Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Verovali ili ne  (Pročitano 35510 puta)

Van mreže vazdusni

  • *
  • Poruke: 29
Verovali ili ne
« poslato: 06. Jul 2006. u 14:50 »
Da li znate da avion u horizontalnom letu koristi ravnotezu sila:
L - lift force(sila uzgona)
W - weight (sila teze)
D - sila otpora
T - sila potiska
L=W ; D=T

Medjutim, parametri vazduha (pritisak,temperatura,gustina) nisu konstantni pa avion horizontalno leti!
Kada je lose vreme avion vise propada, jer ovi parametri uticu na sile koje deluju na avion!

E,sada jos samo da to proveromo u praxi! :suns:
rmljavinska nepogoda je jedna od mnogih spektakularnih atmosferskih cirkulacija i jedan od onih fenomena prema kome se ljudi odnose sa postovanjem.

Van mreže zaklinaj

  • *
  • Poruke: 183
  • Lokacija: Niš
Verovali ili ne
« Odgovor #1 poslato: 06. Jul 2006. u 15:49 »
Mozda sam i znala za ove sile nekad , ali sam zaboravila :twisted:

Naravno da verujem.
 :twisted:

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Verovali ili ne
« Odgovor #2 poslato: 06. Jul 2006. u 17:07 »
Vazdusni hvala na ovim informacijama, da nisi mozda pilot?

Van mreže vazdusni

  • *
  • Poruke: 29
Verovali ili ne
« Odgovor #3 poslato: 07. Jul 2006. u 11:58 »
Ne,nisam pilot!
Vazdusni odsek Saobracajnog fakulteta
 :happyd:
rmljavinska nepogoda je jedna od mnogih spektakularnih atmosferskih cirkulacija i jedan od onih fenomena prema kome se ljudi odnose sa postovanjem.

Van mreže zaklinaj

  • *
  • Poruke: 183
  • Lokacija: Niš
Verovali ili ne
« Odgovor #4 poslato: 07. Jul 2006. u 12:25 »
Citat: "vazdusni"
Ne,nisam pilot!
Vazdusni odsek Saobracajnog fakulteta
 :happyd:



Jel to buduci kontrolor letova ili nesto drugo? :?:

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Verovali ili ne
« Odgovor #5 poslato: 07. Jul 2006. u 13:13 »
znaci bivsi kolega, ja sam studirao Saobracajni faks 2 godine, ali odsek telekomunikacije, ali mi je bilo ipak previse matematike tako da sam presao na Fakultet za poslovne studije na Megatrendu. Koja si generacija, idalje imam ortake na saobracajnom sa kojima sam u kontaktu mozda ih znas, oni su '83 godiste.

Van mreže vazdusni

  • *
  • Poruke: 29
Verovali ili ne
« Odgovor #6 poslato: 07. Jul 2006. u 21:40 »
Jel to buduci kontrolor letova ili nesto drugo? :?:[/quote]

Videcemo sve zavisi od toga kako stoje nasa aviokompanija,smatsa i aerodromi...

Realno tesko se nalazi posao u struci!

Bolje mi je da budem meteorolog! :D
rmljavinska nepogoda je jedna od mnogih spektakularnih atmosferskih cirkulacija i jedan od onih fenomena prema kome se ljudi odnose sa postovanjem.

Van mreže vazdusni

  • *
  • Poruke: 29
Verovali ili ne
« Odgovor #7 poslato: 07. Jul 2006. u 21:41 »
Citat: "Stefano"
znaci bivsi kolega, ja sam studirao Saobracajni faks 2 godine, ali odsek telekomunikacije, ali mi je bilo ipak previse matematike tako da sam presao na Fakultet za poslovne studije na Megatrendu. Koja si generacija, idalje imam ortake na saobracajnom sa kojima sam u kontaktu mozda ih znas, oni su '83 godiste.


Znam ih sigurno.Reci nekog?
rmljavinska nepogoda je jedna od mnogih spektakularnih atmosferskih cirkulacija i jedan od onih fenomena prema kome se ljudi odnose sa postovanjem.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Verovali ili ne
« Odgovor #8 poslato: 07. Jul 2006. u 23:19 »
Recimo Aca Lekic , Marko Leposavic zvani Lepi obojica 83 godiste.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Verovali ili ne
« Odgovor #9 poslato: 08. Jul 2006. u 02:42 »
Zbog čega nastaje ono naglo propadanje aviona prilikom leta? Nikako ne mogu da se setim kako se zove valjda turbulencija.

Van mreže Ana Schumann

  • Poruke: 8
  • Starost: 31
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #10 poslato: 07. Mart 2013. u 09:22 »
Joe evo kratkog odgovora na tvoje pitanje, mada verujem da si u medjuvremenu i sam nasao odg..

Uzroci pojave CAT-a (CLEAR AIR TURBULENCE) :
1. Termalni - pod uticajem sunca velika količina toplog vazduha se penje, dok se hladni vazduh iz viših slojeva atmosvere naglo spušta;
2. Mlazne struje - kratanja vazduha koja su uzrokovana okretanjem zemljive kugle, koja naglim premeštenjem remeta okolni vazduh;
3. Planine - vazdušna masa koja se premešta preko planinskih masiva sa suprotne strane od dolazeće prozrokuje vrtloženje vazduha i smicanje;
4. Wake turbulence - komešanje vazduha u neposrednoj blizivi zemlje (posebno opasno u fazi sletanja vazduhoplova)
5. Microbursts - turbulencija usled prolaska širokotrupnog vazduhoplova ili pojave uslovljene neposrednom blizinom grmljavinskih aktivnosti.




Mene zanima sta je THRUST? Da li neko moze da mi objasni ? :)

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #11 poslato: 07. Mart 2013. u 09:26 »
Joe evo kratkog odgovora na tvoje pitanje, mada verujem da si u medjuvremenu i sam nasao odg..

Uzroci pojave CAT-a (CLEAR AIR TURBULENCE) :
1. Termalni - pod uticajem sunca velika količina toplog vazduha se penje, dok se hladni vazduh iz viših slojeva atmosvere naglo spušta;
2. Mlazne struje - kratanja vazduha koja su uzrokovana okretanjem zemljive kugle, koja naglim premeštenjem remeta okolni vazduh;
3. Planine - vazdušna masa koja se premešta preko planinskih masiva sa suprotne strane od dolazeće prozrokuje vrtloženje vazduha i smicanje;
4. Wake turbulence - komešanje vazduha u neposrednoj blizivi zemlje (posebno opasno u fazi sletanja vazduhoplova)
5. Microbursts - turbulencija usled prolaska širokotrupnog vazduhoplova ili pojave uslovljene neposrednom blizinom grmljavinskih aktivnosti.




Mene zanima sta je THRUST? Da li neko moze da mi objasni ? :)
    Evo mozes ovde videti za Thrust... http://www.grc.nasa.gov/WWW/k-12/airplane/thrust1.html Потисак је сила која се креће авион кроз ваздух. Потисак се користи да се превазиђе отпор авиона, као и да се превазиђе тежину ракете. Потисак је генерисан од мотора авиона кроз неку врсту погонског система.

Потисак је механичка сила, тако да погонски систем мора бити у физичком контакту са радног флуида за производњу потисак. Потисак је генерисан најчешће кроз реакције убрзања масу гаса. Пошто потисак је сила, то је вектор количина имајући како магнитуду и смер. Овај мотор функционише на гас и убрзава гас на задњем делу мотора, потисак се генерише у супротном смеру од убрзања гаса.Величина потиска зависи од количине гаса који се убрзава и на разлике у брзини гаса кроз мотор.


Van mreže Ana Schumann

  • Poruke: 8
  • Starost: 31
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #12 poslato: 07. Mart 2013. u 09:35 »
Hvala puno.. :)

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #13 poslato: 07. Mart 2013. u 09:45 »
Hvala puno.. :)
   Nema na cemu,bilo mi je zadovoljstvo....;)

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #14 poslato: 18. Februar 2015. u 22:55 »
STAVRNO I KADA SAM POGLEDAO SNIMAK I DALJE NE MOGU DA VERUJEM DA JE NEKO MOGAO DA IZVALI OVAKO NESTO U 21 VEKU

Citat
Saudijski sveštenik: Zemlja se ne okreće oko Sunca

Saudi cleric rejects that Earth revolves around the Sun !!!

https://www.youtube.com/watch?v=668S5Zhtk2I

http://www.b92.net/zivot/komentari.php?nav_id=959066#rating

SAMO ZAMISLJAM KAKO JE LJUDIMA KOJIMA UPRAVLJAJU UPRAVO OVAKVI,I KOJI PROPISUJU NEKE VERSKE ZAKONE KOJIH MORAJU SVI DA SE PRIDRZAVAJU



KADA OVAKVI PROPISUJU ZAKON I TO NEKI VERSKI NIJE NI CUDO STO JE SAUDIJSKA ARABIJA  zemlja u kojoj žene ne smeju da voze automobile, ne smeju da izađu na ulicu bez muškog pratioca, ne smeju da budu u prisustvu muškarca sa kojim nisu u bračnoj ili krvnoj vezi, zemlje u kojoj ne smete da pušite u javnosti, da konzumirate alkohol
Gde postoji vladina agencija koja se zove " Komitet za promociju vrline i prevenciju greha"


"primeri ludila"
Jedan od najbrutalnijih primera njihove striktne i tvrdokorne primene šerijata je svakako onaj iz 2002. godine kada je 15 devojčica izgorelo u državnoj školi u Meki zato što im mutavini nisu dali da izađu iz zgrade niti su dozvolili vatrogascima da uđu u školu, usput bičujući i jedne i druge. Razlog? Devojčice nisu bile propisno pokrivene, a nije smeo ni da se dozvoli kontakt pripadnika civilne bezbednosti sa njima, pošto nisu u rodu.

Želite još neke primere? 2003. godine žena koja se vozila sama na zadnjem sedištu taksiju pretučena je od strane verske policije i držana u samici. Čovek koji je imao alkohol u svom stanu maja 2007. godine pretučen je nasmrt u svom sopstvenom domu u Rijadu. Drugi čovek (Ahmed Al-Bulavi) pretučen je nasmrt jer je bio u društvu sa ženom sa kojom nema nikakve rodbinske veze. Porodice preminulih su u svim ovim slučajevima tužile mutavine i u svakom ih je sud ili oslobađao i do u nedogled odlagao suđenje.

To nije sve. Avgusta 2008. godine devojka koja se preobratila u hrišćanstvo živa je spaljena na lomači, a njen otac, inače pripadnik Komiteta, prethodno joj je iščupao jezik. Januara lane mutavini su prekinuli izložbu dinosaurusa u tržnom centru, prethodno tražeći da se isključi svetlo, zbog čega su preplašili i decu i roditelje.

Valja na kraju napomenuti da su strane ambasade izvan granica njihove jurisdikcije. Alah, izgleda, prestaje da postoji iza kapija američke ambasade. Ili ga se ne tiče alkohol koji se tamo toči, i ko zna šta se sve ne radi.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #15 poslato: 18. Februar 2015. u 23:17 »
Видео сам ово још јуче, али нисам ни отварао вест јер такве будалаштине могу само да смисле људи са Блиског истока, мада какве нам вести стижу из њихових земаља где исламисти чине грозоте какве се нису чиниле ни у средњом веку, ово вест је још и добра, а што се тиче америчких и осталих амбасада наравно да су ван њихових домашаја јер правни систем једне државе не може вршити власт над амбасадама, конзулатима, итд..., који се налазе на њиховој територији, да не идемо даље у оф, вест је стварно за ову рубрику.  :bang: :oboze:

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #16 poslato: 15. April 2016. u 22:50 »
Nisam siguran za koju je ovo temu pa sam izabrao ovu .

Pratim u zadnje vreme i nisam bas aktivan iz tog razloga .

Prvo sam istrazivao vezano za globalno zagrevanje , vulkane , zemljotrese , cunamije , asteroide ... Gledao sam podatke od ranije od pre 100 , 50 20 godina i sad . Kako se ide od 1900 pa ka 21 . veku stice se utisak da se jako menja sve od ovoga sto sam naveo , pa cak i jos nesto sto nisam . Evo primer za zemljotrese pre par sati jak zemljotres u Japanu 7.2 rihtera . Gotovo svaki dan imamo neki jaci zemljotres . Mnogo su ucestaliji zemljotresi nego pre 10 , 20 ili 50 godina . Isto vazi i za vulkane . U Jeloustonu u Americi svi zanmo da je ispod najveci supervulkan na svetu , pre 3 godine doslo je do velikog rascepa na jednom delu . Svi znamo koje bi bile posledice da vulkan proradi , o tome necu ni da pricam . Zemljina kora je sve toplija sto dokazuju i erupcije vulkana . Sto se tice asteroida imali smo primer u Celjabinsku doduse to nije bio asteroid nego meteor ali povecala se opasnost i iz svemira . Imate na ovom sajtu http://spaceweather.com/ dosta o tome i o upozorenjima na prolazak asteroida . Nekazem svaki dan zemlja ima po 20-50 udara manjih kometa ali to su gotovo neprimetne velicine i nemogu da nanesu posledice . Ali sve veca je opasnost iz svemira , pa skoro svaki dan " blizu zemlje " prodje jedan veci asteroid . Isto sto se promenilo sad vise nema tornada samo u Americi vec svuda po svetu pa cak i kod nas . Evo danas je u Iraku bio tornado https://www.youtube.com/watch?v=pbCO8ENPyTA .Dosta stvari se menja . E sa jedino sto nisam uocio da li ima promene u polovima . A sto se tice globalnog otopljenja mislim da je to jedna velika teorija zavere , mislim da je bas suprotno , da vodi ka tome bar po mom misljenju da se vraca ledeno doba kao sto je bilo od 14 do 19 veka .  Necu spomenuti sve ( mislim na cunamije , efekat staklene baste ... ) nemam bas vremena . U svakom slucaju dosta se promenilo a za to je krvi najvise ljudski faktor . Apelujem opet na ljude sto da idete negde autom ako mozete da se prebacite bicklom i zastitite bar malo ozonski omotac .

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #17 poslato: 15. April 2016. u 23:16 »
Oduvek je bilo vulkana, zemljotresa, tornada širom sveta, meteorita, astroida. Čovek jedino ima uticaj na biosferu.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #18 poslato: 16. April 2016. u 00:48 »
Čovek jedino ima uticaj na biosferu.
A čim ima uticaj na biosferu onda automatski ima uticaj i na hidrosferu, litosferu i atmosferu. Bilo koja promena u jednoj od komponenti Zemlje dovodi do promene u drugoj jer su sve apsolutne povezane uzročno-posledičnim vezama. Što se tiče posta iznad, pa možda je na primer oduvek svega toga bilo kao što reče Zec nego je danas poboljšana tehnologija i detekcije svih tih pojava koje si naveo? Tehnologija je danas na mnogo naprednijem nivou nego pre recimo 100 godina te je lakše detektovati i dokumentovati zemljotrese i asteroide, meteore i vulkanse erupcije. Superćelijske oluje koje produkuju tornada nisu jedina pojava u SAD, ima ih redovno svake godine i u Evropi na primer u Nemačkoj, Francuskoj, Italiji itd..
« Poslednja izmena: 16. April 2016. u 01:02 Miki »

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #19 poslato: 16. April 2016. u 12:44 »
Ma sve znam ali vremenske aniomalije su postale cudne u zadnje vreme ja nisam bas siguran da je bilo mnogo tornada , pijavica ... u evropi kao danas npr . Neznam mozda gresim voleo bih ali nisam siguran .