Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zemljotres u Kraljevu 3.11.2010  (Pročitano 100577 puta)

Van mreže Nebojsa

  • Poruke: 1
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #20 poslato: 03. Novembar 2010. u 03:40 »
## Prema prvim podacima sa sajta Evropsko-mediteranskog seizmološkog centara, epicentar zemljotresa bio je pet kilometara istočno od Kraljeva i 38 kilomentara jugozapadno od Kragujevca, na dubini od dva kilometara ispod površine zemlje.

 

Prema informacijama naših čitalaca, Kraljevo je bez struje i vode.

 

Sajt Seizmološkog zavoda Srbije je oboren. ##

Van mreže Vozd

  • *
  • Poruke: 134
  • Lokacija: Beograd-Vozdovac
  • Geek
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #21 poslato: 03. Novembar 2010. u 03:41 »
Linkovi, tekst, sveze informacije... sve je to dovuklo posetioce :) Google je cudo ;)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #22 poslato: 03. Novembar 2010. u 03:42 »
 ^^  ^^ Da da i kod mene je nestalo  struje nakratko...i uopšte u svim selima zapadno od mene ka Kraljevu .Al ipak je malopre struja ponovo došla.

Neke veće štete hvala Bogu verovatno nema...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #23 poslato: 03. Novembar 2010. u 03:44 »
Krenuli su naknadni udari, za sada slabi.

2010-11-03   01:33:33.1
10min ago
43.83    N     20.66    E     2   2.4    SERBIA
2010-11-03   01:19:38.0
24min ago
43.60    N     21.20    E     2   2.2    SERBIA
2010-11-03   01:13:43.0
30min ago
43.70    N     20.70    E     2   2.5    SERBIA

EMSC

Po komentarima sa drugih sajtova vidim da se osetio  i u Sofiji i Sarajevu, Bosanskom Petrovcu.

Po prvim informacijama sa RTS ima štete oko Kraljeva.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #24 poslato: 03. Novembar 2010. u 03:50 »
Jeste li primijetili da trenutno više od 300 ljudi na forumu gleda ovu temu ? Ko da smo jedini forum na kom se piše o ovom zemljotresu...
Pa kad smo uvek na pravom mestu, u pravo vreme i imamo prave informacije, sto se tice bilo kakve prirodne nepogode :)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #25 poslato: 03. Novembar 2010. u 03:59 »
Seizmoloski zavod Crne Gore je dana 3. novembra 2010. godine, u 1 cas i 56 minuta registrovao  snazan zemljotres sa epicentrom 11 km sjeveroistocno od KRALJEVA (Srbija).
Jacina zemljotresa u hipocentru (zaristu) iznosila je 5.4 jedinice Rihterove skale, sto odgovara epicentralnom intenzitetu od VII-VIII stepeni Merkalijeve skale (MCS). Zariste ovog zemljotresa locirano je na dubini od 13 km.
Na osnovu teorijskog makro-seizmickog modela ovog regiona, magnitude zemljotresa i dubine hipocentra, ovaj zemljotres je mogao izazvati znacajne materijalne stete u epicentralnom podrucju.



Seizmoloski zavod Crne Gore

Van mreže Sneško_Belić

  • **
  • Poruke: 816
  • Starost: 55
  • Lokacija: Čačak
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #26 poslato: 03. Novembar 2010. u 04:03 »
Užasava me što uvek ovi zemljotresi uglavnom budu noću! katastrofa!
Odoh na lalanje.........laku noć!
Volim i sneg, ali ipak više volim mooooreeeee :D

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #27 poslato: 03. Novembar 2010. u 04:11 »
Imam pitanje za Pavlovica... vidim procenjuje se intenzitet 7-8 po merkaliju u epicentralnom podruciju... da li to znaci da je ovaj zemljotres bio koliko iznosi i teorijiski maksimum, koji je, ako me secanje ne vara, 8 stepeni po merkaliju u centralnoj Srbiji?

Drugo sto me interesuje, ovo je posle aprila 1999 i septembra 1998 najjaci zemljotres koji se osetio u Beogradu? Znam da je zemljotresa bilo i 2006 u prolece, ali taj ja nisam osetio, a bio je i dal' februara ili marta 2008 u Cacku i tada se osetio u Beogradu, ali ponovo ja to nisam osetio...
« Poslednja izmena: 11. Decembar 2011. u 14:28 Stefano »

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #28 poslato: 03. Novembar 2010. u 04:13 »
Imam pitanje za Pavlovica... vidim procenjuje se intenzitet 7-8 po merkaliju u epicentralnom podruciju... da li to znaci da je ovaj zemljotres bio jaci od teorijskog maksimuma, koji je, ako me secanje ne vara, 7 stepeni po merkaliju u centralnoj Srbiji?

Drugo sto me interesuje, ovo je posle aprila 1999 i septembra 1998 najjaci zemljotres koji se osetio u Beogradu? Znam da je zemljotresa bilo i 2006 u prolece, ali taj ja nisam osetio, a bio je i dal' februara ili marta 2008 u Cacku i tada se osetio u Beogradu, ali ponovo ja to nisam osetio...

Teorijski je VIII-IX ne VII stepeni po merkaliju za Centralnu Srbiju.

Najjači je posle ta dva.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #29 poslato: 03. Novembar 2010. u 04:25 »
ispravio sam gore u svom postu :) mislio sam da je 7, pa sam ispravio u 8 :)

Cekaj, za Beograd je maksimum 7 po merkaliju? jel tako bese? stalno gresim da li je 6 ili 7 po merkaliju maksimum za Beograd...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #30 poslato: 03. Novembar 2010. u 04:26 »
 ^^

VII s tendencijom spuštanja.

Gledam na RTS kažu ima lakše povređenih u Kraljevu. Centar Kraljeva pun stakla i otpalih fasada.

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #31 poslato: 03. Novembar 2010. u 04:30 »
dobro se treslo.. brat i ja igrali igricu i taman da mu kažem da prestane da me zakačinje stolicom orman do nas je toliko počeo da se trese da sam odmah shvatio zbog čega me je njegova stolica udara :)

meni je ovo najjači koji sam osetio, a i dosta stanova je bilo sa uključenim svetlom što znači da je potres uspeo mnoge da probudi..
na ulici sam čak video i neke ljude koji su sa bebama izašli iz solitera preko puta



Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #32 poslato: 03. Novembar 2010. u 04:33 »
1998 i 1999 je bilo 5 stepeni po merkaliju u Beogradu i ja jaci nisam pre toga osetio...

Pavlovicu, koliki je bio intenzitet zemljotresa u Beogradu februara ili marta 2008 (epicentar u Cacku) i aprila 2006... pretpostavljam da su bili oko 3 po merkaliju, jer su ih neki osetili, neki ne... ja nisam recimo...

I koliki je bio intenzitet onda u martu ove godine, kad sam bio kod tebe kuci, ako se secas, pa kad smo sasvim slucajno videli na netu da je bio zemljotres na jugu Srbije...
« Poslednja izmena: 11. Decembar 2011. u 14:29 Stefano »

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #33 poslato: 03. Novembar 2010. u 04:39 »
 ^^
Čačanski III, ovaj drugi II- III stepena.
Za april 2006. ne znam, III verovatno.

Evo podataka  rumunskog zavoda:


Regiune   NORTHWESTERN BALKAN REGION
Latitudine          43.76N
Longitudine          20.64E
Adancime           13 km
Magnitudine    ml=5.8
Orase apropiate    Kraljevo (6km),Mataruska banja (7km),Mrcajevci (16km),Dubac (24km),Preljina (26km)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #34 poslato: 03. Novembar 2010. u 04:58 »
Izgleda da ima mrtvih u Kraljevu videh sad na RTS  :(

Van mreže Vozd

  • *
  • Poruke: 134
  • Lokacija: Beograd-Vozdovac
  • Geek
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #35 poslato: 03. Novembar 2010. u 05:01 »
I ja sad videh, dvoje mrtvih :(

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #36 poslato: 03. Novembar 2010. u 05:13 »
Evo sta kazu na RTS-ovom sajtu

Citat
Снажан земљотрес у околини Краљева

Најјачи земљотреси у Србији

Снажан земљотрес потресао је у 1,56 часова централну Србију. Снага 5,4 степени Рихтерове скале. Епицентар - село Витановац код Краљева. Има материјане штете. Екипе РТС-a се налазе на терену.

Снажан земљотрес осетио се у 1 час и 56 минута на територији централне Србије. Епицентар - село Витановац код Краљева. У деловима тог града и околним селима нема струје ни воде. Екипе РТС-а се налазе на терену.
Zemljotes-mapa.jpg

Потрес који је трајао неколико секунди осетио се и у свим већим градовима Србије, а епицентар је био десет километар северно од Краљева.

Према првим извештајима екипа РТС-а које се налазе на терену, земљотресом је најтеже погођено Краљево, где је велики број кућа претрпео оштећења, односно попуцали су зидови, а по становима су падали делови намештаја. Доста грађана се налази на улицама из страха од нових потреса.

Дописник РТС-а из Краљева Ратко Бечки јавља да су се чуле и сирене возила Хитне помоћи, али за сада нема извештаја о повређенима.

У неким деловима тог града нема струје и воде. Без струје је и дописништво РТС-а које се налази у центру града. У центру Краљева на тротоарима има и поломљеног стакла и шута који је пао са фасада.

"Према нашим подацима, у 1,56 часова осетио се потрес у околини Краљева јачине 5,4 Рихтерове скале, што у нашим условима представља јак земљотрес због ког су могућа мања структурна оштећења на старим објектима", рекао је за Први програм Радио Београда заменик директора Републичког сеизмолошког завода Бранко Драгићевић.

"Последњи овакав земљотрес код нас је забележен 1998. године у Мионици, а оно што после земљотреса овакве јачине може да се очекује јесте серија мањих, слабијих потреса", рекао је Драгичевић.

Према подацима Aмеричког геолошког института, епицентар земљотреса налази се 35 километара северозападно од Крагујевца (код Краљаева) на дубини од 27,3 километра.

Истовремено, Европски центар за посматрање земљотреса навео је да се епицентар земљотреса снаге 5,6 степени Рихтерове скале налази 38 километара југозападно од Крагујевца и два километра од Краљева.

Европски центар је, доцније, саопштио да су у периоду између 2,11 и 2,45 часова табележена још четири потреса снаге око 2,2 степена.
Mapa.jpg
Најјачи земљотреси у Србији

Свилајнац, 1893. -  5,7 Рихтерове скале
Витина, 1921. - 5,7 Рихтерове скале
Лазаревац, 1992. - 5,9 Рихтерове скале
Рудник,  1927. - 5,7 Рихтерове скале
Копаоник, 1980.  - 5,7 Рихтерове скале
Мионица, 1998.- 5,7 Рихтерове скале

Најразорнији земљотреси у свету у последњој деценији

- 26. јануара 2001, Индија - Земљотрес јачине 7,9 степени по Рихтеру погодио је државу Гуџарат на северозападу Индије, усмртивши готово 20.000 људи, док је више од милион остало без домова.
- 21. маја 2003, Алжир - Најтежи земљотрес у Алжиру у протекле две деценије, јачине 6,8 степени по Рихтеру у коме је живот изгубило више од 2.000 људи, док је више од 8.000 повређено. Земљотрес се осетио и у Шпанији.
- 26. децембра 2003, Иран - Више од 26.000 је погинуло у земљотресу јачине 6,6 степени по Рихтеру који је уништио историјски град Бам на југу Ирана.
- 26. децембра 2004, Азија - Стотине хиљада људи погинуло је у земљотресу јачине 9,2 степени по Рихтеру у водама око Индонезије и цунамију, који је он изазвао у области Индијског океана.
- 8. октобра, 2005 - У земљотресу јачине 7,6 степени по Рихтеру који је погодио северни део Пакистана и област кашмира погинуло је више од 73.000 људи, док је више од милион остало без домова.
- 27. маја, 2006, Индонезија - Више од 5.700 људи је погинуло у земљотресу јачине 6,2 степени по Рихтеру у близини индонежанског острва Јава.
- 15. августа 2007, Перу - Најмање 519 људи је погинуло у провинцији Ица у Перуу, у земљотресу јачине 7,9 степени по Рихтеру под морем око 150 километара североисточно од престонице Лиме.
- 12. маја, 2008, Кина - Око 87.000 људи је погинуло, а више од 370.000 повређено у разорном земљотресу јачине 7,8 степени по Рихтеру око 92 километра од Ченгдуа у провинцији Сечуан на југозападу Кине.
- 29. октобра 2008, Пакистан - Близу 300 људи је погинуло у земљотресу јачине 6,4 степени по Рихтеру око 73 километара северно од Квете у провинцији Балучистан.
1
Izvor www.rts.rs

Pavlovicu, ovde pominju zemljotres od 5.9 po rihteru, epicentar Lazarevac, 1992 godina, da li je to neka greska?

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #37 poslato: 03. Novembar 2010. u 05:14 »
 ^^
Greška to je 1922.

Van mreže Vozd

  • *
  • Poruke: 134
  • Lokacija: Beograd-Vozdovac
  • Geek
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #38 poslato: 03. Novembar 2010. u 05:15 »
Zemljotres i u Istanbulu, 5.1 rihtera...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #39 poslato: 03. Novembar 2010. u 05:20 »
Evo i naših:

03.novembra 2010. godine u 01:56 časova mreža seizmoloških stanica Srbije registrovala je zemljotres magnitude 5.4 jedinica Rihterove skale u regionu Kraljeva, 10km S. Intenzitet zemljotresa je procenjen na VII-VIII stepena MSK-64 (Merkalijeve) skale. Zemljotresi ovog intenziteta mogu izazvati manja oštećenja na lošije gradjenim objektima.

Seizmogram sa Gruže:



Republički seizmološki zavod