Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Februar 2018  (Pročitano 91695 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Februar 2018
« Odgovor #220 poslato: 19. Februar 2018. u 23:01 »
Tako je, u pravu si. I GFS vidi visinu snežnog pokrivača od 4 do 7 cm u Bačkoj u sredu ujutru

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Februar 2018
« Odgovor #221 poslato: 19. Februar 2018. u 23:07 »
Ajde za Bačku da razumem.. ali se ta zona sa lepim pokrivačem širi i kroz srednji deo Banata pa samim tim i do mene u Melencima. Nadam se da mi ne daju samo lažnu nadu.. a nisam ni siguran koliko je to realan scenario.

EDIT: Sad još kad gledam karte sa visinom snežnog pokrivača ispada da će veći deo Vojvodine imati pokrivač čitava dva dana počevši od noćas   ::)
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 597
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Februar 2018
« Odgovor #222 poslato: 19. Februar 2018. u 23:29 »
Vrlo prosto- model daje proboj istočnog/jugoistčnog vetra koji isfenira grad i okolinu.
Hvala ti druze.   :)

U ovakvim situacijama sa ovim tipom košave što više u unutrašnjosti zemlje ideš na zapad to je feniranje veće, odnosno toplije je.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2018
« Odgovor #223 poslato: 20. Februar 2018. u 09:01 »
Meni je veoma interesantan EC i njegova visina snežnog pokrivača sutra uveče.  NS  :first:
Visina snežnog pokrivača u sredu ujutru kaže u Bačkoj od 4 do 6cm.

Pa I Gfs Joe vidi slicno Ecu bar u 18z izlazu,sever bi mogao I 10cm da uhvati

Tako je, u pravu si. I GFS vidi visinu snežnog pokrivača od 4 do 7 cm u Bačkoj u sredu ujutru

Ajde za Bačku da razumem.. ali se ta zona sa lepim pokrivačem širi i kroz srednji deo Banata pa samim tim i do mene u Melencima. Nadam se da mi ne daju samo lažnu nadu.. a nisam ni siguran koliko je to realan scenario.

EDIT: Sad još kad gledam karte sa visinom snežnog pokrivača ispada da će veći deo Vojvodine imati pokrivač čitava dva dana počevši od noćas   ::)

Ovo smo i najavili juče, ali iskreno nisam verovao.

Beograđani zakazali ste u odsutnom trenutku. GFS vam je ovo predvideo.

Jučerašnji GFS 18z i visina snežnog pokrivača večeras.



Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2018
« Odgovor #224 poslato: 20. Februar 2018. u 09:13 »
GFS je najbolje od svih modela uhvatio padavine jutrošnje, ali zato najlošije temperature, ni u jednom trenutku nije video ispod +2.0°C za vreme padavina. Većina drugih modela su davali barem miks, a on čistu kišu. Ono na šta nismo obratili pažnju su tačke rose. Kada padavine sačekaju tačke rose od -3°C, tu ne može da pada ništa osim snega. Jednostavno, jak intenzitet padavina uz temperaturu od 3°C i tačku rose od -3°C je nešto što je nemoguće. Ali lako je sada praviti se pametan i biti general posle bitke.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2018
« Odgovor #225 poslato: 20. Februar 2018. u 09:19 »
Kako je GFS davao čistu kišu, a visinu snežnog pokrivača 4cm za BG? Ne mere od kiše da se formira toliki pokrivač.   :grin: Pretpostavljam da si pogledao samo dijagram sa vrstom padavina.

Tačku rose su svi modeli crtali oko 0 stepeni ceo dan danas. Rekoh za mene je negativna temperatura iznenađenje. Trenutna tačka rose -0.5°C što baš nijedan model nije video.
Ne brinem se ja lako će temp otiči na +2 ako stanu padavine.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2018
« Odgovor #226 poslato: 20. Februar 2018. u 09:31 »
 ^^ Pa davali su negativne tačke rose, ali ja na to nisam obraćao previše pažnje. Evo ga GFS od sinoć, jedini od modela uhvatio ovaj talas padavina, ali davao +2.9°C trenutno:



U jutrošnjem run-u još bolje uhvatio ovaj talas jačih padavina, ali opet na +2.3°C. E sad, da li to znači da će sve ove silne padavine koje daje večeras i u toku noći biti kiša na +2°C ili ponovo sneg na negativnoj nuli, teško je reći. Činjenica je da tačke rose ostaju u blagom minusu.



Košava je uvek bila i ostaće nepoznanica i za nas i za modele. Jedino što kod nje volim je što sa njom nikad ne znaš na čemu su. Kao nema jakih padavina uz košavu. Ma jok nema, najjači intenzitet snega koji sam ikad video je bio februara 2015. uz ubitačnu košavu sa udarima preko 20m/s.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2018
« Odgovor #227 poslato: 20. Februar 2018. u 09:36 »
WRF kaže večeras čist sneg za NS, a čistu kišu za BG. Žestoka granica.

Ja sam ovde gledao tačku rose i siguran sam da ovaj negativni patrljak juče nije bio tu.

http://prntscr.com/ih7w76

EDIT: Pardon bio je i taj patrljak. Nisam obratio pažnju.

Pa ovo je skoro bio pa pogodak WRF-a za NS


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #228 poslato: 20. Februar 2018. u 09:36 »
Intenzitet padavina je tu odradio svoje.

Nijedan model se nije nadao da može pasti ovako 4-5mm iz "cuga" sa ovakvim vetrom. Dobro, sem ovoga jutros što je okačio Miloš, ali tu naknadnu pamet i ne računam.

U slučaju tako jakih padavina mora doći do izotermije, odnosno snižavanja temperature oslovljenje jakim padavinama, pa i u uslovima pojčane košave. Čini se da modeli malo tome daju na značaju u ovakvim situacijama.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2018
« Odgovor #229 poslato: 20. Februar 2018. u 09:42 »
 ^^
Iliti ne daju uopšte značaja.  :facepalm:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2018
« Odgovor #230 poslato: 20. Februar 2018. u 09:53 »
Neki model je omanuo prizemnu temperaturu, neki padavine. U ovim košavskim situacijama je obično temperatura na visini problem. Sad sam bacio pogled na GFS-ov prognozirani vertikalni profil temperature. Nema potrebe da kačim emagrame, ali sve do četvrtka ujutru imamo stabilan minus na svim visinama. Nisu to neke preniske temperature, ali što reče Kimi izotermija i nekih -1°C do -2°C u širokom sloju od 300m do 2km. Prema GFS-u, samo prizemne temperature predstavljaju problem. Možda GFS prenaglašava fenski efekat košave, koji u ovakvim situacijama nije tako izražen.

Što se tiče drugih modela, EC za veče i narednu noć daje susnežicu na temperaturama između 1°C i 2°C (8mm za 12h), ICON daje sneg na temperaturi između 0°C i 1°C (3mm), GEM daje čistu kišu na temperaturi između 3°C i 4°C (6mm). GFS je tu najizdašniji sa padavinama sa 11mm do jutra. Neka se poklope njegove padavine i ICON-ova temperatura. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #231 poslato: 20. Februar 2018. u 12:25 »
Čini mi se još izdašniji poslednji GFS (06Z izlaz) do sutra ujutru za Beograd.

Ne možeš da dočekaš prosto da vidiš sta će biti. Mislim da ako se ponovi talas jakog intenziteta padavina će to sigurno biti sneg.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Februar 2018
« Odgovor #232 poslato: 20. Februar 2018. u 12:29 »
Jutros je i veliki broj gfs-ovih ensa krenuo sa poistočnjavanjem ovog hladnog balona koji nam se sprema za vikend
što je nekako i veća verovatnoća da se ta masa duže zadrži na našim prostorima, sve za sada ide u dobrom pravcu.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2018
« Odgovor #233 poslato: 20. Februar 2018. u 12:54 »
Čini mi se još izdašniji poslednji GFS (06Z izlaz) do sutra ujutru za Beograd.

Ne možeš da dočekaš prosto da vidiš sta će biti. Mislim da ako se ponovi talas jakog intenziteta padavina će to sigurno biti sneg.


Nije, operativni je za nijansu smanjio padavine, pa daje 9mm, dok prosek ensembla daje čak 19mm do jutra. Kad je sneg u pitanju, prosek ensembla daje 3cm ujutru.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #234 poslato: 20. Februar 2018. u 13:22 »
Gledah ugrubo po ovoj karti, ali ima tu par mm koji otpadnu pre glavne stvari uveče:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Februar 2018
« Odgovor #235 poslato: 20. Februar 2018. u 17:25 »
Gfs :O :oboze: sta nacrta ovo je trpacina samo takva I to na debelim minusima,ovo je vec trend

Cak se I hladnoca zadrzava duze posle kod nas :worthy:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Februar 2018
« Odgovor #236 poslato: 20. Februar 2018. u 17:32 »
Kao što napisah u "aktuelnim" nije me bilo mesec dana na forumu a vrlo slično će biti i narednih mesec dana.
Pre nego što naiđe nov "talas" komentara u prognozama (nakon što se pojave GFS, EC i ostali 12z modeli) napisaću kratko:

ova zima je bilo veoma "škrta" što se tiče "prave" zime i snega u Beogradu ali bilo bi iznenađenje (za mene) ako kraj ovog meseca u Beogradu i okolini prođe bez onoga što nazivam "pravom" zimom.
Nisam gledao GFS 12z koji upravo "izlazi, neću da "čekam" ni da gledam EC12z -ono što sam video u 00z modelima ukazuje na značajnu verovatnoću da poslednja 4 dana februara (to ne znači da npr. 1 mart neće biti vrlo hladan) "donesu" veoma hladno vreme ali i sneg povremeno tako da mislim da su male šanse da u tim danima ne bude finos snežnog pokrivača (suv sneg, a ne kaljuga kao par puta ove zime). Napomenuo bih da +14C koliko daje 00z GFS za Beograd za 1. mart nije realno ali postoji razlog zašzo GFS u ovakvim situacijama ima tendenciju da "digne temp. u nebesa" (ipak je u pitanju period od 9 ili 10 unapred) čim se "ukaže makar mala šansa" za proboj toplog vazduha.

Nadam se da 12z modeli neće "meni u inat"  ;) dati sinoptičku sitaciju bitno drugačiju od onoga što sam najavio. Generalno, u ovakvim situacijama pokazalo se da su modeli od npr. 3-4 dana "pre očekivanog bitno događaja" često pouzdaniji od onih koji se pojave samo dva dana ili čak i dan ranije. Dakle, ako "računamo" na bitnu hladnoću od subote uveče ili ned. ujutru i na padavine od npr. nedelje onda bi sutrašnji modeli mogli da budu "odgovarajući" za neku analizu...

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Februar 2018
« Odgovor #237 poslato: 20. Februar 2018. u 17:33 »
Све извесније снежне падавине по свим моделима у недељу и понедељак на стабилном минусу, остало је само да се утврде финесе, а то су већ слатке муке.

Такође нешто се дуже и хладноћа задржава по већини данашњих излаза, једино UKMO у последњем излазу даје нешто западније посложен систем и не тако дуготрајно ниске температуре, док GFS чак нам шаље нову пошиљку леденог ваздуха са истока.

Све у свему врло занимљиво за праћење.

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Februar 2018
« Odgovor #238 poslato: 20. Februar 2018. u 17:33 »
Kao što napisah u "aktuelnim" nije me bilo mesec dana na forumu a vrlo slično će biti i narednih mesec dana.
Pre nego što naiđe nov "talas" komentara u prognozama )nakon što se pojave GFS, EC i ostali 12z modeli) napisaću kratko:

ova zima je bilo veoma "škrta" što se tiče "prave" zime i snega u Beogradu ali bilo bi iznenađenje (za mene) ako kraj ovog meseca prođe bez onoga štto nazivam "pravom" zimom.
Nisam gledao GFS 12z koji upravo "izlazi, neću da "čekam" ni da gledam EC12z -ono što sam video u 00z modelima ukazuje na značajnu verovatnoću da poslednja 4 dana februara "donesu" veoma hladno vreme ali i sneg povremeno tako da mislim da su male šanse da u tim danima ne bude finos snežnog pokrivača (suv sneg, a ne kaljuga kao par puta ove zime).

Profi pa čekamo te danima da čujemo ovo od tebe  :D

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2018
« Odgovor #239 poslato: 20. Februar 2018. u 17:59 »
GFS bez bitnijih promena u odnosu na jutros, naravno mislim na period do utorka, ovo kasnije je suludo komentarisati. I dalje tu ima 20-30mm na stabilnom minusu.
GEM daje sličan raspored sistema uz manje padavina. Prema ICON-u hladno jezgro bi otišlo pravo na nas, pa je on najekstremniji po hladnoći. Na severu Srbije daje suvu ledaru, na jugu nešto snega. To do utorka.
Čekamo EC da vidimo ima li nade. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm