Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Najace nevreme,od kad RC SAMOS brani podrucje Banata  (Pročitano 9119 puta)

Van mreže dragoljub

  • *
  • Poruke: 115
  • Starost: 64
  • Lokacija: Zrenjanin
Najace nevreme,od kad RC SAMOS brani podrucje Banata
« poslato: 15. Jul 2008. u 21:20 »
Obavezno procitajte i ako je dugacak tekst :D  :!:
Najace nevreme od kad RC SAMOS brani podrucje Banata,i od kad je uopste i nastao dogodilo se 31.08.2003
To je bilo nevreme koje je nanelo veliku stetu kako Banatu,tako Zrenjaninu.U arhivu rc samos imate sledece(ima i informacija gradskih sluzbi)
oko 17h radarski centar ukljucen je u pracenje konvektivne oblacnosti koja je dolazila sa NW.
 17:30 Donosila je pljusak pracen grmljavinom,i vetar sa udarima do 15m/s.Cim se nevreme priblizilo Banatu.Radar osmatra jacinu oblaka od 60-65 dbz.
17:50h Oblak ulazi u zonu koju brani RC Samos uz dalje jacanje.Jacina centra Cb-a je iznosila 65-70 dbz,i strelci su bili poslati na pgs.Sa dejstvom su poceli:Padej,Idjos,Novo milosevo,Novi Becej.Na kisomernoj stanici Novi becej izmereno je 50mm kise za sat vremena.Grad je poceo da pada.Bio je do velicine jajeta saopstio je strelac pgs Novi Becej.
18:05h oblak se priblizava Zrenjaninu i jos uvek jaca.Bilo je to totalno pomracenje,maksimalan odraz 70-75 dbz bio je sirok 5,a dugacak oko 10km.Kosio je sve pred sobom.Na gms Zrenjanin poceli su jaki udari vetra do 20m/s
18:18h najjaci oblak(Cb) zahvata Zrenjanin i donosi obilnu kisu.Grmljavina,gromovi dobili smo obavestenje da je povredjeno 9 osoba. :-[
18:23h Pocinje grad u Zrenjaninu.Pucalo se sa svih protivgradnih stanica ove opstine,a sa stanice Zrenjanin ispaljen je maksimum od cak 25 raketa.Od toga njih cak 4 je palo,ali ne zbog neispravnosti nego zbog neverovatne jacine vetra.
Pocinje olujni grad koji je dostizao velicinu sake!!!Udari vetra do neverovatnih 144 km/h tj. 38m/s,temp. je sa oko 38C pala na 15C
Padala su stabla po gradu,"magistrala" je bila blokirana.Crep,pa i kompletni krovovi bili su noseni vetrom.Stara kuca u Takovskoj ulucu,pocela je da puc ai pada zbog siline udara grada i jakog vetra.
28 povredjenih,od toga 7 sa teskim povredama ugl. glave!! :-[
Uprkos ovakvim uslovima,strelci nisu stali sa dejstvom.Strelac iz perleza bio je povredjen,nije se znalo zasto.Ekipa iz radarskog centra u kojoj sam bio i ja i ako jos uvek nisam radio u Samosu(duga prica) dosla je u minimalnom roku na lice mesta.Pgs je bila u plamenu.A strelac(Ilija p.)je bio u svesti.Bio je to udar groma koji ga je osamutio,a desna ruka mu je bila polomljena.Zakljucak je bio da  nije bio u kucici prilikom ispaljivanja,sto nije smeo uraditi.
Sve pgs srednjeg banata osmotrile su grad a u juznom Banatu gde je nevreme doslo oko 19:10h na njih 40%,na 30% sugradica a na preostalih 30% samo kisa.Oblak se raspao.
Posto nemam arhiv slike,iz secanja nacrtao sam rukom:
crtao sam samo zoom gradonosnog oblaka
stanje u 17:50

stanje u 18:05

stanje u 18:25

19:20h

Zao mi je sto tada niste imali aktivnog clana,pa da bude i slika stete!



Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.805
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Najace nevreme,od kad RC SAMOS brani podrucje Banata
« Odgovor #1 poslato: 15. Jul 2008. u 22:28 »
U svakom slučaju stvarno nevreme velikih razmera
Nisam našao na netu fotografije ali evo vesti sa B92 sajta
Citat: B92
Proglašeno stanje elementarne nepogode u Zrenjaninu
1. septembar 2003. | 08:31 -> 17:38 | Izvor: B92, Beta
Zrenjanin -- Skupština opštine Zrenjanin proglasila je stanje elementarne nepogode u toj opštini. U nevremenu koje je u nedelju popodne zahvatilo grad, povređena su 23 lica i svi se nalaze van životne opasnosti, dok su dva teže povređena prebačena u Beograd na lečenje, javlja agencija Beta. Zrenjanin je sinoć na sat vremena ostao i bez struje i bez vode, a u čitavoj opštini ima dosta rasutih i pokidanih strujnih kablova i vodova, iz Zrenjanina izveštava dopisnik Radija B92 Djordje Vojinović :

Štete su i bez konačne procene ogromne, što potvrđuje i svedočenje novinara Branislava Prokića, koji je postradalo područje obišao helikopterom: "Fizički objekti nemaju stakla, krošnje su prosto potkresane, krovova nema, kukuruz i suncokret su polegli".

Protivgradna služba, locirana u Samošu je reagovala, potvrdio je Goran Knežević predsednik IO SO Zrenjanjin: "Nas pokriva stanica u Samošu. Oni su reagovali sa 31 protivgradnom raketom", kazao je Knežević.

Nova školska godina nije počela u devet zrenjaninskih škola, i predsednik opštine Milan Čežek proglasio je stanje elementarne nepogode na području opštine Zrenjanin: "Znači, na neki način smo podigli budnost na viši nivo, međutim koliko je to imalo efekata pokazuje i varijanta oko suše, gde smo takođe proglasili elementarnu nepogodu, međutim ništa se značajno nije desilo. Međutim, ovoga momenta šaljemo načelnicu okruga i molimo je da urgira tamo što se tiče suše, a zadesila nas je nova nevolja", kazao je Čežek.

Nevreme koje je juče oko 18 sati zahvatilo Vojvodinu najviše oštećenja na elektroenergetskim instalacijama izazvalo je na područjima opština Zrenjanin, Ruma, Novi Sad i Pančevo, saopšteno je danas iz "Elektrovojvodine". U saopštenju se navodi da su usled kvarova, čitava naselja u Vojvodini ostajala bez struje po dva ili tri sata, a pojedina naselja u Sremu i Banatu još su bez struje. "Elektrovojvodina" nije precizirala o kojim je naseljima reč. "Saniranje dalekovoda vršeno je u toku cele noći i prepodneva, sve stručne ekipe elektrodistribucije angažovane su na otklanjanju kvarova i u toku današnjeg dana stanje će biti normalizovano", navodi se u saopštenju.

Van mreže dragoljub

  • *
  • Poruke: 115
  • Starost: 64
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Najace nevreme,od kad RC SAMOS brani podrucje Banata
« Odgovor #2 poslato: 15. Jul 2008. u 23:18 »
bilo je 29 povrednjenih,smanjili su na 23 ocigledno.Ima tu jos dezinformacija,ali ok Boce hvala sto si dodao jos vesti.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Najace nevreme,od kad RC SAMOS brani podrucje Banata
« Odgovor #3 poslato: 16. Jul 2008. u 07:00 »
Ju kakva olujčina.  :-[
Sviđa mi se reportaža, nikada nisam čitao izveštaj iz ugla radarskog centra.  :)

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Najace nevreme,od kad RC SAMOS brani podrucje Banata
« Odgovor #4 poslato: 16. Jul 2008. u 10:00 »
secam se ovoga! bilo je na vestima..znam da je u to vreme (te godine ili sledece) bio i onaj nenormalan grad u zajecharu i te dve oluje su bile spominjane na tv-u. secam se da sam video dosta shtete u zrenjaninu

da li postoji negde arhiva radarskih snimaka tih vecih nepogoda? bash bih zeleo da vidim (odakle je doshlo) ono chudo u zajecharu

Van mreže dragoljub

  • *
  • Poruke: 115
  • Starost: 64
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Najace nevreme,od kad RC SAMOS brani podrucje Banata
« Odgovor #5 poslato: 16. Jul 2008. u 11:26 »
ocelot za to bih trebao da zovesradarski centar Crni vrh.Mada podaci stariji od godinu dana su sluzbeni,i te radarske slike se cuvaju i ne prikazuju na net.Mozda jeste glupo sto se sad kace na sajt rhmz-a,ali eto :)
Joe bice jos takvih izvestaja :)
otvoricu ako treba temu izvestaji rc samos,i svaka sledeca oluja bice opisana iz ugla RC.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.805
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Najace nevreme,od kad RC SAMOS brani podrucje Banata
« Odgovor #6 poslato: 16. Jul 2008. u 11:31 »
E baš mi je drago Dragane da to čujem
Sad još više priželjkujem sledeće oljuno vreme u Srbiji

Van mreže dragoljub

  • *
  • Poruke: 115
  • Starost: 64
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Najace nevreme,od kad RC SAMOS brani podrucje Banata
« Odgovor #7 poslato: 16. Jul 2008. u 11:37 »
heh...malo ja malo sin
posto je video odgovor zvao me je da jos ovo odgovorim:
to sledece olujno vreme moglo bih se dogoditi mozda u petak,i ako su sanse male.
a ti ocelot posto neznam broj napamet,zoves rc i zamolis ih mada cisto sumnjam da ces uspeti :)
sef je Mijomir Draskovic

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Najace nevreme,od kad RC SAMOS brani podrucje Banata
« Odgovor #8 poslato: 16. Jul 2008. u 15:07 »
Dragoljube, jel bilo pijavice u tom nevremenu 31.8.2003? U nekom novinskom izvestaju tada sam procitao termin "vrtlozni vetar" pa zato pitam. Inace secam se toga vrlo dobro i u Beogradu je bilo grmljavine, ne mnogo kise, ali je bilo vetra.

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Najace nevreme,od kad RC SAMOS brani podrucje Banata
« Odgovor #9 poslato: 16. Jul 2008. u 15:48 »
ja licno neverujem da je bilo pijavice,a vrtloga vetra jeste :)
Moguce je da se to moze nazvati pijavicom,ali sam cuo za taj vrtlozni vetar koji je prosao Zrenjaninskom magistralom ostetio drvece,rusio stabla i dalje je harao nekim selima to je taj vetar od 38 m/s,mozda je mestimicno bio i jaci
inace tata ce mi se danas javiti,cuo sam da ce radarski centri sada komunicirati preko msn-a
« Poslednja izmena: 16. Jul 2008. u 16:02 jocozr »

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Najace nevreme,od kad RC SAMOS brani podrucje Banata
« Odgovor #10 poslato: 16. Jul 2008. u 19:08 »
@dragoljub

nema veze,hvala na informacijama ;)

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Najace nevreme,od kad RC SAMOS brani podrucje Banata
« Odgovor #11 poslato: 16. Jul 2008. u 23:43 »
Dragi Zrenjaninci, budite ljubazni i dodajte još jedno slovo "j" u naslov teme koju ste otvorili; Najjače nevreme... Hvala na razumevanju i veliki pozdrav!!!
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/


Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Najace nevreme,od kad RC SAMOS brani podrucje Banata
« Odgovor #12 poslato: 20. Januar 2013. u 01:13 »
ja licno neverujem da je bilo pijavice,a vrtloga vetra jeste :)
Moguce je da se to moze nazvati pijavicom,ali sam cuo za taj vrtlozni vetar koji je prosao Zrenjaninskom magistralom ostetio drvece,rusio stabla i dalje je harao nekim selima to je taj vetar od 38 m/s,mozda je mestimicno bio i jaci
inace tata ce mi se danas javiti,cuo sam da ce radarski centri sada komunicirati preko msn-a

Citiracu ovu poruku clana Jocozr.
Na skici gornjeg radarskog odraza,ako je oluja takva zaista bila,vidi se da je rec o superceliji.I to ne obicnoj superceliji,vec hp superceliji u najzrelijem stadijumu.Odraz ima oblik zrna graska,kao sto sam i rekao da te oluje takav odraz i karakterise u temi što sam napravio.Informacija da je odraz bio od 65-70dBZ-a govori da je reč o razornom,extremnom oblaku.Kakva crna pijavica?!Ovakvi oblaci produkuju najmanje F2 tornada,a i informacija da je padao onoliki grad ide u prilog tome.Ne znam da li taj clan jocozr zna sta je refleksija od 70dBZ-a?!Samo da dodam da se kod supercelijskih oluja vrtlozni vetar naziva tornado,nikako pijavica.A sutra cu da opisem nastanak tornada,sada me mrzi,a i kasno je...raspitacu se o ovom oblaku sta je mogao da produkuje sa ovakvim odrazom.Poznajem sa fb-a jednog americkog meteorologa sto vodi stranicu o extremnim vremenskim pojavama.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Najace nevreme,od kad RC SAMOS brani podrucje Banata
« Odgovor #13 poslato: 20. Januar 2013. u 18:38 »
Sad sam tek video ovu reportazu. Super odradjeno...

Informacija da je odraz bio od 65-70dBZ-a govori da je reč o razornom,extremnom oblaku.Kakva crna pijavica?!Ovakvi oblaci produkuju najmanje F2 tornada,a i informacija da je padao onoliki grad ide u prilog tome.

Zec cak i supercelije te jacine nekada ne proizvode tornado a nekad moze biti i F5 jacine.
U svakom slucaju ovo je bila vrlo jaka oluja, po opisu moguce da se negde formirao tornado ali takve stvari se tesko registruju u Srbiji jer je meteorologija jos uvek nerazvijena...