Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Oktobar 2017  (Pročitano 65854 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #60 poslato: 05. Oktobar 2017. u 18:18 »
Zamenio bih sve letnje oluje i zimske snegove za jednu dobru kišu sada.


Nemoj Milose da te GFS i EC cuju, to sada govoris jer si zeljan kise, ali natapaca i svivilo ne mogu da se porede sa letnjim olujama, koje osveze sve ili lepom belom veceri dok sneg pada npr. umerenim intenzitetom i ostaje na zemlji i odeci u setnji.

Jednodnevna natapača i sivilo ožive prirodu u šumi više nego išta. Šta ću kad sam strastveni gljivar. Ako sada ne padne kiša, ovo bi mi bio prvi oktobar u poslednjih ko zna koliko godina bez gljiva. Što se mene tiče, radujem se suncu i otopljenju koje stiže od utorka/srede, ali sada mi je važnije nego išta da padne 10+ mm.

GEM drži svoju priču, on je i dalje izdašan sa padavinama za BKR. Najbolji model, neću ove druge ni da gledam.  :D



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #61 poslato: 05. Oktobar 2017. u 18:27 »
GEM drži svoju priču, on je i dalje izdašan sa padavinama za BKR. Najbolji model, neću ove druge ni da gledam.  :D
Eee sta bi reko Hitler da te cuje  :grin:

Ja mislim da prelazite 10mm iam neki osecaj a i nikad nisu ovako pravilne granice kao na modelima...Rain is coming  :)

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Oktobar 2017
« Odgovor #62 poslato: 05. Oktobar 2017. u 18:31 »
Imate snijeg, sta je sada problem?! ♡ To je ono sto me i zanimalo... ;) Nisam karte gledao, ali iz postova se vidi sve.

Sent from my SM-N916S using Tapatalk


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #63 poslato: 05. Oktobar 2017. u 18:36 »
Ja mislim da prelazite 10mm iam neki osecaj a i nikad nisu ovako pravilne granice kao na modelima...Rain is coming  :)

Zapravo nikad nisu ovako "oštre" granice ukupnih padavina u stvarnosti. EC je u par izlaza davao baš nagle prelaze tipa 2mm po 1km pravcu sever-jug. Toliko nagle da se recimo tu za jug BKR moglo izvući 20mm, a za sever 5mm. U stvarnosti to ne može biti tako kod ovakvih ciklona u kojima su sve padavine iz slojaste oblačnosti. Kod konvektivnih padavina su moguće još "oštrije" granice, ali to tek modeli ne mogu da uhvate. Videćemo šta će reći EC večeras. Imam neki osećaj da se neće bitnije promeniti u odnosu na jutros.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #64 poslato: 05. Oktobar 2017. u 18:42 »
 ^^ Ima jos vremena da se to pomeri severnije...  A nije ni garancija da granica npr 15mm bude 10km severnije od BKR... Samo radar u sledecih nekoliko dana moze reci :)

Imate snijeg, sta je sada problem?!

Susa koja nikako da se prekine u svim krajevima... Mada bi posle ovoga mozda ostao samo taj deo oko BKR...

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #65 poslato: 05. Oktobar 2017. u 18:46 »
Kakva je godina ne verujem u baš tako obilne padavine dok ne krene da pada iako je Niš po svim kartama u zoni najačih padavina ali bi isto tako bio i neviđeni skandal da iz svega ovoga ne padne bar 10mm.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #66 poslato: 05. Oktobar 2017. u 18:49 »
Al ce da padne  :rain: Nema srece BKR i sad moze da dodje do Grocke kisa samo i to je to...Heheh salim se bice jos malih korekcija, videcemo sledece izlaze a i nikad se ne zna bez obzira sta kazu modeli...
  :rofl: Hahahaha Bart, uvek to ne bude bas kako postave  :) Ili ode jos malo severnije ili ode južnije, ali mene ovo podseća na zimske situacije kada Dunav i Sava naprave granicu, tako da je moguce i ovaj put..

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #67 poslato: 05. Oktobar 2017. u 19:06 »
  :rofl: Hahahaha Bart, uvek to ne bude bas kako postave  :) Ili ode jos malo severnije ili ode južnije, ali mene ovo podseća na zimske situacije kada Dunav i Sava naprave granicu, tako da je moguce i ovaj put..
I mene nesto podseca na januar 2016. neka slicna situacija  :) Ako se dobro secam kod tebe mnogo vise snega nego u BSR...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #68 poslato: 05. Oktobar 2017. u 19:13 »
^^ Pa nije BKR - BSR, u mnogim snežnim zimskim situacijama je Beograd izvlačio maksimum. Kad se samo setim ove zime, iz neke potpuno bezvezne situacije, neki visinski ciklon, nigde padavina na kartama i bum 20cm. :)

Nego, ARPEGE model već treći izlaz za redom daje 2mm za BKR. Šta ćemo ako na kraju on bude u pravu? Jeste da po preciznosti značajno zaostaje za drugim modelima, ali i "ćorava koka ubode neko zrno". :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #69 poslato: 05. Oktobar 2017. u 19:15 »
 ^^ Eto i vi ubodete po neko zrno kao ove zime  :D Nego da ne zezam mnogo da se ne obrne situacija sledece zime... Vec mislim da me za kisu stigla kletva nekog coveka sa inicijalima cc...  :whistling:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #70 poslato: 05. Oktobar 2017. u 19:17 »
Zanimljivo je da na Karpatima u Rumuniji moze i do 1 m snega.. :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #71 poslato: 05. Oktobar 2017. u 20:15 »
Izašao novi EC, značajno je pomerio južnije granicu jačih padavina, tako da nema više izgleda za preko 10mm u BKR.
Prema 12Z izlazima EC 6mm, GFS 8mm, ICON 9mm. Dakle, najrealnije je očekivati nekih 6-7mm, ništa preko toga. Što se mene tiče, ne mora ni toliko da padne. Neka ne padne više nikada kiša i konačno se pretvorimo u pustinju.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm


Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #72 poslato: 05. Oktobar 2017. u 20:19 »
Sudeći po iskustvu, ne bude ni tih 10mm. Stvarno pocinje da nervira ovo ...

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #73 poslato: 05. Oktobar 2017. u 20:23 »
Izgleda da je sve pomereno juznije ali zato Bugarima izgleda jos bolje samo nek se svadjaju gde ce 100mm da padne... Ima i sutra vreme da se promeni...
Gledam ove varjinate jutrosnjeg ec-a koji je tu haos...

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #74 poslato: 05. Oktobar 2017. u 20:27 »
Morao sam da pogledam... Pa sad ne bi trebalo da omane nekih 20+mm...Ali ovo je NKR sve je moguce  :)
I nas wrf za Nis odlican


Barte odakle skidaš ove karte?

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #75 poslato: 05. Oktobar 2017. u 20:30 »
 ^^ Dikile https://kachelmannwetter.com/de/modellkarten/euro/serbien/akkumulierter-niederschlag.html


Ono o cemu smo pricali... Ne bih ja ovo gledao kao konacno... Mrzi me da gledam karte detalnije ali verovatno je ciklon juznije u Jadranu.... Ovde mala pomeranja mogu da donesu jos padavina ili manje...Videcemo sta kaze nas Wrf...
Edit: Belogradjani i wrf kaze nema vam spasa...
« Poslednja izmena: 05. Oktobar 2017. u 21:30 Bart »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #76 poslato: 05. Oktobar 2017. u 23:10 »
Ma neće na kraju ni 2mm pasti. Još samo jedno suvo zahlađenje u nizu. Ja sam izgubio nadu da će ovde ikad više pasti kiša. Možda u decembru i januaru kad nikome više ne bude trebala. Ova godina je od početka za zavorav, ne ponovila se. Nadao sam se da će jesen izvući situaciju, a ona ispade još gora od leta. Dođe mi da više u životu ne gledam modele, ali nažalost moram zbog posla.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #77 poslato: 05. Oktobar 2017. u 23:11 »
Ja ću se baviti još nezahvalnijom prognozom sa ovim zahlađenjem  i snijegom. Nije to sada nešto ekstrenmo, ali sa obizrom da je prvi predviđeni snježni pokrivač, iako je tlo toplo, moguće padavine 30-40mm za dolje navedena područja,  može to biti na trenutak fini zimski ugođaj.
Potez Zlatibor-Kopaonik ima čemu da se nada. Zlatibor bi imao manje padavina u obliku snijega, pri kašnjenju zahlađenja, dok bi Pešter - Golija-Kopaonik trebali imati više sreće, zahlađenje bi došlo na vrijeme, a onda i dodatno - sistem pokrenut cirkulacijom uz pripadajuću ciklonu koji bi se primještao svojom ivicom padavinske zone preko tih predjela. 
WRF-NMM je dosta izdašan, ali ARW je ozbiljniji možda ponegdje max 10cm.
Nadam se da se neću remetiti pravilo foruma sa ovim kartama, možda je bolje da nakon večerašnjeg izlaza postavim karte sutra prije podne, ali vidjet ćemo hoće li biti sutra koristi od ovoga:



Napomena: 1L=1 kg, 1 L = 1 m² x 1 mm debljine.

Ensi GFS-a:

« Poslednja izmena: 05. Oktobar 2017. u 23:25 Pulsar_ »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #78 poslato: 06. Oktobar 2017. u 08:22 »
Tupi ga jos malo ec, gfs isti pa moza i bolji...

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #79 poslato: 06. Oktobar 2017. u 08:48 »
Tupi ga jos malo ec, gfs isti pa moza i bolji...

bez brige, sve su kockice tu...samo radar i odbrojavanje
kad vec toliko pominjemo te granice padavine iz izlaza u izlaz one se menjaju sto je i ocigledno, ne znaju ni modeli, a nikad nisu ni mogli
da pogode sa velikom preciznoscu  gde ce koliko mm da padne :D uvek ima mesta za menjanje sitnih detalja neki kilometar gore dole :)
ja sam zadovoljan sa ovih 30-40mm sto se tice EC, a i GFS je slican.