajno posećen i da li npr. ima puno ili malo firmi koje žele reklamu na portalu ili koliko ljudi "lajkuje" FB stranicu, koliko ima unique visitors...) pa samim tim moju molbu upućujem dobronamerno a naravno svako ima pravo da piše kako hoće dok to moderatori i administratori odobravaju. Pretpostavljam da se nekim članovima neće svideti ovo što sam napisao ali ima nekih komentara/postova (naročito u prognozama) koji se meni ne sviđaju pa ih "trpim"  ;) ali srećom ima i onih veoma kvalitetnih koje sa zadovoljstvom čitam. Znam da ima članova ali i posetilaca koji nisu registrovani članovi koji imaju puno toga kvalitetnog da napišu ali to ne žele (ovi drugi tj. posetioci neće ni da se registruju) jer npr. vide neke postove koji ne priliče iole ozbiljnom meteo-forumu i onda ne žele da učestvuju na istom forumu.
P.S. Molim da mi eventualno "iznenađeni i uvređeni"  ;) članovi oproste na "oštrini" ali kada se već dozvoljava da svako piše maltene bilo šta u prognozama onda smatram da mogu ja malo da kritikujem, naročito što mislim da iza sebe imam značajan broj bar "relativno kvalitetnih" postova (ne mislim na komentare u "aktuelnim prilikama" nego na neke "ozbiljnije" teme).

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.999
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #123 poslato: 05. Januar 2018. u 11:01 »
Jutrosnji izlazi korak unazad ponovo.. Izgleda da polako gubimo jos jednu "zimsku" dekadu, sa verovatnocom da ova nazovi zima bude u top 3 najlosijih( zasad ima sve predispozicije) :) 

Van mreže Sapcanin123

  • **
  • Poruke: 618
  • Lokacija: Sabac-centar
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #124 poslato: 05. Januar 2018. u 15:22 »
Po porukama mogu zakljuciti da se pocetak promene vremena nazire 10.1. Ili negde u tom periodu.Pa kad onda mozemo ocekivati zimu???Sredinom februara??Mislim da je i ova zima otisla u nepovrat.Imali smo ona dva tri vikend snega.Dosta nam je i to........

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 236
  • Starost: 57
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #125 poslato: 05. Januar 2018. u 23:17 »
Још је рано за "отписивање" и овогодишњег јануара а камоли целе зиме. Било је сасвим солидних зима у релативно блиској прошлости а које су своје "зубиће" показале у другој половини јануара, затим у фебруару и неретко, и у марту. Од среде-четвртка са истока нам долази прва испорука хладног ваздуха која ће температуре, и по висини, и у нижим пределима, увести у границе просечних за ово доба године. Уз релативно малу промену смера ветра, доћи ће до значајног пада температуре.

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 32
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #126 poslato: 06. Januar 2018. u 14:25 »
Nema se tu šta pametno reči, Antlantik definitvno pobjedjuje i ovaj mjesec.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.204
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #127 poslato: 06. Januar 2018. u 14:40 »
E baš nemamo sreće nikako.

Taman "nameštamo" zimski raspored sistema u Evropi, kad ono kreće hladnoća da se "čisti" sa zapada severne Amerike i hladno jezgro ubrzano leti ka Atlantiku gde se razbuktava ponovo ciklogeneza.  :facepalm:

Ironično, ali da se zadržala ovakva hladnoća tamo u SAD i dalje i mi dobili pravu zimulju, jer ciklon na okeanu bi bio zapadniji odnosno ne bi bio prisiljen da ovako leti ka Evropi.

Jedina buduća nada za zimulju u takvom setup-u je izdizanje bloka na Atlantiku, odnosno azorskog AC, ali to ko zna kad će biti, to su izrazito daleki sati.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #128 poslato: 06. Januar 2018. u 15:41 »
Jednostavnoo je preatlanticnaa ova zima previse ciklona ima gore da mora bas da nam se poklopi da bi dobili zimu,ja cekam zimu kada ce polarni vorteks biti konstantno dislociran,I gde ce 950hpa na Atlantiku biti retkost,tada bi blokovi samo nicali I ne bi bilo tesko da se poklopi zima kod nas,ovako igramo loto ko ce dobiti bar jedan hladni prodor
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.467
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #129 poslato: 06. Januar 2018. u 15:54 »
Pre nekoliko dana bas pogleda tu hladnocu koja se premesti u Atlantik i reko ovo ce sigurno da zaje?e nesto iako tada ciklon bio zapadnije...
Kao davljenik koji se i za slamku hvata pregledah modele pa ubacujem ovaj ukmo... inace ne verujem ali eto neka ga ovde jer je razvijenija diskusija...  :) Jel se meni cini jer nisam gledao bas svaki izlaz ova 2 ili 3 dana ali kao da gfs u jednom izlazu daje zahladjenje sa severozapada u drugom sa istoka....? Sve u svemu nista   :)

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #130 poslato: 06. Januar 2018. u 16:00 »


Pri ovim brzinama zonalnog vjetra, neka bolja sinusoidnost  JS i amplitudama takvim da nam se spusti hladnoća je teško održiva. I da se formira neki blok, to se pomjera/narušava ubrzano.
Ako ne nastavi pomjeranje (već sam pisao u temi za PV) termina smanjenja brzina zonalnog vjetra, nade imamo tek krajem druge dekade i treće dekade, za neki održiviji blok, ako se stvore uslovi za formiranje. NAO je neumoljiv u "+" do neutralan, do 15 dana, tako da je i to indikator.
Nadao sam se, naivno, da ova Scandi AC bude početak u dovlačenju hladne zračne mase iz Sibira istočno od nas, tako da bude olakšano hlađenje nekim kraktotranjim upadima kod nas, ali nama niti su upadi plodni niti... Ipak, ne treba gledati sve crno.



Van mreže СрпскиСељак

  • *
  • Poruke: 158
  • Lokacija: Србија
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #131 poslato: 06. Januar 2018. u 17:09 »
Фебруар ће да покаже зубе 10так, 15 дана и то је све од зиме ове сезоне.Добро прођосмо браћо,ел видесте како прођоше северно американци,зато не кукајте много за зимом :thumbup: :comeon:


Van mreže Кембел

  • *
  • Poruke: 53
  • Lokacija: Kraljevo
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #132 poslato: 06. Januar 2018. u 17:10 »
Још је рано за "отписивање" и овогодишњег јануара а камоли целе зиме. Било је сасвим солидних зима у релативно блиској прошлости а које су своје "зубиће" показале у другој половини јануара, затим у фебруару и неретко, и у марту. Од среде-четвртка са истока нам долази прва испорука хладног ваздуха која ће температуре, и по висини, и у нижим пределима, увести у границе просечних за ово доба године. Уз релативно малу промену смера ветра, доћи ће до значајног пада температуре.

Море, од новембра смо имали три видекнд снежића и од тад смо гледали моделе и надали се развојима и ништа. Ову зиму може да повади само ефектна друга половина јануара, цео фебруар и пола марта. Најбоље је да ћемо да чекамо март да видимо снега  :D Мада, ја очекујем минус тек у априлу, кад му време није, то ће да врати климу у просек  :grin:
Екстремни зимољубац.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.300
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #133 poslato: 06. Januar 2018. u 17:14 »
Ohohoho evo nam ga ceo trolejbus... ;)

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #134 poslato: 06. Januar 2018. u 17:25 »
Aaa UKMO bas uporan :D I u 12z daje istocni prodor uz lepo postavljenu skandi,nije savrseno vise je za Grke I Turke povoljan po pitanju zime Ali  je bajka u odnosu na Gfs
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Sapcanin123

  • **
  • Poruke: 618
  • Lokacija: Sabac-centar
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #135 poslato: 06. Januar 2018. u 17:41 »
Sami znate da nama za pristojnu zimu i sneg treba da se poklopi hiljadu i jedan faktor,a za to nema vremena,barem po modelima

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.078
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #136 poslato: 06. Januar 2018. u 18:14 »
Али зато не сумњам да ће се све поклопити у априлу, права синоптичка ситуација која нам одговара и да ћемо добити суснежицу/снег на + 1 C.

Тако то буде углавном.

Сви потенцијали се своде у 240 + h, ако ништа друго бар ће температуре за који дан иоле у границама нормале, али ни то изгледа неће дуго потрајати.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #137 poslato: 06. Januar 2018. u 18:45 »
Mislim da vremena jos ima i da zima ona prava sigurno jos nije izgubljenja. E sad da li ce se i desiti to niko ne moze da zna. Opet da se vratimo u 2012. tada su modeli videli promenu tek negde krajem druge dekade januara. Sto se tice ove zime, svedoci smo kakva je zima pogodila istocnu obalu Amerike. Treba vremena da se to sve smiri i da se smire cikloni koji trenutno dominiraju na Atlantiku. Modeli vide u kasnim satima smirivanje Atlantika, cak i stidljivo Azorac jaca i pozicionira se severnije. Postoji i AC oko Severnog pola ali njegovo pozicioniranje zavisi od slabljenja ciklona nad Atlantikom. Sve kad se uzme u obzir, potencijala ima ali treba sacekati jos najmanje desetak dana i videti kakvu ce tendenciju imati Atlantik. Razumem clanove koji su razocarani i polako otpisuju i ovu zimu i sam imam takve trenutke, dodjemi da dignem ruke od svega ali ipak trudim se da racionalno rasudjujem.

Van mreže Sapcanin123

  • **
  • Poruke: 618
  • Lokacija: Sabac-centar
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #138 poslato: 06. Januar 2018. u 18:56 »
Medo,svaka ti je na mestu.
Mi imamo zimsku situaciju u oktobru,a za istu takvu situaciju u zimskim mesecima mora da se dogodi cudo.
Ne bi me cudilo da u martu imamo bljuzgavicu na +3.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #139 poslato: 06. Januar 2018. u 19:43 »
Kakav izlqz eca!!!!! :O :O :O :O

Morao sam velikim slovima izvinjavam se

Ja vise ne znam ko pije a ko placa sad imamo polarni prodor sa istoka i skandi ac na savrsenom mestu jedino Atlantik da je malo slabiji
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm