Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jun 2023  (Pročitano 25267 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2023
« Odgovor #40 poslato: 13. Jun 2023. u 11:33 »
Po danima do sledeceg dana u 2h ujutru...
Sreda


Cetvrtak


Petak


Subota


Nedelja


Ponedeljak



Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2023
« Odgovor #41 poslato: 13. Jun 2023. u 11:35 »
Ajde u posebnoj poruci neka bude ukupno...Naravno ovo samo prognozirane ukupne a bice i konvekcije tako da ko zna kako ce biti u delu zemlje koji je vec Milos naveo... Ovo je sve po Ec-u

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2023
« Odgovor #42 poslato: 13. Jun 2023. u 12:20 »
GFS dodaje gas već za sutra, sve je sigurnije da će taj sistem sa jugozapada poživeti i do središnjeg pojasa ako ne i severnije. Energija i smicanje do umereno, strujanja slaba sa istoka na 850mb tako da će se to pokrenuti tek kad se razvije sistem u jugozapadnoj struji.

Za kasnije nema toliko padavina, rupičast je standardno zbog jako niske temperature u prizemlju u odnosu na ostatak ekipe. Videćemo, ali teško će se izbeći znatne padavine.

Za još još kasnije, samo ću reći da je i red više jednom konačno da se prekine mrtvilo i pokrene konvektivna sezona s druge strane Alpa i fokus makne s ovog područja.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2023
« Odgovor #43 poslato: 13. Jun 2023. u 12:49 »
^^ Da, imao je GFS dosta izlaza u prethodnim danima po kojima je to gurao severnije, čak i do Beograda. Razlog što on to vidi, a ECMWF i ICON ne je što on daje dosta više tačke rose (oko 16°C) sutra popodne i uveče, pa bi bilo dosta i CAPE-a zahvaljujući kom bi se održao taj sistem. ICON daje za nijansu nižu tačku rose i nešto CAPE-a, dok ga ECMWF isušuje samo tako uz tačke rose oko 10°C popodne i uveče u ovom delu.

Za kasnije stvarno GFS nekako najoptimističnije izgleda po pitanju akumuliranih padavina, pogotovo u ovom 06 izlazu. ICON je sve gori, daje maltene u celoj zemlji preko 50mm u 06Z već do nedelje ujutru, sa maksimumom od oko 100mm u zapadnoj Srbiji. Mada ICON nekako uvek prenaglašava za taj deo.
Po GFS-u je maksimum na jugoistoku.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Jun 2023
« Odgovor #44 poslato: 13. Jun 2023. u 13:05 »
sta se dogodio... Zasto ovoliko kise?koja strujenja su u pitanju? Verujem da je zato u zapadnoj evropi dosta suvlje i tolplije nego kod nas i nego sto je proek? Da li je bio nekada ovaj period kisniji i u proseku hladniji. Hvala ubapred ako neko odg

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 40
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jun 2023
« Odgovor #45 poslato: 13. Jun 2023. u 14:33 »
Hvala vam momci na prognozama. Definitivno 50litara nam negine ovde na zapadu. Zemlja puna, inflitracija nula, oticaj 100 posto  :facepalm:. Lose je sto ce da zahvati celo podrucje. Bice bas tesko  izboriti se sa rekama za vikend.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Jun 2023
« Odgovor #46 poslato: 13. Jun 2023. u 15:07 »
sta se dogodio... Zasto ovoliko kise?koja strujenja su u pitanju? Verujem da je zato u zapadnoj evropi dosta suvlje i tolplije nego kod nas i nego sto je proek? Da li je bio nekada ovaj period kisniji i u proseku hladniji. Hvala ubapred ako neko odg

Da, da, u Londonu se sunčaju i kupaju na otvorenim bazenima bez probelma, ovih dana...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2023
« Odgovor #47 poslato: 13. Jun 2023. u 15:44 »
Hvala vam momci na prognozama. Definitivno 50litara nam negine ovde na zapadu. Zemlja puna, inflitracija nula, oticaj 100 posto  :facepalm:. Lose je sto ce da zahvati celo podrucje. Bice bas tesko  izboriti se sa rekama za vikend.

Nema na čemu, tu smo. Ja inače ne volim da komentarišem svaki izlaz modela. Više volim da pratim tendencije više modela, pa kad iznesem neki zaključak napišem ovde. Međutim kako je ovo specifična situacija, trudiću se da pišem apdejtove što češće.
Evo EC u 06Z još za nijansu povećao količinu padavina za četvrtak uz 40-50mm za 24h na liniji recimo Čačak-Beograd.

Pozitivna stvar u ovoj situaciji u odnosu na prethodne je da će oblačnost biti pokretljivija i više slojastog tipa, pa se očekuje manje tih lokalnih potopa na manjem području. Odnosno, obilne padavine će biti pravilnije raspoređene, pa će ipak loša stvar biti što će se to više odraziti na vodostaje većih reka.

sta se dogodio... Zasto ovoliko kise?koja strujenja su u pitanju? Verujem da je zato u zapadnoj evropi dosta suvlje i tolplije nego kod nas i nego sto je proek? Da li je bio nekada ovaj period kisniji i u proseku hladniji. Hvala ubapred ako neko odg

Odgovor na prvo pitanje. Već skoro mesec dana je Evropa pod uticajem tzv. "bloking" režima, koji dođe neka kontra standardnom "zonalnom" režimu.
U zonalnom režimu mlazna struja je ta koja diriguje premeštanje sistema. Obično je ona vezana za polje niskog pritiska nad severom Evrope i mlazna struja nad ostalim delovima Evrope talasa, tako da u tom slučaju imamo česte frontove, odnosno u ovo doba godine periode lepog vremena preknute jednodnevnim nestabilnostima i zahlađenjima (jun i jul prošle godine su bili tipični takvi meseci recimo).
Kod bloking režima usled grebena anticiklona dolazi do prekida mlazne struje, tako da imamo često stacionarne ili sporopokretne sisteme. U zavisnosti od položaja "omega blokinga", mi imamo ili danima stabilno i lepo vreme (osa grebena preko nas) ili danima kišovito i nestabilno vreme (osa grebena zapadnije). E upravo ovaj drugi slučaj je obeležio prethodnih mesec dana. Mislim da ništa ne opisuje bolje tu bloking situaciju od ove karte srednjeg vetra na 500mb u prethodnih mesec dana.



Već dugo smo u režimu bez strujanja i bez gotovo ikakvih vetrova, kako u nižim, tako i u višim slojevima atmosfere. To je još prouzrokovalo da već jako duži period stacionira i vlažna vazdušna masa nad našim područjem. A u ovo doba godine sa najvećom insolacijom, gotovo svaka vlažna vazdušna masa (prizemne tačke rose od 15°C pa naviše) je po defaultu nestabilna, nezavisno od vertikalnog profila. Dovoljno je samo malo sunca ili konvergencije mezorazmera da se pokrene eksplozivna konvekcija na sve strane. I onda ta vlaga bukvalno kruži (kao ono u školi što smo učili onaj ciklus isparavanje-kondenzacija-padavine).
Kad se tu još uključi i plitki visinski ciklon (kao u prethodnih par dana) tek tada dođe do pravog haosa zbog tih kvazistacionarnih zona konvergencije zbog orografije.
I ovoga puta se tako namestilo da južna i istočna polovina Evrope ima nestabilno, prohladno i kišovito vreme, dok je sever i zapad imao stabilno i nadprosečno toplo vreme. Evo karte odstupanja količine padavina u prethodnih mesec dana u Evropi:



Dakle, može se reći da je sve povezano. Za sada deluje da bi ovaj režim konačno mogao da se naruši za nekih nedelju dana.

A odgovor na drugo pitanje - da, i to kako. Ne moramo ići mnogo daleko u prošlost, svi se sećaju maja 2014. a nije ništa bolji bio ni jul. Često se ovakve sinoptike nameste u ovo doba godine. Ja recimo pamtim jun/jul 2018. koji su takođe u periodu dužem od mesec dana (nekad od sredine juna do sredine jula) bili u tom režimu uz još daleko više padavina i tih bujičnih poplava, a nisu mnogo drugačiji bili ni jun 2019. i 2020. Ovog juna (barem za sada) dok uzmemo neki prosek sa sinoptičkih stanica, to još uvek i nisu neka ekstremna odstupanja. Mnogo je stanica u kojima su padavine još uvek daleko od mesečnog proseka, a verovatno će ostati ispod i nakon ovog ciklona što sledi. U maju ili junu 2014. smo u celoj zemlji imali recimo 300-400% u odnosu na prosek, e to je već ekstrem...

Raspisah se ja, bolje da sam ovo napisao negde gde će pročitati više od 5 ljudi, ali ajde kad već pišem...  :morning:


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2023
« Odgovor #48 poslato: 13. Jun 2023. u 21:03 »
Ovoga fali na forumu, čudo da se niko do sada nije setio zahvaliti. :tu: :comeon:

Elem, GFS (glavni) kao da je poveo novo kolo u pokušaju smanjivanja padavina, koje su i ostali prihvatili i opet ih po jugoistočnili. Sve se manje daje padavina za sam vikend.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2023
« Odgovor #49 poslato: 13. Jun 2023. u 21:07 »
Ja sam rekao hvala Milose, u sebi  ;) :grin:

Da smanjene su malo padavine to sam i ja sada hteo da napisem...Ali da sacekamo jos neki izlaz...

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Jun 2023
« Odgovor #50 poslato: 13. Jun 2023. u 22:48 »
Ja sad pročitah Miloševu analizu i nešto novo se saznalo, hvala  :tu:.
Godina 2005 i mislim da je bio baš jun mesec, reka Veternica koja protiče kroz Leskovac je bila najveća što sam je ja ikad video. Hvalilo je manje od jednog metra da se izlije i poplavi grad, brana barje jeste pomogla u tom zapadnom slivu sa planine Kukavice ali je izgleda bilo mnogo više kiše palo na istočnom kraju planine i reka Vučijanka  koja ide sa tog dela planine i uliva se u Veternicu je donela najviše vode, Vučijanka se je bila i malo izlila u mestu Vučije. Tada sam kolima išao ceo dan i obilazio kritična mesta, nije bilo tada telefona kao danas pa i slike nemam a foto aparat ko da nosi.
Mogu li se negde videti padavinski podaci za jul 2005 za Leskovački kraj.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:



Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Jun 2023
« Odgovor #52 poslato: 14. Jun 2023. u 11:33 »
 ^^ Sjajna analiza Miloše, hvala na odvojenom vremenu da podeliš na forumu!   :laie: 

Jutros deluje malo blaže u odnosu na prethodne izlaze, ali svakako su to i dalje veće količine s obzirom da je u mnogim predelima tlo zasićeno vlagom. Kao što Kimi reče deluje da se polako smiruje za vikend, pogotovo u nedelju.

Sume padavina od EC i GFS 0z, i ICON 6z do subote uveče - karte modela: Kachelmannwetter (https://kachelmannwetter.com/de/modellkarten/german/serbien/akkumulierter-niederschlag/20230618-0000z.html)







Za moj kraj količina padavina za ovaj period varira od modela do modela i od izlaza do izlaza, te su u igri i simbolične padavine (par mm kiše), a i fina količina (oko 20mm).

Kasnije danas visokorezolucijski SWISS modeli u južnoj polovini zemlje vide lokalno jače razvoje, animacija simulirane radarske reflektivnosti:

« Poslednja izmena: 14. Jun 2023. u 11:50 skomimaster »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2023
« Odgovor #53 poslato: 14. Jun 2023. u 18:08 »
Nema šta, sve se ubrzava i smešta glavnicom za sutra i prekosutra do večernjih sati. Za vikend tek sporadične padavine.

Jasno je i zašto, timski rad druga dva ciklona, jednog (visinskog) koji prolazi južnom obalom Balktika i drugog koji nailazi ka obalama Britanije se gura stabilni greben sa severozapada prema nama izmeštajući naš uticajni ciklon brzo dalje daleko ka Turskoj.

No, padavine svakako nisu zanemarljive, dobra oblast pogotovo južne polovine bi dobila 50-ak mm.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Jun 2023
« Odgovor #54 poslato: 14. Jun 2023. u 18:19 »
Hvala na analizi i odgovoru Milose, da 2014 je bilo ekstremno, ali ne znam da li se toliko oduzio taj period..

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2023
« Odgovor #55 poslato: 14. Jun 2023. u 19:22 »
^^ Teško je to reći jer ne postoji zvanična statistika koja to meri, ali ja sam gotovo siguran da je i u skorijoj prošlosti bilo. Druga je stvar što je sećanje subjektivna kategorija, pa se gotovo svake godine u meteorološkom smislu desi nešto "što ne pamte ni najstariji meštani/sugrađani". Poenta je što i u ovakvim periodima postoje krajevi koji danima dobijaju obilne padavine, a i oni koje mahom zaobilazi, pa recimo iz ugla jednog Račanina ovaj maj i jun čak i zabušavaju sa padavinama, dok samo malo južnije, iz ugla jednog Rekovčanina nikad u istoriji nije bilo ovoliko kiše.

Što se tiče prognoza, sve polako odlazi u onom smeru kako smo se nadali, a to je skraćivanje perioda delovanja ciklona, pa kao što kolege rekoše, već u petak bi to prilično popustilo, u subotu već samo sporadične padavine, dok bi nedelja već bila pravi letnji dan, što je po prognozama od pre neki dan delovalo kao nemoguća misija.

Dakle, obilne padavine u dobrom delu zemlje su još samo sutra u igri po svemu sudeći, pa ide barem nekoliko dana toplijeg vremena. Ali daleko od toga da će to biti ona dugotrajna stabilizacija, onaj letnji anticiklon koji zalegne pa se danima nigde ništa ne dešava. Nestabilna vazdušna masa se zadržava (kako i ne bi posle ovoliko padavina), CAPE-ovi idu u nebesa, tako da ima tu već nekih zanimljivih varijanti za drugu polovinu naredne sedmice, o tom po tom.

Dok su za južnije i centralne predele obilnije padavine izvesne za sutra (20-30mm u proseku), Beograd je kao i uvek na granici, pa je opet sve tu od 0 do 30mm u igri. Verujem da će malo pokvasiti, možda budu i prve dvocifrene padavine ovog juna s obzirom da će najveći deo padavina biti u obiliku natapače.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2023
« Odgovor #56 poslato: 14. Jun 2023. u 20:49 »
I ec veceras podrzao tu pricu, sutra i prekosutra da kazem ozbiljnija kisa a za vikend to drasticno slabi...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2023
« Odgovor #57 poslato: 14. Jun 2023. u 21:04 »
Ma da, to su i ensembli odjednom svi prihvatili, nema tu više nikakve sumnje.

Prosto i priroda sama sebe malo požuruje u promeni ovog opšteg sinoptičkog obrasca koji vlada gotovo već mesec dana.

No, gledajući karte za dalje, jedna stvar mi je neverovatna. Nema mi kolege Ciklona, ali sigurno se sećate našeg zapažanja da što se pre afrički jezik pojavi tj. proširi ispod nas po jugu Sredozemlja, tim gore jer ga je kako leto odmiče bukvalno nemoguće isterati. Dosad smo što se toga tiče bili odlični, prostrana oblast (koja se nas ticala za to) je imala  "svežikavo" vreme, uz česte padavine pa čak i izvorno tamo ka obalama severne Afrike. I onda bukvalno prvi "pogrešan korak" koji pravi ovaj ciklon koji prilazi iz središnjeg Atlantika Britaniji odmah poteže jezik ka nama.  :O Ne znam samo odakle je brže uspeo da se potegne.
Naravno, ne treba se "štrecati" zbog toga jer će ga ova vlaga maksimalno amortizovati, plus reklo bi se da ponovo iza toga anticiklon odlazi prema severu uz ogranak (\) koji bi doneo front i osveženje, ali otom potom.

Raspisah se, ali da zaključim isto samo još jednim. Nadam se da je period ovakavih slabih strujanja (sporaća) definitivno iza nas. Bolje i manje nestabilnih dana, uz dinamiku nego ovakvo vucaranje non stop.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2023
« Odgovor #58 poslato: 15. Jun 2023. u 12:32 »
I tako, do u zadnji čas nećemo znati koliko će pruga značajnih padavina otići daleko na sever(oistok).

Deluje da će ipak i za vikend biti uslova za neke pljuskove, pre svega kao i glavnicom za ove padavine ispod Save i Dunava.

Za dalje bez promene, kratkotrajna stabilizacija i otopljenje, uz primicanje jezika toplote iz Afrike ali gotovo odmah iza dolazi osveženje i padavine. Iako je to vrlo daleko, ta situacija bi mogla da donese ozbiljna nevremena jer će usled otopljenja CAPE otići u nebesa a biće prisutne dinamike. Jedino bi loš tajming fronta to poremetio.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 40
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jun 2023
« Odgovor #59 poslato: 17. Jun 2023. u 00:18 »
Kisa ne staje kod mene, koji model je video u ovo vreme ovolike padavine. Pretera vise stvarno, non stop na zapadu se obnavljaju odrazi