Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteorologija - Pomoć studentima  (Pročitano 39188 puta)

Van mreže Masha

  • *
  • Poruke: 21
  • Starost: 38
  • Lokacija: Beograd
Meteorologija - Pomoć studentima
« poslato: 09. Oktobar 2007. u 20:41 »
PA BILO BI LEPO DA NAM S VREMENA NA VREME  "MALO" :redface: POMOGNETE, KAZETE KAKO JE VAMA BILO I KAKO JE TADA FUNKCIONISLA KATEDRA :D

bez ustrucavanjna ;D
bla, bla, bla,... samo trućaš!

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: METEOROLOGIJA - POMOC STUDENTIMA
« Odgovor #1 poslato: 09. Oktobar 2007. u 20:43 »
Koliko ja shvatam na forumu ima jako malo (ili ih ni nema?) onih koji su studirali meteorologiju (gresim li?)...Uglavnom smo samouki,ja na primer baš i nisam nešto,ali ima i jako dobrih.
Dobrodosla!

Van mreže Masha

  • *
  • Poruke: 21
  • Starost: 38
  • Lokacija: Beograd
Odg: METEOROLOGIJA - POMOC STUDENTIMA
« Odgovor #2 poslato: 09. Oktobar 2007. u 20:53 »
F
Koliko ja shvatam na forumu ima jako malo (ili ih ni nema?) onih koji su studirali meteorologiju...Uglavnom smo samouki,ja na primer baš i nisam nešto,ali ima i jako dobrih.
Dobrodosla!

Hvala za info ;)
Pa dobro, onda cemo da vam saljemo skripte :D
bla, bla, bla,... samo trućaš!

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: METEOROLOGIJA - POMOC STUDENTIMA
« Odgovor #3 poslato: 09. Oktobar 2007. u 20:56 »
Mislim da su Mia77 i Cumulonimbus zavrsili meteorologiju.
Inace Masho, slobodno preporuci kolegama studentima meteorologije nas forum.
« Poslednja izmena: 09. Oktobar 2007. u 21:06 Stefano »

Van mreže Masha

  • *
  • Poruke: 21
  • Starost: 38
  • Lokacija: Beograd
Odg: METEOROLOGIJA - POMOC STUDENTIMA
« Odgovor #4 poslato: 09. Oktobar 2007. u 21:01 »
Mislim da je Mia77 zavrsila meteorologiju.
Inace Masho, slobodno preporuci kolegama studentima meteorologije nas forum.

Pa dobro i to je nesto...
Naravno da hocu, dobro su nam dosle cak i fotografije, a ovde ih ima pregrst... a i poprilicno zanimljivog teksta koji je upotrebljiv cak i za spremanje ispita :D
bla, bla, bla,... samo trućaš!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: METEOROLOGIJA - POMOC STUDENTIMA
« Odgovor #5 poslato: 09. Oktobar 2007. u 21:14 »
Ja sam definitivno odlučio da iduće godine upisujem meteorologiju.  :D
Zato Mašo, možeš mi reći kakav je prijemni, koliko studenata primaju... neke osnovne informacije o fakultetu...


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Masha

  • *
  • Poruke: 21
  • Starost: 38
  • Lokacija: Beograd
Odg: METEOROLOGIJA - POMOC STUDENTIMA
« Odgovor #6 poslato: 09. Oktobar 2007. u 22:38 »
Ja sam definitivno odlučio da iduće godine upisujem meteorologiju.  :D
Zato Mašo, možeš mi reći kakav je prijemni, koliko studenata primaju... neke osnovne informacije o fakultetu...

Oooo, pa lepo, lepo...
Polazes ili matematiku ili fiziku, a mozes i oba pa ce ti racunati onaj predmet gde ima vise bodova. Na budzet se upada ako imas preko 51 bod, ako ne uspes u I roku, uspeces u II sigurno jer je ispit bolesno jednostavan!

Meteorologija se zasniva na matematici, matematici i samo matematici! Dobro malo preterujem imaces i osnove fizike koje se sastoje iz fizicke mehanike i termodinamike, engleski i opste meteorologije... to su barem predmeti za I godinu studija.

Primaju 40 od toga 30 na budzet, a 10 na samofinansiranje... trenotno u I godini nema samofinansirajucih studenata.

Ove godine se upisalo 19 od toga 16 dolazi redovno, za sada.

Hmmm... pitaj sta te jos zanima... ;)
bla, bla, bla,... samo trućaš!

Van mreže Brandzi

  • **
  • Poruke: 700
  • Starost: 42
  • Lokacija: Zemlja snova :)
Odg: Meteorologija - Pomoć studentima
« Odgovor #7 poslato: 09. Oktobar 2007. u 23:25 »
Cao Masho, dobro nam dosla i sto duze oostala i ocekujemo lepe tekstove od tebe, buduci da si student meteorologije.
Veliki pozdrav!
Zivot je lep, samo ga treba znati ziveti...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteorologija - Pomoć studentima
« Odgovor #8 poslato: 10. Oktobar 2007. u 13:50 »
Mašo, puno ti hvala na informacijama. Naročito mi je drago to da ima najviše matematike koja mi u školi dobro ide, jer se ja najviše bojim fizike koju u školi ni ne učim praktično. :) I engleski mi dobro ide.
Na prijemnom ću naravno izabrati matematiku i mislim da mi neće biti problem.
Jedino još nisam definitivno odlučio gdje ću da upišem fakultet. Dvoumim se između Beograda i Novog Sada.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Masha

  • *
  • Poruke: 21
  • Starost: 38
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteorologija - Pomoć studentima
« Odgovor #9 poslato: 10. Oktobar 2007. u 21:44 »
Mašo, puno ti hvala na informacijama. Naročito mi je drago to da ima najviše matematike koja mi u školi dobro ide, jer se ja najviše bojim fizike koju u školi ni ne učim praktično. :) I engleski mi dobro ide.
Na prijemnom ću naravno izabrati matematiku i mislim da mi neće biti problem.
Jedino još nisam definitivno odlučio gdje ću da upišem fakultet. Dvoumim se između Beograda i Novog Sada.

Preporucujem ti beograd zato sto je beogradski univerzitet jaci, a i obimnije je gradivo...
bla, bla, bla,... samo trućaš!

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteorologija - Pomoć studentima
« Odgovor #10 poslato: 11. Oktobar 2007. u 00:45 »
Mislim da je Mia77 zavrsila meteorologiju.
Inace Masho, slobodno preporuci kolegama studentima meteorologije nas forum.

Pa dobro i to je nesto...
Naravno da hocu, dobro su nam dosle cak i fotografije, a ovde ih ima pregrst... a i poprilicno zanimljivog teksta koji je upotrebljiv cak i za spremanje ispita :D

E to je lepo čuti da smo od koristi.  ;) Dobrodošla Mašo!  :D
« Poslednja izmena: 11. Oktobar 2007. u 02:54 Joe »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteorologija - Pomoć studentima
« Odgovor #11 poslato: 11. Oktobar 2007. u 00:57 »
Mašo, puno ti hvala na informacijama. Naročito mi je drago to da ima najviše matematike koja mi u školi dobro ide, jer se ja najviše bojim fizike koju u školi ni ne učim praktično. :) I engleski mi dobro ide.
Na prijemnom ću naravno izabrati matematiku i mislim da mi neće biti problem.
Jedino još nisam definitivno odlučio gdje ću da upišem fakultet. Dvoumim se između Beograda i Novog Sada.

Preporucujem ti beograd zato sto je beogradski univerzitet jaci, a i obimnije je gradivo...

Zavisi od fakulteta do fakulteta. Uvek sam mislio da je bolje studirati meteorologiju na Fizičkom fakultetu u Beogradu i sada tako mislim iako recimo informatiku koju studiram bi uvek pre studirao u Novom Sadu (zanimljivo da na informatici kod mene ima studenata iz Beograda) . Meteorologija je u Novom Sadu u okviru departmana za  fiziku na PMF-u. Razliku između fakulteta bi najbolje mogli da uporede Mia i Cumulonimbus, pošto je Mia završila meteorologiju u Novom Sadu, a Cumulonimbus u Beogradu jedino što nešto baš ne dolaze često na forum. Mia znam da ne stiže (možete je videti na televiziji u prvom dnevniku  ;)) ali mislim da će ti rado pomoći ako joj pošaljem poruku da napiše nešto više, pošto ona drži predavanja tamo. Koliko znam nema uopšte problema upasti na budžet, mislim da je dovoljno samo položiti prijemni.
Predlažem ti Miloše da uporediš planove i programe na oba fakulteta, kao i uslove studiranja. Takođe kada ideš u drugi grad da studiraš veoma bitno je proceniti kvalitet života, kako se hraniti (kako i gde bi se hranio, verovatno u studentskoj menzi), smeštaj (gde je lakše upasti u studentski dom ili naći privatni smeštaj i kako, zatim koliko je smeštaj udaljen od fakulteta, koliko košta itd.). Mada imaš još vremena. Za sada je bitno biti siguran da želiš da studiraš meteorologiju i najbitnije za sada da se raspitaš šta se uči, kako se uči, koji se predmeti polažu, kako se polažu, a ovo ostalo kasnije ukoliko se i posle toga dvoumiš. Ja lično ne dajem prednost ni jednom ni drugom fakultetu.
« Poslednja izmena: 11. Oktobar 2007. u 03:24 Joe »


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteorologija - Pomoć studentima
« Odgovor #12 poslato: 14. Oktobar 2007. u 22:18 »
Joe, hvala na detaljnom objašnjenju (tek sad vidjeh ovo  :redface:).
Znam da će biti još vremena da o svemu razmislim, ali ja sam definitivno odlučio da studiram meteorologiju. To je ono što me najviše zanima pored muzike koja će mi uvijek biti sekundarna i njom (muzikom) ću se baviti amaterski.
Sad, što se tiče fakulteta, najvjerovatnije ću upisati u Beogradu. Ne što mislim da je taj fakultet kvalitetniji ili lakši (pogledao sam na internet stranicama ispite oba fakulteta), već što će u Beogradu studirati neki moji drugovi iz Bara s kojima bih eventualno iznajmio privatan smještaj. A i u Beogradu imam rodbine i još dosta ljudi koje poznajem, koji bi mi pomogli da se "snađem".
Možda je još prerano da se brinem oko svega toga. Da ja prvo završim ovaj razred u gimnaziji i položim prijemni za fakultet, pa ću se onda brinuti oko ostalog...  :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže pmale

  • *
  • Poruke: 26
  • Starost: 34
  • Lokacija: Selenča
Odg: Meteorologija - Pomoć studentima
« Odgovor #13 poslato: 21. Mart 2010. u 23:35 »
Pitanje glasi: sta i gde moze raditi meteorolog koji zavrsi 3 godine studija?

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Meteorologija - Pomoć studentima
« Odgovor #14 poslato: 22. Mart 2010. u 11:01 »
Može da radi bilo šta za šta je potrebna srednja škola.
U meteo struci baš ništa, osim ako nemaš srednju meteorološku školu.
Kao apsolvent možeš i da se nadaš nečemu, ali potreban ti je insajder ili neko ko je upućen u te stvari. Vidi sa svojim profesorima. Najzad, kad si prešao 3/4 puta, ne odustaj i ne odugovlači, već stisni tu knjigu i završi.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Meteorologija - Pomoć studentima
« Odgovor #15 poslato: 22. Mart 2010. u 23:17 »
Pitanje glasi: sta i gde moze raditi meteorolog koji zavrsi 3 godine studija?

Sto rece ptprince, a i ja pretpostavljam, posto je glavni poslodavac dipl.meteorolozima, sama drzava(citaj:RHMZ), ona obicno ima jasno i precizno definisane pravilnike o strucnoj spremi zaposlenih lica i nema tu cile-mile.Verovatno sve ove funkcije u zavodu zahtevaju minimalno visoku strucnu spremu i to ti je..Kod privatnika je to labavije...
Kao zakljucak, slicno prethodnom postu, ako je ikako moguce knjiga, pa poloziti preostale ispite i sve je super.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Meteorologija - Pomoć studentima
« Odgovor #16 poslato: 24. Mart 2010. u 10:25 »
Malo je zeznuto u RHMZ to što sistematizacija ne predviđa pripravnike, već uslovljava položen stručni i državni ispit i koju godinu radnog iskustva. Smatram to propustom, ali za sada se RHMZ snalazi tako što prima mlade meteorologe na obavljanje privremeno-povremenih poslova na šest meseci, pa opet, i opet, dok se ne nakupi staža za zaposlenje. U tim iteracijama se sredi i stručni i državni ispit. Takav se ili zaposli u Zavodu ili ode iz Zavoda dalje gde mu se više sviđa, jer se tako upoznaje sa većim brojem mogućnosti za rad. Isto važi i za meteo tehničare.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteorologija - Pomoć studentima
« Odgovor #17 poslato: 03. Februar 2011. u 14:45 »
ajde da malo obnovim ovu temu,nisam znao gde da stavim ovaj post,ali ipak znam sve u vezi upisa tako da je bolje ovde.......idem u meteorolosku skolu,ovo mi je poslednje polugodiste u njoj...zaista volim meteorologiju i zbog toga mi bas lako ide,skoro da je i ne ucim dovoljna su mi predavanja......gledao sam dugo koji fax da upisem ali sta god da nadjem bice to cisto da nesto zavrsim,meteorologija je ono sto zaista volim i cime bih voleo da se bavim....ali me interesuje koliko je priznat ovaj fakultet u inostranstvu,da li postoji mogucnost da sa zavrsenom meteorologijom nadjem posao van nase zemlje? od profesorke Nade Anusic (mozda je neko zna) sam cuo da postoji mala "kolonija" nasih meteorologa u USA koji su uspeli da sa ovim faxom odu tamo,pa sta vi kazete? kakva je situacija na domacoj sceni? da li preporucujete ovaj fax..:)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Meteorologija - Pomoć studentima
« Odgovor #18 poslato: 03. Februar 2011. u 15:17 »
Već smo dva naša člana (sada moderatora) 'odveli' na studije meteorologije i nisu se pokajali.
Kako je Beogradski Univerzitet usvojio Bolonjsku deklaraciju još 2006. godine, sigurno je da je Fizički fakultet (smer Meteorologija) svakako priznat u inostranstvu.
Nada Anušić (da, ja je znam jako dobro) je sasvim korektno informisana. I ne samo da iih ima u Americi, već postoji i jedna 'kolonija' (možda čak poznatija) u Kanadi. Ti ljudi su tamo uspešni, jer rade vrlo vredno, a imaju kompletan pristup najnovijim saznanjima. Deklarativno taj pristup imamo i na faxu, ali to je 'rezervisano' samo za ljude koji žele da istražuju preko neta čega sve ima novog. Za to ti nije potreban ni fax ni firma, ali zgodno je da te stalno neko 'tera' da učiš, radiš i usavršavaš se. To je moguće i u ovoj zemlji, putem preporučenih inostranih kurseva za štošta (mašti na volju).
Dotle, uči vredno, uradi lep maturski rad (ko god da ti da temu, Anušićka, Gnjidićka, Anđelićka, sve su OK), upiši se na fax i održavaj i unapređuj radne navike. Bez prerdanog rada nema uspeha nigde, a rad, rad i samo rad je definitivno najbolji metod postizanja uspeha.

Srećno, Škomi!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteorologija - Pomoć studentima
« Odgovor #19 poslato: 03. Februar 2011. u 15:24 »
Ako zaista voliš meteorologiju, onda nemaš šta tu da razmišljaš. Nije puno onih koji upišu meteorologiju zato što to vole, već jednostavno upišu samo zato što su završili srednju meteorološku, ili zato što nisu znali šta će drugo... Tačno je da na našem fakultetu najbolje prolaze oni koji su baš talentovani za matematiku i fiziku, ali završe fakultet i oni kojima su meteorologija i vremenske prilike životno opredjeljenje još od ranije. Zato je meni lično bilo malo teže da se izborim sa toliko matematike i fizike u prve dvije godine (nažalost, nisam još uvijek u potpunosti), ali već na trećoj godini to je druga priča. :) Nisam se ni u jednom trenutku pokajao što sam upisao meteorologiju, a ne vjerujem ni da ću se ikada pokajati.
Što se tiče posla kasnije, i nisam previše razmišljao o tome. Cilj mi je u životu da radim ono što volim, a pare neće biti problem, jer ih svakako nema. :) U prvih par godina ću najvjerovanije raditi u HMZ-u, a ako se ukaže prilika za inostranstvo, ko zna... Tačno je to što si čuo da je naš fakultet priznat u svijetu, i da mnogo studenata završi u inostranstvu, i to naročito u Kanadi i USA, kako mi reče jedan asistent. A kako i da ne bude priznat, kad imamo toliko poznatih imena u svjetskoj meteorologiji. :)

Evo, vidim i da se kolega ptprince složio sa mnom. Tako da, srećno Škomi, pa se vidimo na faksu! :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm