Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2017/2018  (Pročitano 109456 puta)

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #40 poslato: 21. Decembar 2017. u 18:37 »
Moglo se ovo i očekivati da će Atlantik da se aktivira. Nerealno je očekivati da imamo cele zime bilo kakav blok nad Atlantikom. Ostaje nam samo da se nadamo da neće dugo potrajati ova dominacija Atlantika. Ostaje nada da će nam se početkom Nove vratiti i zima.
« Poslednja izmena: 21. Decembar 2017. u 22:56 Mile94 »

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #41 poslato: 21. Decembar 2017. u 18:41 »
Samo joj malo fali jos jedan vikend sneg da bi pobedila onu iz 2007,ne po rekordima nego po kompletnom utisku,valjda ce to uspeti,ja Sam odustao od bilo cega ozbiljnog,ovakva sinopticka situacija she nedeljama moze zadrzati,mozda nesto bude u februaru Ali tesko kad ovako krene...

Gfs je sve gori I gori I za Nove godine,veca je Sansa da dobijemo nesto iz ovog prodora sa Atlantika pred Novu godinu nego posle,probudio se Atlantik u najgore vreme,jel to iznenadjenje? :)
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #42 poslato: 21. Decembar 2017. u 18:42 »
Делује да ће у недоглед потрајати ова монотонија од времена која нам следи, све извесније у наредних 15 дана дивљање Атлантика и АC над нама.

Просек за чак 5 јануар све говори, из овога једино нижи крајеви можда могу да извуку инверзију у нади да ће се синоптичка ситуација променити.

Ови "шминка" продори са NW ми стварно више нису интересентни, нити могу донети ништа сем пар центиметара бљузге која ће се отићи после неколико сати.




Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #43 poslato: 21. Decembar 2017. u 18:43 »
А ја сам се баш понадао да неће дуго потрајати то стање...
Поготово видевши карте прогноза АО и NAO индекса, које нису тако лоше могу рећи.





Мало сам и "бацио" поглед на карте прогнозе стратосферских дешавања.

Занимљиво ми изгледа.





Мада, у питању су прилично далеки сати.

Могао би и колега Миле да се укључи и мало нам појасни како би ове потенцијалне промене могле да утичу на дешавања на нашем подручју у наредном периоду. :tu:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #44 poslato: 21. Decembar 2017. u 22:22 »
Nisam Mile ali mogu da pogledam  :grin:
Mislim da je malo dislociran i oslabljen ali nista posebno PO, ode sve u Ameriku.... Neka Mile to ispravi ako gresim...  :)
Gde god pogledam sve ide ka tome da cemo se nacekati da se nesto desi i da ce ovo biti blaga zima...
Sve u svemu nemamo nista pametno da kazemo za ovu temu  :)
Ubacio bih jos jednu kartu koja bi mozda pomogla pri analizi kad Mile ima vremena...  Da ne lupam gluposti za nesto za sta se ne razumem, bolje Mile da kaze da li ima nade  :)

« Poslednja izmena: 21. Decembar 2017. u 22:43 Bart »

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #45 poslato: 21. Decembar 2017. u 23:10 »
"Nisam Mile ali mogu da pogledam"...  :rofl: :tu:

Sto se tice stratosferskih desavanja, pocetkom naredne godine modeli "vide" neko zagrevanje ali, za sada nema naznaka da bi to bitno uticalo na stanje PV-a.

Moglo bi se reci i da nismo imali srece u ovoj situaciji zbog tolikog priliva hladnoce nad Atlantik bas u periodu kada su postojali uslovi da se sibirski AC bolje pozicionira i priblizi Evropi, ali sta je tu je. Atmosfera i zima su bile naklonjene "pogresnom" kontinentu. :) Sada sam dosao sa posla pa i nisam gledao modele i ne mogu mnogi vise od ovoga da kazem. Za sada je to "cista" zonalka, dokle god modeli "vide" ali daleko od toga da je sve izgubljeno.  :) Pisacu vise sutra prepodne, obecavam.  :D

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #46 poslato: 25. Decembar 2017. u 18:58 »
Optimista sam po pitanju zime ako se formira blok na Atlantiku pre Božića. Mislim da je to pravo vreme da nam se poklope kockice (u vidu baričkih sistema) pa da ka ovim prostorima krene da struji hladan zimski vazduh. Uz jedan ciklončić na lepom mestu.. mogli bi imati zimu kakvu toliko dugo čekamo... a najveće su šanse da to potraje baš tokom druge i treće dekade u januaru  :confused:

Ajmo malo optimizma, ima i važnijih životnih stvari oko kojih treba da se nerviramo  :grin:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #47 poslato: 26. Decembar 2017. u 14:59 »
Za sad još bez dobre vesti po pitanju nastavka zime. GFS je u nekoliko izlaza naslućivao da početkom Nove Godine može doći do prestanka upumpavanja hladnog vazduha iz Kanade ka Atlantiku ali izgleda da u neko dogledno vreme od toga nema ništa. Ostaje nam samo da se nadamo da će se to promeniti u neko dogledno vreme.

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #48 poslato: 26. Decembar 2017. u 22:20 »
Malo je doslo do neslaganja u modelima za period posle 4.1. oko hladnoce nad Amerikom, sto ce mozda i biti presudno za januarsku zimu posle Bozica. GFS gura  izrazeni blok nad zapadom USA, odrzava jezgro hladnoce duboko nad Severnom Amerikom, pa samim tim vidi veliki dotok hladnoce na neprimereno niske geografske sirine istoka USA.




Sa druge strane EC vidi jezgro hladnoce poprilicno severnije, sto se moze videti po vortexu.




Nije kao da im dolazi prolece, ali to su mnogo umerenije negativne anomalije. Kad vec nema nista drugo da se prati ostaje nam i najmanje signale promene da gledamo.

Evo kako to izgleda po odstupanju temperatura na 850milibara za slican period.

GFS


ECMWF

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #49 poslato: 27. Decembar 2017. u 18:59 »
Кo uspe da vidi malo "siru sliku" u trenutnim izlazima modela, verujem da ce primetiti da postoji tracak nade za zimoljupce, tamo oko pravoslavnog Bozica i posebno nakon toga, sto se same sinopticke situacije tice. Bolje da sacekamo jos par izlaza pre komentarisanja bilo cega. Od danas sam na godisnjem pa cu biti i aktivniji. :)

Van mreže Roberto

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Novi Becej
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #50 poslato: 27. Decembar 2017. u 20:54 »
I tako....cekamo bozic,pa kad on dodje blize,odlozice se do dana zaljubljenih...i kad se to priblizi,odlozice se do 8.marta....i opet prodje zima,od snege i kise ni traga.

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #51 poslato: 27. Decembar 2017. u 23:09 »
I tako....cekamo bozic,pa kad on dodje blize,odlozice se do dana zaljubljenih...i kad se to priblizi,odlozice se do 8.marta....i opet prodje zima,od snege i kise ni traga.
sta je tu je... al ja bih ovaj prostor ostavio  za konkretna vremenska desavanja, I svake eventualne promene vremena.. a ne za neka kukanja izvinjavam se clanu nista licno. posto ja otvaram stranicu za svakim nekim novim postom vezanim za eventualnom promenom vremena,a vidim da ima vrednih clanova koji to budno prate u ime njih se izvinjavam za ovaj off :morning:


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #52 poslato: 28. Decembar 2017. u 00:06 »
Nesto se tu kuva oko Bozica,Gfs vec ima trend upada sa severozapada u Jadrana dubokog ciklona samo bi ovaj put on nosio za sobom vise hladnoce pa bi bilo uslova za sneg I u nizijama,aa to se taman poklapa sa odlaskom hladnoce iz Amerike,aa za posle je isto dobar,posle 15 Dana u nekom terminu vidim Island :D na karti

Ec glavni vidi nesto drugi za Bozic,Ali na njegovom proseku to je otprilike isto kao I glavni Gfs tako da nada se pomalo budi,ali tesko da bude nesto
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #53 poslato: 28. Decembar 2017. u 00:11 »
naravno da ovde treba da se piše o prognozama a ne da se kuka ali svakako razumem i kukanje kad šesta zima za redom bez poštenog snega bar što se severnog dela zemlje tiče. Trenutna situacija nije baš optimistička. Složio bih se sa Miletom da negde grajem prve dekade januara ima šanse za neki preokret ali nisam preterani optimista. Pogotovo nakon poslednjeg izlaza GFS-a. Izlaz 12z je budio neku malu nadu ali je to po poslednjem izlazu manje izvesno.



jednostavno ciklonija da na Atlantiku nema nameru da popusti.



Dotok veoma hladne vazdušne mase preko Kanade na istočnu obalu Amerike koja ne prestaje da hrani ciklone.



A šta tek na ovo reći.


Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #54 poslato: 28. Decembar 2017. u 01:03 »
Иде ка томе да од нашег Божића температуре буду примереније делу године у којем се налазимо, наравно све је последица нешто бољег послагања система за нас, а сада је исувише рано причати о детаљима, да ли ће то и даље бити блиц захлађења или ћемо коначно добити праву зиму.

Када се мало боље погледају модели, види се тенденција јачања Азорског AC и његовог ширења ка североистоку, да ли ћемо од тога добити нешто мирнији Атлантик и блок над Скандинавијом зависи од доста фактора, наравно један од фактора је и заустављање даљег изливања ове бруталне хладноће из Канаде у Атлантик.

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #55 poslato: 28. Decembar 2017. u 10:51 »
Danasnji EC 00z korak unazad.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #56 poslato: 28. Decembar 2017. u 11:40 »
 ^^
Nema tu ni koraka nazad ni koraka u napred.
Izlazi su takvi da nemamo cemu konkretno da se nadamo. To sto poneki izlaz daje mogucnost promene barickih sistema nad Evropom nije dovoljno jer em su ti izlazi u veoma dalekim satima em su suvise blagi tj. nema tu prave zime.
Nije valjda doslo do toga da se radujemo prodoru sa SZ koji moze eventualno da donese sneg koji bi potrajao dan-dva?

Sto se mene tice samo neka nastavi ovako ako vec nema prave zime....

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #57 poslato: 28. Decembar 2017. u 11:59 »
Ciklon,ti si covece bas zahtevan,mislio Sam da nema zahtevnijeg od mene ali vidim ima :D,iz ovakvog ocajnog setupa ove zime morao Sam spustiti kriterijume,pa sada ne ocekujem sneg na dobrom minusu,nego samo sneg pa makar I mokar bio,ali da bude obilan

Za takvo nesto nadu daje Gfs 6z koji ponovo daje upad sa Nw u sredozemlje I ciklon nad Srednjom italijom koji je stacioniran tu I recimo Hrvate trpa samo tako dok bi nama valjalo da se premesti u Jadran

No dok Ec ne potvrdi nema tu price o tome
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #58 poslato: 28. Decembar 2017. u 17:29 »
Niko još da otvori temu "Januar 2018" u prognozama :) a rekao bih da koliko toliko ipak ima šta da se prati, nije to bog zna šta i dalje su to klasični prodori sa severozapada ali za ne tako dalek period tamo oko drugog trećeg atlantik malo smanjuje doživljaj sa ovim ciklonima i odmah je to nešto jači upad hladnoće na našim prostorima.

Van mreže tachion

  • *
  • Poruke: 66
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #59 poslato: 28. Decembar 2017. u 18:03 »
Neka otvore bolje temu prolece 2018.

Izvinjavam se za of, ovo je bilo jace od mene.
Cekamo zimu od februara 2017. i umesto toga dobijemo neku jesen/prolece.
The temperature is always perfect.
The Zen masters