Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Februar 2008 - II dekada  (Pročitano 94145 puta)

Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Split
Odg: Februar 2008 - II dekada
« Odgovor #140 poslato: 19. Februar 2008. u 14:18 »
U Splitu uglavnom pretežno vedro. Puše slab zapadnjak. T 11°C.

Na mreži Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2008 - II dekada
« Odgovor #141 poslato: 19. Februar 2008. u 14:56 »
Takt=8.4°C
Umereno oblačno
Stiže toplota sa SW

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Februar 2008 - II dekada
« Odgovor #142 poslato: 19. Februar 2008. u 18:15 »
Beograd T=9 C vedro

Van mreže srba

  • **
  • Poruke: 1.928
  • Starost: 57
  • Lokacija: Inđija,115m n.v.
Odg: Februar 2008 - II dekada
« Odgovor #143 poslato: 19. Februar 2008. u 19:43 »
Posle sun;anog i toplog dana vedro veče.
Takt 4.4C.
Tmax 12.3C

Van mreže Bonanca

  • *
  • Poruke: 106
  • Lokacija: Naissus
    • http://suptropia.4t.com
Odg: Februar 2008 - II dekada
« Odgovor #144 poslato: 20. Februar 2008. u 02:25 »
Ima smisla i to. Znam krajeve grada u Nišu sasvim dovoljno, proveo sam jednu godinu svog života na Bubnju.
Nego, Bonanca, reci mi koji je tvoj izvor informacija o temperaturi? Meriš li ti možda? Ako meriš, molim te opiši kako. I metod / način / mesto merenja može biti uzrok mnogim problemima, veruj mi.

Merim, naravno. Ovi podaci koje ja dajem za južnu stranu su iz mog dvorišta. Termometar koji koristim je neki min/max stari nemački (na žalost, ne znam marku jer je na tom mestu gde bi trebao biti naziv firme, nazire se, staklo polomljeno - tu je bi neki šraf, cenim ga da je ukraden, to je doneo moj pokojni deda gastarbajter, mada ne verujem da ga je on ukrao, nije bio sklon tome, pokoj mu duši). Provereno je tačan (upoređivan više puta sa dobrim i analognim i digitalnim termometrima) i ima srebrni živin stub.
Ranije sam naglašavao da je podatak koji dajem iz mog dvorišta i to na nivou tla (zbog biljaka koje gajim, veoma mi je važno da znam upravo to, mada sam za ove 4 zadnje zime našao najviše 2C razlike između tla i 2m visine i to u samo 3 navrata, najčešće je razlika 1C ili 0.5C). Ove zime merim na nekih 1,7m od tla (tu mi je zgodno da ga postavim) uvek u hladu ali na južnoj ekspoziciji, dakle, neka relativna imitacija zvanične varijante. O temperaturnim razlikama između severne i južne ekspozicije (u hladu) na razmaku od 20m bih imao štošta da napišem, ali o tome neki drugi put.
Da naglasim da je taj termometar graduisan na 0,5C, tako da ne mogu da dajem tačnije podatke od toga (mada mogu da nagađam na pola od toga, ali to ne bi bilo to).
E sad, zašto sam poečo da označavam podatke iz mog dvorišta kao nešto što je važeće za celu "south side" u Nišu? Jednostavno zato što sam ukapirao da ono što pokazuje kod mene uglavno ima neku srednju vrednost min. temperature u području južno od Nišave (ako isključimo Duvanište, deo bulevara Nemanjića oko Nišave,Čerga Malu/Stočni Trg i Ledenu Stenu koji su negde uzmeđu podatak iz tvrđave i južne strane). Nišava kao reka, deluje kao neka prirodna barijera za prodor hladnog vazduha sa severa (naročito ako se zna da se nije zamrzla u gradskom delu toka još od 1984.). Dalje, tu je centar grada koji ka Paliluli i Čairu (gde sam ja) još više povećava temeperaturu. S druge strane, po mom subjektivnom utisku, na Paliluli ( i u podnožju okolonih brda) postoje delovi koji imaju gotovo potpunu izolaciju od od severnih vazdušnih strujanja. Sasvim druga priča je Bubanj i Kalač Brdo (tu imam prijatelja koji za vetrovitih noći beleži i do 3 srepena niže od mene) a to je opet south side. Dakle, ja uzimam mid  za južnu stranu.
rognoziram vreme gledanjem kroz dance od flaše

Na mreži Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2008 - II dekada
« Odgovor #145 poslato: 20. Februar 2008. u 07:22 »
Mraz ipak ovog jutra
Tmin=-3.9°C
Takt=-3.0°C
sunčano
Biće lep dan

Van mreže srba

  • **
  • Poruke: 1.928
  • Starost: 57
  • Lokacija: Inđija,115m n.v.
Odg: Februar 2008 - II dekada
« Odgovor #146 poslato: 20. Februar 2008. u 08:13 »
Sunčano jutro.Tmin -2.4C
Takt 1.4C.

Na mreži Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2008 - II dekada
« Odgovor #147 poslato: 20. Februar 2008. u 12:13 »
Kod mene već 14.7°C
Prelep prolećni dan Plavetnilo, sunce

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Februar 2008 - II dekada
« Odgovor #148 poslato: 20. Februar 2008. u 14:51 »
Merim, naravno. Ovi podaci koje ja dajem za južnu stranu su iz mog dvorišta. Termometar koji koristim je neki min/max stari nemački ... Provereno je tačan (upoređivan više puta sa dobrim i analognim i digitalnim termometrima) i ima srebrni živin stub.
Super što meriš. Hoćeš li da učestvuješ u našoj bazi podataka? Mnogo bih voleo i ja da vidim o čemu se tu radi. Samo, moram da te podsetim da je živa metal, pa prirodno je da ima srebrnastu boju. Ono crveno, plavo ili već nekako drugačije su obojeni alkoholi. Pretpostavljam da se radi o Sixovom udvojenom termometru (okačiću sliku drugi put, ali me podseti). On ima uvijenu cev sa živom, i ostali prostor ispunjen alkoholom (providnim, ne obojenim), a ima i dve iglice za beleženje Tmax/Tmin. Možda i nije... a tu me zbunjuje činjenica da su podeoci na 0.5.
O temperaturnim razlikama između severne i južne ekspozicije (u hladu) na razmaku od 20m bih imao štošta da napišem, ali o tome neki drugi put.
Napiši, ako imaš vremena. Ako misliš da ćeš zatrpati forum, pa zatrpavaj. Otvori novu temu i 'udri'... Mislim da bi to bilo interesantno štivo. Pripremi sve u WordPadu i Copy/Paste...
Da naglasim da je taj termometar graduisan na 0,5C, tako da ne mogu da dajem tačnije podatke od toga (mada mogu da nagađam na pola od toga, ali to ne bi bilo to).
Što? Napiši onako kako vidiš. Bolje je i to nego da gubimo na preciznosti. Ako nisi znao, standardni živinitermometri koji se nalaze na meteorološkim stanicama imaju podeoke na 0.2, pa ipak uspešno očitavaju na 0.1. I u laboratorijskim vežbama iz fizike se za merenje kaže da se može čitati vrednost na instrumentu sa tačnošću polovine jednog podeoka. Konvencije radi, možeš da beležiš podeok 0.2 ako si pročitao prvu 'četvrtinu' stepena, a 0.8 ako si pročitao poslednju 'četvrtinu' stepena.
E sad, zašto sam poečo da označavam podatke iz mog dvorišta kao nešto što je važeće za celu "south side" u Nišu? Jednostavno zato što sam ukapirao da ono što pokazuje kod mene uglavno ima neku srednju vrednost min. temperature u području južno od Nišave (ako isključimo Duvanište, deo bulevara Nemanjića oko Nišave,Čerga Malu/Stočni Trg i Ledenu Stenu koji su negde uzmeđu podatak iz tvrđave i južne strane). Nišava kao reka, deluje kao neka prirodna barijera za prodor hladnog vazduha sa severa (naročito ako se zna da se nije zamrzla u gradskom delu toka još od 1984.). Dalje, tu je centar grada koji ka Paliluli i Čairu (gde sam ja) još više povećava temeperaturu. S druge strane, po mom subjektivnom utisku, na Paliluli ( i u podnožju okolonih brda) postoje delovi koji imaju gotovo potpunu izolaciju od od severnih vazdušnih strujanja. Sasvim druga priča je Bubanj i Kalač Brdo (tu imam prijatelja koji za vetrovitih noći beleži i do 3 srepena niže od mene) a to je opet south side. Dakle, ja uzimam mid  za južnu stranu.
Sećam se te zime 1984/85, baš sam tada bio u vojsci. Čistio sam pola metra snega na -20 u januaru 1985  :bang: Ah, da, služio sam u kasarni Filip Kljajić kod železničke stanice, preko puta Bubnja, pa tako znam topografiju Niša i tog dela južne strane.
Pa slažem se da je južna strana drugačija. Prosto osetiš na licu promene kad ideš kroz grad. Baš me jako zanima šta beležiš...
Još nešto. Ako želiš da učestvuješ u unošenju podataka u SerbianMeteo bazu podataka, javi se PP nekom od admina ili meni.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Februar 2008 - II dekada
« Odgovor #149 poslato: 20. Februar 2008. u 23:50 »
Beograd trenutno T=5 C