Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2013/2014  (Pročitano 231329 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #40 poslato: 08. Novembar 2013. u 12:48 »
Evo nek se nađe još malo materijala o prognozi za zimu,pa da vidimo šta će ispasti na kraju od svega ovoga.Koliko se sa slika da videti,oni predviđaju hladnu i snežnu zimu:

http://www.3bmeteo.com/meteo/italia/video/tendenza-inverno-2013-2014--secondo-aggiornamento-168
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #41 poslato: 08. Novembar 2013. u 13:35 »
Umeju Italijana da portefe. :D

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #42 poslato: 08. Novembar 2013. u 18:48 »
Njihove prognoze su uvek detaljne i zanimljive ako nista drugo. Nema one jednolicosti kojima su najcesce ispunjene sezonske prognoze a  sto kaze Vladimir znaju i da pogode.
Pratim vec mesec dana njihove najave za predstojecu zimu i stalno ih dopunjuju. Za sada snegoljubci imaju razloga za radost ali ipak treba naglasiti da su to sezonske prognoze koje su vise eksperimentalne.
Meni optimizma ne fali...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #43 poslato: 09. Novembar 2013. u 09:37 »
Dugorocne prognoze polako postaju sve zanimljivije.
GFS i EC vide ciklonsku aktivnost u Sredozemlju uz visok vazdusni pritisak na zapadu Evrope posle 15. novembra.
Jedino sto na istoku nema jos dovoljno hladnoce, a za zimu u nasem delu Evrope je neophodno bas to.
Sto neko rece nisu losi ni ovi upadi sa severozapada kontinenta s obzirom da je tek novembar mesec.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #44 poslato: 09. Novembar 2013. u 18:06 »
GFS već par izlaza iza 200 i nekog sata crta  prave zimske prodore.Evo 2 karte od 12Z izlaza:





Generalno,od ponedeljka se upostavlja prekid zonalnog strujanja i otvara se prostor prodorima hladnog vazduha sa severozapada i severa.

Eh taj Atlantski blok,koliko sam mu se puno radovao,sada se plašim da će se ispucati sada a kada nam bude bio potreban u srcu zime neće ga biti nigde ???
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #45 poslato: 10. Novembar 2013. u 22:49 »
Evo nesto sto je upravo izaslo za predstojecu zimu, zanimljiva prognoza koja moze da se svidi pojedincim....

Svasta je tu ispricano ali treba uvek spomenuti to da su ovakve dugorocne prognoze veoma nepouzdane narocito kada se govori o nekom periodu koji treba da nastupi za dva ili tri meseca.  Sto je period dalji to je sansa za tacnost prognoze manja i obrnuto.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=C2oPJj3C-4Y" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=C2oPJj3C-4Y</a>

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #46 poslato: 11. Novembar 2013. u 20:29 »
Evo pravog zimskog ciklona i na kartama EC-a, jedino sto je termin mnogo daleko u 240 satu, ali neka ostane zabelezeno:




Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #47 poslato: 11. Novembar 2013. u 21:35 »
 ^^
Zasto da ne?
Sasvim moguc scenario za poslednju dekadu novembra.
Pravi zimski ciklon se ceka, vreme bi bilo da donese ozbiljno zahladjenje i padavine.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #48 poslato: 11. Novembar 2013. u 22:12 »
Red bi bio, slazem se Ciklon. Vreme je polako za zimu, i karte nam porucuju tako nesto negde u daljini.

Mislim da je bilo dosta lepog vremena, posluzilo nas je ove jeseni vala i vise nego dovoljno.

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #49 poslato: 12. Novembar 2013. u 12:13 »
Uh kakva hladnoća i zima po GFS na samom početku treće dekade novembra za nekih 9/10 dana  :popcorn:
   

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #50 poslato: 12. Novembar 2013. u 15:03 »
Situacija je odlična sa tzv "blokom", tj. anticiklonom iznad Britanije. Crta GFS u svoja 4 izlaza svaki dan, jedan mu bude više zimski, no videćemo. Postoji realna mogućnost za tako nešto, ali treba sačekati da uđe u 5-6 dana pa da to bude ozbiljnije shvaćeno ;)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #51 poslato: 12. Novembar 2013. u 20:45 »
Citiraću kolegu u ovoj temi,jer je ipak prikladnije:


Ljudi, ne znam šta vi mislite, ali prateći modele čini mi se da stvari ipak idu donekle u pogrešnom pravcu za sve one koji čekaju pravu zimu. Ne sviđa mi se ta tendencija što modeli hladan vazduh i ciklone uglavnom premeštaju dosta zapadnije nego što bi nama odgovaralo...a u toj priči mi budemo uglavnom u toplom sektoru ciklona (koji povuče topliji vazduh direktno na nas) ili praktično van domašaja ciklona pod okriljem AC koji nam upumpava topliji vazduh sa juga. Samo da cikloni ne "utabaju" putanju koja nama nikako ne odgovara.



XXXXXXXXX do neba !

Nešto ovde mora da se menja.Ja lično gledajući sinoptičku situaciju stičem utisak da sinoptički sistemi "ne znaju šta će sa sobom"...

Nikako da se jedan bitan sinoptički faktor isključi,već svi deluju po malo i to deluje kao neka bezidejna smeša koja ne vodi ničemu.

Evo na primer EC 144 sat.Ciklon iz sredozemlja ide lagano na istok,dok istovremeno sa istoka Evrope jača anticiklon uz visinski ciklon na njegovom rubu.Kada sam kliknuo na 168 sat nisam očekivao ništa manje nego usmeravanje tog hladnog vazduha sa ruba anticiklona ka nama:



Međutim....ne.Primat dobija prodor sa severozapada ka Britaniji  ? ? ?



I nemojte ni na trenutak da mislite da bi se to posle proširilo na nas (za xy dana).Verujte da ne bi,jer ovaj anticiklon iznad Crnog Mora uslovljen hladnijom temperaturom mora u njemu od proseka ne bi dozvolio sistemima da odu dalje  od Italije,a to opet nama donosi xy dana košave,košave i samo košave:



Totalno bezidejna situacija  :neznam:


 

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #52 poslato: 12. Novembar 2013. u 21:02 »
Sve u svemu kao sto sam rekao jedno veliko nista.... :(

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #53 poslato: 12. Novembar 2013. u 21:20 »
Гледајући новембар претходних година, праву зиму не очекујем пре децембра, нема месту неком нервирању, пред нама су 3 зимска месеца, која су убеђен сам оправдати очекивања, нас зимољубаца.  :D

Ови продори са северо-запада ми се не свиђају уопште, могу да донесу једино снег на крају падавина и бљузгавицу обичну, важно је да се температуре у Русији враћају на неки просек и све ће доћи на своје место и код нас, наравно када за то буде било време.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #54 poslato: 12. Novembar 2013. u 23:51 »
Slazem se sa kolegama koji su prokomentarisali izlaze modela i objasnili sta mozemo da ocekujemo u narednom periodu.
Ipak ne mogu da ne primetim pesimizam u pojedinim komentarima a sa tim nikako ne mogu da se slozim, nema razloga za tako nesto.
Danas je 12. novembar i nije neobicno sto na kartama nema zimskih izlaza koji "obecavaju" sneg. Moze tako da bude i sledecih mesec-dva pa da onda pocne prava zima. 2012. smo cekali do kraja januara.

Ja se licno zimi nadam tek od druge dekade decembra a do tada ima jos jako puno, nek ona prvo stigne na istok a posle i mi mozemo da se nadamo necemu.

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #55 poslato: 13. Novembar 2013. u 11:28 »
Modeli od jutros su očaj,nema ni z od zime,čisto jesenje vreme sa temperaturama oko a u kasnijem periodu i malo iznad proseka,ne znam šta pametno da napišem.. :neznam:

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #56 poslato: 13. Novembar 2013. u 11:38 »
Kad očekujete sredinom novembra ledene dane. Polako, sad će decembar ;)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #57 poslato: 13. Novembar 2013. u 12:59 »
Do pre 3,4 dana sam setao u majci :D I svakako ne ocekujem zimu polovinom novembra jer novembra je zadnjih 10ak godina postao klasican jesenji mesec bez hladnoce i snega( vise mozemo da ocekujem od marta nego od novembra  ;)... Nisu se ni Alpi posteno zabeleli niti nase planine u okruzenju samim tim mozemo i mi jos da cekamo  :-\
Tek ce decembar zimoljupci  :super: a tek tamo od polovine decembra moze da se razocaravamo ako nevidimo sneg  :D

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #58 poslato: 13. Novembar 2013. u 13:34 »
 ^^
Pahulje da vidimo u novembru? Nikad čuo.  :lmao:  Čuvene novembarske magle i inverzija? Ma daleko bilo da očekujem tako nešto nenormalno.  :rofl:   Ali zato činjenica da je u prvih 12 dana novembra prosečna Tmax u Beogradu iznosila oko 20°C, to je totalno kul stvar, mada smatram da je moglo da bude malo toplije.  ;D

Malo sam šaljiv i ironičan, jer je perspektiva na meteorološkim kartama takva kakva je. Pritom mi je poslednjih mesec dana pretežno majskih temperatura dosadilo.  :)

No, prisećam se da sam se jedva čitav kući vratio sa utakmice Srbija - Kazahstan sredinom novembra 2007. godine, koja je bila otkazana tek kad smo došli na stadion, jer je sneg toliko jako padao da nije moglo da se igra. Pokušali su da ga čiste, ali je bilo uzaludno zbog intenziteta padavina.  :deda:



Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #59 poslato: 13. Novembar 2013. u 15:38 »
No, prisećam se da sam se jedva čitav kući vratio sa utakmice Srbija - Kazahstan sredinom novembra 2007. godine, koja je bila otkazana tek kad smo došli na stadion, jer je sneg toliko jako padao da nije moglo da se igra. Pokušali su da ga čiste, ali je bilo uzaludno zbog intenziteta padavina.  :deda:

Secam se tog dana veoma dobro, proveo sam ga setajuci se po Novom Sadu do kasno u noc. Pravo zimsko vece sa puno snega, ipak taj sneg se bzo istopio, nedelju dana kasnije je temperatura opet skocila na +15C.

Od 2000. godine to je jedini novembarski sneg kojeg se dobro secam, ako se ne varam...

Mislim da cu i ovaj novembar brzo zaboraviti, bar sto se snega tice.