Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jul 2021  (Pročitano 31847 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jul 2021
« Odgovor #20 poslato: 08. Jul 2021. u 14:19 »
 ^^
Nadam se da ne gresi posto prvi put vidim da se ja nalazim u centru padavina.  :D

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.983
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jul 2021
« Odgovor #21 poslato: 09. Jul 2021. u 09:17 »
Danas stiže promena vremena koja je jedva i promena, biće pljuskova pre svega zapadnije od košavskog pojasa i istoka zemlje. Ono što se po mnogim modelima pojavljuje kao svetlo na kraju tunela je za nedelju dana i samo se nadam da neće ispariti i da će se lepo zavrteti, a do tada se nadam nekom zalutalom pljusku do nedelje, ko zna možda i iznenadi ako košava dozvoli :facepalm:

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.827
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Jul 2021
« Odgovor #22 poslato: 09. Jul 2021. u 09:28 »
A iduća nedelja ima najviše potencijala da bude i naj toplija.

Послато са Mi A3 помоћу Тапатока

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.983
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jul 2021
« Odgovor #23 poslato: 09. Jul 2021. u 09:53 »
 ^^Neka i bude samo da se završi sa ozbiljnom kišom i promenom vremena, ovaj pakao mora da se završi :facepalm:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.495
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2021
« Odgovor #24 poslato: 10. Jul 2021. u 12:07 »
Polako i sigurno svi modeli prihvataju značajniju promenu vremena naredne sedmice. Do tada gotovo da neće biti apsolutno stabilnog dana.
Večeras se razvoji daju uglavnom na severu, Vojvodina u centru pažnje, sutra jug i zapad. Planinski predeli će imati jako puno razvoja.
Ponedeljak verovatno jedini dan koji neće imati nikakvih zanimljivosti. Utorak i sreda ponovo pakleni uz temperature blizu 40°C na koje smo više i navikli, ali već su tad u igri popodnevni i večernji razvoji u jugozapadnoj struji, naročito u sredu.
Četvrtak bi po svemu sudeći mogao biti veoma nestabilan dan uz jake oluje na širem području.
U petak i za dane vikenda bi došlo ono što nismo imali.. pa neću pogrešiti i da kažem mesecima. Stacioniranje visinskog ciklona nad nama i dosta padavina na širem području uz osetno svežije vreme. Proračuni modela idu i do preko 50mm na širokom području u ta 3-4 dana. Znači, ne govorimo o ovim lokalnim pljuskovima više, pa kome se "posreći".
Čudno mi je što niko ništa nije pisao, ali ovo bi bila veoma značajna promena vremena u smislu ublažavanja posledica ovog ekstremno toplog i sušnog perioda.


padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac 34.3mm
prosek - 51.5mm

padavine u maju 2024:
Vračar - 104.9mm
Miljakovac - 133.9mm
prosek - 70.2mm

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jul 2021
« Odgovor #25 poslato: 10. Jul 2021. u 17:11 »
Ima još 7 dana do tog malo ozbiljnijeg zahladjenja koje će biti 17 jula , samo da modeli sa 27 lupam za par dana ne podignu na 37 temperaturu za 17 jul , neka prži ali barem da ima popodnevnih nestabilnosti , ovako već postaje iritantno.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.983
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jul 2021
« Odgovor #26 poslato: 10. Jul 2021. u 17:41 »
Krupne kapi, zagrmelo je, oblak skoro iznad sela i deluje da se lepo otvara.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.983
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jul 2021
« Odgovor #27 poslato: 10. Jul 2021. u 17:45 »
Pljusak konačno :worthy:

Van mreže Slobapatrola

  • *
  • Poruke: 71
  • Lokacija: Crepaja-dorcol
Odg: Jul 2021
« Odgovor #28 poslato: 10. Jul 2021. u 20:40 »
Liki
Na kraju nista..

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.983
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jul 2021
« Odgovor #29 poslato: 10. Jul 2021. u 22:38 »
Promašili temu, prebacite u aktuelne  ^^

Van mreže David01

  • *
  • Poruke: 269
  • Starost: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Jul 2021
« Odgovor #30 poslato: 11. Jul 2021. u 09:32 »
Utorak i sreda su kandidati za 40-ice širom severne polovine Srbije i ponegde u centralnim krajevima. Ako se ostvare ove temperature koje daje GFS već par izlaza za sredu, biće oboren apsolutni rekord u Novom Sadu, a verovatno i na nekim drugim stanicama bez problema:



Za dalje, približavanjem visinca, to sve jako lepo padavinski izgleda, kao što su već neke kolege ranije pisale. Konačno ozbiljna prilika posle dužeg vremena da padne obilna kiša na širem području...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.495
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2021
« Odgovor #31 poslato: 11. Jul 2021. u 11:17 »
Vrućine u utorak i sredu su sigurica, tu barem nije bilo dileme. Ali ono što mene začuđuje je stepen ubeđenosti modela za ozbiljne padavine na širem području od predstojećeg ciklona. Praktično svi modeli do jednog u skoro svakom izlazu daju od četvrtka uveče pa tamo do ponedeljka/utorka 50+ mm ukupno, ponegde i celih 100mm.
Iz sadašnje perspektive tako nešto izgleda nezamislivo, poslednji put su takve padavine zabeležene još 2014.





Tako to izgleda objektivno na kartama, a sada i malo subjektivnosti - dok ne vidim to uživo, ne verujem. :D


padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac 34.3mm
prosek - 51.5mm

padavine u maju 2024:
Vračar - 104.9mm
Miljakovac - 133.9mm
prosek - 70.2mm


Van mreže Roberto

  • *
  • Poruke: 254
  • Lokacija: Novi Becej
Odg: Jul 2021
« Odgovor #32 poslato: 11. Jul 2021. u 12:07 »
Kisa ako uopste i bude tada pala,uveliko ce zakasniti za sve poljoprivredne kulture.
Po meni ako do sada nije pala,dalje ni ne mora.Sve je gotovo.

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.827
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Jul 2021
« Odgovor #33 poslato: 11. Jul 2021. u 12:27 »
Biće žeško u sredu, na ove temperature dodajte još dva tri stepena i to je to.
Za jugoistok kiša moguća tek u subotu ili nedelju. Isuviše je to daleko ali gfs još od pre nekoliko dana to najavljuje, a od danas se i ec pridružuje.


Послато са Mi A3 помоћу Тапатока

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.296
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2021
« Odgovor #34 poslato: 12. Jul 2021. u 19:14 »
Zaista vrela vazdušna masa iznad sutra a pogotovo u sredu na vrhuncu. GFS ima 28°C na visini u sredu popodne (!) ostali par stepeni manje.

GFS već sutra daje 41°C a u sredu i 43°C, dakle blizu apsolutnih rekorda. No, za takve ekstremnije temperature preko 39-40°C mi nikako ne ide košava odnosno dotok sa jugoistoka. Pre bi se takvo nešto očekivalo uz jugozapadni vetar, koji se daje ponajpre zapadu tu oko Podrinja i tu bih tipovao možda na najviše T. Rekoh drugi modeli su par stpepeni "normalniji" što mi je i realnije ali svakako da kuvanje ne gine.

U četvrtak manje vrelo,  ponajviše na zapadu i severu, tada bi valjalo očekivati i ozbiljnije aktivacije lokalno.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jul 2021
« Odgovor #35 poslato: 12. Jul 2021. u 19:53 »
RHMZ je najbaži sutra za Beograd samo 37 daje a prekosutra 38 , videćemo ko je u pravu.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.495
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2021
« Odgovor #36 poslato: 12. Jul 2021. u 21:09 »
^^ Ja svakako mislim da je sreda najveća šansa za 40+ °C u Beogradu po prvi put od 2007. U avgustu 2017. je bilo 39.9°C.

A što se tiče narednog ciklona, naravno da je moralo doći do preokreta. Ciklon je pomeren malo jugozapadnije, tako da su obilne padavine na širem području koje su se davale iznad Srbije pomerene zapadnije preko Bosne i Hrvatske. Posledično tome, mi bismo gotovo sve vreme ostali u toplom sektoru ciklona uz dosta konvekcije. Pravo osveženje ne bismo ni dobili uz temperature oko 30°C i tačke rose oko 20°C. Bilo bi uslova za jake nepogode, najpre u petak. Ovo pričam na osnovu trenutnih izlaza, nije isključeno da se narednih dana ponovo sve poistočni i vrate padavine od 50+ mm, koje su prepolovljene za veći deo Srbije.

Sve i da se ne vrate, ako je verovati kolegama koji se bave poljoprivredom, šteta je već načinjena i kiša je zakasnila, tako da nemamo za čim da žalimo.
Ono što je dobro je da, koja god varijanta da se ostvari, ulazimo u aktivniji period, zanimljiv za praćenje.


padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac 34.3mm
prosek - 51.5mm

padavine u maju 2024:
Vračar - 104.9mm
Miljakovac - 133.9mm
prosek - 70.2mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.296
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2021
« Odgovor #37 poslato: 13. Jul 2021. u 17:15 »
I meni se tako čini. Kao da se potop od razlivene nimbostratusne oblačnosti izmestio malo zapadnije, pa su zato ukupne padavine manje. Ali sa druge strane, zato se sad mi konstantno više dana uzastopno pozicioniramo na samoj granici vazdušnih masa, između severca i košave, uz značajnu energiju i prisutno smicanje, čini mi se posebno središnji pojas. Bukvalno ozbiljniji razvoji u talasima prvo sa jugozapada, pa juga i onda i sa jugoistoka.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.495
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2021
« Odgovor #38 poslato: 13. Jul 2021. u 18:50 »
Ono oko čega su se sada modeli složili je i stabilizacija od naredne srede. Što bi značilo da ćemo pod uticajem ovog ciklona biti punih 6 dana, od četvrtka do utorka. Par izolovanih Cb-jeva je moguće čak i sutra uveče, tako da se može to zaokružiti i na nedelju dana veoma nestabilnog vremena. Kao i uvek kad čekamo padavine posle dužeg sušnog perioda, znamo koliko često nešto "iskrsne", propusti se "šansa", naročito u ovim sušnijim delovima zemlje. Zato je prednost kod ovakvog skoro pa stacionarnog ciklona što će biti šansi i šansi u talasima. Pa sve i da se negde devet šansi propusti, u desetoj će biti pljusak ili barem tura natapače. Verujem da će svako mesto u Srbiji, uključujući i Beograd dobiti barem 10-15mm do utorka, dok je na zapadu i jugozapadu samo pitanje hoće li se nakupiti preko 50 ili 100mm.
Konkretno za Beograd, deluje da su najbolja šansa nedelja i ponedeljak kad strujanje okrene na severoistočno.


padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac 34.3mm
prosek - 51.5mm

padavine u maju 2024:
Vračar - 104.9mm
Miljakovac - 133.9mm
prosek - 70.2mm

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.632
  • Lokacija: futog
Odg: Jul 2021
« Odgovor #39 poslato: 13. Jul 2021. u 21:14 »
mali out i ovoj ribrici.. ali neka ovaj ciklon nosi naziv  "NOLE"... izvinjavam se nisam nasao adekvatnu rubriku da postavim post :confused:.... iole, steta sto se pomerio centar ciklona pa trenutno daje vishe padavina zapadnim komsijama, ali.. ja verujem da su neka povoljnija pomeranja josh uvek moguca!!