Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: СФРЈ у три дана  (Pročitano 25684 puta)

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
СФРЈ у три дана
« poslato: 01. Oktobar 2016. u 15:52 »
Почетком септембра, са друштвом сам направио један круг од западне Србије, преко Босне и Херцеговине, Хрватске па до Црне Горе. Требало је у три дана да обиђемо толико локација, да ни ми нисмо били сигурни да ли ћемо успети у тој намери. Ипак направили смо оквиран план пута и кренули. Први дан, у четвртак после посла кренули смо у једно село близу Косјерића, где смо преспавали а онда у петак раном зором пошли на путешествије.

Први дан

Око 6 ујутру полазимо из Косјерића, идемо поред Пожеге и Ужица на Златбор, одакле се искључујемо према Мокрој Гори и идемо за Вишеград.

Мокра Гора



Код Котромана, улазимо полако у Босну дносно Републику Српску и ту је већ било и ниске облачности



Брзо стижемо до Вишеграда и ту посећујемо стари мост





Кота на којој је био ниво Дрине приликом једне поплаве  :oboze:



После Вишеграда крећемо за Сарајево преко Романије. Јако лепи предели али нажалост немам пуно слика одатле. Ово је једна док смо још били близу Вишеграда.



Сарајево и мостови на Миљацки



Обилазимо и Башчаршију која је била препуна људи иако је био радни дан и преподневни сати.



Обавезна пауза за кафу на Башчаршији у традиционалним филџанима



Пролазимо кроз цело Сарајево и на Илиџи стајемо да видимо врело Босне.





После Сарајева, крећемо за Мостар. Имали смо могућност да један део идемо ауто-путем али се одлучујемо за магистралу. Пролазимо кроз Коњиц и Јабланицу, па затим кроз кањон Неретве и стижемо у Мостар. Предели успут су били прелепи али немам слика пошто сам ја био за воланом  :D

Обилазимо стари град и чувени мост. Доста туриста је било у том делу, док смо на мосту видели и локалце који чекају да им неко плати па да скоче са моста у Неретву.







Пошто смо направили већу паузу у Мостару, крећемо за Требиње кроз Херцеговину.



Поново улазимо у Републику Српску  :)



Пут кроз Херцеговину



Почиње да се смркава а ми се приближавамо Требињу. Нажалост било је већ касно да посетимо Манастир Тврдош.



Када смо стигли у Требиње, већ је пао мрак и тада смо видели велики пожар на Леотару. Кажу да је ватрена линија била дуга преко 30км и да је угрожавала репитор на врху планине.



После 13 сати пута коначно смо се сместили и одмах отишли у шетњу градом. На улицама и по кафићима је било препуно света а и сам град је прелеп, тако да бих свакоме препоручио да га обиђе.








Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: СФРЈ у три дана
« Odgovor #1 poslato: 01. Oktobar 2016. u 16:12 »
Дан други

Данас имамо мање локација за обилазак, али опет устајемо раном зором и крећемо даље.

Обилазимо херцеговачку Грачаницу, која се налази на одличној локацији са које се пружа фантастичан поглед на цело Требиње



Пожар на Леотару се и даље ширио а томе је допринео и веома јак ветар који је тај дан дувао



Крећемо за Дубровник и мало пред границу правимо паузу за сликање. Ово је сликано до смо још били на територији БиХ



Стижемо у Дубровник, који је стандардно препун туриста и ту проводимо неких два сата.





После Дубровника крећемо за Црну Гору. Брзо стижемо у залив и ту правимо паузу за купање.



Затим трајектом прелазимо на другу страну залива, па поред Тивта и Котора, идемо старим путем за Ловћен. Пут је јако узак, кривудав и пун серпентина али поглед који се пружа на залив је фантастичан.







Пењемо се на врх Ловћена и обилазимо Његушев маузолеј. Горе је било доста свежије него на приморју. Такође и атмосфера је била доста мутна али ипак успели смо да видимо залив са једне и Подгорицу и Скадарско језеро са друге стране.











После Ловћена, спуштамо се у Будву, налазимо смештај, хватамо још мало дана за купање



Увече смо прошетали до старог града, мало поседели на шеталишту и направили планове за сутрашњи дан.




Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: СФРЈ у три дана
« Odgovor #2 poslato: 01. Oktobar 2016. u 16:12 »
Svaka cast Marko.
Reportaza je odlicna, predeli sa slika su zaista lepi. Na nekim mestima sam bio na nekima nisam ali svakako planiram da ih obidjem.

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: СФРЈ у три дана
« Odgovor #3 poslato: 01. Oktobar 2016. u 16:31 »
Дан трећи

Опет рано устајање и повратак за Београд, али уз обилазак још локација успут.

Прво стајање је било на Острогу





Затим идемо на Пивско језеро, а успут опет лепи предели



Пивско језеро





Код Пивској језера се одвајамо старим путем за Дурмитор



Поглед са Дурмитора у правцу БиХ, нисам сигуран која планина је у питању



Попели смо се на око 2000 метара висине па је температура толико опала да је већ и дукс требао. А на Дурмитору прелепи предели...









Иначе срели смо и неке мештане, који нам рекоше да је овај пут већи део године потпуно непроходан због великих снегова. Такође су нам рекли да су је ове године пут пробијен тек почетком јуна и да су чак и тад били велики снежни наноси.









Сад се спуштамо са друге стране планине, према Жабљаку



Правимо паузу на мосту Ђурђевића Тара



Кањон Таре



И то би било то од занимљивих ствари на овом путу. У наставку смо се преко Пљеваља, Златибора и Косјерића се вратили у Београд, доста уморни али пуни утисака.








Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: СФРЈ у три дана
« Odgovor #4 poslato: 01. Oktobar 2016. u 19:38 »
Bravo, fenomenalna reportaža Marko !  :nnc: :thumbup:

Najveći utisak definitivno ovo veštačko jezero na reci Pivi, kako je prelepo čoveče !  :O
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: СФРЈ у три дана
« Odgovor #5 poslato: 01. Oktobar 2016. u 20:05 »
Svaka čast Marko, prelep putopis! :nnc: :comeon:

Mene očaravaju prelepi predeli Durmitora i lepota Bokokotorskog zaliva. :)

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: СФРЈ у три дана
« Odgovor #6 poslato: 01. Oktobar 2016. u 20:24 »
Bravo Marko, odlicno si odradio! :)

Super je putovanj, ali malo kratko za sve sto ste prosli! :)

Nisam bio samo u Mostaru..

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: СФРЈ у три дана
« Odgovor #7 poslato: 01. Oktobar 2016. u 20:55 »
Хвала људи.

Јесте, баш је мало времена за толико дестинација али шта да се ради кад због послова нисмо могли да уграбимо још неки дан.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: СФРЈ у три дана
« Odgovor #8 poslato: 02. Oktobar 2016. u 16:10 »
Odlična reportaža!  :tu: Meni lično uglavnom poznati predjeli i mjesta, ali baš ih je lijepo vidjeti ovako sve u jednoj reportaži.  :D


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: СФРЈ у три дана
« Odgovor #9 poslato: 02. Oktobar 2016. u 19:44 »
Svaka čast na reportaži i slikama komšija, najveći utisak na mene ostavlja Boka, Durmitor i kanjon Tare.
Podseti me na putovanje Beograd-Bar prugom i na sve te lepe i skoro pa netaknute krajeve koji se mogu videti kroz prozorče voza.
Jednom rečju: bajkovito!  :)

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: СФРЈ у три дана
« Odgovor #10 poslato: 03. Oktobar 2016. u 20:07 »
Слажем се Мики, од природе на мене је највећи утисак оставио Дурмитор на коме сам био први пут. То је толико моћна планина, да кад смо у повратку ушли у Србију, Златибор ми је деловао као неко питомо брдо.

Van mreže Sapcanin123

  • **
  • Poruke: 618
  • Lokacija: Sabac-centar
Odg: СФРЈ у три дана
« Odgovor #11 poslato: 04. Oktobar 2016. u 20:26 »
Svaka cast!Prelepo!  :tu:


Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: СФРЈ у три дана
« Odgovor #12 poslato: 06. Oktobar 2016. u 19:09 »
Odlican putopis, fotke su fantasticne!  :tu: Zanimljiva i lepo osmisljena tura. Ja nazalost vecinu ovih mesta nisam obisao. Kad vidim kako je lepo, nadam se da cu barem neke od ovih lokacija obici u bliskoj buducnosti.  :)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: СФРЈ у три дана
« Odgovor #13 poslato: 07. Oktobar 2016. u 21:50 »
Marko -bravo za reportažu!  :tu:

Verujem da mnogi posetioci foruma (osim nas članova) vole da pogledaju reportaže a za posetioce foruma iz inostranstva reportaže su praktično jedina "tema" koju "razumeju"  ;) i pouzdano znam da su pojedinci iz WMO oduševljeni nekim reportažama.

Lenj sam da napravim reportaže sa nekih od mojih brojnih putovanja (a i nisam osoba koja voli da piše o svojim putovanjima -mnogo mi je lepše da čitam šta drugi napišu i uživam u lepim fotografijama) a svima koji su na forumu postavili divne reportaže čestitam na trudu i izdvojenom vremenu. Za izostanak mojih reportaža pokušaću da se "iskupim" novim "reklamiranjem" SerbianMeteo u WMO (World Meteorological Organization) u Ženevi gde ću biti naredne nedelje. Pre nekoliko godina je nastala sledeća slika



pa je red da sada "ponudim" nešto novo  :)

Molim administratore ili moderatore da mi do nedelje u 8h posalju "propagandni materijal" ako žele  ;) a ja ću to podeliti gde treba.

P.S. Prošle godine je otvoren Skyway Monte Bianco (ukupni troškovi su bili rekordni za takvu vrstu "gondole/žičare" -oko 120 miliona EUR). Početna stanica je u malom mestu La Palud, samo 1km istočno od ulaska u "legendarni" tunel za drumski saobraćaj (oko 2km severno od Courmayeur-a). Ako vremenske prilike budu povoljne uživaću u kabini koja se lagano rotira dok se penje pa je pogled prema najvišim vrhovima Alpa predivan i bar ću te fotografije postaviti na forum.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: СФРЈ у три дана
« Odgovor #14 poslato: 15. Oktobar 2016. u 18:00 »
Molim administratore ili moderatore da mi do nedelje u 8h posalju "propagandni materijal" ako žele  ;) a ja ću to podeliti gde treba.

Momci, ili svi mnogo radite i nemate slobodnog vremena za ono što sam spomenuo ili ste malkice lenji  ;) (samo se jedna osoba javila u vezi onoga što sam pisao).
Nema problema -u WMO ima ljudi koji povremeno pogledaju nešto na ovom portalu, uglavnom meteo-reportaže i to je svakako veliki kompliment svima koji su ovde postavili divne reportaže!

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: СФРЈ у три дана
« Odgovor #15 poslato: 16. Oktobar 2016. u 18:42 »
 ^^

Мени је драго да и људи са стране, односно који нису из Србије прате ове репортаже, јер могу из прве руке видети све њене природне лепоте. То је свакако мотив више да у овом делу форума буде још репортажа из свих крајева земље.


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: СФРЈ у три дана
« Odgovor #16 poslato: 18. Oktobar 2016. u 18:11 »
 ^^
 :thumbup:

Da, stranci (mislim na ljude kojima je srpski jezik potpuno nerazumljiv -dakle ne mislim na neke "komšije" koji sve lako razumeju) maltene jedino gledaju meteo-reportaže na SerbianMeteo.

Marko, tvoja reportaža sa zanimljivim nazivom "SFRJ" je dobila dosta pohvala od par osoba iz WMO u Ženevi -neću da ih imenujem ali jedan sastanak je kasnio jer se čovek toliko interesovao u vezi nekih slika da sam potrošio pola sata da mu objasnim sve što ga je zanimalo. To naravno ne znači da mnoge druge reportaže nisu dobile pohvale ali kod tvoje smo se baš zadržali jer je u tom momentu bila poslednja i privukla je najviše pažnje.