Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Potrebna pomoć hitno!  (Pročitano 29278 puta)

Van mreže prasac

  • Poruke: 2
Potrebna pomoć hitno!
« poslato: 13. Jun 2011. u 16:39 »
Molim vas ako možete što pre da mi objasnite Normanovo pravilo (tj. nejednakost Td<Tw<T)!
Hvala unapred :)

Van mreže Milos

  • *
  • Poruke: 10
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
Odg: Potrebna pomoć hitno!
« Odgovor #1 poslato: 13. Jun 2011. u 22:35 »
Nikada nisam cuo za Normanovo pravilo tj. da se to sto si napisao tako zove. Ako dobro kapiram u pitanju su temp. tacke rose, temp. mokrog termometra i obicna temp. (suvi termometar) i njihov odnos. Ako je to u pitanju mozes ovako da shvatis. T je obicna temperatura koju meris termometrom koji je zasticen od zracenja i nije nakvasen tj. meri ti stvarnu temperaturu pri realnoj vlagi koja nije 100%. E sad ako oko tog termometra namotas onu nakvasenu krpicu onda je krpica 100% vlazna a rel. vlaga u vazduhu je manja od toga. Tada ce dolaziti do isparavanja sa krpice dok se ne uspostavi ravnoteza izmedju vlage krpice i vlage u vazduhu, a da bi do isparavanja doslo termometar gubi toplotu tj opada temp. Kada se to stanje ravnoteze vlage desi ti ocitas temp. i to je temperatura mokrog termometra koja mora biti manja od stvarne koju si izmerio jer si deo toplote istrosio na to isparavanje.
Td (temp. tacke rose) je u svtari teoretska velicina koja ti kaze kolika bi ti bila temperatura kada bi rel. vlaga vazuha bila 100%. Ona se moze preciznije racunati preko Klauzijus-Klapejronove jedn. i to mozes da nadjes na netu. Jedna od aproksimacija je sledeca :

Nasao sam je na wikipediji i iz nje vidis da je za RH manje od 100% Td<T
E sad zasto je Td<Tw ne mogu ovako da skapiram. Sve te velicine se teorijski izvode na osnovu prvog principa termodinamike i niza pretpostavki i verovatno kada bi ih izveo i pogledao algebarske izraza video bi da je Td manje od Tw ali u sustini moze ovako da se protumaci. Ako uzmes dva suda sa vazduhom na istim temp i RH gde RH<100% i onda oko jednog termometra obmotas onu krpicu dobices Tw a ako drugi sud hladis dok vlaga ne dodje do 100% i tada dobijes Td, treba da bude Td manje od Tw. To je fizicko znacenje. Nadam se da sam nesto razjasnio posto ne znam koliko si ocekivao. :)

Van mreže Milos

  • *
  • Poruke: 10
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
Odg: Potrebna pomoć hitno!
« Odgovor #2 poslato: 13. Jun 2011. u 22:58 »
Naravno posto su to termodinamicke velicine mozes ih i na emagramu lako procitati. Ako znas t i td na nekom p nivou. ides po suvoj adijabati iz t i po izogrami iz td do preseka. To ti je nivo na kojem delic vazduha postaje zasicen (vlaga 100%) i onda se mokrom adijabatom spustas nazad na tvoj p. Tako treba da dobijes tw i vidi se da je td<tw<t
Nasao sam i zanimljiv grafik u pdf pomocu kojeg mozes ako znas 2 od tih temperatura da procitas trecu.
http://docs.engineeringtoolbox.com/documents/682/dry_wet_bulb_dew_point_deg_C.pdf
Jos samo da nadjes jednacine u nekoj dinamickoj meteorologiji ili na netu ...

Van mreže prasac

  • Poruke: 2
Odg: Potrebna pomoć hitno!
« Odgovor #3 poslato: 13. Jun 2011. u 23:08 »
To je pitanje iz opšte meteorologije 1 (februarski rok 2011), i baš piše Normanovo pravilo.
Inače hvala puno na odgovoru :)

Van mreže Milos

  • *
  • Poruke: 10
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
Odg: Potrebna pomoć hitno!
« Odgovor #4 poslato: 14. Jun 2011. u 00:16 »
Moguce. Ja se toga ne secam :) Onda najbolje pitaj Nemanju na sta se misli. Ne secam se ni skripti tacno, ali ako u njima ima nesto one su pisane po Wallace and Hobbs - Atmospheric Science pa cu sutra ako ne zaboravim pogledati da li tamo nesto ima.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Potrebna pomoć hitno!
« Odgovor #5 poslato: 14. Jun 2011. u 00:48 »
Pozdrav kolezi, ja nisam ni provalio dosad ko je taj Milos... Lepo sto je dosao neko jos sa faksa (pa jos odlican meteorolog :D ).

U svakom slucaju sta sam ja izmozgao je da je za t mokrog termometra imamo manje hladjenje jer nam se ne trazi da se pri istom odnosu smese odrzava zasicenje, vec ga hladimo samo onoliko koliko mu fali, tj. hladi se samo toliko da se dodje do zasicenja, ali na racun toplote delica dodajemo vodenu paru spolja.
Za tacku rose, moramo da postignemo da nam se ni malo vode u vazduhu ne ispari i da se za dati odnos smese postigne zasicenje.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Potrebna pomoć hitno!
« Odgovor #6 poslato: 14. Jun 2011. u 09:20 »
Da termin 'Normanovo pravilo' nije ubacio novi asistent na Opštoj 1 i 2?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Potrebna pomoć hitno!
« Odgovor #7 poslato: 14. Jun 2011. u 09:31 »
Momci nadam se da nećete zameriti.. Malo sam guglao po netu o ovom pravilu, i evo šta pronađoh:
"Normanov zakon
Niko ne zna šta je istinska sreća sve dok se ne oženi. No tada je već prekasno" :super: :rofl:

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Potrebna pomoć hitno!
« Odgovor #8 poslato: 14. Jun 2011. u 09:54 »
Ima u ''udzbeniku'' za opstu meteorologiju, a i vidim na internetu da postoji nesto sto iskazuje tu relaciju, a zove se Normand's theorem.

Da se dopunim, kako kaze udzbenik, pri temperaturi mokrog termometra dolazi do zasicenja pri vecem odnosu smese, nego za tacku rose, pa to daje ono Td<Tw<T.

U sustini, radi se o tome da je za tacku rose potrebno da neki odredjeni sadrzaj vode koji postoji u sadasnjem vazduhu postane onaj sadrzaj koji je maksimalan za neku temperaturu - a to ce biti upravo tacka rose.
Za t mokrog termometra mi dodajemo sa strane vodenu paru, cime povecavamo njen sadrzaj i to tacno onoliko koliko nam fali do zasicenja, ali nju ne dodajemo bas za ''dzabe'', vec mora da se ispari sa krpice, a toplota ce se oduzeti samom delicu. Tako da ce svakako temperatura mokrog termometra biti visa, jer se zasicenje za vece sadrzaje vodene pare postize pri visim temperaturama.

Van mreže Milos

  • *
  • Poruke: 10
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
Odg: Potrebna pomoć hitno!
« Odgovor #9 poslato: 14. Jun 2011. u 10:23 »
Evo da dodam ono sto sam ovecao iz Wallace and Hobbs. Uglavnom bas tako i pise Normand's rule. I sve sto pise je ono objasnjenje kako se odredjuje tw sa emagrama pa sam samo izvadio sliku.

 A u fusnoti pise:
Sir Charles William Blyth Normand (1889–1982) British meteorologist. Director-General of Indian Meteorological Service,
1927–1944. A founding member of the National Science Academy of India. Improved methods for measuring atmospheric ozone.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Potrebna pomoć hitno!
« Odgovor #10 poslato: 14. Jun 2011. u 10:27 »
Aaaa, nisam znao da se to tako zove. Mislim da je bolje poznavati relaciju nego znati kako se zove, ali dobro sad, to treba znati da se položi ispit. Slično važi i za recimo Bis-Balotovo pravilo - važnije je znati čemu služi nego kako se zove. 'Zovi me i lonac, ali me nemoj razbiti'.

"Normanov zakon
Niko ne zna šta je istinska sreća sve dok se ne oženi. No tada je već prekasno" :super: :rofl:

'Samo oženjeni koji još jednom to pokušaju znaju
kako brodolomac jedri u susret kraju'
Johnny B.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...