Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: SNEŽNIK 1796m.n.v.  (Pročitano 4219 puta)

Van mreže TAĐIKI

  • *
  • Poruke: 51
  • Lokacija: Slovenija
SNEŽNIK 1796m.n.v.
« poslato: 18. Maj 2006. u 15:15 »
Evo opet sam napravio jedan izlet u planine. Ovaj put sam otišao(naravno ne sam) na Snežnik, najvišu planinu u SLO koja nije u Alpama. Zašto takvo ime nije baš teško pogoditi. Snežnik se nalazi na JZ SLO, vrlo blizu granice sa HR. Nudi prekrasan pogled prema moru i Alpama, a naravno uz dobru vidljivost, koju ovaj put nismo baš imali. To mi je treči posjet ove planine. I ovaj put je bilo jakog JZ vjetra ali nije to ništa gledajuči posljednja dva posjeta kad je puhala bura više od 100km/h i kad sam se mogao nagnut za 45 stupnja, a vjetaar me držao(kao da ljetim).......ma dosta pričanja....evo slika


.....1242m.n.v. je početak našeg pešačenja. To je najviše naselje u SLO,  sastoji se iz malih vikend kučica koje su u zimskom periodu zatrpane snijegom i dosta vikendaša je baš ovu subotu, prvi put ove godine, posjetilo svoje vikendice i imalo generalno čiščenje....


.....snijega u šumi ima samo u tragovima....


.....a put je još zatrpan....


....ali več nakon 5-10min pješačenja počnije proljetno-zimska bajka....


....tvrd snijeg....


......u ljetnom doba godine ima negdje 1.45 do 2 sata pješačenja do vrha....


......negdje na 1350m ima još debelog snijega....


.....to te malo uspori ali ide svejedno.....


.....zima u tim predjelima je stvarno duuuuga....


.....ali svemu jednim dođe kraj a drugome novi početak kao naprimjer ovom cviječu...


.....još malo i šuma če priječi u nizak bor("ruševje")...


....nije još Snežnik ali pogled je svejedno prekrasan....


....na desnoj strani se vidi skijalište i tamo smo počeli....


....a tamo gore čemo završiti....


.....baš sam uživao po ovom bijelom putu....


.....tu smo več na vrhu i desno iznad krova se vrlo slabo vidi riječki zaljev....


.....visinomjer pokaziva za 2m naopačke....


.....vidna je razlika između zime i ljeta(sivo/zeleno). Procvatalo je do negdje 1350-1400m....


....i na Risnjaku i Sniježnaku vidjelo se još bijelo....


......to je sjeverna strana di ima još više od mjetar snijega....


.....ogroman zapuh....


.....par minuta sam uživao u kratkim dok me nije vjetar natjerao da obučem pulover....


....sa zapada stižu oblaci....


.....a to je bila največa uživancija, kad smo po sjevernoj strani, kak bi rekao - nekak skijali?, oko 300m nizbrdo ali kasnije smo trebali opet hodat uzbrdo natrag....





....ovdje je bilo lavina pa ima dole brdo snijega....


....tu smo se "skijali"....


....i onda hodali natrag....


....pogled prema vrhu....





....južna strana u zelenom....



....dobar metar i po.....



....lijevo je južna strana a desno sjeverna....



....i na toj granici je sunce napravilo duge rupe u snijeg, i više od 4 metre.....




....u jednoj od tih rupa napio sam se čistom, hladnom i friškom vodom(nema bolje)....



.....šteta što mi nije baš najbolje uspjela fotografija....




....čista uživancija....



....u nekim rupama ima više od 3 metra....





....bura i lavine rade svoje....



....na tom području ima puno špilja i tu je jedan od njih na desnoj....



....cesta neče bit provozna još neko vrijeme....




....adios....


Ja, to bo ja!

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
SNEŽNIK 1796m.n.v.
« Odgovor #1 poslato: 18. Maj 2006. u 17:13 »
Ovo je zaista neverovatno, sneg usred maja meseca. Zao mi je sto blizu Beograda nema ni jedna tako visoka planina.

Bas me zivo interesuje da li na Kopaoniku idalje u sumi ima snega (bez obzira sto po zvanicnim podacima nema snega-oni se mere na padini gde se sneg prvo otopi).

Van mreže zaklinaj

  • *
  • Poruke: 183
  • Lokacija: Niš
SNEŽNIK 1796m.n.v.
« Odgovor #2 poslato: 18. Maj 2006. u 18:10 »
Stef, ja sam jedne godine u junu bila na Kopu i veruj mi bilo je snega u sumi ispod drveca.Verovatno ga ima i sad!

Van mreže VladaM

  • *
  • Poruke: 76
  • Starost: 69
  • Lokacija: Beograd, Vrsac
    • http://www.pbase.com/vmarinkovic
SNEŽNIK 1796m.n.v.
« Odgovor #3 poslato: 09. Jun 2006. u 12:18 »
Citat: "Stefano"
Ovo je zaista neverovatno, sneg usred maja meseca. Zao mi je sto blizu Beograda nema ni jedna tako visoka planina.

Pa, nisi bas u pravu.
Evo fotke sa Tare, 9 jun prosle godine, dakle, pre tacno godinu dana:



Pozdrav,

Vlada

Van mreže TAĐIKI

  • *
  • Poruke: 51
  • Lokacija: Slovenija
SNEŽNIK 1796m.n.v.
« Odgovor #4 poslato: 09. Jun 2006. u 17:00 »
Jučer sam se malo provozao naokolo sa biciklom. Popeo sam se na oko 800m i pogled je dosegnuo i Snežnik. Cijeli se je blještao od bjeline. Znači da ima još puno snijega gore.
Ja, to bo ja!