Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Mart 2018  (Pročitano 77500 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Mart 2018
« poslato: 25. Februar 2018. u 09:20 »
Kao da se modeli polako usklađuju što se tiče prognoze posle 1. marta. Ja bih ipak sačekao ulazne podatke do utorka kada će biti jasna pozicija ledenog jezgra i ciklona koji se uzdiže ka Ukraini. Situacija je dosta kompleksna po pitanju otopljenja za naredni vikend, ali su jasni signali da nas očekuje veoma ozbiljno otopljenje. Veća je nepoznanica dal će otopljenje biti pomereno za par dana ili neće i da li ćemo imati nove snežne padavine ili možda ledenu kišu ili samo običnu kišu.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
« Poslednja izmena: 25. Februar 2018. u 09:47 Joe »

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Mart 2018
« Odgovor #1 poslato: 25. Februar 2018. u 12:48 »
Ovo što smo imamo je razultat SSW-a. Međutim, juče sam pisao na komšijskom forumu, PV putuje iz Kanade do sibirske strane Sjevernog pola. ECMWF je na juče priakzanim kartama od 5. marta davao opet pad zonalnih vjetrova i okretanje na suprotan smjer. Danas, produbljuje PV u daljnjim satima, zonalni vjetrovi se pojačavaju. Kakve bi to imale implikacije vidjet ćemo...

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #2 poslato: 25. Februar 2018. u 17:12 »
Gfs crta nesto granicno izmedju snega i ledene kise za sever u petak,Gem isto kod Gema je jos obilnije sve to
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.391
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Mart 2018
« Odgovor #3 poslato: 25. Februar 2018. u 17:48 »
U suštini je veoma sigurno da će do osetnog otopljenja doći, jedino se može desiti da bude odloženo za dan-dva. Mislim da je ledena kiša u ovakvim situacijama neminovna makar u jednom delu zemlje.. ostaje da se nadamo da taj deo zemlje bude što manji.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 236
  • Starost: 57
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Mart 2018
« Odgovor #4 poslato: 25. Februar 2018. u 22:39 »
Ако се сложе неке коцкице, могло би бити близу за 1. 03. као пре 13 година.



Извор: Ogimet
« Poslednja izmena: 25. Februar 2018. u 22:52 Antarktik »

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Mart 2018
« Odgovor #5 poslato: 25. Februar 2018. u 22:59 »
Sasvim je sigurno da ce i prvi mart biti ledeni dan u vecem delu zemlje, za dalje cemo videti.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #6 poslato: 25. Februar 2018. u 23:08 »
Mislim da je Vojvodina vec sigurna za novu porciju snega u petak nekih 10tak cm ima tu na minusu I po Gfs I po Ec,Ali mozda se to promeni nikad se ne zna
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Mart 2018
« Odgovor #7 poslato: 25. Februar 2018. u 23:14 »
To je sneg, po trenutnim modelima, evenualno na samom početku padavina, i to u vidu krupnih pahulja. Kasnije je to čista ledena kiša, jer u dubokom sloju po visini probija plus.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #8 poslato: 25. Februar 2018. u 23:18 »
Kako vidis za ostali slojeve??Po gfsu konstantno za vreme padavina na t850hpa smo u minusu,po Ec tek pred kraj mozda u blagi plus po visini...ja ipak verujem da je vecinom to sneg
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Mart 2018
« Odgovor #9 poslato: 25. Februar 2018. u 23:30 »
Gledao sam karte sa Meteoadriatica, nije ista temperaturna skala za različite visine, pa je došlo do zabune. Ali, svakako po visini probija plus, tako da bi tu pre bilo ledene kiše nego snega, tako daje i ARW.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #10 poslato: 25. Februar 2018. u 23:36 »
Eto ja kazem da bi uz jak intenzitet to bio  vecinom sneg garant  mozda  slabljenjem pri kraju malo leda bude ,probio sneg bi taj sloj u blagom plusu lagano,ali zasto o tome pricamo 5 dana pre :grin:
Retko sam ja optimisticniji od nekog :D,nece da valja,ima da zatopli sada
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Mart 2018
« Odgovor #11 poslato: 25. Februar 2018. u 23:52 »
Trenutno svi modeli pokazuju plus za petak na visini, tako da sneg u tom slucaju nije moguc. S obzirom na mogucu inverziju mirise na ledenu kisu barem ta prva tura...


Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 366
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Mart 2018
« Odgovor #12 poslato: 25. Februar 2018. u 23:55 »
postoje generalno prilično velike razlike izmedju proseka gfs i ec za period petak-subota, iako se večeras dva glavna run-a ovih modela prilično slažu. ec prosek je i dalje ispod nule,ima dosta krivulja koje su poprilično ispod nule, dok prosek gfs ide vrlo brzo u pozitivu, čak i do 5 stepeni (na 850 hpa). Ono što se promenilo sinoptički od pre dva dana do danas u prognozi za naredni vikend je dakako mnogo sporije kretanje ciklona koji se kreće od španije prema istoku, kao da mlazna struja u kojoj se kreće gubi na brzini i snazi, posledica je naravno sporiji i slabiji proboj toplote po visini, pa umesto biljinih 15 stepeni u četvrtak i petak imamo verovatno ledene dane

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #13 poslato: 25. Februar 2018. u 23:57 »
Ma ti marko nema sta da brines tebi je to sneg ma sve severnije od Nsa je u sigurnoj zoni po meni za sada,dok ne vidiimo temperature ostalih slojeva a i sledece izlaze
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 366
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Mart 2018
« Odgovor #14 poslato: 26. Februar 2018. u 00:02 »
trebalo bi da bude, jer u ovakvim situacijama je i najmanji minus, pa i negativna nula na 850hpa dovoljan, uzimajući u obzir da su niži slojevi vazduha itekako dobro ishladjeni. naravno ako na 925hpa ne bi išlo u neki veći plus u širem sloju. mi na severu čekamo do jutra sneg da počne pa imamo vremena da analiziramo modele....

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Mart 2018
« Odgovor #15 poslato: 26. Februar 2018. u 06:30 »
GFS 00Z je nastavio trend da sve vise odlaze otopljenje. Cak sad ima i neke ideje o mogucem sekundarnom ciklonu u Jadranu. Znatno je hladniji ovaj izlaz, sada se crtaju ledeni dani do nedelje, ponedeljka, a ovo u petak je po meni na severu cist sneg.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.396
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2018
« Odgovor #16 poslato: 26. Februar 2018. u 09:24 »
Mnogo je modela koji jutros vuku ka varijanti da se u petak nakon snega u jutarnjim satima u nastavku dana očekuje kiša koja se ledi, i to u dobrom delu zemlje. Na visini nemilosrdno proija plus, a u prizemlju tu nema nekog značajnijeg rasta temperature do subote.
GFS je nešto hladniji pa daje samo sneg, GEM je graničan, a EC daje ujutru sneg, pa prestanak padavina, kasnije uveče kišu koja se ledi. ICON sličan EC-u uz nešto više padavina i više prizemne temperature.
Biće petak jako nezgodan dan za prognozu, i već sada se brinem što ću ga dočekati na poslu.

EDIT: Bacih pogled na enseble GFS-a i EC-a. Nemaju ni oni još uvek pojma šta će sa petkom. Ima tu svega i svačega od -10°C do +5°C na 850mb. Srednjak je oko 0°C, glavni GFS malo ispod, glavni EC malo iznad. Tek će se narednih dana to iskristalisati. I dalje je sve u igri.
« Poslednja izmena: 26. Februar 2018. u 11:57 Milosh »


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.1mm
Miljakovac - 18.0mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.805
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Mart 2018
« Odgovor #17 poslato: 27. Februar 2018. u 09:24 »
Posle jakog mraza prvog dana marta, čekaju nas nove snežne padavine u četvrtak uveče.
Već u petak dobar deo Srbije imaće kišu (južni i centralni delovi) ali sever i istok nažalost imaće ledenu kišu.
Po poslednjem EC izlazu ledena kiša i na kratko sneg na istoku Srbije se očekuje sve negde do utorka.
ICON je malo povoljniji po tome jer daje manje padavina u obliku ledene kiše.
GFS vidi otopljenje već u nedelju.
Bogami alarmantna situacija za ovaj deo Srbije!!!

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.802
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Mart 2018
« Odgovor #18 poslato: 27. Februar 2018. u 11:04 »
Biće jako zeznuta situacija, očekuje se dosta padavina u prvih nedelju dana Marta uz topljenje snega, a već je pala rekordna količina u ovoj zimskoj sezoni samo da ne bude nekog značajnijeg otopljenja uz južne vetrove.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #19 poslato: 27. Februar 2018. u 11:55 »
U cetvrtak na petak u noc ocekuju se nove kolicine snega u Vojvodini i do 10cm a onda u toku dana bojim se da ce da predje u ledenu kisu,nadajmo se da nece
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm