Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Sremska superćelija ispred Beograda - 26. septembar 2022.  (Pročitano 4193 puta)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Sremska superćelija ispred Beograda - 26. septembar 2022.
« poslato: 04. Mart 2023. u 20:27 »
Toga dana, na samom kraju septembra, nekoliko superćelija, u dva navrata, formiralo se na zapadu Srbije, donoseći nevremena Mačvi i Sremu.
Stizali su izveštaji iz mesta uz Savu, a snimci nevremena iz Dobanovaca preplavili su društvene mreže i medije. Vetrovi kao u uraganu, koji su nosili neverovatne količine kiše, pravili su štetu zapadno od Beograda.
Prema Beogradu se, zapadnom strujom, uputila superćelija, pa sam odlučio da ispratim njen dolazak, iako sam znao da će nevreme ispred ili iznad samog grada značajno oslabiti.
Mrak je počeo da pada, a pljusak ispred glavnog oblaka je pravio probleme.
Uslovi su bili kao u tropskoj džungli, a u daljini je počela da se nazire oluja.



Prošavši Dobanovce, superćelija je oslabila ali par kilometara ispred grada, uočavaju se prilivne trake i to je bio znak da oluja jača.



Oluju je karakterisao masivan shelf cloud.



Ovo je bila vlažna klasična superćelija.



Shelf cloud polako prelazi preko centra grada, a oluja, očekivano, naglo, nakon kratkotrajnog jačanja, slabi iznad centra grada, donoseći samo neverovatno jak pljusak, bez vetra.



Ove nestabilnosti su bile uvod u nestabilnosti koje su se desile sutra.
Okolinu Jagodine su pogodile nove superćelije, sa gradom veličine teniske loptice, a u Ljigu je zabeležen tornado. Vojvodina je, takođe, imala superćelije, kao i Zaječar sa okolinom.
Preko srbije je prešao veliki konvektivni sistem sa električnim pražnjenjima kao za vreme najnestabilnijih letnjih dana.

Oluje sam čekao u Mladenovcu, s obzirom da su razvoji krenuli ranije i postali nepredvidivi.

Ovo je pogled na oblačnost koja je stigla iz Ljiga. Konstantna grmljavina, uz sitan grad, obeležili su ovaj razvoj. Nisam imao sreće, ovoga puta, za konkretniji oblak.





Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Sremska superćelija ispred Beograda - 26. septembar 2022.
« Odgovor #1 poslato: 04. Mart 2023. u 20:43 »
Fenomenalno!  :tu: Šteta što se već smrklo bilo za još efektnije slike.
Ovo oluju sam, kao i većinu konvektivnih dešavanja, propustio, mada je preko južnih delova grada sve to bilo značajno slabije nego preko severnih.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Georgi Zahariev

  • **
  • Poruke: 1.567
  • Starost: 55
  • Lokacija: Bulgaria, Vratsa, 340 m
Odg: Sremska superćelija ispred Beograda - 26. septembar 2022.
« Odgovor #2 poslato: 05. Mart 2023. u 06:10 »

zec, уникален репортаж!
Март е женски месец, всичко може да се очаква!
 :D

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Sremska superćelija ispred Beograda - 26. septembar 2022.
« Odgovor #3 poslato: 05. Mart 2023. u 13:34 »
Vrhunske fotke!

Tog dana sam vozio od BG-a ka Veneciji i u par navrata sam kroz Hrvatsku i Sloveniju prolazio kroz oluje. Doduše nisam bio vredan kao ti da stanem negde i ispratim sistem od početka do kraja, tako da kačim samo ovu jednu fotku koja po terminu odgovara sistemu koji si ti fotkao u BG-u - fotkao sam oko 15.30h negde kod Slavonskog broda, a pretpostavljam da si ti fotkao oko 18h. Ko je pratio radarske slike tog dana znaće da li je taj sistem ili je ovo što sam ja fotkao nešto drugo.


Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Sremska superćelija ispred Beograda - 26. septembar 2022.
« Odgovor #4 poslato: 05. Mart 2023. u 17:56 »
Dve sjajne reportaže iz septembra 2022. god, svaka čast za fotke i opise!  :laie:

I ja sam slikao, ali fotke nisu atraktivne, budući da se smrklo i da su formacije bile udaljene. Par ludih konvektivnih dana tog septembra i u ovom kraju, pa se skupilo čak 165.6mm.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Sremska superćelija ispred Beograda - 26. septembar 2022.
« Odgovor #5 poslato: 05. Mart 2023. u 22:07 »
Hvala svima!

Da, razvoji su počeli malo zapadnije od Slavonskog Broda. Već tada je tu bila ta izdignuta superćelija. Jugoistočno, u Srbiji su to bile oluje kakve se samo poželeti mogu, sa bazom ispod 1000 m, izolovane, u toploj vazdušnoj masi, bez hladnih izliva vazduha.