Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Automatske meteorološke stanice  (Pročitano 334195 puta)

Van mreže markotb

  • magErotoVE
  • *
  • Poruke: 90
  • Starost: 28
  • Lokacija: Usa
  • Биолог, метеорологија, авијација, спорт, природа.
    • Superlative Сasual Dating - Verified Ladies
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #700 poslato: 20. Avgust 2020. u 04:47 »
Upravo smo ubacili Trebinje u AMS mrežu. :)

Хвала, надам се да ћете сада имати податке и са другог краја Балкана  :grin:

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #701 poslato: 26. Avgust 2020. u 21:28 »
Evo da se pohvalim. Stigle su mi dve automatske meteorološke stanice tipa Davis Vantage Vue. Uskoro u mrzi. Sa postavkom ove dve stanice iz Paraćin će za sada biti pokriven sa 4 lokacije. Ali tu se neće stati :)


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #702 poslato: 29. Avgust 2020. u 19:48 »
Bravo Dikile, samo napred. Sad si lider u regionu ;)

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


Van mreže Zelimir a

  • **
  • Poruke: 546
  • Starost: 60
  • Lokacija: Vrsac
  • Najteže je naučiti nenaučenog učitelja
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #703 poslato: 04. Septembar 2020. u 12:26 »
Ako se ne varam nešto nije u redu sa ažuriranjem podataka sa AMS.Piše isto vreme a čini mi se da su i podaci isti......

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #704 poslato: 04. Septembar 2020. u 13:51 »
Sad gledam i već duže imaš problema sa ažuriranjem podataka za vetar. Menjaju se na nekih pola sata do sat-dva

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #705 poslato: 04. Septembar 2020. u 14:07 »
Otkad je postavljen Trebinje AMS sajt http://serbianmeteo.com/ams/ ne ažuira podatke sa stanica uopšte.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #706 poslato: 11. Septembar 2020. u 17:50 »
Upravo sređeno.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #707 poslato: 11. Oktobar 2020. u 22:40 »
Juče je puštena u rad i treća ams na teritoriji opštine Paraćin. Donja Mutnica, izuzetno zanimljiva lokacija za postavljanje mernih uređaja kako zimi, tako i leti. Donja Mutnica je poznata po olujnoj košavi i većoj količini padavina pri severnim strujanjima. U narednih desetak dana trebalo bi da proradi i četvrta stanica.

https://donja-mutnica.vreme.in.rs/index.php




Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #708 poslato: 12. Oktobar 2020. u 06:10 »
Svaka čast druže! Lider si u regionu :)
Ja već uživam u podacima sa tvojih stanica...

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #709 poslato: 12. Oktobar 2020. u 22:06 »
Svaka čast druže! Lider si u regionu :)
Ja već uživam u podacima sa tvojih stanica...

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka



Hvala Boce, biće ih nadam se još naredne godine. :)

Van mreže Freedom

  • Poruke: 1
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #710 poslato: 12. Januar 2021. u 06:42 »
Pozdrav svima!

Zanima me kada ce biti postavljena neka automatska meteorološka stanica u zlatiborskom okrugu? Koliko vidim nema ni jedna trenutno aktivna.

Bilo bi lepo da npr Uzice dobije automatsku meteorološku stanicu zbog specificne klime i visokog stepena zagadjenja vazduha.

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.190
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #711 poslato: 03. Februar 2021. u 21:01 »


Kupio bih navedenu stanicu, prvenstveno iz razloga što nije potreban računar već ruter.
Kako se podaci direktno šalju na server Weather Underground i na njihovom sajtu se mogu pratiti i arhivirati podaci, interesuje me da li se takođe sa ove stanice podaci mogu slati na Weather-Display razume se bez korišćenja računara.
Kako sumnjam u precizna merenja temperature bez meteo zaklona, da li neko ima iskustva sa ovakvim integrisanim senzorima unutar "otvorenog" kućišta meteo stanice i njegove preciznosti.




Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #712 poslato: 03. Februar 2021. u 21:12 »
A koja je to stanica u pitanju? I koja je cena?

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.190
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #713 poslato: 03. Februar 2021. u 21:16 »
Conrad
Renkforce WH2600
200evra



Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #714 poslato: 04. Februar 2021. u 12:59 »
Generalno ovo je tip stanice koji uz nisku cenu nosi i nizak kvalitet tačnosti podataka. Ja imam od ranije Conrad WH1080 i tačnost podataka za temperaturu iako je senzor u drvenom zaklonu je prilično loša. Mislim da za nešto malo više novca možeš dobiti dosta bolja merenja. Recimo Netatmo stanice idu isto direktno na net i prilično se dobro kotiraju sa tačnošću merenja za 280€. S tim da ti treba zaklon za T i Rh. Davis VantageVue 465€ uz weatherlink za slanje podataka na njihov server je najbolja varijanta što se tiče tačnosti.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #715 poslato: 04. Februar 2021. u 14:43 »
I ja bih se složio sa Bocetom. Conrad je uvek važio za amatersku "low cost" varijantu što se svega tiče ... Stariji se sećaju "Conrad"-ovog kataloga...
Ja sa "Netatmo" stanicama nemam iskustva, a "Davis" bih uvek toplo preporučio iako su cene osetno veće ali u skladu sa kvalitetom ...
Takođe, kao neka među varijanta može da ti posluži i "Oregon Scientific" solidnog kvaliteta i cene. Naravno, sve ovo je ebay kupovina, ne znam da kod nas ima nešto od toga u prodaji ...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #716 poslato: 04. Februar 2021. u 14:52 »
S tim da je Oregon Scientific ipak za US tržište i nisam siguran da može da se nabavi u EU

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #717 poslato: 04. Februar 2021. u 14:59 »
Da, američka je kompanija i orijentisana na američko tržište, medjutim ima nešto po Ebay-u i Amazonu ...
Ako se ne varam i "Davis" je isto američka ...
Rade, ti obezbedi novac, a mi ćemo ti pomoći oko nabavke  :) :)

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.190
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #718 poslato: 04. Februar 2021. u 20:45 »
Slažem se sa vama i nekako mi najprihvatljivije deluju Nitatmo stanice i to opcija "Full weather station pack", uz pomoć koje se meri temperatura, vlaga, padavine i vetar, a ima i opciju merenja CO2.
Po tačnošću senzora ne zaostaje za Davisovim stanicama, a za mene pozitivna strana Netatmo stanice je što senzori nisu integrisani, pa se temperaturni senzor može postaviti u meteo zaklon, čime se eliminiše sunčevo zračenje, dok se anemometar može postaviti na većoj visini od 2 metara od tla na koliko se meri temperatura vazduha.
E sad što mi se na prvi pogled ne sviđa je interval merenja temperature, vlage i padavina koji iznosi 5 minuta kod Nitatmo stanice, a kod Davis 10-20 sekundi, međutim intervali merenja vetra kod Nitatmo su na 6 sekundi, a kod Davisa 10-12 sekundi, pa bi se reklo da će Nitatmo stanica zabeležiti jače-realnije udare vetra od Davisa.
Takođe Nitatmo ne meri UV index i solarno zračenje, dok skuplje Davisove imaju tu mogućnost, ali verujem da će se uskoro i taj senzor pojaviti na tržištu, pa se može kasnije dokupiti i pridodati stanici.
Sumirajući, odlučio bih se za Nitatmo stanicu, u prvom redu što senzori nisu integrisani u jednom kućištu, a i cena od 280evra je sasvim odgovarajuća za stanicu čija preciznost senzora je skoro identična sa Davis stanicama koje su 3 i više puta skuplje.

Sada ostaje samo kako izvršiti nabavku stanice i da li se uopšte isporučuje u Srbiju ili naći nekog rođaka-prijatelja u inostranstvu, pa poslati na njegovu adresu...




Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.190
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #719 poslato: 15. Februar 2021. u 16:35 »
Klasične meteo stanice povezane su USB kablom sa računarom, podaci se čuvaju na hard disku i putem softvera (n.pr. Weather-Display) šalju na mrežu, gde se mogu pogledati preko interneta.

Wifi meteo stanice su bez konzole i ne zahtevaju uključen računar za njihov rad, već su direktno vezan za kućni ruter i preko njega šalju vremenske podatke na neki server (n.pr. wunderground.com).

Ako bih postavio wifi stanicu umesto klasične koja je vezana na ruter, a ne na računar, da li bih pored servera wundergound, mogao podatke da šaljem i na Weather-Display (WD).
Da li bih u tom slučaju morao računar biti stalno uključen (što mi ne odgovara) kako bi upisivao podatke na hard disk?
Ili bi se "propušteni" podaci naknadno mogli preuzeti i smestiti u logfiles WD ili bi to moglo automatski da se uradi kada se povremeno uključi računar i pokrene WD?
Sada preko softvera WD podaci se  šalju na wunderground i Awekas od marta 2010. godine.