Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Decembаr 2022  (Pročitano 35322 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #80 poslato: 22. Decembar 2022. u 14:40 »
 ^^ Ovo su srednje mesečne u periodu dec-feb?

Nema se sta braćo skauti reci... Razmišljam se da nije one ledare krajem februara 2018. god ja ne znam da je neki februar dao nešto zimsko zadnjih 10 god... Tako da se sad čovek pita dal ce se desiti izuzetak ili je šansa od Božića do kraja januara...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.816
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #81 poslato: 22. Decembar 2022. u 16:31 »
Da srednje mesečne u zimskim mesecima (dec, jan i feb)

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #82 poslato: 23. Decembar 2022. u 09:39 »
Boce, ova slika sve dovoljno govori. Apsolutno, nema se šta tu dodati.

Šta je tu konkretno problem, pa kompleksno je to i rezultat je interakcije mnogo faktora.

Sve je nekako počelo sa onom plavom "mrljom" koja se gotovo uvek jasno uočava na anomalijskom polju tu južno od Grenlanda i jugozapadno od Islanda. Da li ona ima neke veze sa topljenjem snega na Grenlandu, pa gotovo izvesno. Neke studije pokazuju da Golfska stuja ima tendencije blagog usporavanja, reklo bi se na prvu pa super, to onda ide u prilog glede zimskih situacija, ali to je samo jedan od parametara i pitanje je da li bi u korelaciji sa drugima doneo upravo to.

Šta imamo dalje? Sve jače zagrevanje Sredozemlja, koje opstaje sa izuzetno toplim anomalijama gotovo godinama sada. To poboljšava i olakšava jačanje ogranka supropskog anticiklona ili sa Azora, ili sa severa Afrike ka toj oblasti.
Neko takođe kaže, kao da je tendencija da se klimatski sve polagačko povlači ka severu. Pa ako je tako i zaista, onda mi debelo i jesmo u problemu znajući kakva dva rezervoara toplote južno od sebe imamo.

Pa još ako na sve to dodamo dominaciju ciklogeneze na Atlantiku, činjenicu da smo mi gotovo u pravilu tada u toploj struji svega iz pravca jugozapada, počinju neke kockice da se slažu jednostavno.

Čitao sam neki rad, vezan je bio sa problematikom suše u Španiji, da je uočeno u hladnom delu godine znatno veća učestalost spuštanja te doline sa severa iz pravca Grenlanda i Islanda ka Pirinejima, što verujem da smo i mi uočili posebno u proteklih nekoliko zima. I to nikada nije u pitanju jedan prodor, već nekoliko za njim uzastopno. Leti je obrnuto, ali u mnogo manjoj meri, no to nije ni tema.
Svakako bi bila zanimljiva i studija kada bi postojala, da li se povećao broj izliva arktičke hladnoće i hladnih jezgri u pravcu Atlantika umesto ka kontinentalnoj Evropi, jer mislim da je i tu tendencija pozitivna, što je još jedan u moru problematike.

No, ništa od toga ne može i ne sme da opravda potpuni izostanak maltene bilo kakve zimske sinoptičke sklopke, bar na mahove, par nedelja u toku cele sezone. Jednostavno ne može. Vraćamo se na grafik za Knjaževac, poslednja prava ona zimska postavka i anomalija je bio čuveni februar 2012. Januar 2017. ne računam, to je bio rezultat čiste sreće da nakon snežnog ciklona zasedne hladni anticiklon. Isto važi i za snežne epizode u godinama nakon, više je to kod nas bilo rezulat sreće nego pameti, odnosno odgovarajućeg položaja zbog severozapadnih prodora nego li je u pitanju tu bilo kakva kvalitetna zimska postavka....
A sve ovo nabrojano je rezulatat neurkotljivosti okeana, zavisnosti samo od njega, jer su hladni kontinentalni anticikloni severno i severoistočnod od nas maltene izumrli i nestali, o čemu sam pisao već 100 puta pa ne želim da se ponavljam. Samo kažem, imate arhive, gledajte kako se sinoptika ponašala u prošlom veku. Samo gledajte. Naravno, naći ćete i tu pokoju lošu godinu sa razbuktalim okeanom ili jednostavno učestalim prodorima na krivom mestu, ali srednja slika svega toga od tada i ovoga u zadnjih 10-ak godina nema pojma sa životom!

Šta da se kaže na kraju, sem da možemo samo da se nadamo da je ovo jedna ružna epizoda dekadna ili kolika već, ali sve se bojim da će ovo postati "novonormalno"...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #83 poslato: 23. Decembar 2022. u 10:29 »
Boce, ova slika sve dovoljno govori. Apsolutno, nema se šta tu dodati.

Šta je tu konkretno problem, pa kompleksno je to i rezultat je interakcije mnogo faktora.

Sve je nekako počelo sa onom plavom "mrljom" koja se gotovo uvek jasno uočava na anomalijskom polju tu južno od Grenlanda i jugozapadno od Islanda. Da li ona ima neke veze sa topljenjem snega na Grenlandu, pa gotovo izvesno. Neke studije pokazuju da Golfska stuja ima tendencije blagog usporavanja, reklo bi se na prvu pa super, to onda ide u prilog glede zimskih situacija, ali to je samo jedan od parametara i pitanje je da li bi u korelaciji sa drugima doneo upravo to.

Šta imamo dalje? Sve jače zagrevanje Sredozemlja, koje opstaje sa izuzetno toplim anomalijama gotovo godinama sada. To poboljšava i olakšava jačanje ogranka supropskog anticiklona ili sa Azora, ili sa severa Afrike ka toj oblasti.
Neko takođe kaže, kao da je tendencija da se klimatski sve polagačko povlači ka severu. Pa ako je tako i zaista, onda mi debelo i jesmo u problemu znajući kakva dva rezervoara toplote južno od sebe imamo.

Pa još ako na sve to dodamo dominaciju ciklogeneze na Atlantiku, činjenicu da smo mi gotovo u pravilu tada u toploj struji svega iz pravca jugozapada, počinju neke kockice da se slažu jednostavno.

Čitao sam neki rad, vezan je bio sa problematikom suše u Španiji, da je uočeno u hladnom delu godine znatno veća učestalost spuštanja te doline sa severa iz pravca Grenlanda i Islanda ka Pirinejima, što verujem da smo i mi uočili posebno u proteklih nekoliko zima. I to nikada nije u pitanju jedan prodor, već nekoliko za njim uzastopno. Leti je obrnuto, ali u mnogo manjoj meri, no to nije ni tema.
Svakako bi bila zanimljiva i studija kada bi postojala, da li se povećao broj izliva arktičke hladnoće i hladnih jezgri u pravcu Atlantika umesto ka kontinentalnoj Evropi, jer mislim da je i tu tendencija pozitivna, što je još jedan u moru problematike.

No, ništa od toga ne može i ne sme da opravda potpuni izostanak maltene bilo kakve zimske sinoptičke sklopke, bar na mahove, par nedelja u toku cele sezone. Jednostavno ne može. Vraćamo se na grafik za Knjaževac, poslednja prava ona zimska postavka i anomalija je bio čuveni februar 2012. Januar 2017. ne računam, to je bio rezultat čiste sreće da nakon snežnog ciklona zasedne hladni anticiklon. Isto važi i za snežne epizode u godinama nakon, više je to kod nas bilo rezulat sreće nego pameti, odnosno odgovarajućeg položaja zbog severozapadnih prodora nego li je u pitanju tu bilo kakva kvalitetna zimska postavka....
A sve ovo nabrojano je rezulatat neurkotljivosti okeana, zavisnosti samo od njega, jer su hladni kontinentalni anticikloni severno i severoistočnod od nas maltene izumrli i nestali, o čemu sam pisao već 100 puta pa ne želim da se ponavljam. Samo kažem, imate arhive, gledajte kako se sinoptika ponašala u prošlom veku. Samo gledajte. Naravno, naći ćete i tu pokoju lošu godinu sa razbuktalim okeanom ili jednostavno učestalim prodorima na krivom mestu, ali srednja slika svega toga od tada i ovoga u zadnjih 10-ak godina nema pojma sa životom!

Šta da se kaže na kraju, sem da možemo samo da se nadamo da je ovo jedna ružna epizoda dekadna ili kolika već, ali sve se bojim da će ovo postati "novonormalno"...
Svaka cast za abalizu, hvala.. Ja jedino mogu da dodam neko svoje misljenje da je klima i suvise kompleksna da na osnovu pae godina mozemo da donosimo zakljucke, i da otpisemo zimu u nasim krajevima

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #84 poslato: 23. Decembar 2022. u 15:23 »
Tesko je napisati nesto pametno posle Kimijeve analize.Ipak nadam se da nije sve izgubljeno za nas po pitanju snega.
 Prva slika koju cu postaviti govori o tome da prema EC modelu Evropu u drugoj polovini januara ocekuje anti ciklonalni blok e sad videcmo gde ce se pozicionirati.Prema prognozama oko Britanije ili oko Skandinavije.Bolje ovo drugo,ali videcemo.Znaci ocekuje se smirivanje Atlantika svakako.Vidi se da dominira crvena boja i pise  block,znaci da su najvece sanse da se ostvari ta prognoza.

 
 
Druge dve slike koje cu postaviti su od DANAS sa sajta Severe Weather Europe.Njihov tekst govori o prognozi prosecne visine snega u Evropi i daju prognozu EC i UKMO modela,zbirno za sva 3 meseca (januar,februar,mart)
 Sto se tice januara stanje je mrsavo,ali mi u Srbiji smo ispod proseka,ali malo blize od mogih zemalja.
 


E sad ono sto uliva nadu da ce zima tek poceti u svojoj drugoj polovini je prognoza prosecne visine snega sto se tice februara.Tu se lepo vidi da se ocekuje vise snega od proseka u Srbiji verovatno spustanjem neke doline sa severa ili severoistoka uz anti ciklonalnu blokadu



 Tako da ce od zime nema nista barem do Bozica,a od druge polovine januara se imamo cemu bar nadati. :grin:

Evo stavicu i prosek januar-februar-mart 2023,nije to ni tako lose zbirno za sva 3 meseca,oko proseka je.



Izvor:Severe Weather  Europe

Kakve su ove zadnje zime cudo je imati i zimu u proseku,a sta tek reci za vise snega od proseka u februaru.
UKMO je inace manje optimistican od EC.Ali vise verujem EC modelu uvek.
« Poslednja izmena: 23. Decembar 2022. u 15:49 man »
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #85 poslato: 23. Decembar 2022. u 16:46 »
U prilog tome da, zapravo, nije sve baš tako crno, govori i činjenica da još nismo počeli da se hvatamo za Vorteks i zagrevanje stratosfere da nam spasu zimu  :D

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #86 poslato: 23. Decembar 2022. u 17:39 »
U prilog tome da, zapravo, nije sve baš tako crno, govori i činjenica da još nismo počeli da se hvatamo za Vorteks i zagrevanje stratosfere da nam spasu zimu  :D
Dino Dundic samo o vortexu prica

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #87 poslato: 23. Decembar 2022. u 18:33 »
Šta je ovde Kimi čudno, zadnje 7 godina jebeno, svaki put svakog decembra ali svaki(a da ne pričam i novembra) oni imaju ovakve prodore iz Kanade, svaka godina sve jače i jače udara, ovaj sad je najjači do sad, ono što brine mene, jebeš i Atlantik i PV i sto kurca, imali smo mi i zime i snega i bez okeanaskih stanja, i polarnog vrtloga kad pola ljudi pre 12 godina i nije znalo a kamoli se klelo u njega, pa smo imali zime, sećaš se da smo na forumu ladno mogli 7-10 dana da se zakunemo da dolazi sneg i ladno, i dođe. Ovo sad ni milion simulacija modela ne nanjuši i održi hladnoću, al kad je toplo oseti 2 nedelje ranije, i gde su stari dobri Sibirci, takvi prodori postaju mit, i da pizdim i ja druže moj, a još više kad vidim one preko bare kako žive svaku zimu moj san iz filma Day After Tomorrow 🧊🧊🧊🧊❄️❄️❄️❄️

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 323
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #88 poslato: 23. Decembar 2022. u 20:35 »
Да наставим ја у оптимистичном тону. Не знам о којој зими причам али сећам се да до 15 јануара једне године ни назнака о снегу и зими. Чини ми се чак доста топлије него овај девембар. Онда од 15 јануара неко мучење провејавање снега и који степен изнад нуле. А онда птаво стиже 25 јануара. Снег у целој земљи насигурном минусу. Е сад не сећам се колико је то потрајало али чини ми се добар део фебруара. Да не буде забуне.Не мислим на чувену легендарну и непоновљиву зиму 2012. Ово је било далеко од тога али сасвим задовољавајуће. Е менинова зима мирише на овако нешто.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #89 poslato: 23. Decembar 2022. u 22:24 »
Не знам о којој зими причам али сећам се да до 15 јануара једне године ни назнака о снегу и зими. Чини ми се чак доста топлије него овај девембар. Онда од 15 јануара неко мучење провејавање снега и који степен изнад нуле. А онда птаво стиже 25 јануара. Снег у целој земљи насигурном минусу.

2004/2005 odgovara opisu ;) Od kraja januara do sredine marta je bio sneg.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #90 poslato: 23. Decembar 2022. u 22:50 »
Колико постова , помислих да се десио неки заокрет у прогнозама   :D Мада је то немогућа мисија , у стабилним АЦ ситуацијама
Иначе да се надовежем на ове постове. Некада као клинац сећам се зима и како је лако некако долазило до тих зимских ситуација. Хладно, наоблачи се , снег.. А потребно очигледно ххх фактора 😬
И даље мислим иако је Кими готово све објаснио да је Сибирски АЦ последњих година ослабио , готово не долази до наших простора а то је једна од главних ставки за зиму код нас( ако изузмемо викенд снегове из СЗ смера) . Те "борбе" Исток&Атлантик више и нема, Сканди АЦ не постоји годинама, чак смо последњих зима и извлачили неке ситуације из ничега готово.
Сада нам падају и хладне кише на +1/2 по висини, то би некада био снег али не знам коме то приписати, климатским променама или ...
ГФС енси нису нешто заинтересовани за повратак зиме, осим главног излаза који је вероватно и бразд јер је најхладнији и ровари на -15 око Божића,  код Ец-а контролни у складу са календаром, остало све као равна црта преко просека, Гем пљунути ЕЦ и исто само контролни личи на нешто... Очигледно да се минимум 10ак дана дружимо са овим типом времена

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 165
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #91 poslato: 23. Decembar 2022. u 23:30 »
Šta da se kaže na kraju, sem da možemo samo da se nadamo da je ovo jedna ružna epizoda dekadna ili kolika već, ali sve se bojim da će ovo postati "novonormalno"...
Nadam se da to ipak nije samo epizoda.Hladne,tj.ledene zime su neizdržljive.
U prilog tome da, zapravo, nije sve baš tako crno, govori i činjenica da još nismo počeli da se hvatamo za Vorteks i zagrevanje stratosfere da nam spasu zimu  :D
Mogu da nam spase zimu,a ne spasu.
Колико постова , помислих да се десио неки заокрет у прогнозама   :D Мада је то немогућа мисија , у стабилним АЦ ситуацијама
Иначе да се надовежем на ове постове. Некада као клинац сећам се зима и како је лако некако долазило до тих зимских ситуација. Хладно, наоблачи се , снег.. А потребно очигледно ххх фактора 😬
И даље мислим иако је Кими готово све објаснио да је Сибирски АЦ последњих година ослабио , готово не долази до наших простора а то је једна од главних ставки за зиму код нас( ако изузмемо викенд снегове из СЗ смера) . Те "борбе" Исток&Атлантик више и нема, Сканди АЦ не постоји годинама, чак смо последњих зима и извлачили неке ситуације из ничега готово.
Сада нам падају и хладне кише на +1/2 по висини, то би некада био снег али не знам коме то приписати, климатским променама или ...
ГФС енси нису нешто заинтересовани за повратак зиме, осим главног излаза који је вероватно и бразд јер је најхладнији и ровари на -15 око Божића,  код Ец-а контролни у складу са календаром, остало све као равна црта преко просека, Гем пљунути ЕЦ и исто само контролни личи на нешто... Очигледно да се минимум 10ак дана дружимо са овим типом времена
Naravno da su moguće promene,ali ne možete očekivati ledene zime kakve su nekada bile.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #92 poslato: 24. Decembar 2022. u 17:21 »
Ah, do prekosutra možemo ići šta to tu sve polazi po zlu. Još se mnogo toga može dodati na onaj moj prethodi post, ono je tek u glavnim crtama.

Ponekad baš zaista nemamo ni sreće, ranije u mesecu, kačim one anomalijske karte, ogromne kontinentalne oblasti pod ispodrosečnim temperaturama, naravno u svemu tome moraju postojati i protivtežne tople oblasti, ali gde se baš zalomi nama  :blush: ::) ...pa mi iovako non stop visimo u najiraženijim toplim anomalijama u umerenim širiranama, uz onaj zapadno-jugozapadni deo SAD oko Kolorada. :grin:

Dalje, pošto kao što sam već rekao toliko zavisimo od okeana, pa time i prvenstveno glede uzdizanja i nekakvog bloka na istom, tada se dolazi do onih nekih "teorijskih" +4-5 stepeni u vazdušnoj masi sa severozapada koja bi odatle stigla. Ajde i nekako što su vode toplije, modifikacija veća, manje ili nimalo leda skroz gore ka samom Arktiku s te strane i to, ali je mislim tu još veći problem ono što prethodi tome, a to je prelako "odudvanje" hladnoće i zime u mačku piterinu sa kontinenta, jer jednostavno ne postoje nikakvi AC severoistočno koji bi pružali "otpor" okeanskim strujanjima i zadržavali hladnoću bliže nama. I onda imamo to da, i ako nas pogleda sreća da se taj greben ili sam blok održi, troši se previše vremena da se išta pametno zimsko dovuče, te i kada se dovuče, sedište ciklonske aktivnosti je odavno odmaklo na istok i jug.  :fight:

3 glavne stvari koje se uočavaju sinoptički:
1. Jačanje okeana
2. Sve jači topli suptropski Azorsko-Afrički-Sredozemni AC
3. Poslednje ali ono glavno a toliko najbitnije za zimu-a čega sam se poslebno nagledao gledajući arhive 20-og veka, ma i bliže, nedostatak te fine interakcije sendvič prodora sa WNW,NW, NNW sa pristunim hladnim kontinentalnim AC na NNE,NE,ENE, sa jasno izraženom grebenim posebno k zemljama Pribalktika, gde čak i da je u početku impuls okeanske doline vlage lošijeg ugla pa donese otopljenje u početku, kasnije to lako završi sa snegom jer se ima od gde brzo i lako dovući hladan vazduh dovoljan bar za mokar sneg dok je još sigurnih padavina u pozadinskom sektoru padavina. Ne želim da kažem da sve je to završavalo sa po 20-30-40cm, daleko od toga, ali preostajalo bi uglavnom padavina za bar 3-4-6-8-10cm ili koliko već, a ne blato.

Da se vratim na temu, GFS kao nešto njuška, ništa čudno za njega, ali kažem, bez da ovo zonalno odstoji i istera svoje nemamo se tu čemu nadati do pred kraj ove dekade- može biti nekog prodora sa spomenute NW struje, ali je to rezulat samo prolaznog uzdizanja nekavog slabašnog grebena duž ciklonske okeanske trase..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #93 poslato: 24. Decembar 2022. u 18:47 »
 Nova slička stigla od EC,od pre 2 dana.Danas sam je tek video.



 Eto nama sanse za omega bloking oko 9-og januara.
Dominira crvena boja znaci najveca verovatnoca za AC blok i smirivanje ciklona na Atlanskom okeanu.
Ne mora da znaci da cemo dobiti zimu,ali barem ce biti prilike negde od Bozica.Prognoze vec duze vreme idu u tom smeru...
Narednih 12,13 dana rekordo jaki zapadni vetrovi i NAO+.  :D
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Roberto

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Novi Becej
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #94 poslato: 24. Decembar 2022. u 19:17 »
Do pravoslavnog bozica bez promene,od bozica prolece.

Van mreže dragankralj

  • *
  • Poruke: 155
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #95 poslato: 25. Decembar 2022. u 16:41 »
Уздамо се у Божић значи, то нам је преостало. Надамо се да ће тада бити прекретница.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #96 poslato: 25. Decembar 2022. u 22:23 »
Neko je nepisano pravilo da izdvojeno posmatramo godišnja doba, pa može da se desi da ne zapazimo izuzetno dugačak kontinuitet vrlo toplog vremena ove godine, koji se proteže na više godišnjih doba.

Grafik ispod to dobro ilustruje, a odnosi se na period od 1. maja do 25. decembra 2022. godine (BG-Vračar):



Počevši od maja smo u fazi temperatura skoro neprekidno iznad proseka, uz jedini iole značajniji hladniji period u drugoj polovini septembra. U čisto statističkom smislu - nekako je teško zamislivo da u narednih nekoliko meseci nemamo bar malo više hladnijih perioda u odnosu na prosek - što može da bude u prilog pretpostavci da bismo mogli da očekujemo neke malo ozbiljnije zimske epizode u nastavku sezone.


Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #97 poslato: 26. Decembar 2022. u 23:44 »
Да наставим ја у оптимистичном тону. Не знам о којој зими причам али сећам се да до 15 јануара једне године ни назнака о снегу и зими. Чини ми се чак доста топлије него овај девембар. Онда од 15 јануара неко мучење провејавање снега и који степен изнад нуле. А онда птаво стиже 25 јануара. Снег у целој земљи насигурном минусу. Е сад не сећам се колико је то потрајало али чини ми се добар део фебруара. Да не буде забуне.Не мислим на чувену легендарну и непоновљиву зиму 2012. Ово је било далеко од тога али сасвим задовољавајуће. Е менинова зима мирише на овако нешто.

Pa i zima 2017/2018 je bila na taj fazon. Navejao je sneg krajem februara. To je bio drugi najveci sneg u mom kraju u poslednjih vise od 20 godina!

I cuvena zima 2012 je isto bila "zakasnela zima" pocela je tek krajem januara.

2004/2005 zestok mraz od kraja januara, a pre toga nista.

Definitivno se decembar pretvorio u nesto nalik pocetku novembra iz onih vremena kad smo bili mali  :D Za moj rodjendan 17 novembra je osamdesetih cesto bio sneg. Nakon toga jedini sneg u novembru je bio 1998e.

I da... ne mislim da smo samo mi u toj situaciji da nam se klima izmenila. Kada pricate sa Grcima kazu isto, a npr na Malti sam bio tamo je sada zimi 12-15 stepeni najniza. Ni u ludilu ne pada ispod 10. Nekada je tamo uobicajena zimska temeperatura bila izmedju 5 i 10. Mladi pricaju o tome kako su njihovi nekada cele zime morali da zagrevaju kuce, a danas ako niste zimogrozljivi zimu na Malti mozete da prodjete i bez dogrevanja.

Van mreže Roberto

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Novi Becej
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #98 poslato: 27. Decembar 2022. u 09:04 »

I da... ne mislim da smo samo mi u toj situaciji da nam se klima izmenila. Kada pricate sa Grcima kazu isto, a npr na Malti sam bio tamo je sada zimi 12-15 stepeni najniza. Ni u ludilu ne pada ispod 10. Nekada je tamo uobicajena zimska temeperatura bila izmedju 5 i 10. Mladi pricaju o tome kako su njihovi nekada cele zime morali da zagrevaju kuce, a danas ako niste zimogrozljivi zimu na Malti mozete da prodjete i bez dogrevanja.
Pa sta ti mislis da se klimatske promene samo odnose na pojedine regije?

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #99 poslato: 29. Decembar 2022. u 11:30 »
Pa sta ti mislis da se klimatske promene samo odnose na pojedine regije?

Ne mislim. Ali u nekim postovima takav stav se namece, kako se sistemi maltene bas kod nas tako nameste da na kraju budemo ispaljeni za kisu, sneg, minus itd.