Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Tamo gde raste poludrago kamenje-Bučumet,obronci Radana  (Pročitano 12545 puta)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Tamo gde raste poludrago kamenje-Bučumet,obronci Radana
« poslato: 11. Avgust 2008. u 12:51 »
"Poludrago kamenje koje se nalazi u predelu Bučumet, površinskog je tipa. To je ametist, ahat, opal, kalcedon."

 Priču o mom najlepšem selu počinjem citatom iz jednog članka o rudniku zlata Lece,koji je svega par km od Bučumeta i u kome su mnogi Bučumečani radili.Ovo je samo jedna od zanimljivosti vezana za Bučumet.
 Ime Bučumet vuče koren iz turske reči bućumiš,što znači gusta,neprohodna šuma.I stvarno,prvi stanovnici naseobine krčili su gustu šumu na obroncima Radana ne bi li dobili obradivu zemlju.
 Bučumet su činila tri sela:Gornji,Srednji i Donji Bučumet,koja su zajedno imala preko 5000 stanovnika.Sada ih u celom Bučumetu ima jedva 400.Po površini to je ogromno selo.Prostire se na nadmorskoj visini od 470 do 853 metra.
 Jako sam vezan za ovo selo.Da li zbog svog položaja,odsečenosti od glavnog puta,gustih šuma i tajnovitih klanaca,ili zbog tišine koja vlada,selo nosi neku čudnu energiju.Pomalo strašnu.I dva lokaliteta u selu nose epitet strašan.To su Strašni potok i Strašna padina.Iako nemam neko mišljenje o tim stvarima,čuo sam nekoliko neverovatnih priča o priviđenjima i omajama koja se pojavljuju u Strašnoj padini,potoku Abarčuga i na Paramidi.Bujna mašta ili ne ne interesuje me,to je sastavni deo folklora ovih krajeva.
 Bučumet se nalazi u opštini Medveđa,330 km južno od Beograda.
 Sad slike



 Bučumet je selo starih oronulih kuća koje sam ja doživeo ovako...











Pogled na:levo najviši vrh Bučumeta Paramidu (853 m),desno Sv.Petar (1149 m)



Skakavci kapitalci



Panorama



Spomenik na koti 630 m.



Munja je jedno od najglupljih kučića koje sam video,ali zaslužio je svoje mesto jer me je pratio gde god da krenem,mada znam kad bi video vuka da bi pobegao glavom bez obzira



Brat i ja pod punom opremom idemo niz Garinu u pečurke,valja napraviti lep obrok za nas 8 braće i sestara koliko nas je tamo bilo



Proveo me je i kroz Zarupčine,mesto gde se poskoci leti sunčaju,ali nije ih bilo...



Zato kornjača ne fali...



Vraćamo se uz Garinu



U Bučumetu je vreme odavno stalo



Pogled na Ostrozub (1546 m),do njega desno Čemernik (1638 m).Tamo je Vlasina



Donjobučumtska osmoljetka



Đaka sve manje...



Bučumetska crkva





Pogled sa Golaša na Medveđu,iza su Mrkonjski vis (1014 m),Goljak i Kosovo



Pogled na dolinu Jablanice,Crni vrh i Negosavlje



Skakavac u centru pažnje



Ponovo Sv.Petar



Pogled ka Kukavici



Pogled ka Suvoj planini i Blažinoj maali iz maale Vučadelci u Sr.Bučumetu.To je naša mala,dobila je ime po tome što su se preci maminog tate doselili iz Vuči dela,to je selo iznad Zvonačke banje na granici s Bugarskom.



Pogled na maalu Dejanci i kotu 625 m



Planine ka Kosovu.Onaj šiljak je Mrkonjski vis



Paramida (853 m) i Šumci (738 m).Tu se skrio i Sokolov kamen (805 m),vrh o kome sam se naslušao.To je jedna stena sa malom okapinom u kojoj se pare šarke i poskoci,visi nad 350 metara dubokom klisurom kojom teče Gajtanska reka.Tu se uz malo više truda i traženja može naći poludrago kamenje na površini.Problem je što je ceo taj kraj urastao i pun je zmija,ima i vukova.



Sv.Petar iz Srednjeg Bučumeta



Samo planine...



Pitome livade



Ovo je svojevrsna ironija,jer autobus za Bučumet ne vozi već dve godine,a kada je vozi vozio je jednom nedeljno.Sad je kombi prevoz utorkom i četvrtkom.Kome se žuri,mora da pešači 7 km niz planinu do glavnog puta,a neki idu i peške za Medveđu.



Asfalt koji je stigao u selo tek pre 3 godine i sunce



Ako vas nekada put nanese na magistralu Leskovac-Priština,skrenite 11 km pre Medveđe...



Lebane na Jablanici iz busa



Guske u sred Leskovca



Izum Jugekspresa-autobus sa prirodnom ventilacijom uz mogućnost sunčanja  ???









Poz do sledećeg Bučumeta,nadam se i uspona na Sokolov kamen.  ;)




Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Tamo gde raste poludrago kamenje-Bučumet,obronci Radana
« Odgovor #1 poslato: 11. Avgust 2008. u 13:03 »
Zaboravio sam da napišem sva čuda Radana koja znam.
S druge strane planine su Đavolja varoš,skoro pa otrovni izvor Đavolja voda,mesto sa poremećenim magnetnim poljem gde auto ide uzbrdo sam,pa crkva pored koje raste pet-šest šupljih izuvijanih stabal,mislim šljive...
Sa naše strane Radana su Delivode-reka se u planini deli na dve i svaka ide svojim putem,pa Sokolov kamen i Rasovača,sa svojim poludragim kamenčićima,u Gajtanu su mnogobrojni lekoviti izvori,pa vodopad Ripivode u kaskadama visok 44 m.Na Sokolovom kamenu su mi baba i deda doživeli sneg u kasno proleće,oko Ivanja,Borinaca su mnogobrojne ruševine crkava,tu je i Caričin grad na samom prelasku obronaka Radana u Leskovačko polje...
Kraj je inače jako bogat pečurkama.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.812
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Tamo gde raste poludrago kamenje-Bučumet,obronci Radana
« Odgovor #2 poslato: 11. Avgust 2008. u 13:42 »
Prelepa reportaža Pavloviću
Stvarno je uživancija pratiti sve tvoje pohode po jugu Srbije :D
Slike koji si kombinovao u B&W i color tehnici su strava :first:

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 47
Odg: Tamo gde raste poludrago kamenje-Bučumet,obronci Radana
« Odgovor #3 poslato: 19. Avgust 2008. u 10:13 »
Pavloviću, možeš li molim te kada uhvatiš vremena, da postaviš Google Earth detalj o poziciji ovih manifestacija o kojima si ovde govorio? Voleo bih tačnu poziciju, GPS podatke... šta god. Naročito me zanima deo o tom navodnom poremećenom magnetnom polju. Iz ono malo što si rekao, deluje mi ekstremno interesantno. Voleo bih što pre otići tamo i videti lično... ako nije preterivanje, može biti jako, jako zanimljivo.
Predlažem "serbianmeteo ekspediciju" do tamo :)

Kasnije bi bilo dobro poneti mernu aparaturu i pokušati dati analizu onoga što se tamo događa...kao i mogućnost da efekat utiče na meteo faktore u bližoj okolini? Ko zna...

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Tamo gde raste poludrago kamenje-Bučumet,obronci Radana
« Odgovor #4 poslato: 19. Avgust 2008. u 10:29 »
Super reportaza pavlovicu svaka cast!
A samo da kazem,par reci:
Zar "Evropska Srbija" misli da cemo ovako u Evropsku uniju?Guske u sred leskovca ispred zgrade,crkva moze slobodno da se rusi jer je to sigurnije.Ovako ce pasti nekom na glavu!A nije ni autobus los,ventilacija mu je extra.Pitam se kad ce se razdvojiti na dva dela  :lmao:   :-[

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Tamo gde raste poludrago kamenje-Bučumet,obronci Radana
« Odgovor #5 poslato: 19. Avgust 2008. u 13:10 »
Pavloviću, možeš li molim te kada uhvatiš vremena, da postaviš Google Earth detalj o poziciji ovih manifestacija o kojima si ovde govorio?

Nadam se da ti ovo može pomoći...







Taj put gde kola na jednom malom delu idu navodno uzbrdo sama je put do Đavolje Varoši pa ga nisam posebno obeležavao.Do skoro svih mesta postoje pristupni putevi,do nekih se može i kolima stići.Pitaj na PP sve što te zanima da ne bih ovde zatrpavao previše.


Joco,šta ćeš,guske su mala beba naspram konja koji su letos u centru Leskovca napravili zastoj u saobraćaju.Pobegli sa neke farme...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Tamo gde raste poludrago kamenje-Bučumet,obronci Radana
« Odgovor #6 poslato: 19. Avgust 2008. u 13:16 »
Dobra reportaza...

Joco u Rumuniji sam video patke ispred Shell pumpe a Rumunija je EU...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 47
Odg: Tamo gde raste poludrago kamenje-Bučumet,obronci Radana
« Odgovor #7 poslato: 19. Avgust 2008. u 13:37 »
Hvala na informacijama! Sada mogu pobliže pogledati, bar onoliko koliko dozvoljavaju karte.

Voleo bih posetiti ta mesta dok je još lepo vreme. U famozno magnetno polje ne mogu baš lako poverovati, dok ne budem lično video. To me je i najviše zaintrigiralo.

Javljam se ako nešto ne bude jasno. Još jednom hvala! :)