Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Panama, januar 2015.  (Pročitano 27647 puta)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Panama, januar 2015.
« poslato: 12. Januar 2015. u 18:12 »
Pozdrav iz snežnog Čikaga!

Od 3. do 11. januara sam boravio u ovoj ludoj zemlji.

Ljubazni i druželjubivi ljudi, korumpirana policija (sa kojom sam imao jedan okršaj), uvrnuti miks novog i starog, bogatstvo i ekstremno siromaštvo tik jedno do drugoga, gomile đubreta i lepa priroda, to je Panama. I naravno, Panamski kanal, bez koga ova zemlja verovatno ne bi bila to što jeste.

Veći deo odmora baza mi je bio Panama Siti, glavni grad Paname, a tri noći sam proveo na ostrvu Franklin, u autonomnoj oblasti Guna Jala.

Dan prvi

Po sletanju i smeštaju u hotel odlučujem da prošetam do Sinta Kostera, šetališta pored mora. Bila je subota, šetalište je bilo puno.

Panorama novog dela grada, za razliku od ostalih prestonica Centralne Amerike, Panama Siti je poznat po oblakoderima, 22 su viša od 200 metara.



Ovaj oblakoder sa zlatnim prozorima je treći najviši u gradu, ima 68 spratova i visok je 267 metara, koristi se kao hotel i stambeno-poslovna zgrada



Prvi pogled na stari deo grada, Casco Viejo, koji ću obići sutradan



Na šetalištu se nalaze gomile uličnih prodavaca, a svako ima neku svoju zanimaciju













Sinta Kostera, glavna gradska arterija



Diablos Rojos, stari prerađeni školski autobusi, služe kao gradski prevoz, pored novih Volvoa, a vozač je taj koji daje lični pečat svome busu






Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Panama, januar 2015.
« Odgovor #1 poslato: 12. Januar 2015. u 18:29 »
Dan drugi

Drugog dana obišao sam stari deo grada. Ima dosta ruina, ali ga polako obnavljaju. Do pre par godina bio je to opasan deo u koji su turisti ređe zalazili, ali policija je sada na svakom koraku.

Dom za stare i simpatična bakica



Dom je komplet od drveta



Šetnja po starom gradu





La iglesia de la Merced, podignuta 1680.



U planu je obnova tramvajske linije





Najstariji kafe u gradu, zove se Koka Kola



Plaza Santa Ana



Idemo glavnom ulicom, Avenida Central, po sporednim ulicama nalaze se tezge. Ima dosta napuštenih pasa i mačaka





Bivša ambasada Španije







Loto je vrlo popularan među Panamcima, gledao sam par izvlačenja al mi ništa nije jasno. Bubanj se vrti ručno.

Poslednja prilika da se kupi tiket pred večernje izvlačenje











Mašina prerađuje šećernu trsku i izbacuje slatki napitak, liči na šećer sa malo limuna





Diablo Rojo





Frizeraj





Poseta pijaci rukotvorina, nedelja je pa su mnogi štandovi zatvoreni







Ulaz u Kinesku četvrt, došli su ovde pre više od sto godina



Riblja pijaca





Mesari imaju svoju pijacu, takođe. Ispred nje na otpatke čekaju jata lešinara









Još malo starog grada










Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Panama, januar 2015.
« Odgovor #2 poslato: 12. Januar 2015. u 18:43 »
Dan treći

Trećeg dana idem vozom pored Kanala do grada Kolon, prevodnice Gatun i tvrđave San Lorenco.

Vožnja vozom. Usput viđam par krokodila i koatimundije.











Zatvor u Kolonu, možda i jedan od najgorih u celoj Centralnoj Americi. U sam grad turisti ne zalaze.



Prevodnice Gatun, u toku je izgradnja novih i većih, kako bi se povećao kapacitet. Postoje tri prevodnice, Miraflores, Pedro Migel i Gatun. Brodovi savlađuju visinsku razliku od 26 metara. Do 1999. Panamski kanal je bila teritorija SAD.



Ovi brodovi prelaze iz Karipskog mora u jezero Gatun



Užurbana atmosfera, lokomotive rade punom parom











Ovi prelaze iz jezera u more.





Idem dalje ka tvrđavi San Lorenco, koja je pod zaštitom UNESCO-a

Drekavac



Tvrđavu je često napadao i koristio Henri Morgan zvani Crnobradi, čuveni gusar Karipskog mora. Ove ruševine su negde iz 1750. Tvrđavu je prethodno razorio Crnobradi.












Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Panama, januar 2015.
« Odgovor #3 poslato: 12. Januar 2015. u 18:52 »
Dan četvrti

Danas idem za Portobelo i Isla Grande.

U Portobelu se nalaze tri tvrđave pod zaštitom UNESCO-a i crkva Iglesia de San Felipe, sa čuvenom statuom crnog Isusa. Pošto je ovaj deo Paname naseljen crncima, statua je lokalna svetinja. Na nju kače lančiće sa željama. Legenda kaže da je statua isplivala na obalu sa nekog potopljenog broda u XVII veku.

Portobelo je inače siromašno mesto, đubre na sve strane













Dremka kod zgrade stare carinarnice





Stara carinarnica i stražara tvrđave









Isla Grande je malo ostrvo nedaleko od Portobela. Nekadašnje odmaralište vojske SAD se polako adaptira u hotel. Plaža je mala i prljava




Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Panama, januar 2015.
« Odgovor #4 poslato: 12. Januar 2015. u 19:10 »
Dan peti, šesti i sedmi

Došlo je vreme za malo lenčarenja, krećem za autonomnu oblast Guna Jala, koju vodi pleme Guna i ostrva San Blas.

Oblast se nalazi na nekih 100km NE od Panama Sitija, a dostupna je samo 4x4 vozilima. Put je skoro asfaltiran, ali su usponi veliki, a krivine nisu za one sa slabim stomakom.

Na ulazu u oblast se nalazi pasoška kontrola, a Gunama se plaća ulazna taksa od $20. Arhipelag ima više od 350 ostrvaca, većinom nenaseljenih. Ostrva imaju agregate, struja je dostupna nekoliko časova dnevno, tekuće vode nema, dovozi se u burićima sa kopna.

Izabrao sam ostrvo Franklin, jer je to stecište mladih. Smeštaj je u bambusovim spavaonicama sa po 12 kreveta. Za $26 dnevno dobiju se i tri obroka, uglvnom su to pirinač i riba svaki dan, a jaja za doručak.

Svako ostrvo vodi po jedna porodica i žive tamo. Gune bije glas da su negostoljubivi i hladni, za fotografiju sa njima vam traže $1, no ovi naši su bili fini. Jedan član familije je slavio rođendan, imali smo besplatni rum i tortu, a mogli smo i da ih slikamo do mile volje.

Ostrvo Franklin, smeštaj Senidup. Ostrvo je užasno malo, prepešači se za minut. Većina turista su mladi Evropljani i Južnoamerikanci, sa zvučnika piči Bob Marli, dok se igra odbojka ili se baškari u tirkiznom i toplom Karipskom moru





















Rođendanska žurka.

U familiji su i dva tranvestita, Gunama je to normalno kako su nam objasnili. Oni služe goste i peru veš.







Slavljenik igra Limbo





Došle su i Gune sa susednih ostrva, pa smo imali i bakljadu



...





Komšije stižu u posetu



Napravili smo mali izlet do Isla Estrella (Ostrvo Morskih zvezda), ostrvo nema smeštaj, živi samo gazda.











Soba u smeštaju, prozora i brava nema, a pod je od peska



Panoramska ostrva


Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Panama, januar 2015.
« Odgovor #5 poslato: 12. Januar 2015. u 19:25 »
Poslednji dan koristim da poslikam još malo po gradu.
Imao sam manji problem sa policijom, pokušali su da me ubede da na ulici nije dozvoljeno pušenje, ja im reko pa gde je znak da je zabranjeno. Onda su me pretražili, pokušali da me zastraše deportacijom, al kad su videli da para dobiti neće konfiskovali su mi paklu sa deset cigareta  :rofl:

Posle su mi ovi u hotelu objasnili da je to normalna pojava i da maltretiraju i turiste i domaće da bi dobili mito.

Sinta Kostera ranom zorom











F&F Tower, visok 243 metara, među 10 najlepših oblakodera za godinu 2011. po Emporisu.



Skroz desno je The Point, najviši stambeni soliter u gradu, ima 67 spratova i visok je 266 m.



Kroz centar prolazi auto put koji se plaća





Most sa šetalištem, koji skroz obilazi Casco Viejo





Zgrada u obliku jedra je najviša u gradu. Zove se Trump Ocean Club International Hotel and Tower, visoka je 293 m i ima 66 spratova



Grad ima i sinagogu, grčku pravoslavnu crkvu i džamiju



Toliko od mene. Panama je možda i nepravedno zapostavljena turistički, ali meni je bila najzanimljivija destinacija do sada.

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Panama, januar 2015.
« Odgovor #6 poslato: 12. Januar 2015. u 20:09 »
 :super:
fantastično!!!

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Panama, januar 2015.
« Odgovor #7 poslato: 12. Januar 2015. u 22:18 »
Dobra reportaža pavloviću... fotke su prva liga  :first:
Ostrvo Franklin deluje kao moje mesto za život iz snova - tropska klima , more , žurke i palme.  8) :)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Panama, januar 2015.
« Odgovor #8 poslato: 13. Januar 2015. u 10:04 »
Zanimljivo! :super:

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Panama, januar 2015.
« Odgovor #9 poslato: 13. Januar 2015. u 17:56 »
Odlicna reportaza, sa fenomenalnim slikama!

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Panama, januar 2015.
« Odgovor #10 poslato: 14. Januar 2015. u 21:17 »
Hvala!  :-*

Ostrvo Franklin deluje kao moje mesto za život iz snova - tropska klima , more , žurke i palme.  8) :)

Ostrvo je stvarno lepo, al hrana je  cirkus. Svaki dan pirinač i pile ili riba za ručak i večeru  -) Mora s nečim konkretnim da se obloži stomak pre ruma  :D

Van mreže ssoney

  • **
  • Poruke: 1.731
  • Starost: 44
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Panama, januar 2015.
« Odgovor #11 poslato: 02. Februar 2015. u 14:28 »
Reportaza vrh! Svaka cast! :D


Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Panama, januar 2015.
« Odgovor #12 poslato: 02. Februar 2015. u 14:45 »
Uzivas ti i za nas  :first:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina