Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Sarajevo 31 12 2006  (Pročitano 3778 puta)

Van mreže AdriaticStorm

  • *
  • Poruke: 155
  • Lokacija: HR Split-Kaštela
    • http://www.barisin-art.com
Sarajevo 31 12 2006
« poslato: 11. Januar 2007. u 00:03 »
Toliko sam puta u djetinjstvu čuo o Sarajevu, gradu koji je puno puta bio opjevan. Toliko sam puta vidio slike koje su me se duboko dojmile. Grad koji je u ratu pretrpio velika razaranja, grad koji je četri godine bio u okupaciji, grad koji nazivaju europski Jeruzalem zbog svoje velike kulturne i vjerske raznolikosti. U centru Sarajeva na jednom kvadratnom kilometru se nalaze Rimokatolička katedrala, Pravoslavna crkva, Ðamija i Sinagoga. Utiske koje sam donio iz Sarajeva dugo ću pamtiti, izdvojio bi ljude koji su topli i uvijek spremni na pomoć. Arhitektura je opet nešto posebno, spoj istoka i zapada. Žao mi je što sam imao samo dva dana za upoznavanje tako lijepog i dojmljivog grada u kojem svaki dio ima svoju priču. Svako tko ima namjeru posjetiti Sarajevo, a dvoumi se,  savjetovao bi da zaboravi predrasude i ode upoznati metropolu raznolikosti, spoj istoka i zapada u našoj blizini.
Sarajevo ljubavi moja... (Kemal Monteno)


Baščaršija










Ðamija i dio Sarajeva koji je poznat po Inat kući (prića kaže da se u tu kuču udala djevojka sa suprotne strane Miljacke dok su njeni roditelji bili protiv te ljubavi)


Most preko rijeke Miljacke i zgrada koja je izgrađena za vrijeme austrougarske i koja je postala simbol Sarajeva.


Skenderija


Sarajevo




Sahat ili Sat koji je star 500godina i datira iz Osmanlijskog carstva


Ðamija


Ulaz u Ðamiju


Ispred Ðamije


Čuvar ispred ulaza u Ðamiju objašnjava turistima kako nije dozvoljeno za vrijeme molitve ulazit.


Sarajevska katedrala



Pravoslavna crkva






Ferhadija





Vječna vatra na početku Ferhadije


Ledom okovani Sarajevski parkovi



...i nešto za kraj, da se nikad više ne ponovi...



Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Sarajevo 31 12 2006
« Odgovor #1 poslato: 11. Januar 2007. u 00:07 »
Prelijepe fotke AS. :D
Nikad u životu nisam bio u Sarajevu.
Samo sam par puta prolazio kroz (pored) Sarajeva. S obzirom da je to bilo neposredno poslije završetka onog rata, pokupio sam dosta negativnih utsaka... Ali sada je vjerovatno sve drugačije. :wink:


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.1mm
Miljakovac - 18.0mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Sarajevo 31 12 2006
« Odgovor #2 poslato: 11. Januar 2007. u 01:16 »
Stvarno su super fotke. Ni ja nisam bio nikad u Sarajevu, pretpostavljam da je grad dosta napredovao od tog ne srecnog perioda.

AdriaticStorm, jel si obradjivao fotke iz Sarajeva, vidim da su boje odlicne ili je to zasluga L stakala?

Koju si foto opremu koristio?

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Sarajevo 31 12 2006
« Odgovor #3 poslato: 11. Januar 2007. u 16:11 »
AS gde si ti nedostalaje su nam tvoje prelepe fotke.  :D  Ove su takođe posebne kao sve do sada.
Što se tiče o Sarajevo istu priču mi je ispričao i drugar koji je skoro bio tamo. Zaista veoma zanimljiv i nesvakidašnji grad koji treba videti. Oduševio se.

Van mreže AdriaticStorm

  • *
  • Poruke: 155
  • Lokacija: HR Split-Kaštela
    • http://www.barisin-art.com
Sarajevo 31 12 2006
« Odgovor #4 poslato: 11. Januar 2007. u 23:06 »
Citat: "Stefano"
Stvarno su super fotke. Ni ja nisam bio nikad u Sarajevu, pretpostavljam da je grad dosta napredovao od tog ne srecnog perioda.

AdriaticStorm, jel si obradjivao fotke iz Sarajeva, vidim da su boje odlicne ili je to zasluga L stakala?

Koju si foto opremu koristio?

Hvala Stefan.

Koristio sam 17-40 f4 L  i 70-200 f2,8 L IS, na fotkama sam samo doradio na kontrastima i shadow/higlight opciji u PS-u, nikakve specijalne obrade nisam radio.

Van mreže AdriaticStorm

  • *
  • Poruke: 155
  • Lokacija: HR Split-Kaštela
    • http://www.barisin-art.com
Sarajevo 31 12 2006
« Odgovor #5 poslato: 11. Januar 2007. u 23:07 »
Citat: "Joe"
AS gde si ti nedostalaje su nam tvoje prelepe fotke.  :D  Ove su takođe posebne kao sve do sada.
Što se tiče o Sarajevo istu priču mi je ispričao i drugar koji je skoro bio tamo. Zaista veoma zanimljiv i nesvakidašnji grad koji treba videti. Oduševio se.
Hvala Joe, eto ne stignem baš ni na CM forum... :)

Van mreže AdriaticStorm

  • *
  • Poruke: 155
  • Lokacija: HR Split-Kaštela
    • http://www.barisin-art.com
Sarajevo 31 12 2006
« Odgovor #6 poslato: 11. Januar 2007. u 23:09 »
Citat: "Milosh"
Prelijepe fotke AS. :D
Nikad u životu nisam bio u Sarajevu.
Samo sam par puta prolazio kroz (pored) Sarajeva. S obzirom da je to bilo neposredno poslije završetka onog rata, pokupio sam dosta negativnih utsaka... Ali sada je vjerovatno sve drugačije. :wink:
Hvala, otiđi čim uhvatiš priliku. :)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Sarajevo 31 12 2006
« Odgovor #7 poslato: 12. Januar 2007. u 00:24 »
Citat: "AdriaticStorm"

Koristio sam 17-40 f4 L  i 70-200 f2,8 L IS


Pa to su objektivi koji su mi san. Doduse ja bih umesto 17-40L vise voleo 17-55 F2.8 IS, zato sto je svetliji i ima stabilizaciju slike.
pogledaj test na srpskom
http://www.bmfoto.co.yu/review/Canon1755/Canon1755.php
nije L ali po meni je kao L, a inace je jos skuplji od 17-40L

Inace zaista kombinacija je ovo sto ti imas+ ja bih uzeo jedan all round za svaki dan recimo Sigmu 17-70 ili pak novi 18-200OS. Jednostavno meni ce biti potreban i jedan takav all round za svaki dan (za setnju naprimer ili putovanja, kada ne mogu da nosim velike objektive).

Van mreže korda

  • *
  • Poruke: 50
  • Lokacija: ZG-predgraðe
    • http://www.crometeo.net
Sarajevo 31 12 2006
« Odgovor #8 poslato: 20. Januar 2007. u 13:59 »
lijepo, neke slike su stvarno odlične :wink:
..DRUGI PUTA ÆU PAMETNIJE...