Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Decembar 2017  (Pročitano 68427 puta)

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #140 poslato: 19. Decembar 2017. u 21:02 »
ne razumem zasto se hvatate za taj norveski sajt ^^ ^^ pa oni menjanju prognoze, da ne kazem iz sata  u sat, ja to I ne gledam, samaraju brate za desetku, izvinjavam se, morao sam da napishem moje misljenje o ovome iako je off tema...elem.posle nastupajuceg vikenda sa slabim padavinama,pocetak sledece nedelje donosi porast temperature iznad proseka. za ovo doba godine,dokle ce to potrajati videcemo,svakako bolje je od tipicne zimske inverzije, niski oblaci I sivilo, za koje licno mislim da je nece biti.... :morning:

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #141 poslato: 19. Decembar 2017. u 21:51 »
Zato sto yr no koristi ulazne podatke od ECMWF modela, stoga i menjanja u prognozi svakih 12 sati. Kako ECMWF model izbaci u 20h prognozu, tako yr no prema tome izbacuje "papir" sat vremena kasnije.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #142 poslato: 20. Decembar 2017. u 15:16 »
Kolega Miloš je juče spominjao žal što ovakva situacija, sa izrazitim temperaturnim gradijentom (iako je period najkraćeg dana) nije donela pljuskove snega.

E pa, eto prilike za to u subotu. Jedino je mana što se padavine crtaju mahom za središnji deo zemlje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #143 poslato: 20. Decembar 2017. u 15:37 »
Počele su neke padavine da se pojavljuju i u petak rano ujutru. Jeste da je to ~1mm, ali bi bilo na minusu, dovoljno da zabeli.
A što se tiče subote, nešto mi je mršavo sve to. Jedino što tu dominira na kartama je značajno otopljenje od nedelje.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #144 poslato: 21. Decembar 2017. u 09:12 »
Sve boje su tu :D Interesantno kako rhmz lose gadja minimalce ovih dana za Nis...Cak i nas Wrf je bio dobar... E za sutra ne znam... Ne bi bilo lose da se izvucemo bez jaceg mraza, bar meni tako odgovara  :)

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #145 poslato: 21. Decembar 2017. u 23:28 »
Gfs ucrta 10-15mm snega severu iz najgluplje situacije koju sa video u zivotu za sledecu sredu cetvrtak,pa mi od epskih sneznih ciklona tolko ne mozemo da dobijemo :grin:

Salu na stranu verovatno je to samo jedan izlaz
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže tachion

  • *
  • Poruke: 66
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #146 poslato: 22. Decembar 2017. u 06:51 »
Pitanje za veterane foruma (i talentovani "podmladak"):

Da li vidite bar nakon nekog 168. sata inverziju? Bar to da nam da utisak zime, a ne jesen/prolece u nedogled.
The temperature is always perfect.
The Zen masters

Van mreže tachion

  • *
  • Poruke: 66
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #147 poslato: 22. Decembar 2017. u 10:27 »
Ja se izvinjavam ako sam naporan, ali ne mogu da odolim a da ne pitam, zašto izlazi na kartama deluju sve gore i gore (toplije i toplije)?
Nećemo valjdak dočekati sa 17-18 C Novu godinu?
The temperature is always perfect.
The Zen masters

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #148 poslato: 22. Decembar 2017. u 11:15 »
 ^^ Rano je jos za prognozu za NG ali nije nemoguce... Kao sto rece kolega Mile cista zonalka dokle god modeli daju u mom slucaju ec 240h... Nema inverzije bar za Bg i Nis... Uvek su kolega taćon zatopljenja izvesnija.... Pametno je majstoric uradio cim pocela zima otiso u Sibir gde nema internet, a nama ko kriv sto smo ostali ovde  :grin:

Sto se mene tice nije ni ovo lose od ponedeljka, bolje toplo nego 5C...

Izvor: http://www.yr.no/place/Serbia/Other/Nis~6299780/long.html
« Poslednja izmena: 22. Decembar 2017. u 12:12 Bart »

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #149 poslato: 22. Decembar 2017. u 21:14 »
Kakvo lupetanje wrf-a gde li on vidi ove snežne padavine za noćas i sutra nije mi jasno, u svakoj situaciji zimi forsira Niš sa najviše padavina i udara kontru ostalim modelima, prošli put kada je palo 18mm jedva je davao 1mm.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #150 poslato: 23. Decembar 2017. u 18:42 »
Modeli sve vise intenziviraju prodor za sledeci cetvrtak,petak,pojavljuje se ciklon od 985hpa u severnom Jadranu koji bi posle kise mogao da donese prolazan vikend "bljuzgavi" sneg I nizijama prema gfsu,kad bi se samo malcice smirili cikloni na Atlantiku,moglo bi da bude I bolje
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Milos_33

  • *
  • Poruke: 96
  • Starost: 40
  • Lokacija: Beograd (Veliki Mokri Lug)-310 mnv
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #151 poslato: 25. Decembar 2017. u 11:55 »
Kada covek pogleda modele kakvo vreme predvidjaju u naradnih 10 ak dana,ima osecaj kao da je recimo prvi mart,i da je zima gotova.Verovatno i prva dekada Januara ce proteci sa dominacijom cudovista sa Atlantika.


Van mreže tachion

  • *
  • Poruke: 66
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #152 poslato: 25. Decembar 2017. u 13:14 »
Kada covek pogleda modele kakvo vreme predvidjaju u naradnih 10 ak dana,ima osecaj kao da je recimo prvi mart,i da je zima gotova.Verovatno i prva dekada Januara ce proteci sa dominacijom cudovista sa Atlantika.

i meni se čini da je zima gotova, odnosno, da je uopšte neće ni biti, ali naravno, neću iznositi lične emocije, već činjenice.

prva potencijalna promena, odnosno, smirivanje atlantika nazire se tek posle 5. januara, kako sad stvari stoje. predaleko da bi se pričalo o tome, ali eto, čisto da se notira da bi u nekoj varijanti to zaista moglo i da se ostvari.
The temperature is always perfect.
The Zen masters

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 825
  • Starost: 40
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #153 poslato: 25. Decembar 2017. u 13:40 »
ovo nije  za ovu temu, ali ajde kad ste krenuli....  :) rano je jos da se odustaje od ove zime, ali definitivno nisu ohrabrujuce prognoze, dokle god sezu vide divljanje atlantika, a pouceni slicnim situacijama u proslim zimama verovatno ce to potrajati mesec pa i vise dana, do sada niti jedan ledeni dan,malo vikend bljuzge, ako nastavi ovako ova zima bi mogla da nadmasi po meni najgoru zimu koju pamtim 2006/2007

Van mreže Roberto

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Novi Becej
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #154 poslato: 25. Decembar 2017. u 15:02 »
Nema globalnog zagrevanja...

Van mreže Кембел

  • *
  • Poruke: 53
  • Lokacija: Kraljevo
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #155 poslato: 25. Decembar 2017. u 17:34 »
А и зима је у границама вишегодишњег просека  :grin:
Екстремни зимољубац.

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #156 poslato: 25. Decembar 2017. u 18:51 »
Poslednji put padavine ove godine bi mogli imati u četvrtak i petak. Front sa severozapada i sekundarni ciklon na dobro poznatom mestu.

Za svoj kraj očekujem malo kišice, malo košave a potom možda i poslednje ovogodišnje pahulje.. nadam se ne i poslednje ove sezone  :D
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #157 poslato: 26. Decembar 2017. u 19:10 »
Jeste da je uvek praksa da kod nas ovi "mišićavi" cikloni, sa mnogo niskim pritiskom (od 990mb pa na niže) u centru uvek donesu mizerne padavine, ali ovoga puta nije baš lako objašnjivo zašto je to tako.

Obično tako izraženi cikloni se odmah "otiskuju" iz Đenove na kopno, bilo preko Alpa, bilo preko Panonske Nizije.

Međutim, sada se taj ciklon u četvrtak kreće prema istoku/jugoistoku, prelazi preko čitavog Jadrana i zatim odlazi dalje preko Albanije, Bugarske i Makedonije. Međutim, kao što već rekoh, kada se otvore padavinske karte- od razvijenog padavinskog sistema iznad nas ni traga ni glasa. :O

Sreća pa je to sve mahom kiša, pa ne privlači mnogo pažnje, ali teško je bez neke duboke analize objasniti zašto je to tako.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #158 poslato: 26. Decembar 2017. u 19:39 »
 ^^ Moze ovo nekako ukratko da objasni sto ovakav kako kaze Kimi misicavi ciklon slab kod nas sa padavinama i naglo oslabi i mene zanimalo ovih dana bas razmisljao i jedino sto mi palo na pamet je da jet stream nepovoljan   :)