Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Vesti  (Pročitano 64504 puta)

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Vesti
« Odgovor #20 poslato: 01. Oktobar 2008. u 15:36 »
Evo mene,posto ja nisam bio u mogucnosti danas da dodjem,reko da pitam da li su napravili raspored za zimski semestar?MIslim predavanja i vezbe?
Inace, moram da kazem jos da mi je sad jako krivo sto nisam bio tu, nisam imao priliku da upoznam ptprinca (kao starijeg kolegu i coveka iz struke)...bas mi je krivo...
Milosa cu upoznati na predavanjima, ali vas teze...
« Poslednja izmena: 01. Oktobar 2008. u 15:52 gencic »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Vesti
« Odgovor #21 poslato: 01. Oktobar 2008. u 16:20 »
Ne brini se, upoznaćemo se.
Što se rasporeda tiče, ima ga Miloš, i reče da će ti poslati na email. Znam da ima nešto sutra u Cara Dušana od ujutru, a predavanja u petak na Institutu su ovog puta odložena. Ipak, prošetaj se do Instutita, trebalo bi da stoji tamo na oglasnoj tabli.
Naravno, lepe želje za uspeh sleduju i tebi. Samo, gledaj da budeš na predavanjima, jer se sada sve, ali baš SVE boduje.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Vesti
« Odgovor #22 poslato: 01. Oktobar 2008. u 16:27 »
Hvala na zeljama, no za predavanja se ne brinem, jer sam na bivsem bio poznat kao ludjak koji je isao na sva predavanja, pa i ona koja ''nema svrhe'' jer profesor nema pojma da predaje(molim lepo)...
Medjutim , ja sam to sve zanemario i isao bas sve i to mi se debelo isplatilo...
NO necu vise offtopic-ovati
Nadam se da ce sve lepo da krene...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Vesti
« Odgovor #23 poslato: 01. Oktobar 2008. u 19:53 »
Evo mene poslije male pauze. Kao što vam PtPrince reče, imao sam problema sa internetom, ali problem nije bio ni do mene, ni do SBB-a, već do gazdarice stana koja nam je uplatila prepaid od 400MB, a rekla da je FLAT. :) Važno je da je to riješeno...
Sad da se vratim na temu koju je PtPrince pokrenuo. Moji utisci sa prijema brucoša su pozitivni... Vidjećemo kako će biti predavanjima i vježbama. :)
Evo, pošto mi je Genčić tražio raspored časova, staviću ga i ovdje, pa da i ostali forumaši vide šta ćemo mi to učiti na prvom semestru:



Nadam se da može da se pročita. (mislim da je ovo bio najpraktičniji način :))


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Vesti
« Odgovor #24 poslato: 01. Oktobar 2008. u 23:56 »
E dakle ovaj Engleski!!! Pa, mislim stvarno...
Stvarno ne znam sta misle,gde ja da idem izmedju 15 i 18h?
Da idem kuci nemam racun , da blejim oko faxa?!?
Zar stvarno oni ne mogu to da nam povezu?Sa tako malo studenata...

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Re: Vesti
« Odgovor #25 poslato: 02. Oktobar 2008. u 00:02 »
Iskoristite to vreme u fakultetskoj citaonici :)
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Vesti
« Odgovor #26 poslato: 02. Oktobar 2008. u 00:08 »
Ja tesko...pre kafic :)
Uvek sam ucio kod kuce,jer u citi uvek ima nekog,pa ajmo na kafu i onda kraj ucenja....
Ali sad ce izgleda morati...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Vesti
« Odgovor #27 poslato: 02. Oktobar 2008. u 01:17 »
Genčiću, Miloshe, ptprince, drage kolege...

Završićete vi studije, u to nema nikakve sumnje... ;) Postaćete diplomirani meteorolozi, ali diplomirajte što pre... Sa jednim od vas lepo sarađujem (on se odmah prepoznao  :lmao:), ali hoću i sa ostalom dvojicom...
Amaterko (to sam ja) i vi profi, eeejjj... To će biti zanimljivo... ;) :D

Meni su klimatološki podaci specijalnost (klimatologija)... Brzo "nanjušim" inhomogenitet u podacima... ???
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Vesti
« Odgovor #28 poslato: 06. Oktobar 2008. u 09:38 »
Jedna tužna vest koja će pogoditi neke od vas na forumu.
U petak, 3. oktobra, u 65. godini života, umrla je Ljerka Opra.
Za one koji ne znaju o kome se radi, reč je o autoru knjige 'Devet hrastova', koja daje jedan lep istorijski pregled na razboj meteorologije u Srbiji, sa akcentom na porodicu Jakšić, čija je glava porodice, Vladimir Jakšić, počeo prva sistematska meteorološka osmatranja u našoj zemlji, a koju godinu kasnije uspeo da oformi prvu mrežu meteoroloških stanica kod nas.
Ljerka Opra je po zanimanju bila diplomirani fizičar. Radila je skoro ceo svoj radni vek u RHMZ Srbije, gde je i u predpenzionerskim danima pisala pomenutu knjigu. Jedna je od retkih osoba koja je bila entuzijasta u meteorologiji kod nas. Iako nema naučni doprinos u meteorologiji, njen doprinos u popularizaciji meteorologije je svakako za veliko poštovanje.
Sahrana Ljerke Opre će biti danas u 15 časova.
Neka počiva u miru.

Izvinite, ostali, koji ne znate o kome se radi, na kačenju tužnih vesti. I to je život.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Vesti
« Odgovor #29 poslato: 06. Oktobar 2008. u 10:07 »
Baš tužna vest :cry:
Upravo sam pročitao knjigu 'Devet hrastova' i pod velikim sam utiskom njene ljubavi prema meteorologiji.
Neka počiva u miru!

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Vesti
« Odgovor #30 poslato: 06. Oktobar 2008. u 17:10 »
Šta reći, tužan događaj se desio... :(
Neka počiva u miru...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Vesti
« Odgovor #31 poslato: 15. Oktobar 2008. u 20:56 »
Evo mene, javljam se povodom jedne interesantne informacije, nadam se da joj je mesto ovde.
Naime, ove godine, meteorologiju je upisalo verovali ili ne 35 studenata, sto je kazu, vise nego ikad.

Ovo je svakako vest koja je ohrabrujuca za razvoj meteorologije u Srbiji.
ALI, ova brojka moze da bude varka u jednom smislu.Naime,
Ucenici srednje meteoroloske skole su bili upisani na osnovu maturskog ispita, koji su polagali u skoli. To naravno ne bi bio problem, da mnogi ucenici nisu bili ''navuceni'' na meteorologiju atraktivnim uslovima upisa.Neki od njih mi kazu da vole mnoge druge stvari ali jednostavno ovde nisu morali da polazu... pa su se tako i upisali.
Pritom se neki zale na nivo matematike i fizike koji su imali u srednjoj skoli, odnosno da ne nose potrebno predznanje.
Ovim ne zelim da kazem da meteoroloska skola nije dobra, naprotiv to je opsteprisutna boljka mnogih srednjih skola!
Niti zelim da kazem da ovi ucenici nisu zasluzili da se upisu...
Jednostavno, mislim da studije nisu lake uopste i da ovaj nacin upisa, stvara laznu sliku o fakultetu.
Zeleo sam da kazem da se prica ptprinca ,jos iz jula obistinila(bilo je istina da su upisali bez prijemnog,ali ne bas po automatizmu).
Na kraju ko zna mozda je ova generacija bude cuvena na faxu...
 


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Vesti
« Odgovor #32 poslato: 16. Oktobar 2008. u 09:41 »
Teško, Genčiću. Nažalost, priča koju pominješ da sam je ispričao još letos, dosta je stara i, što je još žalosnije, ne menja se ni za milimetar. Ja sam se nadao da će bar neki detalj biti drugačiji... ali ne!
Čak i detalj da je upisanih 35 na meteorologiji rekord je priča koja se vuče iz generacije u generaciju. A nije tačna.
Tačan je detalj da se odavno nije upisalo toliko meteorologa na studije. Ali ne ui oduvek, već verovatno koliko sećanje zaposlenih seže unazad. Uzgred, bar pola profesora je mlađe od mene, što je ohrabrujuća činjenica zbog pojave mlađeg profesorskog kadra (a obeshrabrujuća zbog postojanja matorih studenata). Međutim, sa mojom generacijom je upisano 37 meteorologa, a sa generacijom moje žene (5 godina kasnije) 40 ili možda još neki studint pride. Tada se na meteorologiji primalo 40, pa ne znam tačno. Iz tih čuvenih generacija tog doba su i neki današnji profesori na meteorologiji (ja znam za 3).
Kvalite srednjue meteo škole je teško proceniti. Ima sjajnih učenika koji se nikad nisu eksponirali, ali ima i onih drugih kojima je bio dovoljan minimum bodova za upis u bilo koju srednju školu. I svi oni završe tu školu. Puštam mašti na volju da zamisli kako izgleda to predavanje i zadaci koji se postavljaju tako da ih svi đaci prođu. Neki su tako iz matematike izgubili deo svojih znanja neophodnih za studije (nešto se prepoznajem) da bi svi prošli. A taj izgubljeni deo je izuzetno bitan, ključan za dalje razumevanje matematike, ali i fizike. Bez toga nema dalje. Ipak, kada se to zna, studije nisu nimalo teške.
Kriterijumi na studijama jesu malo opali jer ne postoji dovoljna prolaznost. Međutim, kriterijumi u srednjim školama su po meni krajnje kritični. Ko hoće da studira, mora baš da se potrudi i da zna 'fore i fazone' koji se nude na stranicama srednješkolskih udžbenika.
Opet, Genčiću, ko zna šta nova generacija donosi... Ja verujem u najmanje dvojicu iz te generacije (mada lično poznajem samo jednog), ali se nadam da će i drugi biti OK. Koliko mogu da pomognem, pomoći ću.
...
Izvinite za off, više je replika na vest.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Vesti
« Odgovor #33 poslato: 16. Oktobar 2008. u 09:47 »
Noćas u ponoć i zvanično je završena sezona odbrane od grada u RHMZS 2008.
Koliko je moglo da se učini, učinjeno je. Bilo je i grada, bilo je i šteta, ali bilo je i dosta kvalitetnih akcija.
(lično mišljenje ću ovde zadržati)
A sada, čekamo zvanične izveštaje koji su u pripremi. Do tada, radne verzije ovih izveštaja se mogu naći na stranicama RHMZS.

Sledeća sezona zvanično počinje u ponoć, 14-15 aprila 2009.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Vesti
« Odgovor #34 poslato: 29. Septembar 2009. u 16:15 »
Posle dužeg vremena, evo da oživim ovu učmalu temu.

Sutra, 30. septembra 2009. godine, Republički hidrometeorološki zavod Srbije se zvanično pridružuje Meteo alarmu.
Više informacija o tome na www.meteoalarm.eu

U to ime, tradicionalna proslava Dana Zavoda će se održati sutra, 30. septembra, sa početkom u 12 časova. Dan Zavoda je inače 27. septembar, ali čekala se ova vrlo zgodna prilika da se objedine lepe stvari.

Znam, verovatno ste ovu informaciju već videli na početnoj stranici sajta RHMZ, ali nije zgoreg i ovde okačiti tu vest.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Re: Vesti
« Odgovor #35 poslato: 29. Septembar 2009. u 21:18 »
lepa vest..vidim da je srbija već deo meteoalarm mape

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Vesti
« Odgovor #36 poslato: 26. Jul 2010. u 03:48 »
storm spotter/chaser

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Vesti
« Odgovor #37 poslato: 04. April 2011. u 10:02 »
Ovu vest nisam hteo da kačim tog dana, kako ne bi pomislili da je šala.
naime, od 1. aprila, RHMZ Srbije je ostao bez dva sektora. Sektor za odbranu od grada je prebačen pod MUP, a Sektor za zaštitu životne sredine u Agenciju za zaštitu životne sredine.
Komentar na vest ne ostavljam.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Vesti
« Odgovor #38 poslato: 22. Januar 2013. u 19:14 »
Najava ciklusa predavanja "Zanimljivosti iz Meteorologije" u maloj sali Kolarčeve zadužbine ...
http://www.astronomija.co.rs/predavanja/7352-ciklus-predavanja-zanimljivosti-iz-metereologije.html

Van mreže Georgi Zahariev

  • **
  • Poruke: 1.539
  • Starost: 55
  • Lokacija: Bulgaria, Vratsa, 340 m
Odg: Vesti
« Odgovor #39 poslato: 22. Februar 2018. u 08:54 »
Времето през 2017 г., онагледено и разказано за 10 минути:

https://www.youtube.com/watch?v=9YAXEHLNphY&t=1s