Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2014/2015  (Pročitano 237106 puta)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #100 poslato: 11. Decembar 2014. u 01:12 »
Hm GFS Ensi idu u prilog Radanovoj prognozi , videćemo još je to dalek period.
Po ovome od već II dekade kreću zahlađenja i padavine , što bi za zimoljupce bilo super.


Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 366
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #101 poslato: 11. Decembar 2014. u 07:00 »
nesto kratko oko sinopticke situacije. da ne ponavljam stav da zime nema na vidiku u narednom periodu, ciklonijada grenland-island-skandinavija se nastavlja. ono sto modeli stidljivo vide u nekom dugorocnijem periodu jeste "podizanje" azorskog anticiklona na sever. e sad, sam taj blok, ukoliko nije dovoljno severno obicno ne moze bas da donese neku pravu zimu, jer su strujanja i dalje iz NW pravca. medjutim, ako se dobro secam neke diskusije od pre par zima, postoji za nas zimoljupce ovde i drugi značaj tog pomeranja azorskog anticiklona na sever. to je topla advekcija sa zadnje strane AC koja i menja smer strujanja vazduha nad severnim atlantikom, i povlači sa sobom topao vazduh dalje na sever atlantika, te praktično "čuva" atlantik od lakog upada hladnoce sa severa, čime je u jednom relativno dužem periodu, onemogućeno stvaranje grdosija na atlantiku. u tome bi trebao biti značaj tog azorskog bloka. ispravite me ako gresim.

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #102 poslato: 11. Decembar 2014. u 08:58 »
nesto kratko oko sinopticke situacije. da ne ponavljam stav da zime nema na vidiku u narednom periodu, ciklonijada grenland-island-skandinavija se nastavlja. ono sto modeli stidljivo vide u nekom dugorocnijem periodu jeste "podizanje" azorskog anticiklona na sever. e sad, sam taj blok, ukoliko nije dovoljno severno obicno ne moze bas da donese neku pravu zimu, jer su strujanja i dalje iz NW pravca. medjutim, ako se dobro secam neke diskusije od pre par zima, postoji za nas zimoljupce ovde i drugi značaj tog pomeranja azorskog anticiklona na sever. to je topla advekcija sa zadnje strane AC koja i menja smer strujanja vazduha nad severnim atlantikom, i povlači sa sobom topao vazduh dalje na sever atlantika, te praktično "čuva" atlantik od lakog upada hladnoce sa severa, čime je u jednom relativno dužem periodu, onemogućeno stvaranje grdosija na atlantiku. u tome bi trebao biti značaj tog azorskog bloka. ispravite me ako gresim.
Ne gresis..to je tako
Jedino sto za stabilnu zimu nije dovoljan Blok nad Britanijom (mada nemora da znaci da i sam tim ne mozemo dobiti solidnu zimu), ali opet otvorene oci uvek trebaju da budu na sam Izland i Skandinaviju. Nesto se eto pocelo mrdati oko 20-tog, dali ce doci do nekog konkretnog menjanja makrosinopticke slike u tom periodu, odgovor priblizni dobijamo u narednih sedam dana.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #103 poslato: 11. Decembar 2014. u 19:17 »
Slab pocetak zime, iako kalendarski jos nije pocela, a sto je jos gore nema je na vidiku. Evo kako izgleda prognoza NAO i AO indexa ali po modelima i pored negativnih indexa nema neke koristi jer hladan vazduh je jako daleko tako da bi dobili samo kisu i neki prolazni kratkotrajni sneg.





Celo Sredozemno more je toplije od proseka, na nekim delovima i preko 2.5C sto dodatno zagreva vazduh ali i snabdeva ciklone vlagom tako da je potrebna samo hladnoca ali ove zime nikako da se svi uslovi poklope.

I ovde u Dubaiju vreme dosta zavisi od ciklona iznad Sredozemnog mora, tako da ovo sve izgleda kao da ce biti suva zima jer cikloni nemaju dovoljno juznu putanju zbog nedostatka hladnog vazduha.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #104 poslato: 11. Decembar 2014. u 23:31 »
Mozda cu ovo ishitreno napisati ali moje misljenje je da nam je prvi zimski mesec propao.
Znam da je tek pocela druga dekada ali ne vidim bas nista sto bi me razuverilo.
Kolege su napisali dosta cinjenica koje idu u prilog ovome sto pisem a kada se karte pogledaju nema ni naznake nekoj zimi, nije ni bilo od pocetka decembra izlaza koji su mogli dati neku nadu pa makar u 200 i nekom satu.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #105 poslato: 12. Decembar 2014. u 04:07 »
2011 je prva i druga dekada bila topla: http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=13274&ndays=31&ano=2011&mes=12&day=31&hora=23&ord=DIR&Send=Send

Narucito u Loznici: http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=13262&ndays=31&ano=2011&mes=12&day=31&hora=23&ord=DIR&Send=Send

Ove godine se ocekuje otopljenje naredih dana ali ne ocekujem toplo vreme kao 2011 , mada ko ce ga znati!

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #106 poslato: 12. Decembar 2014. u 08:57 »
Mozda cu ovo ishitreno napisati ali moje misljenje je da nam je prvi zimski mesec propao.
Znam da je tek pocela druga dekada ali ne vidim bas nista sto bi me razuverilo.
Kolege su napisali dosta cinjenica koje idu u prilog ovome sto pisem a kada se karte pogledaju nema ni naznake nekoj zimi, nije ni bilo od pocetka decembra izlaza koji su mogli dati neku nadu pa makar u 200 i nekom satu.

Iako je daleko od pouzdane prognoze, i ja sam veoma sličnog mišljenja. Deluje mi da nećemo videti pahulje do nove godine.

Van mreže Deni

  • *
  • Poruke: 141
  • Lokacija: Skopje-Kozle
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #107 poslato: 12. Decembar 2014. u 10:48 »
Ima nekje najave da che se anticiklon popeti do britanije al se neche stacionirati tu, nego posle dan/dva ichi che prema nama i tu ostati...

Osim kratkotrajnog zahladjenja uchi chemo u suvljji  period najverovatno sa dosta magle i inverzije... uzas

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #108 poslato: 12. Decembar 2014. u 11:10 »
Da to je jedan od mogućih scenarija. Da ne bude zabune kao pahulje ne računam takozvani industrijski sneg koji se može javiti kod izražene inverzije.  8) To je onaj sitan, zrnast iz stratusa, veoma čest u mom kraju.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #109 poslato: 12. Decembar 2014. u 17:46 »
Koliko pocetak zime neodoljivo podesca na 2012 god. kad je bila prava zima .

Ja se slazem sa ostalima da je decembar propao po pitanju jaceg zahladjenja i snega , eventualno koja pahulja tu u 3 dekadi decembra , ali tu je januar da ispravi sve ;)

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #110 poslato: 12. Decembar 2014. u 18:07 »
Ja se slazem sa ostalima da je decembar propao po pitanju jaceg zahladjenja i snega , eventualno koja pahulja tu u 3 dekadi decembra , ali tu je januar da ispravi sve ;)

Da l' je tu da ispravi sve, ili da produži agoniju zimoljubaca, videćemo!  :D  Za sada smo u situaciji da ne možemo ni mraz da "namaknemo" usred decembra!  :nelupaj:  O ledenim danima i snegu da ne trošim reči, nema ih ni u najavi.  Beograd je sa 14 mraznih dana u 2014. godini za sada na manje od polovine negativnog rekorda iz 2007. godine kada je bilo 30 mraznih dana...

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #111 poslato: 12. Decembar 2014. u 18:15 »
Слика говори више од 1000 речи....



Van mreže ERCI

  • *
  • Poruke: 195
  • Starost: 37
  • Lokacija: Jugozapadna Srbija-Prijepolje
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #112 poslato: 12. Decembar 2014. u 20:57 »
Medo druze , to su samo nagadjanja veruj bratu Erciju :)   
E R C I

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #113 poslato: 12. Decembar 2014. u 21:07 »
polako,napisah ja post pre jedno dvadesetak dana, cisto amterski, da bi zima trebala da dodje sa njenim kalendarom, pa videcemo... :kafa:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #114 poslato: 14. Decembar 2014. u 11:55 »
Lep bi bio ovaj hladan front za 7-8 dana...

....ali,kao sto ranije napisah,koliko god da se uspinje azorski anticiklon na sever,nesto ce se uvek provuci ili stvoriti blizu Islanda,i nastaviti dalje ka Evropi remeteci formiranje bloka.

Dakle,paralelno sa tim hladnim frontom sto je "zagazio" nad evropsko kopno,spusta se to i sa Islanda,a to znaci da ometa ovaj primarni front u pozicioniranju i kolicini hladnoce koju bi povukao.

A bilo bi lepo da donese malo snega,jer "mirise" da bi se posle Azorka navukla na nas,uz inverziju.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #115 poslato: 14. Decembar 2014. u 21:47 »
Nema prave zime na vidiku, prognoza ECMWF-a od pre nedelju dana je bila dosta dobra a što se tiče nastavka decembra bilo bi iznenađenje da pre 20. decembra  bude nečeg baš povoljnog za "zimoljupce".

Evo i nove analize, za period do 12. decembra, bazirane na EC modelu od 2. decembra:



Model je bio odličan a ostvaruje se i ono što sam spomenuo "bilo bi iznenađenje da pre 20. decembra  bude nečeg baš povoljnog za zimoljupce." -što me ne raduje ali tako je kako je...

Što se tiče novih karata, nema prevelikih promena tj. nema prave zime u većem delu Evrope ne samo do 20. decembra nego verovatno i duže:




Uzgred, danas sam u temi "Prognoze" napisao:

Ima malo postova u temi za prognozu za npr. 5 dana unapred (čini mi se da se više piše o tome kakvu bi zimu mogli da imamo i kada bi eventualno mogli da vidimo sneg) pa reših da dam mali, malecki doprinos  ;)
Mislim da aktuelnu prognozu na portalu (za period 14.-18.12.) treba korigovati jer mi ne deluje da će u utorak ceo dan biti sunčano kao ni da će ceo period do 18. decembra biti bez padavina.
U utorak popodne i u sredu moguća je kiša mestimično.

Izgleda da je ta tema privremeno malo interesantna (dok nema snega "na vidiku") -za 5 dana samo 2 posta a nekada je bilo po 10-15 postova u jednom danu, verovatno je većina fokusirana na iščekivanje bar nekog nagoveštaja snega za neki dalji period pa se, možda, malo prati situacija za naredne dane.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #116 poslato: 15. Decembar 2014. u 11:44 »
Lep bi bio ovaj hladan front za 7-8 dana...

Да полако отписујемо и овај фронт поводом питања снега, наравно како се термин ближи по традицији све се то помера на исток, полако али сигурно, тако да ће пре Сирија видети снег него ми.

На картама ништа ново, циклонијада Британија- Скандинавија па даље на исток се наставља и свака прича за нас се ту завршава, једно велико безнађе на картама.

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #117 poslato: 15. Decembar 2014. u 12:08 »
Slika i prilika zime do sada!


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #118 poslato: 15. Decembar 2014. u 14:28 »
Kako stoje stvari još ćemo imati i proleće za novu godinu.  :o

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #119 poslato: 15. Decembar 2014. u 14:52 »
Samo da se stvari promene makar malo na bolje u narednim danima, svi se nadamo nekoj zimi ali kako za sada izgleda... nista od toga.