Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jesen 2012  (Pročitano 67657 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #100 poslato: 18. Novembar 2012. u 15:19 »
Vec neko vreme GFS vidi jako zahladjenje krajem ovoga meseca.
Nisam hteo da pisem o tome do sada jer je bilo daleko cak i za ovu vrstu prognoze ali posto sada to ulazi u period od desetak dana treba spomenuti.
Ukoliko bi se ostvario takav scenario imali bi polje visokog vazdusnog pritiska na zapadu kontinenta, jednu prostranu dolinu koja bi se spustila do samog juga Evrope i prodor hladnijeg vazduha sa severa kontinenta. U takvim uslovima se obicno stvaraju cikloni u Sredozamlju pa bi i padavine bile izvesne.

Ovo je naravno sve samo nagadjanje posto je jako daleko ali postoji nada da bi u ovom poslednjem jesenjem mesecu mogli imati jedan pravi zimski scanario.

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #101 poslato: 18. Novembar 2012. u 17:32 »
I ja sam primetio,vec nekoliko dana pokazuje zahladjenje krajem meseca,ali non-stop menja kolicinu padavina i jacinu zahladjenja.
Daleko je jos kraj meseca,da nesto prognoziramo.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #102 poslato: 18. Novembar 2012. u 19:54 »
Vec neko vreme GFS vidi jako zahladjenje krajem ovoga meseca.
^^ Gde si to video?
Na GFS meteorogram-u ne vidim nikakvo jako zahlađenje!?  :neznam:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #103 poslato: 18. Novembar 2012. u 20:25 »
 ^^
 Meteorogram mozda trenutno ne pokazuje takvo stanje ali zato je potrebno pogledati sinopticku situaciju. Nisam hteo da kacim nikakve karte jer se radi o periodu koji je prilicno daleko ali evo sad cu okaciti kartu koju sam opisao.
Svakim izlazom se pomalo menja situacija ali se manje-vise vrti oko istog. Samo mala pomeranja ovoga bloka kao i spustanje doline potpuno menja ono sto pokazuje meterogramu, naravno i prostrani AC sa istoka igra ulogu u svemu. Pa u jednom izlazu imamo +10C na 2m a u drugom -4C u istom periodu.



EDIT: pogledah sad i najnoviji EC-ov izlaz koji je veoma slican GFS-vom, jako retko se modeli ovoliko podudaraju za period koji nastupa tek za desetak dana.
« Poslednja izmena: 18. Novembar 2012. u 20:47 ciklon »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #104 poslato: 23. Novembar 2012. u 09:58 »
Ovo je vrlo ozbiljan ciklon koji bi doneo zimu u Evropi. Iako ciklon nije postavljen tako da bi mogao hladan vazduh da prodre i do nas, sigurno je da nam je ledeni vazduh sve bliži i da će biti dovoljan jedan ciklončić da još malo pogura ovaj hladan vazduh i da dođe prava zima i na Balkan.



Naravno pod uslovom da se sve ovo što crta GFS i ostvari.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #105 poslato: 23. Novembar 2012. u 10:10 »
Ja i zaboravih na ovu temu.Ipak je ona prikladnija  za prognoze van 7 dana,od one "jesen/zima 2012".

Pa da,GFS je napravio dosta veliki iskorak jutros,jer đenovski ciklon više nije sekundarni,već primarni centar.Imamo i jači anticiklon sa severa i zapada,što omogućava  uvlačenje znatno hladnijeg vazduha sa severa i severoistoka.

EC još uvek forsira primarni centar daleko severnije od nas,čime je dotok hladnoće znatno znatno slabiji.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #106 poslato: 23. Novembar 2012. u 19:29 »
Jedan đenovski ciklon mi je krajem oktobra doneo preko 50mm padavina za 24h, :D
naravno to ovog puta nemora ništa da znači daj bože da se prvo sve ovo ostvari što crta GFS
lepo to izgleda na karti, videćemo možda imam sreće sa đenovkama... ;) :)