Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Automatske meteorološke stanice  (Pročitano 332609 puta)

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #540 poslato: 07. Februar 2013. u 11:08 »
Komunikacija između stanice i USB Transceiver-a se odvija obostrano, odnosno i stanica i USB Transceiver imaju mogućnost primanja i slanja informacija, što znači da i u samoj stanici (bazi) postoji ugrađen primo-predajnik za bežičnu vezu.
Stanica WS 1600 nema u sebi ugrađen modul za žičnu niti bežičnu komunikaciju sa PC, pa je nemoguće povezati je sa njim.



Van mreže baneco

  • *
  • Poruke: 11
  • Starost: 52
  • Lokacija: Martonoš
  • WS1600 WS2800-1-IT
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #541 poslato: 07. Februar 2013. u 12:07 »
rade, hvala na odgovorima.

Van mreže baneco

  • *
  • Poruke: 11
  • Starost: 52
  • Lokacija: Martonoš
  • WS1600 WS2800-1-IT
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #542 poslato: 14. Februar 2013. u 10:13 »
Jos jedno pitanje postovane kolege.
posto posedujem stanicu ws1600 i voleo bih da je zadrzim, da li paralelno mogu koristiti i ws 2800 a da jedna drugoj ne ometaju podatke s obzirom da rade na istoj frekvenciji i jos jedno interesantno pitanje dali mogu koristiti merne instrumente od ws 2800 za ws 1600,ustvari da li mogu upariti displey ws1600 sa mernim instrumentima od ws2800?
Pozdrav.

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #543 poslato: 14. Februar 2013. u 12:29 »
Mogu se koristiti paralelno dve stanice u radu i ako su na istoj nazivnoj frekvenciji, ali u stvarnosti ta frekvencija nije apsolutno ista (podudarna). Kod WS-2800 i WS-1600 ta nazivna frekvencija je 868 MHz (868 000 000 Hz), a stvarne-radne frekvencije jedne i druge stanice se razlikuju (recimo jedna radna je 868 000 924 Hz, a druga 868 186 550 Hz) i tada svaka stanica (baza) "hvata" svoje senzore.

Ja sam na primer paralelno koristio (jednu pored druge), dve stanice WS-2800 i obe su primale signale samo sa svojih senzora, pored toga što su sva tri senzora (za vetar, kišu i temperaturu) u bežičnoj vezi. Znači nije bilo mešanja signala.

Iz napred navedenog zaključuje se, da sa jednog senzora, ne može da se prima signal na dve stanice (baze) jer frekvencije nisu sinhronizovane (uparene). Osim ako se ne izvrši intervencija u samoj stanici, odnosno trimer kondenzatorom podesi frekvencija (ako je to predviđeno-ugrađeno).



Van mreže baneco

  • *
  • Poruke: 11
  • Starost: 52
  • Lokacija: Martonoš
  • WS1600 WS2800-1-IT
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #544 poslato: 14. Februar 2013. u 18:48 »
Ja inace posedujem po dve baze (velike i male) za ws1600 i sve rade u sinhronu,ocitavanja su ista a senzori su po jedan (anemometar,merac padavina i merac vlage/temperature) da li je to slucajnost ili su sve ws1600 podesene na istu frekvenciju?  :neznam:

Van mreže baneco

  • *
  • Poruke: 11
  • Starost: 52
  • Lokacija: Martonoš
  • WS1600 WS2800-1-IT
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #545 poslato: 19. Februar 2013. u 23:53 »
Dobro  vece svima,
dali mozda neko ima ili zna nekoga da prodaje USB Transceiver za La crosse WS2800-1-IT ?

Van mreže nikt

  • *
  • Poruke: 37
  • Lokacija: 23314 Руско село
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #546 poslato: 30. Mart 2013. u 02:56 »
http://uk.oregonscientific.com/cat-Professional-Weather-sub-Anywhere-Weather-Kits-prod-Anywhere-Weather-Station-Advanced.html#.UVY1WaLHHSs
Може ли ми неко објаснити каква је ово станица,?!хтео би да заменим ову моју PCE-FWS 20

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #547 poslato: 25. Novembar 2013. u 22:39 »
U planu mi je da pustim u rad jos jednu AMS osim AMS Karaburma, ali bi ona radila u vikendici koja je samo povremeno posecena.

Za tu namenu koristio bih sledecu opremu: AMS, desktop racunar, program Weather Display (WD) sa podacima za konekciju na server, program TeamViewer i internet konekcija putem mts mobilnog interneta.
Postavlja se pitanje kontinuiteta slanja podataka, odnosno kad nestane struja i ponovo dodje, kada se racunar automatski ukljucuje, zatim podize operativni sistem, a sa njim i potrebni programi (WD, TeamViewer, inicijalizacija USB modema za vezu sa internetom).

Vidim da kod mts mobilnog interneta (USB modem Huawei E3131) konektovanje na internet ne ide automatski sa podizanjem Windowsa, vec se konekcija mora manuelno ostvariti (klikom misa na polje "povezite se").
Da li postoji mogucnost ostvarivanja internet konekcije automatski nakon podizanja Windowsa kod mobilnog interneta, odnosno bez prisustva coveka?
Ne znam kako funkcionise AMS Babin Zub, odnosno kako je to Boce resio.




Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #548 poslato: 25. Novembar 2013. u 22:58 »
Ja sam to radio jednom, znači treba ugasiti da se automatski pokreće njegov softver za povezivanje i onda u windowsu namestiti kao za običan dial-up modem sa sledećim paramtetrima:

Number: *99#
Username: mts
Password: 064

i naravno da se štiklira opcija redial when connection drop, tako nešto :D

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #549 poslato: 27. Novembar 2013. u 20:59 »
Dejo, hvala na pomoci.
Podeseno i radi :D
Uskoro se nadam da cu pustiti u rad jos jednu AMS. :jupi:
Sve je sada u fazi testiranja i podesavanja.



Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #550 poslato: 27. Novembar 2013. u 22:39 »
Odlično rade :super:

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #551 poslato: 28. Novembar 2013. u 08:29 »
Super Rade  :super:


Van mreže dzozigeograf

  • Poruke: 2
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #552 poslato: 02. Decembar 2013. u 16:34 »
Pozdrav svima!

Kao laik za meteorologiju i AMS, imao bih par pitanja za vas iskusnije:

Zeleo bih da postavim jednu AMS na mestu koje se, zargonski receno, moze svesti pod nedodjiju, bez signala za mobilni i wireless :) Radi se o jednom istrazivanju koje sprovodim i za koje su mi zapravo bitni iskljucivo dnevni podaci o padavinama!

Ono sto me zanima je, da li ams obavezno sadrze memoriju u kojoj beleze i cuvaju podatke i koje je moguce naknadno ocitati? Pitam ovo jer mesto na kome bih je postavio ne bih mogao da posecujem svakodnevno, vec svega jednom u 20-30 dana...da li ams imaju mogucnost belezenja i cuvanja podataka koje bih ja mogao da preuzmem jednom mesecno? Dakle, meni ne treba automatsko slanje podataka vec samo cuvanje istih do prve posete kada bih licno prebacio te podatke na racunar...znaci, ne trebaju mi podaci u trenutku, vec za naknadnu analizu.

Na sajtu http://www.tagor-conrad.rs/ pronasao sam veliki broj bezicnih ams medju kojima mi je najvise paznje skrenula ova http://www.tagor-conrad.rs/artikel.php?ks=646188 jer u opisu kaze da ima mogucnost cuvanja 200 podataka. Posto podatke belezi na svaka 3h znaci da bi njihovo preuzimanje i resetovanje meraca mogao da obavljam na svakih 25 dana, sto bi bilo idealno u mom slucaju...

Pored navedene, evo jos nekoliko ams koje su mi privukle paznju:
http://www.tagor-conrad.rs/artikel.php?ks=646329
http://www.tagor-conrad.rs/artikel.php?ks=646330
http://www.tagor-conrad.rs/artikel.php?ks=672137
http://www.tagor-conrad.rs/artikel.php?ks=672191

Molim vas, recite mi sta mislite, da li bi neka od ovih stanica bila adekvatna da obavi zadatak koji sam opisao (belezenje i cuvanje dnevnih vrednosti padavina)?

Hvala unapred!:)

Sve najbolje!

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #553 poslato: 02. Decembar 2013. u 18:01 »
Dobrodosao dzozigeograf,

iz tvog pitanja se zakljucuje da te interesuju samo padavine za konkretnu oblast, pa je nabavka AMS koje si naveo nepotreban izdatak, jer one pored padavina beleze i temperaturu, vlagu, brzinu i pravac vetra i vezuju se na PC te mogu slati podatke u realnom vremenu, sto tebi kako si sam rekao nije potrebno, a osim toga cena im nije zanemarljiva (od 100-250evra).

Po mom misljenju najbolja varijanta je nabavka iskljucivo kisometra (regenmesser) cija je cena reda velicina 30-50evra.
U Conradu se moze nabaviti po ceni 34,95evra sasvim solidan kisometar koji u svojoj istoriji (memoriji) belezi dnevne (poslednjih 6 dana), nedeljne (poslednjih 6 nedelja), mesecne (poslednjih 6 meseci) i ukupne padavine, tako da mozes ici i na 6 meseci na lokaciju gde je postavljen i tada ocitavati podatke, pa zatim resetovati na 0, pa ispocetka.

http://www.conrad.at/ce/de/product/646240/Funk-Regenmesser?ref=list



Usput receno uvek me iritira bezobrazluk "nasih" firmi koje trguju i imaju zelju da oderu musterije. Ovaj Tagor prodaje stanicu WS1600 po ceni 14.057 din (123evra), a ona u Conradu kosta 80evra

Pozdrav :-*
« Poslednja izmena: 02. Decembar 2013. u 18:30 rade »



Van mreže dzozigeograf

  • Poruke: 2
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #554 poslato: 02. Decembar 2013. u 18:23 »
Najlepše hvala, Rade, na savetu i brzom odgovoru!:) Veliki pozdrav!

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.127
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #555 poslato: 11. Januar 2014. u 12:57 »
Imam mini meteorolosku stanicu TFA :

Imam problema sa postavljanjem senzora,ako neko zna oko postavljanja senzora neka mi javi.!!!
U upustvu ne pise jel senzor sme da se izlozi atmosferskim uticajima(kisa,sneg..itd)
Jel zna neko hoce li imati smetnji ili problema ako se senzor pokvasi.!!!
Unapred hvala  :) :)

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #556 poslato: 11. Januar 2014. u 14:24 »
Može biti problema ako voda uđe unutar kućišta i ošteti elektroniku. Bilo bi dobro da ima neku zaštitu od atmosferskih padavina. Kod nas ne znam da li negde ima, ali ovako nešto bi bilo dobro, može i sam da napraviš to  ;)



Tihomir

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.127
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #557 poslato: 11. Januar 2014. u 14:34 »
Deluje tesko,kako se to pravi nisam vest oko pravljenja.??

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #558 poslato: 11. Januar 2014. u 16:00 »
Ne mogu sad da nađem uputstvo, no to su od saksija donji poklopci obojeni u belo i poslagani na 2 nosača.

Ako ne želiš ništa da komplikuješ, osmisli neki mali krov za senzor i stavi ga u hlad i radiće ti posao ;)

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.127
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #559 poslato: 11. Januar 2014. u 16:09 »
Hvala ti Dejo,napravio sam od plasticne flase kao kucicu i ostavio sam dosta ventilacije,a pritom ne moze da voda ulazi unutra  :) :) :)

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm