Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347501 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3560 poslato: 21. Januar 2018. u 23:58 »
Naravno da ne mislim ozbiljno kada to kažem. Pa pobogu, šta bih da živim u Sahari? :) Jeste da se i tamo s vremena na vreme desi nešto zanimljivo, ali definitivno ređe nego u Beogradu. :D
A da me klima Beograda nekada nervira, onda me stvarno nervira. Možda je to zato što sam rođen u gradu koji ima daleko dinamičniju klimu sa više interesantnih dana u godini. Ali bolje da ne dužim priču da izbegnem neki odgovor na ovo tipa - pa vrati se tamo odakle si došao ako ti ne valja Beograd. Daleko bilo, samo me ponekad iznerviraju stvari na koje ne mogu da utičem, pa onda pod utiskom malo preteram sa izjavama. Ali opet mislim da je forum takvo mesto gde možemo i malo opuštenije da pišemo, bez da pazimo toliko šta ćemo reći. Sigurno da neću napisati naučni rad na temu “Beogradska konvektivna rupa“ ili “Grad sa najdosadnijom klimom“' :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3561 poslato: 22. Januar 2018. u 06:29 »
Naravno da možemo da pišemo šta hoćemo, pogotovo u pričaonici. Meteo chat je i nastao kao bi kukali, navijali, lupetali i kako nebi zagadili "ozbiljne" podforume, među kojima su i Prognoze.

Ja recimo sam dosta manje obraćao pažnju na ovu i prethodnu zimu. Neke druge životne "obaveze" su mi zaokupile pažnju. Uskoro ću i promeniti lokaciju u gradu. Od sledeće zime će i sinčić biti dovoljno veliki da se raduje snegu, a ja ću završiti adaptaciju stana koji sam kupio pa bi trebalo da se više posvetim zimi. :) To znači samo jedno. Dolaze nam snežnije zime.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3562 poslato: 22. Januar 2018. u 08:12 »
Seća li se neko kakva beše ona "sezonska" prognoza RHMZ-a za zimu? Je l' beše gdin. Todorvić najavio, onomad još, blagu i kljakavu zimu?

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3563 poslato: 22. Januar 2018. u 08:24 »
Seća li se neko kakva beše ona "sezonska" prognoza RHMZ-a za zimu? Je l' beše gdin. Todorvić najavio, onomad još, blagu i kljakavu zimu?
Jeste, nije odstupao da ce ovo biti toplija zima, ove godine su sve lepo rekli... Steta ali bili su u pravu...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3564 poslato: 22. Januar 2018. u 09:31 »
Znate vec kakva koka isto ubode zrno.  :grin:

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3565 poslato: 22. Januar 2018. u 14:38 »
Da ne piskaram u temi zima jer nije za tamo, ali videti ciklone u kontinentalnom delu istočne Evrope, a istovremeno visok iznad velikog dela Atlantika( između ostalog i Islandski m.) i vodenih površina jeste samo po sebi situacija koja i nije baš normalna, tj održiva. Sada gledam GFS-ove izlaze i razmišljam o tome. To jese situacija koja nam donosi hladnoću, evenualno ciklon u Jadranu, ali takav raspored nije realan i održiv. U celoj ovoj situaciji meni nekako Sredozemlje kao vodena površina zimi deluje kao to koje je posmatrač tokom zime, stalno se proširi AC iznad istog po meni prečesto, opet i to zavisi od šire slike, ali i ranije nije bilo ideanih upada pa je bilo dobrih ciklona - kiša sneg nebitno ( pre svega za zime pišem ). . . Opet moje mišljenje

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3566 poslato: 22. Januar 2018. u 15:15 »
Liki, slažem se. I ja tako uzimam da do negde 15-og februara je još "idilično" i pravo zimsko. Posle već Sunce, odnosno duži dan čine svoje..

Ma, super je niz ledenih dana i obilan sneg uz to i krajem februara, ako treba i početkom marta! Uopšte ni ne osetiš da su dani duži! :D

Jedan takav obilan sneg koji mi je u relativno svežem sećanju je onaj krajem februara 2011. godine:



Bilo je nekoliko uzastopnih ledenih dana uz visinu snega do 28 cm na Vračaru, a koliko me sećanje služi u višim delovima grada je visina snega išla i do 40 cm. Inače je ta zima bila fantastična u pogledu snega, tada je BG imao značajno veći broj dana sa snežnim pokrivačem u odnosu na prosek.

A poslednjih 4-5 zima na šta smo navikli...  ::)  Prošla se doduše razlikovala po hladnoći, ali nažalost vrlo škrta padavinama.
« Poslednja izmena: 22. Januar 2018. u 15:27 Srks »

Na mreži chmi

  • *
  • Poruke: 133
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3567 poslato: 22. Januar 2018. u 16:27 »
Mislim i da je 2010 imala nesto slicno ali sredinom marta.
Miljakovac-Rakovica

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3568 poslato: 22. Januar 2018. u 16:40 »
Te 2011. godine u februaru mesecu smo svi mislili da je gotovo sa zimom i da je ona rekla sve sto je imala pocetkom meseca kada je nastupio anticiklon, doslo je do razbijanja inverzije i znatno je otoplilo.  Medjutim u poslednjoj dekadi meseca doslo je do znacajnijeg zahladjenja, bilo je par ledenih dana uz pravi snezni ciklon. Tada su Beograd i Vojvodina bili zatrpani sa snegom, snega je bilo i u ostalom delu zemlje, ali malo manje.

Slicna sitacija je bila i u februaru 2009. godine. Prvu dekadu meseca je obelezilo pravo prolecno vreme, temperature su isle i do 17C nekoliko dana, a onda je druga dekada donela potpuno drugu sliku. Vec vise puta pominjan cuveni 19. februar te godine kada je besnela neverovatna mecava. Maksimalna visina snega u Kragujevcu je tada bila premasila pola metra, u Cupriji je tada bilo 47cm. To nikada necu zaboraviti, i dugu cu pamtiti taj dan po hladnoci, vetru i nesvakidasnjoj vejavici.

Eto to je jos jedan dokaz da pravu zimu sa snegom ne treba otpisivati sve do kraja meseca, bez obzira na to sto dan postaje duzi.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3569 poslato: 22. Januar 2018. u 17:37 »
Kimi fudbalskim recnikom u prognozama me podstakao da vam pokazem kako to izgleda i na slici...
Islandjanin Mesi protiv raznih Ac blokova ove zime...
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=UOf-4dxfw4k" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=UOf-4dxfw4k</a>
Kada kliknete play kliknite na watch on youtube

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3570 poslato: 22. Januar 2018. u 20:06 »
I dalje smo u svetu fudbala...  ;) Evo kako izgledaju prave zime kod nas, kratka retrospektiva zimskih prodora, prepoznajete da je ovaj poslednji deo februar 2012. godine a tu je naravno i januar 2017. godine itd...   :rotf:  :grin:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Ec1Pyh-0X7w" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Ec1Pyh-0X7w</a>

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3571 poslato: 22. Januar 2018. u 20:17 »
Ma, super je niz ledenih dana i obilan sneg uz to i krajem februara, ako treba i početkom marta! Uopšte ni ne osetiš da su dani duži! :D

Jedan takav obilan sneg koji mi je u relativno svežem sećanju je onaj krajem februara 2011. godine:



Bilo je nekoliko uzastopnih ledenih dana uz visinu snega do 28 cm na Vračaru, a koliko me sećanje služi u višim delovima grada je visina snega išla i do 40 cm. Inače je ta zima bila fantastična u pogledu snega, tada je BG imao značajno veći broj dana sa snežnim pokrivačem u odnosu na prosek.

Da, evo već peta zima za redom u kojoj se prisećamo ne tako davnih snežnijih zima. A uvek je lepo prisetiti se. Meni je taj sneg iz februara 2011. baš ostao u sećanju, kao i ostali februarski snegovi od 2009. do 2012. Svaki je na neki svoj način bio specifičan.
Taj 2011. mi je zanimljiv što je došao na samom kraju meseca, a sneg je padao samo ispod 0°C i to nekoliko dana bez prestanka. Baš kada smo mislili da je zima rekla sve što je imala, a donela je jedan sasvim pristojan sneg u januaru. Sećam se i da je bio visinski ciklon nad nama, da se oblačnost gotovo nije ni kretala i da su stalno jaki odrazi bili nad Vojvodinom i Slavonijom, a Beograd je tu stalno bio na samoj granici, eto nekada smo znali biti i na "pravoj strani" granice.

Posebno mi je ostala u sećanju noć između 24. i 25. februara. Bio sam na nekoj žurci do kasno i celu noć je zatrpavao sneg na lepom minusu. Kada sam krenuo kući, pešačio sam dobrih 3-4km po pustim beogradskim ulicama. Sećam se da su i one najprometnije ulice bile zavejane, a po trotoarima je bilo napadalo 10-15cm novog snega. Sreća što je sa mnom tada bio drugar koji je takođe ljubitelj snega, pa nam i onako pripitima nije smetala ni hladnoća, samo tišina i belina na sve strane.  :)
Nažalost nisam imao sa sobom fotoaparat, a i telefoni tada nisu imali upotrebljive kamere, pa sam ovekovečio atmosferu sutradan ujutru. Iako je zvanično mereno 28cm, subjektivni osećaj je da je na tom istom Vračaru na kom sam živeo tada bilo i celih 35cm, pogotovo po krovovima i sličnim površinama.

A ništa bolje ne evocira uspomene nego fotografije, pa evo nekoliko od toga dana:













padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3572 poslato: 22. Januar 2018. u 22:04 »
Ih Miloše ala mi golicaš maštu.

Bart kralju.  :rofl:
Da je i nama jedan prodor ala Pipo Inzagi u poslednjim minutama zime.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3573 poslato: 22. Januar 2018. u 22:28 »
Kad već prizivamo februarski sneg, potrudio sam se i ja da pronađem neke slike februarskog snega iz Novog Sada.
Nisam uspeo da pronađem taj februar 2011, ali ni februar 2012 nije bilo loš.  :grin:

Okolina moje zgrade uveče



Ujutru...



Zanimljivo je bilo čistiti kola.



Ovo bi trebalo da je neki 7. februar 2012. Eto i da ne misle mlade nade ovog foruma da mi na severu uvek loše prođemo sa snegom.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3574 poslato: 22. Januar 2018. u 22:36 »
EDIT: Našao sam i visine snežnog pokrivača tog famoznog jutra.

E ovo je sneg u Srbiji!!!! Ponovilo se ovo u februaru.


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3575 poslato: 22. Januar 2018. u 22:56 »
Joe,februar 2012 stvarno nisam tolko zahtevan da trazim tolko,obilan sneg na -10c ne znam kada ce se ponoviti,ali jedan 20+cm na blagom minusu bi nam savrseno legao :laie:

Ah ti dani iz 2012 tad sam bio jos manji klinja i pravili smo iglo u snegu i igrali rata a iglo su nam baze i uvece palili vatru i pricali planove kako da pobedim protivnicku ekipu :grin: sutra i to na sve -20 stepeni,i tako nr znam kolko dana,to su bili dani...meni ce bar eto zime ostati u lepom secanju moje detinjstvo bile su dobre zime,ali ovi klinci sada zao mi je da ne znaju sve cari zime,to nr mogu da otkriju sa 10cm bljuzgavog snega na 1 dan,lepo je i to ali nista pored 30+cm i 2 nedelje minusa
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3576 poslato: 22. Januar 2018. u 23:11 »
E moj Diktatore, to što je tebi detinjstvo, meni kao juče da je bilo. Baš sam bio navršio 30 godina tog famoznog februara... Ja sam se tih igara u snegu igrao negde 1989-1997

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3577 poslato: 22. Januar 2018. u 23:14 »
Tesko da si se naigrao bas izmedju 1989-1993 :grin:,kakve su zime bile...aa mozda ste bili spretni pa ste i sa malo snega umeli zabavu da napravite
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3578 poslato: 22. Januar 2018. u 23:20 »
Tesko da si se naigrao bas izmedju 1989-1993 :grin:,kakve su zime bile...aa mozda ste bili spretni pa ste i sa malo snega umeli zabavu da napravite
:)

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3579 poslato: 23. Januar 2018. u 03:01 »
Ja sam se kao djecak iz dva puta igrao u metarske snijegove u mom gradu :D.