Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Avgust 2008 - I dekada  (Pročitano 72820 puta)

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Avgust 2008 - I dekada
« Odgovor #100 poslato: 09. Avgust 2008. u 15:28 »
Baš lepe fotke :D I juče sam slično video iz Paraćina. Neko moje iskustvo mi kazuje da su ovo najverovatnije gradonosni oblaci, pošto izgleda oni prvi nailaze (koliko kapiram na fotkama to je prethodnica glavnog "udara")...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Avgust 2008 - I dekada
« Odgovor #101 poslato: 09. Avgust 2008. u 15:47 »
Pa znao sam da ce biti pljuskova,ali ovakav olujni vetar zaista niko nije najavljivao!
Uz to,nebo je bilo jednolicno,sivo oko 17h,pa sam mislio da ce se prvo cuti grmljavina kad se priblize olujni oblaci!


Evo sada novog iskustva... Lepo si opisao nebo, a takvo nebo "obećava" nepogodu, obično takva nepogoda počinje olujnim (čak orkanskim) vetrom i gradonosnim oblacima (kao juče), pa tek onda (posle 10-15 min) stiže glavni udar sa pljuskovima i grmljavinama

Ma sta da se radi,nek je to najveca steta
U prevodu to znači "Pa da, nije bitno, baštu i cveće ionako ja ne održavam" :redface: E, Palmark, stvarno si duhovit :lmao:, ali kako je onoj osobi koja ulaže silan trud da tvoje dvorište bude lepo :cry:
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Avgust 2008 - I dekada
« Odgovor #102 poslato: 09. Avgust 2008. u 16:20 »
nisam mogao da zaspim sve do 7h zbog jake grmljavine :/  pucalo je na sve strane.. posle prvog naleta posmatrao sam munje koje su bile fenomenalne!

trenutno je oblachno i duva pojachan vetar

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Avgust 2008 - I dekada
« Odgovor #103 poslato: 09. Avgust 2008. u 16:49 »
I kod mene je cele noci grmelo bez prestanka nekoliko puta je bas cepalo sve negde do 6h , trenutno oblacno 24*C prska kisica uz pojacan vetar

Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Avgust 2008 - I dekada
« Odgovor #104 poslato: 09. Avgust 2008. u 16:58 »
U prevodu to znači "Pa da, nije bitno, baštu i cveće ionako ja ne održavam" :redface: E, Palmark, stvarno si duhovit :lmao:, ali kako je onoj osobi koja ulaže silan trud da tvoje dvorište bude lepo :cry:
E bas nisi u pravu! Cvece,poput muskatla i petunija,zaista jeste briga moje majke,ali zato su sve egzoticne biljke u vrtu,pa ukljucujuci i nastradali eukaliptus,moj hobi i moja briga!

Tokom prepodneva bilo je povremene grmljavine,ali bez padavina,dok se sada razvedrilo,pretezno je suncano uz 26.3C

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Avgust 2008 - I dekada
« Odgovor #105 poslato: 09. Avgust 2008. u 17:11 »
Šalimo se, smejemo se... :D Nema :evil:
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Avgust 2008 - I dekada
« Odgovor #106 poslato: 09. Avgust 2008. u 17:14 »
Ma ja znam da se ti salis i da mislis sve dobro,ali eto cisto da znas da me pored meteorologije zarazio i taj hobi-hortikultura!
I to su mi posebno interesantne egzoticne biljke,netipicne za ove predele-za sad su u vrtu dve palme i eukaliptus,a do godine ocekujem i zimzelenu magnoliju,albiciju(svilenu mimozu),lagestremiju,jagoda drvo,maslinu,banane,bambus...
Eto jos jednog razloga zasto se necu radovati zimi i snegu,treba sve te biljke odrzati na hladnoci...

Ops,odo' ja u off  :-X

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Avgust 2008 - I dekada
« Odgovor #107 poslato: 09. Avgust 2008. u 17:20 »
Hvala, druže, na razumevanju ;) i na ostalim informacijama... Lako je nama u gradu, u zgradama...
Evo, vidiš, Stari Banovci koliko su blizu meni (stari Merkator), a koliko smo danas pre podne i sredinom dana imali različito vreme; kod tebe je grmelo, ali bez kiše, a ovde je u više navrata pre podne i izmedju 12.15 h i 14.00 h dobro pljuštalo. Koliko je sve to lokalne prirode... Očigledno smo trenutno u centru ciklona, jer to karakteriše nestalno, vrlo promenljivo, nestabilno vreme, sa čestim smenama jakih pljuskova, a izmedju pljuskova ima dosta sunčanih intervala. Temperatura čas raste (kad je Sunce), a brzo pada kad naidje (obično iznenada) crnilo sa pljuskom, a često i kratkotrajno pojačanim vetrom...
« Poslednja izmena: 09. Avgust 2008. u 17:35 profi-amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Avgust 2008 - I dekada
« Odgovor #108 poslato: 09. Avgust 2008. u 18:06 »

A evo i kako je izgledalo na pocetku oluje oblaci su se kretali i uvijali u svim pravcima
 






Zbog čega se uvijaju ovi (po meni gradonosni) oblaci, verovatno zbog jakog vetra, koji, koliko kapiram sa fotke, u tom trenutku duva...Tako je bilo i u BG-u, ljudi lepo rekoše "prašinarska oluja". Imam ja oko ovih stvari nekih dilema, a te dileme može da proba da nam razjasni samo ona osoba koja se profesionalno bavi meteorologijom...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Avgust 2008 - I dekada
« Odgovor #109 poslato: 09. Avgust 2008. u 23:41 »
Ovo na slici nije ni 50% onoga kako je to izgledalo uzivo.zanimljivo je to da je kisa pocela da pada tek pola sata posle ovog monstruma iako je sevalo i grmelo.Zanimljivo je to da je otprilike 5 minuta pre ovoga duvao pojacan jugoistocni vetar koji se odjednom umirio i skrenuo na jak severozapadni.Ja mislim da je do uvijanja oblaka doslo zbog naglog sudara dve vazdusne struje
Trenutno u Paracinu vedro temperatura 17*C
Tmin:17.3*C
Tmax:25.5*C

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Avgust 2008 - I dekada
« Odgovor #110 poslato: 10. Avgust 2008. u 00:12 »
Ja mislim da je do uvijanja oblaka doslo zbog naglog sudara dve vazdusne struje


Vrlo je to moguće, dragi kolega :D

« Poslednja izmena: 10. Avgust 2008. u 00:29 profi-amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Avgust 2008 - I dekada
« Odgovor #111 poslato: 10. Avgust 2008. u 08:41 »
Kristalno vedro i suncano,ali i neuobicajeno sveze jutro u Banovcima! Tmin vec zaboravljenih 16C (16.2C),Takt: 18.5C


Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Avgust 2008 - I dekada
« Odgovor #112 poslato: 10. Avgust 2008. u 10:28 »
Cudno...leto,avgust i kristalno suncano nebo a temperatura jako sporo raste-sada samo 21.1C
Lep dan,ali ni malo letnji-da ne znam datum,rekao bih da je sredina aprila.

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Avgust 2008 - I dekada
« Odgovor #113 poslato: 10. Avgust 2008. u 15:54 »
Cudno...leto,avgust i kristalno suncano nebo a temperatura jako sporo raste-sada samo 21.1C
Lep dan,ali ni malo letnji-da ne znam datum,rekao bih da je sredina aprila.
Nemoj tako, Palmark. Ti, ja i mnogi drugi jesmo letoljupci, ali oni drugi (zimoljupci) će se žestoko  :evil: :evil: :evil:, jel' da  :D :D :D Ali, doći će i njihovo vreme (na našu žalost) :cry:, pa ćemo tada mi biti  :evil: :evil: :evil:. Kolo sreće se okreće..."Dok nekom ne smrkne, drugom ne svane" ;)
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2008 - I dekada
« Odgovor #114 poslato: 10. Avgust 2008. u 18:37 »
U Bravskom je prekjuče bilo olujnog vjetra i grmljavine, ali ne i obilnije kiše. Osim toga, nije bilo ničeg konkretnijeg u zadnjih nedjelju dana.

U Baru je trenutno sunčano i prijatno, Takt 27.7C. Ovdje, naravno, nije bilo padavina u prethodnih 15 dana.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm