Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2015  (Pročitano 64613 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Januar 2015
« poslato: 26. Decembar 2014. u 08:59 »
Bliži se januar i kako stoje stvari biće zanimljiv početak meseca. Vreme je da polako otvaramo temu posto je ostalo još samo 5 dana.

Za sada se postavlja pitanja da li će ciklon koji jača nad Sicilijom doneti i Srbiji padavine prvo dana nove godine. Glavni i kontrolni GFS00Z vide takvu mogućnost, ali su usamljeni u tome. Narednih dana očekujem da modeli šetaju taj ciklon tamo vamo.

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Januar 2015
« Odgovor #1 poslato: 28. Decembar 2014. u 10:10 »
Prema nekom izgledu vremena za naredne dane,sve su veće šanse da oko 4/5 januara polako odemo u pozitivu i temperature iznad nule.Ako bi se to desilo onda bi pokvarilo božićnu atmosferu...Nedeljko je jutros najavio otopljenje malo pre Božića sa nekoliko stepeni iznad  nule..Da vidimo da li će ova zimska bajka trajati samo par dana ili malo duže...

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Januar 2015
« Odgovor #2 poslato: 28. Decembar 2014. u 20:53 »
Samo da ne dodje do ovakvog otopljenja:



Dao sam primer Loznicu posto je ona najtoplija u ovakvih otopljenjima..

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2015
« Odgovor #3 poslato: 29. Decembar 2014. u 02:02 »
Pa valjda nece brate ovo je sve onda dzaba to je otopljenje po GFS -u a po EC-u bice hladno jos malo duze al i on crta otopljenje oko 3 al ne bas toliko u plus kao,sto  Nedeljkovic najavljuje.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2015
« Odgovor #4 poslato: 29. Decembar 2014. u 15:29 »
Da vidimo sta nam se predvidja za sledeci vikend tj. pocetak prvog meseca u godini.
Modeli trenutno ne vide bas ovakvu situaciju mada po prognostickim kartama rekao bih da je EC mozda na tragu necemu slicnom.
Ono sto je izvesno je cini mi se cikloncina na severu Evrope tacnije u Finskoj sto bas i ne odgovara zimoljupcima ali bolje i to nego cikloni sa zapada.
Za ovu prognozu jos nema potvrde ali je jedan od mogucih raspleta. AC se drzi solidno zapadno od nas, moguc je i neki front sa SZ i polje niskog vazdusnog pritiska bas tu iznad nas. Verovatno ce otopliti ali jos ne mozemo reci da li ce temperatura preci u plus.


Da dodam da nas prva dva dana januara ocekuje izuzetno hladno vreme sa jakim mrazevima, onima koji ne podnose hladnocu docek Nove Godine sigurno nece prijati.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2015
« Odgovor #5 poslato: 29. Decembar 2014. u 16:00 »
GFS predvidja da ce temperature preci nulu od 3. Januara

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2015
« Odgovor #6 poslato: 29. Decembar 2014. u 16:03 »
^^

To jeste, ali to može i biti znak da dolaze nove padavine i ne mora potrajati duže od jednog do dva dana.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2015
« Odgovor #7 poslato: 29. Decembar 2014. u 16:18 »
Нико и не спомиње УКМО који је одлично скинуо ову ситуацију коју имамо тренутно и који изгледа поново црта неки почетни блок над Атлантиком и доток хладноће над Балкан.

Карта има сличности са картом коју је окачио колега циклон и тиче се италијанске прогнозе за 3-4 јануар.


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2015
« Odgovor #8 poslato: 29. Decembar 2014. u 16:24 »
Verovatno modeli podizu temperature kod nas zbog tog ciklona iznad Skandinavije koji bi se premestao juznije, i zaista za sada na modelima deluje impozantno ali ne verujem da bi mogao da nam uvuce toliko topliji vazduh, ne znam, mozda temperature dodju do nule na kratko ali uz taj ciklon se spusta i nova masa hladnog vazduha sa severa, ne znam bas kakva situacija bude kod nas kada ciklon dolazi sa severa...

EDIT: da se ispravim, cini mi se da bi taj ciklon isao u pravcu istoka-jugoistoka, i ne ocekujem neke padavine bitnije od njega, mozda nesto malo u Vojvodini ako nas zakaci, a temperature ne verujem da ce preci u plus, nula maksimum. Sto se tice padavina, mislim da je su konkretnije padavine moguce oko 7-8. Januara kada bi se pod uticajem ciklona sa Atlantika formirao ciklon u sredozemlju, na zalost, do tada bi blok iznad Atlantika bio dosta slabiji cini mi se pa bi tad doslo i do otopljenja kod nas.
« Poslednja izmena: 29. Decembar 2014. u 16:40 Mile94 »

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2015
« Odgovor #9 poslato: 29. Decembar 2014. u 16:59 »
GFS od 7. do 14. Januara crta ciklonijadu iznad severnog Atlantika slicnu onoj koju smo imali veci deo decembra, iskreno se nadam da se to nece ostvariti.

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Januar 2015
« Odgovor #10 poslato: 29. Decembar 2014. u 17:26 »
Neko moje viđenje stvari jeste da će posle 3 januara otopliti ali mislim da neko duže otopljenje kakvo smo imali u decembru nece biti.Ipak je sam položaj sistema takav da se vrlo lako može uspostaviti prava zima kakvu imamo i sada.Verujem italijanima!

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2015
« Odgovor #11 poslato: 31. Decembar 2014. u 10:22 »
Ako pogledamo meteogram za Novi Sad, po poslednjem GFS-u, vidimo je otopljenje definitivno, ali temperature 3., 4. i 5. bi bile tek oko 0. Naravno posle maksimalnih -10 to jeste osetno toplije vreme, ali nedovoljno da se sneg otopi do Božića.  Tako da je sve izvesnije da ćemo imati beli Božić. E sad crtaju se i slabe padavine za naredni vikend. Pratimo naredne izlaze da vidimo šta će ispati od toga. Trenutno mi liči na pljuskove snega.

« Poslednja izmena: 31. Decembar 2014. u 11:58 Joe »


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2015
« Odgovor #12 poslato: 31. Decembar 2014. u 10:41 »
Ono što se primećuje kod modela kao trend jeste da povećavaju količinu hladnog vazduha koji se spušta sa severoistoka Evrope oko 5. i 6.januara. Tako je trenutno kod oba modela (EC i GFS).
Videćemo narednih dana kako će se razvijati situacija.

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Januar 2015
« Odgovor #13 poslato: 31. Decembar 2014. u 11:30 »
Tako je,po poslednjem izlazu Gfs-a ta hladnoca je jos izrazenija.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Januar 2015
« Odgovor #14 poslato: 01. Januar 2015. u 08:56 »
Da prozborim i ja koju. Još danas i sutra veoma hladno vreme. Već u petak na zapadu bi temperatura mogla da predje u blagi plus. Sto se tiče otopljenja u subotu ono stoji, ali meni tako mirise na celodnevnu maglu i temperaturu koja ce biti oko nule ili molzda cak u minusu. U noci subota na nedelju dolazi do prodora hladnog fronta sa severozapada uz moguć sneg, mada mi zbog jacine vetra više deluje da ce to biti varijanta sa pljuskovima snega. Gfs je za ponedeljak nacrtao sneznu bajku za moj kraj, i ec mu je na tragu ali sa upola manje padavina. Treba napomenuti da od ponedeljka opet dnevne idu u minus.


Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2015
« Odgovor #15 poslato: 01. Januar 2015. u 15:59 »
Bitno je da ne otopli puno, pogotovo u krajevima gde ima vise snega zbog poplava. Sva sreca nece to puno u plus bar do 10 stepen dva al , a od 5,6,7,8 opet ledeni dani a bilo bi i snega. Ovo otopljenje bi mozda zapdu zemlje donelo kisu al na istoku i kosavskom podruciju to bi bijo sneg, ili ledena kisa .
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže снег

  • **
  • Poruke: 518
  • Starost: 46
  • Lokacija: Партизанов стадион- понекад Врдник Фрушка гора
  • ЈОШ СЕ ЗИМЕ НЕ ПРЕДАЈУ!
Odg: Januar 2015
« Odgovor #16 poslato: 01. Januar 2015. u 16:18 »
Да вас мало угрејем. Ја, заклети снегољубац, шаљем тропски поздрав са Занзибара где је облачно и +30  :)
Небеса казују славу Божију а природа савршену лепоту Творчеву.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2015
« Odgovor #17 poslato: 01. Januar 2015. u 18:34 »
Све бољи ГФС за 5 и 6 јануар, по њему централна и западна Србија би добила и 15 центиметара новог снега, тако да можемо рећи да ћемо и Божић дочекати окружени белином око нас.  :)

И ЕЦ делује фино, мада падавински је слабији од ГФС.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2015
« Odgovor #18 poslato: 01. Januar 2015. u 19:10 »
 ^^

Ne samo da nas očekuju nove snežne padavine već nas očekuje i novo spuštanje hladnog arktičkog vazduha koje vrlo brzo nakon kratkog otopljenja 3. i 4. januara vraća ledene dane i opet spušta temperaturu na -10 na 850mb. Sasvim je sigurno da će otpoljenje biti kratkog daha.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2015
« Odgovor #19 poslato: 01. Januar 2015. u 21:11 »
U nekim delovima zemlje zaista moze biti zanimljivo 5. i 6. januara. Otopljenje koje sledi nece dugo a posle opet ledeni dani.
Prva nedelja Nove Godine meteoroloski ce biti zanimljiva.