Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Drugo otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena  (Pročitano 248119 puta)

Van mreže Stradivari

  • *
  • Poruke: 366
  • Lokacija: Podgorica
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #20 poslato: 02. Oktobar 2007. u 17:41 »
Upravo tako.
Preporučujem da pogledate jučerašnje maksimalne dnevne (malo se razlikuju od maksimalne terminske) temperature.
http://www.meteo.cg.yu/misc.php?text=37&sektor=1

Sa analitičkih meteograma možete vidjeti kretanje temperature tokom prethodnih 3-4 dana za željeni grad.
http://www.meteo.cg.yu/analiza.php?sektor=1

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #21 poslato: 02. Oktobar 2007. u 18:02 »
Preporučujem da pogledate jučerašnje maksimalne dnevne (malo se razlikuju od maksimalne terminske) temperature.
http://www.meteo.cg.yu/misc.php?text=37&sektor=1

Pa zar se ne prognozira maksimalna terminska temperatura ?

Ja sam sastavio prognozu. Neće biti lako, osim padavina za koje svi imamo 3 sigurna boda.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #22 poslato: 02. Oktobar 2007. u 18:27 »
Preporučujem da pogledate jučerašnje maksimalne dnevne (malo se razlikuju od maksimalne terminske) temperature.
http://www.meteo.cg.yu/misc.php?text=37&sektor=1

Pa zar se ne prognozira maksimalna terminska temperatura ?

Ja sam sastavio prognozu. Neće biti lako, osim padavina za koje svi imamo 3 sigurna boda.

I meni se ćini da je izuzetno težak zadatak sem padavina. Sve ostalo je katastrofa teško. Sviđa mi se što se prognozira temperatura sa decimalom.
I meni nije najjasnije uopšte kako se mogu razlikovati maksimalna terminska i maksimalna ako je bilo vedro prethodnih dana, a termin je od 8h do 20h  :-\
« Poslednja izmena: 02. Oktobar 2007. u 18:38 Joe »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #23 poslato: 02. Oktobar 2007. u 19:06 »
I ja sam predao prognozu. Mene je najviše mučila minimalna temperatura i na kraju nisam siguran da li sam poslao terminsku minimalnu ili samo minimalnu. Tu bi već moglo da bude većih odstupanja između terminske minimalne i minimalne.

Van mreže Stradivari

  • *
  • Poruke: 366
  • Lokacija: Podgorica
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #24 poslato: 02. Oktobar 2007. u 20:10 »
Temperatura se mjeri svakog sata (otprilike 5 minuta prije punog sata) i te vrijednosti predstavljaju terminske vrijednosti temperature. Vi treba da prognozirate maksimalne terminske vrijednosti za zadate gradove.

No, ima nešto što ne treba da prognozirate, a to je maksimalna dnevna temperatura vazduha u svakom od gradova. Naime, često se dešava da temperatura najvišu vrijednost dostigne između termina (na primjer u 15 sati i 20 minuta). Postoji termometar, tzv. maksimalni termometar koji to zabilježi i u medjunarodnu razmjenu taj podatak ide u 18UTC. Još jednom ponavljam vi prognozirate maksimalnu terminsku za određeni dan (od 06UTC do 18UTC), a ne maksimalnu dnevnu.

Tmin koje vi prognozirate je najniža terminska temperatura u 06UTC u Crnoj Gori. Naravno, u obzir se uzimaju samo glavne stanice (osam stanica).

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #25 poslato: 02. Oktobar 2007. u 21:02 »
Evo poslao sam i  ja. Ipak nisu ni temperature bile preteške. Samo je oblačnost zeznuta. Od nje sve zavisi. ::)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #26 poslato: 02. Oktobar 2007. u 21:38 »
Pa situacija je prilično stabilna što se tiče temperatura i padavina
Miloš je potpuno u pravu Biće interesantno videti kako će se oblačnost razvijati u četvrtak :o

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #27 poslato: 03. Oktobar 2007. u 07:09 »
Ovo sam poslao:

PG 29.7 / 0 / 0
BR 24.8 / 0 / 0
NK 24.2 / 0 / 0
Obl (P-B-N) 6
Tmin 6.0

Jedino mi je krivo što sam za Nikšić bio stavio 25.2, a kad sam slao prognozu greškom sam ukucao 24.2.



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #28 poslato: 03. Oktobar 2007. u 08:23 »
Moja prognoza

PG 29.5 / 0 / 0
BR 26.0 / 0 / 0
NK 26.0 / 0 / 0
Obl (P-B-N) 11
Tmin 7.0

Biće gusto Joe je blizu moje prognoze, Freddy malo niže temperature ali PtPrinc igra na iznenađenje sa oblačnošću Hrabro moram priznati Ko reskira taj ...!!!

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #29 poslato: 03. Oktobar 2007. u 09:30 »
Moja prognoza

PG 29.5 / 0 / 0
BR 26.0 / 0 / 0
NK 26.0 / 0 / 0
Obl (P-B-N) 11
Tmin 7.0

Biće gusto Joe je blizu moje prognoze, Freddy malo niže temperature ali PtPrinc igra na iznenađenje sa oblačnošću Hrabro moram priznati Ko reskira taj ...!!!

Kad me već vidiš, da te pitam: Gde gledaš ko je šta dao od prognoze? Voleo bih i ja to da vidim.

I administrator me je pitao da nisam pogrešio sa oblačnošću, gde sam ostao pri svome. Nije neki rizik, samo je to moja najbolja procena. Smatram da takmičenje nije kocka, već nadmetanje u kome nema ljutiš.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #30 poslato: 03. Oktobar 2007. u 10:07 »
Naravno Prince da nije kocka već pravo takmičenje
Nadam se da te nisam uvredio nije mi bila namera
 Bilo mi je samo interesantno prokomentarisati

Evo linka da vidis kako smo svi prognozirali
http://www.meteo.cg.yu/zaforum/Prognoza1-1.pdf

Pozz

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #31 poslato: 03. Oktobar 2007. u 10:15 »
Moja prognoza

PG 29.5 / 0 / 0
BR 26.0 / 0 / 0
NK 26.0 / 0 / 0
Obl (P-B-N) 11
Tmin 7.0

Biće gusto Joe je blizu moje prognoze, Freddy malo niže temperature ali PtPrinc igra na iznenađenje sa oblačnošću Hrabro moram priznati Ko reskira taj ...!!!

Kad me već vidiš, da te pitam: Gde gledaš ko je šta dao od prognoze? Voleo bih i ja to da vidim.

I administrator me je pitao da nisam pogrešio sa oblačnošću, gde sam ostao pri svome. Nije neki rizik, samo je to moja najbolja procena. Smatram da takmičenje nije kocka, već nadmetanje u kome nema ljutiš.


Evo ovde
http://www.meteo.cg.yu/zaforum/Prognoza1-1.pdf


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #32 poslato: 03. Oktobar 2007. u 10:34 »
Moja prognoza

PG 30.3 / 0 / 0   
BR 25.7 / 0 / 0
NK 26.9 / 0 / 0
Obl (P-B-N) 10
Tmin 6.7


Boce i ja smo zaista slični.  Ne znam da li ste primetili da je neko maksimalnu temperaturu stavio da će biti viša u Baru, a neko da će biti viša u Nikšiću. Ja lično mislim da će more odraditi posao i da ćemo imati višu temperaturu u Nikšiću. Zatim, moja maksimalna za Podgoricu je jedna od najviših. Ja ipak mislim da će odlučiti minimalna temperatura. Tu su najveće razlike i prognoze se kreću od -0.2 do +9.0.  Boce, Miloš i ja imamo veoma sličnu prognozu minimalne, dok je PtPrince malo topliji sa +8.2, a Freddy malo hladniji sa +4.5. Tu će veoma bitno biti da li će celu noć biti oblačno ili vedro. Ako bude vedro moglo bi navući na Freddy-jevu stranu, a ako bude oblačno PtPrince će omastiti brke. Mislim da je iznenađenje pre moguće na više. Ja očekujem slabu do umerenu oblačnost tokom noći ali sam išao na to da će severni i severoistočni delovi Crne Gore ostati pod vedrim nebom celu noć. Videćemo.  ::)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #33 poslato: 03. Oktobar 2007. u 13:10 »
Ja sam se pokajao što sam stavio oblačnost 6, jer se bojim da će sutra svuda biti potpuno vedro.
HMZCG prognozira do 25C u Baru i Nikšiću, a do 29C u Podgorici. Ja ipak mislim da će Nikšić za par decimala biti topliji od Bara, i baš mi je glupo što ću za Nikšić zbog greške u kucanju izgubiti bod.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Freddy

  • **
  • Poruke: 953
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #34 poslato: 03. Oktobar 2007. u 14:57 »
Jedino što je bar 95% sigurno je da svi imamo po tri boda za padavine.
Ako uleti još koji bod, ja prezadovoljan...Ipak je ovo moja prva prognoza za CG.  :)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #35 poslato: 03. Oktobar 2007. u 15:05 »
Jedino što je bar 95% sigurno je da svi imamo po tri boda za padavine.
Ako uleti još koji bod, ja prezadovoljan...Ipak je ovo moja prva prognoza za CG.  :)

Zanimljivo da sam i ja prvi put kada sam ostavljao prognozu na ovom takmičenju ostavio niže temperature od ostalih.  :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #36 poslato: 03. Oktobar 2007. u 15:18 »
Hvala Boce i Joe na obaveštenju za pregled rezultata. Iskreno rečeno, ako je ta informacija data u mailu, ja svom mailu ne mogu da pristupim već neko vreme, jer imam Win98, a ne WinXP, pa mi to pravi dosta problema. I kući, kao i na poslu, imam Win98, tako da moram da 'pozajmim' nečiju mašinu da proverim svoj email. Bedak, je l' da?
No nema veze. U ovoj diskusiji o prognozi 1-1 ja računam na postepeno naoblačenje već kasno večeras, kao i na blago dizanje vetra, što će podići minimalne temperature. To je i razlog što sam isforsirao i oblačnost, ali pre svega mislim na visoke oblake (ne kažem da u 1200 UTC neće biti sunčano, već da će Sunce sijati većinom kroz oblake). Čak sam bio na ivici toga da će biti tragova padavina. Padavine su izvesne već uveče, ali sasvim malo.
Eto, to je moje skromno mišljenje, uz svo poštovanje iskusnijim takmičarima, naročito Crometeo pobedniku Boceu i prošlogodišnjim takmičarima (oni znaju ko su, a i ja :) ).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #37 poslato: 03. Oktobar 2007. u 15:20 »
Zaista sam iznenađen nisam očekivao toliko učesnika sa našeg foruma.  :o
Do sada si se prijavili:

Stormbringer-Milosh
Joe
Boce
Freddy
PtPrince (naš nov član)

mene si zaboravio ?..... šalim se

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #38 poslato: 03. Oktobar 2007. u 19:13 »
Ako sutra bude slično vrijeme kao danas (a prema trenutnim prognozama hoće), ja uzimam 7 od mogućih 8 poena. No, nikad se ne zna.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Drugo takmičenje prognostičara
« Odgovor #39 poslato: 03. Oktobar 2007. u 20:00 »
Ja se nadam da će biti za nijansu toplije nego danas u Nikšiću
Ostalo je OK
Što se tiče oblačnosti biće interesantno
Ja očekujem ciruse koji se takođe upisuju kao oblačnost iako deluje kao sunčan dan

PS: LONG LIVES CIRUSI :o ;)