Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Februar 2018  (Pročitano 91660 puta)

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Februar 2018
« Odgovor #140 poslato: 12. Februar 2018. u 13:09 »
Mnogo toga zavisi od vetra i od tog balona toplog vazduha. Meni je nekako nelogična varijanta da npr. ujutru bude snega, a onda da sredinom dana okrene na kišu, pa opet na sneg.

To se upravo desilo delovima Banata tokom drugog decembarskog vikend snega  :grin:

U Melencima je napadalo 3cm snega, pa je potom višesatna umerena kiša otopila sve, pa je tokom noći palo opet 2-3cm. Uz rumunsku granicu nije bilo problema sa balonom toplog vazduha tako da je tamo bilo i oko 10cm snega.

Šta se dešava sa crnogorskim WRF-om? Meni pokazuje da se nije ažurirao od 19. januara..
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #141 poslato: 12. Februar 2018. u 13:16 »
Po meni Bačka gledajući GFS ne bi trebala imati problema sa kišom.. oko 15ak mm snega javljaju.. intenzivnijeg sutra uvece.. 10ak cm bi trebala biti neka sigurica. Sad videćemo. EC nijr optimističan tako. :)

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Februar 2018
« Odgovor #142 poslato: 12. Februar 2018. u 13:20 »
U ovim graničnim situacijama, nekako Banat mi deluje kao kandidat da ima najveći problem sa zadržavanjem toplijeg vazduha u nekim slojevima, često je to slučaj, Beograd viši delovi, i Bačka su mi daleko sigurniji što se snega tiče, ipak se nadam da će barem sreda ujutru u većem delu zemlje biti u zimskim bojama i pristojnom snežnom pokrivaču.  :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #143 poslato: 12. Februar 2018. u 13:54 »
U najgorem položaju i jesu definitivno mesta najizloženija košavi, koja će nastaviti da gnjavi i neko vreme pošto stigne glavnica padavina. Dakle ponajpre jug Banata i dolina Velike Morave sa okolinom.

Oke, jake padavine će same po sebi spustiti temperaturu, ali čini se da je neophodan taj dodatni "impuls" koji donosi okretanje vetra na severozapadne prave, te dovlači već oformljeni "balon"  hladnoće iz delova Vojvodine, kao i Slavonije i istočne BiH.

Po svim modelima fine rezolucije, već od sredine dana iz donjeg Podrinja severozapadni vetar postepeno kreće da probija na istok i jugoistok, kroz Šumadiju. Kod GFS-a na primer začetak toga se dešava tek kasnije uveče...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Februar 2018
« Odgovor #144 poslato: 12. Februar 2018. u 16:20 »
Mislim da Banat ostaje bez snega. Ništa to nije nerealno već je gotovo sigurno.  :grin:
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #145 poslato: 12. Februar 2018. u 16:43 »
12Z GFS značajno slabi košavu, zapravo teško je taj vetar u ovom izlazu po jačini i nazvati pravom košavom. Daje tek slabo istočno strujanje. Jedino je izuzetak krajnji jug Banata i dolina Velike Morave u kasnim popodnevnim časovima.

Takođe, odustaje od proboja pozitive na 850mb bilo gde.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Februar 2018
« Odgovor #146 poslato: 12. Februar 2018. u 16:47 »
Tako je, još malo je tu pojačana hladnoća pa bi to siguran sneg bio svuda u noći utorak/sreda.

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Februar 2018
« Odgovor #147 poslato: 12. Februar 2018. u 17:00 »
Ja sam 68km NE od Bg-a, to je jug Banata zar ne? Koliko vidim stroga je ta granica balona tolog vazduha, baš negde oko mene tu. tačno  je da je na 850mb skino pozitivu ali prizemlje to nekako neoseća. E sada nada je glavnina ili pojačane padavine koje bi omogućile sneg pre NW proboja vera i hladnoće. Nekada sam svedok da je u ovim situacijama pojačana košava korisna bila, naravno gada su ledeni dani. Problem je da kada ovde okrene na NW vetar za 2 sata stanu padavine!
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Dane84

  • *
  • Poruke: 182
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vršac
  • Zima u dusi,Sibir u srcu.
Odg: Februar 2018
« Odgovor #148 poslato: 12. Februar 2018. u 17:40 »
Za Vrsac se ne brinem bice snega nasa mikroklima,se smeje u brk kosavici koja je najavljena,saljem slike svim nevernim Tomama cim zabeli ;)
Zima u dusi,Sibir u srcu.

Van mreže Drekavac

  • *
  • Poruke: 79
  • Starost: 32
  • Lokacija: Brčko / Novi Sad
Februar 2018
« Odgovor #149 poslato: 12. Februar 2018. u 17:50 »
Može li neko napisati kako će proći SI Bosne? Da li se tu očekuje stvaranje većeg snežnog pokrivača?
Trebao bih na put u sredu, pa da znam šta da očekujem.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #150 poslato: 12. Februar 2018. u 19:46 »
Novi EC za Bačku u naredna 2 sana ucrta i preko 20mm snega u naredna 2 dana. Biće ovo sve gusto zbog temperature. Ali svakako je lepo da crtaju toliko količinu jer će to svakako biti sneg. :)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Februar 2018
« Odgovor #151 poslato: 12. Februar 2018. u 22:31 »
Evo šta kaže poslednji EC pred padavine.

Akumulirana količina snežnih padavina do četvrtka u mm



Visina snežnog pokrivača do četvrtka u cm





Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #152 poslato: 12. Februar 2018. u 22:43 »
A GFS još dodatno "krati", odnosno sužava oblast košave za sutra popodne- isključivo Stig, Braničevo i planinski predeli istočno od Velike Morave.

Igra mačke i miša...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Februar 2018
« Odgovor #153 poslato: 13. Februar 2018. u 10:20 »
Zanimljiv ec jutros izgleda poceli modeli da hvataju uticaj iz stratosfere..:E ovo je ona situacija koje sam se plasio i pominjao vise puta da sve bude severnije od nas... Mislim Skandi Ac pa onda i protok hladnoce... Ali ima jos vremena za promene i bolje i gore a ko zna mozda i ovako ostane  :)

Van mreže Josip

  • **
  • Poruke: 731
  • Lokacija: Štitar-Županja, Hrvatska
Odg: Februar 2018
« Odgovor #154 poslato: 13. Februar 2018. u 21:38 »
Večerašnji EC se popravio, crta nam ozbiljniju zimsku ciklonu. Šteta što je dalek period do toga pa će bit milijun promjena al' bilo bi vrijeme da i mi dobijemo konkretniji pokrivač ove zime.







Van mreže Milos_33

  • *
  • Poruke: 96
  • Starost: 40
  • Lokacija: Beograd (Veliki Mokri Lug)-310 mnv
Odg: Februar 2018
« Odgovor #155 poslato: 14. Februar 2018. u 11:16 »
Crta nama Ec vec 98-i put ove godine zimsku ciklonu u 150+ satima.Nema od ovoga nista !

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Februar 2018
« Odgovor #156 poslato: 14. Februar 2018. u 17:17 »
Ukmo perfektan za zimu u 144satu,hladan vazduh sa istoka aktivacija Sredozemlja I tu verovatno nema problema sa bljuzgom,Gfs ipak ima neke svoje ideje,I dalje se Kanadjanin ne da
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Februar 2018
« Odgovor #157 poslato: 15. Februar 2018. u 11:25 »
Ukmo perfektan za zimu u 144satu,hladan vazduh sa istoka aktivacija Sredozemlja I tu verovatno nema problema sa bljuzgom,Gfs ipak ima neke svoje ideje,I dalje se Kanadjanin ne da
Za zapadni-južni dio Srbije nije to loše ni po GEFS-u, koji smješta južnije aktivaciju Sredozemlja pa i Jadrana. EPS je povoljniji samogućim razvojem situacije za veći dio Balkana:




Za dalje... je rasip ensa očigledan. Nastavlja se odugovlačenje reakcije SSW-a nešto slično kao sa onim postom od juče. Umjesto da se kandaski vrtlog gurne zapadno nakon napada i slabljenja i da nema više uticaja na Atlanik (kako se ranije prognoziralo), on kao da je vezan pupčanom vrpcom za to mjesto, na 10hPa je puno veći uticaj slabljenja nego niže, evo stanja na 150hPa:


240h kasnije:


Odraz na karte 500hPa i rasip:





Vidljiva je ta borba sa prognozama kuda dalje...

A sada o Kanadjaninu, kako je ovdje nazvan.
Ako bi išli još  dalje po nesigurnom terenu, GEFS nastavlja sa puno većim GPH na sjeveru Evrope i blokiranje (to je radio i do sada), vjerovatno optimističnije računajući propagacije i reakcije troposfere, što na grafiku -NAO se i vidi kao bolji prikaz od EPS-a, mada rasip ogroman. GFS vidi i malo drugačiji razvoj situaciji kanadskog PV po vertikali i takvo njegovo kretanje od ECMWF-a, tako da im razlike nisu slučajne.



Kada se i formira gore AC mora biti sa dobrom osom za dovlačenje hladnog zraka (pisano je o tome kako je važno), ali treba pratiti i koliko će se ohladiti istočni sektor, tako da transtport do nas bude i dalje sa zadovoljavajućim minusom po visini. 
Anthony je napisao na twitteru (mislim da ga prati Bart) da je bitno kako se postavi sistem sa -NAO, vjerovatno onda to može odlučiti prognozu za duži period pozicioniranjem ciklona/anticiklona.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2018
« Odgovor #158 poslato: 16. Februar 2018. u 00:28 »
Sad kad sam vec u meteo chatu spomenuo neke modele da napisem nesto i u prognozi, zanimljivo mi je.

EC za moj kraj za period ponedeljak/utorak daje oko 5mm kise na 5-6C stepeni, ICON za isti period oko 20mm padavina vecinom snega na temperaturi oko 0C.
GEM do utorka vece prognozira juznoj polovini Srbije snezni pokrivac, eto recimo za Nis oko 10cm snega.
EC tu maltene da ne vidi padavine uz temperaturu od 6 do 12C.

Razlika je evidentna, licno vise verujem u EC nego u druga dva modela. Videcemo ko ce biti blizi ovoga puta...


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2018
« Odgovor #159 poslato: 16. Februar 2018. u 08:18 »
Koji potop nacrta GFS u poslednjem izlazu, i celih 50mm kiše i susnežice u Beogradu u narednih nedelju dana. Odavno ne videh ovako nešto na kartama. Ne verujem da će se ostvariti baš u ovom obliku, ali svakako treba pratiti. Drugi modeli daju manje padavina.



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm