Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Chat  (Pročitano 692444 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #1540 poslato: 14. Maj 2009. u 23:55 »
Cekaj Beket, jel su ti bilbordi namenenski postavljeni da se na njima crtaju grafiti (kao onaj zid na Brankovom Mostu)?

Ovo sto se tice prilaza Beogradu... pa upravu si, nije kao prilazi drugim gradovima u EU, ali su takvi prilazi i Zagrebu, Splitu, Ljubljani... prilaz Budimpesti je vec onako drugaciji... 2001 godine kada sam zadnji put bio u Budimpesti znam da mi je to bas onako ostavilo utisak... prilaz gradu, puno bilborda, puno autoplaceva i autosalona (tada jos uvek nisu postojali kod nas), puno hipermarketa i soping mall-ova... bas onako osecao se duh zapada...

Sada je slicno i u Beogradu. Ima tu par stvari koje bi ja promenio, recimo postavio bih dinamicku signalizaciju na autoputu (sto vec postoji u Hrvatskoj 10 godina), ali bi na tim displejima trebale da se vrte poruke u stilu "Welcome/Dobrodosli" i slicno... Ima tu jos za raditi na usminkavanju prilaza a i samog grada, da ne kazem cele drzave...

Sa svim strancima koji su bili u Beogradu kada pricam o njihovim utiscima, svi se slazu da je Beograd svetska metropola, ali grad kontrasta, znaci pocev od ljudi iz Hrvatske i Slovenije do ljudi iz USA, a pricao sam sa mnogo njih.

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Chat
« Odgovor #1541 poslato: 15. Maj 2009. u 00:10 »
Drzava moze sve pa tako i da propise zakon da emiteri koji su dobili nacionalnu frekvenciju moraju da emituju par minuta dnevno neki vid drustveno-korisnog programa kao sto je "nije tesko biti fin". Samo nema volje da se tako nesto uradi, a volje nema jer niko ne vidi nacin da se ugradi u posao jer tu para nema.
Tačno tako... ;)
Sve se može srediti i urediti u ovoj zemlji za 3 (tri) dana, samo da se ima volje.
Ali ne vredi, neće oni da seku sve te grane na kojima su se razbaškarili... ::)
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 44
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Odg: Chat
« Odgovor #1542 poslato: 15. Maj 2009. u 08:55 »
ama, na stranu sve te takve glupe kampanje - ali zaista je teško biti fin - kad već ovakav svet imamo...
 :crutch:
ima uvek pozitivnih inicijativa, koje se zaborave ili unakaze...
& najgore je nerazumevanje...

/imam drugu priču, zato unapred naglašavam da u principu mrzim svaku reklamu, ma kako bila napravljena/

elem, nedavno su ovde u mojim blokovima postavili bilborde iznad ograde IMT-a /u ul. J. Gagarina, tamo gde idu tramvaji/: ti bilbordi za sada ne reklamiraju ništa, ali prazne metalne table stoje ižvrljane...
zašto?
jednostavno, te table su prekrile polovinu ogradnih zidova na kojima su iscrtani najlepši grafiti koji postoje u ovom delu grada~ kažu da se pored tih crtanija snimalo, da je to bio simbol blokova, znak života andergraunda, slobodno ispoljavanje umetničkih histerija, kakve postoje svuda u svetu i kojima se ponosi svaki veći grad...
 
ne bih da gunđam dalje, samo ću dodati jednu kontra informaciju:
pre par godina jedan stranac je u svom prvom putopisu o Beogradu napisao da se začudio da nema nikakvih znakova na autoputu da se ulazi u veeeliki grad: nema velikih svetlećih bilborda, nema dobrih putokaza, samo gužva, ništa više...


Svaka cast na ovakvom razmisljanju. Skroz se slažem s tobom.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Chat
« Odgovor #1543 poslato: 15. Maj 2009. u 09:09 »
Džaba kukate kad nema akcije.
Lepo sam svom sinu rekao (vuše puta) 'Svako svoje da radi i - raj na Zemlji!'

Jeste, kod drugih je uvek lepše (always greener), a šta mi ovde kokretno možemo da uradimo na popravljanju našeg imidža? Hajde, svako je odgovoran za nešto...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #1544 poslato: 15. Maj 2009. u 21:20 »
Cekaj Beket, jel su ti bilbordi namenenski postavljeni da se na njima crtaju grafiti (kao onaj zid na Brankovom Mostu)?

nemam pojma na koji zid misliš - kod Brankovog mosta?! tamo se svakako smenjuju reklame i grafiti, kako kome dune... uostalom, to je još više atraktivna lokacija - i za reklame, i za pop-polit-fuj-grafite...

ali ja pričam o zaista umetničkim grafitima! /ne znam gde još takvih ima?!/

ovo u blokovima je tipična tranzicijska ignorancija: debeli, ružni sivi betonski zidovi ograđuju fabriku traktora i oni su bili tu oduvek, ali tek od pre desetak godina oslikani su tim fantastičnim grafitima: to su zapravo slike, često umetničke kompozicije, neke nečitljive poruke, itd. - sve kao što taj žanr inače nudi...

a onda se neko - pre par i više dana - setio da i tu udene bilborde, kao da je to obična siva ograda! metalne table za sada su uglavnom prazne: samo jedna reklama - za teniski turnir, a i ona unakažena raznim porukama... /poruke su preteće/ - bilo je već u novinama negde ta vest i komentar da se ne isplati dati pare za reklamu na takvom mestu...
a čak i da nije bilo takve "andergraund" reakcije: neverovatna glupost postaviti reklamne bilborde u sred nekog šarenila, gde se ne vidi dobro ni reklama, ni pozadina... ti slepci se nisu potrudili čak ni da unište do kraja te grafite: vidi se donja polovina, a metalne table iznad čekaju svoje naivne sponzore...

ne bih se ovako raspisala da mogu da vam dokumentujem fotografijom...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #1545 poslato: 16. Maj 2009. u 00:05 »
Aaaa sad mi je jasno...
Pa vidi, pretpostavljam da je neka bud za sta kombinacija sa fabrikom, a ti limeni bilbordi, bez osvetljenja, bez rotirajucih reklama, oni su jako jeftini (jedino se placa mesecna taksa-vazdusarina ili tako nekako, nebitno, u svakom slucaju to je jedini fiksni trosak za bilbord dok ne krene profit), tako da mislim da su oni postavili njih cisto eto, ako "ubodu" sponzora, pa i jedna reklama ce pokriti troskove.
Ne znam gde je ta fabrika, to su verovatno bilbordi na kojima ce se reklamiranje naplacivati po najnizoj tarifi.
Koja je agencija, da li pise na bilbordima (Mediamax, AlmaQuattro ili neka treca?)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #1546 poslato: 16. Maj 2009. u 13:22 »
Koja je agencija, da li pise na bilbordima (Mediamax, AlmaQuattro ili neka treca?)

ne znam, drugi tip tabli postavljen je na ogradi osnovne skole---

ima par fotki ovde http://blokovi.com/bilbord-umesto-grafita.html

Van mreže Brandzi

  • **
  • Poruke: 700
  • Starost: 42
  • Lokacija: Zemlja snova :)
Odg: Chat
« Odgovor #1547 poslato: 28. Maj 2009. u 12:08 »
 :histerija:



Zivot je lep, samo ga treba znati ziveti...

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Chat
« Odgovor #1548 poslato: 29. Maj 2009. u 00:30 »
Amateri ugrožavaju živote lažnim prognozama

Stručnjaci Hrvatskog meteorološkog društva više ne žele trpjeti lažne i nestručne vremenske prognoze. Upozoravaju da se mediji i javna glasila sve više pune neautoriziranim, laičkim prognozama vremena te nestručnim tumačenjima i upozorenjima
ZAGREB - Meteorolozi kažu da je slična situacija i u pojedinim radijskim i klimatskim programima, gdje se koriste materijali upitne vjerodostojnosti i ne navode se izvori informacija, piše Jutarnji list.

Time se javnost dovodi u zabludu, jer se stvara uvjerenje da su sve informacije o vremenu i klimi stručno utemeljene. Međutim, nije tako, kažu pravi meteorolozi.

'Kap je prelila čašu. Na tržištu je kaos jer se neki zainteresirani laici i amateri miješaju u posao meteorologa. To je nedopustivo jer se na taj način svjesno obmanjuje javnost te se dovodi u zabludu one građane koji bi mogli, na osnovu takvih informacija, pretrpjeti velike materijalne štete i poslovne gubitke, a moguće je i ugrožavanje ljudskih života',  kaže meteorolog Zoran Vakula.

U HMD-u već dulje vrijeme razgovaraju o toj problematici, a za priopćenje su se odlučili nakon što je Vakula primio poziv u kojem ga je prijatelj zamolio da mu pruži više informacija o tvrtki koja je ponudila mogućnost da objavljuje prognozu u lokalnim novinama.

'Za tu tvrtku sam prvi put čuo. Ne znam ima li uopće meteorologa koji su školovani i ovlašteni za obavljanje poslova u struci', kaže Vakula. Ističe da ovakav potez HMD-a nije želja za stvaranjem monopola, nego samo poziv da se tržište očisti od nelojalne konkurencije. HMD predlaže da se u svim javnim medijima jasno istaknu izvor i autentičnost informacija, njihov autor i stručnost.

Popularni voditelj vremenske prognoze Milan Sijerković prisjeća se da su se i ranije pojavljivali svakojaki amateri koji su krali posao državnoj meteorološkoj instituciji.

'Sjećam se da je u Beogradu neki Boris Koljčicki svojedobno objavljivao dugoročne vremenske prognoze i prodavao ih mnogim državnim tvrtkama. On nije bio meteorolog, a za prognozu je koristio samo njemu znane metode. Nisam protiv amaterizma, no jedino ako se objavi izvor koji daje prognozu', rekao je Sijerković.
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Chat
« Odgovor #1549 poslato: 29. Maj 2009. u 09:36 »
Kako odavno poznajem hrvatsku meteroološku scenu, još od 80ih godina (kada sam bio mladi amater), mogu reći samo da je žalosno koliko su hrvatski prognostičari sujetni. Najviše mi je žao baš zato što se tu oglasio Milan Sijerković, koga sam jako cenio kao čoveka koji ume da objasni nešto više iz meteorologije osim što je davao prognoze.

Istina, Boris Koljčicki je davao prognoze kakve je davao, ali se u to vreme (počev od 50ih, pa sve do 80ih godina) niko nije usuđivao da predoči ikakvu dugoročnu prognozu. svoj metod je objavljivao i objašnjavao mnogo, mnogo puta. Upravo je pok. Koljčicki 'kriv' za moj odabir životnog poziva. Hteo sam da vidim da li je moguće da je jedan čovek toliko pametniji od čitave meteorološke službe. Imao sam tada svega 12 godina. Prativši dan za danom, video sam da njegova prognoza nema mnogo veze sa ostvarenjem, ali sam zato sam uočio neke pravilnosti koje su me toliko zaintrigirale da sam postao ono što danas jesam. Zato, njemu hvala! Lično ne smatram da je njegov rad stručan, ali je svakako izuzetan za popularizaciju ove lepe nauke.

Iz brojnih ličnih kontakata sam kasnije shvatio koliko su 'sinoptičari' iz Hrvatske sujetni na svoj posao. Zaštićeni kao medvedi u šumi. Štaviše, nisu oni izuzetak, uopšte! Takvih primera ima gde hoćete (da ne nabrajam, nije kolegijalno). Ipak, spomenuću da sam čoveka koji vodi W2U upravo upoznao preko prognostičara RHMZa koji su mu u početku davali materijal šakom i kapom, a kasnije, kada je taj materijal postao javan, a on poznat kao pobednik sa takmičenja u prognozi (još dok je radio sa Sparavalom kao Tehnikom team), polako je postajao persona non grata. Istina, malo je za to i sam kriv, ali svestan toga, krenuo je u avanturu zvanu W2U i radi li radi. Baš kao i Sparavalo (Meteos). I šta im fali? Baš ništa.

Prognozu još uvek možće da daje ko hoće. Zakon to kod nas ne ograničava, niti je ikada ograničavao. Ali samo zakon. Danas, u vreme kada su mnoga znanja dostupna i preko Interneta (ali i neznanja i zablude), prognoza vremena postaje biznis u kojem pobeđuje onaj ko ima bolji marketing. Niko od ljudi ne prati ostvarenje prognoze. Nađite mi nekog običnog građanina, ko se ne zanima za meteorologiju kao mi ovde, da prati prognozirane temperature i da ih poredi sa izmerenim. Nema ih! Dakle, prognoza je postala marketinška stvar. Ipak, izrada raznih projekata će morati da ostane pri meteorološkim službama i univerzitetima, jer se tu ceni znanje koje ima univerzitet i mukotrpan rad sa materijalom koji može da ima samo meteorološka služba.

Najzad, i sami smo svedoci da je bolje biti kvalitetan amater, nego loš profesionalac. Pogledajte samo takmičenje u prognozi vremena za Crnu Goru. Uvek je amater pobeđivao profesionalce. Ni drugo mesto nije pripadalo profesionalcima koji su se našli oko sredine tabele. Ipak, legendarni takmičar ovog takmičenja će ubrzo postati profesionalac, što ne znači nužno da će njegov plasman da se sroza. Lično bih to voleo, ali ne zbog slabljenja Miloševih izuzetnih kvaliteta, već zbog nade da će se pojaviti uskoro opet neki mladi lav, možda još jačeg kalibra. Videćemo. Ja se radujem novim i kvalitetnim meteorolozima, samo da ih stariji ne iskvare svojim sujetnim i nadobudnim stavovima (čemu su skloni).

O lošem profesionalizmu imam puno toga da kažem. Meteorolozi, kao i ljudi iz drugih struka, vrte se oko svojih naučnih kanona. Često se ti kanoni vrte oko nekog makroekonomskog plana (globalno zagrevanje), mnogo ozbiljnije obmanjujući javnost nego što čine amateri davanjem 'nestručnih' prognoza 'sumnjivog kvaliteta'. Ne samo da se obmanjuje javnost takvim stvarima, već se veoma ozbiljno manipuliše svetskom politikom i ekonomijom, gde jači tlači. Čak i na nižem nivou (bio sam svedok nedavno još jednom), ovo vrzino kolo ne daje šanse za napredak baš zato što se sve fokusira na poznatim problemima, gledajući samo jednu, svoju stranu problema. Problem treba sagledati sa više strana, što više, to bolje. Tek kada ljudi shvate u čemu je problem, mogu da pristupe njegovom rešavanju.

Još nešto. Otimanje posla prognoze vremena se može vršiti samo otpuštanjem jednih i zapošljavanjem drugih na mestu prognostičara. Sve ostalo je konkurencija u kojoj treba naći svoje mesto pod Suncem.

Imajući u vidu sve nabrojano, izražavam ogromno žaljenje zbog ovakvog neprofesionalnog stava HMD i sujete sinoptičara DHMZ koja prevazilazi sve granice. Izuzetno loš primer ponašanja za kojim se ne treba povoditi. Sramota za meteorologe, tzv profesionalce.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Chat
« Odgovor #1550 poslato: 29. Maj 2009. u 15:26 »
'Kap je prelila čašu. Na tržištu je kaos jer se neki zainteresirani laici i amateri miješaju u posao meteorologa. To je nedopustivo jer se na taj način svjesno obmanjuje javnost te se dovodi u zabludu one građane koji bi mogli, na osnovu takvih informacija, pretrpjeti velike materijalne štete i poslovne gubitke, a moguće je i ugrožavanje ljudskih života',  kaže meteorolog Zoran Vakula.

 :o  Auuu pa nije valjda da ugrožavaju ljudske živote.

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Chat
« Odgovor #1551 poslato: 02. Jun 2009. u 03:23 »
 :pop: :lmao: :rofl: :doh:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=kt805TLinH8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=kt805TLinH8</a>
storm spotter/chaser


Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Chat
« Odgovor #1552 poslato: 02. Jun 2009. u 13:08 »
^^ video, a bolje da nisam ;D

eno ga u drugom postu na ovoj strani, govori o ovom nastupu :histerija: Ne zna se jel smesniji kad prica ili kad peva :lmao:
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Chat
« Odgovor #1553 poslato: 02. Jun 2009. u 14:06 »
 ^^

 :oboze: :oboze: :oboze:

Ja nisam ni gledao, nema potrebe. Ionako je previše nebuloza oko nas, ne treba mi još jedna u nizu, tako da... ;)

Još jednom  :-:  :oboze: :oboze: :oboze:
« Poslednja izmena: 02. Jun 2009. u 14:25 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Chat
« Odgovor #1554 poslato: 02. Jun 2009. u 14:12 »
^^ video, a bolje da nisam ;D

eno ga u drugom postu na ovoj strani, govori o ovom nastupu :histerija: Ne zna se jel smesniji kad prica ili kad peva :lmao:
Baš tako!
 :oboze:  :lmao: :lmao: :lmao:  :rofl:

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Chat
« Odgovor #1555 poslato: 13. Jun 2009. u 02:51 »
Ne znam ljudi,ali meni se preko firefoxa pojavi nešto kao da je sajt zavoda hakovan ili slično.
U Internet Explorer sve radi odlično.
Na druge sajtove kad idem sa Mozzile opet je sve ok. . .
Razume li se neko bolje od mene,i da li ima sličan problem :?:
Sad ni sam ne znam da li sam ja hakovan,ili sajt. . .  :o   :oboze:

Definitivno mislim da je napadnut sajt zavoda od strane albanskih hakera,jer tako nešto slično i piše.
Nemoguće da sam ja napadnut kad mi sve funkcioniše odlučno i drugi sajtovi.
Sada i u exploreru ima sličan problem. . .  :neznam:
« Poslednja izmena: 13. Jun 2009. u 03:03 jocozr »

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Chat
« Odgovor #1556 poslato: 13. Jun 2009. u 03:13 »
 ^^
I kod mene ista stvar... ::)

AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #1557 poslato: 13. Jun 2009. u 04:37 »
hakovan je...

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Chat
« Odgovor #1558 poslato: 13. Jun 2009. u 10:57 »
Ja kako sam se uprpio nisam ni smeo od tada da idem na sajt   ???  ;D jer ne znam mogu li onda biti hakovani i oni koji su išli na sajt zavoda dok je on bio hakovan  :?:
E ovo je već pitanje za malo stručnije od mene  :)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #1559 poslato: 13. Jun 2009. u 13:46 »
Ne moze. Ovo sto se desilo RHMZ sajtu je "deface" kada se promeni samo naslovna strana, bazu ne diraju i ne unose virus na sajt...