Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Rekonstrukcije davnih događaja...  (Pročitano 24745 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Rekonstrukcije davnih događaja...
« poslato: 13. Avgust 2011. u 23:58 »
Danas smo se Pavlović i ja uz nes kaficu dotakli ove teme... negde na forumu se pominjala topla zima 1700 i neke godine, neki stari zapisi da su u januaru rodile jagode, da su se ljudi kupali u potocima i da je bilo "toplo kao usred leta"...
Svi ti podaci s' kolena na koleno malo znače...

Hajde da pokušamo da rekonstruišemo događaj iz te zime... (Pav, ako nađeš taj tekst, postavi ga)

Moje neko viđenje bi bilo ovakvo:
- pretpostavljam novembar i decembar znatno iznad proseka, verovatno bez snega... dovoljan je i novembar kao prošle godine i decembar kao do 10-g... znači da u decembru maksimumi budu između 10 i 20 stepeni... i prošlog decembra su procvetali neki žbunovi zimski jasmin, japanska ružica, maslačci, jagorčevina... tako da se takvo vreme nastavi, ne bi bilo isključeno da vegetacija krene i pre perioda mirovanja...
Da bi se desio opisani scenario, mora da postoji niz od makar 5 dana sa od T.max 25 C, što nije teorijski nemoguće u Srbiji u tokom zime...
Pretpostavljam da su to dovoljni uslovi da bi se tokom zime procvetale jagode i da bi bilo "toplo kao usred leta".

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 366
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Rekonstrukcije davnih događaja...
« Odgovor #1 poslato: 14. Avgust 2011. u 00:55 »
sasvim je moguće da se tako nešto zaista i dogodilo te davne godine. nije daleko od toga bilo ni kod nas u vojvodini zime 2006/07, jer kada pogledate podatke za ovu  zimu, pr. u bečeju u januaru i februaru 2007. godine nije zabeležen niti jedan ledeni dan, a cele zime ih je bilo svega tri (sva tri u decembru 2006). uz to, nije zabeležen dan sa snežnim pokrivačem većim od 1cm. tada su cvetale mnoge biljke i to, dobro se sećam, spontano tokom cele zime. doduše, za jagode ne znam, a i niko se nije "kupao u potocima". stoga bi, ukoliko je zima te godine u 18. veku bila samo za nijansu toplija, bilo potpuno istinito to što je stefano naveo u postu. ipak, to je bilo toliko davno da ne verujem da postoje pouzdani podaci.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Rekonstrukcije davnih događaja...
« Odgovor #2 poslato: 14. Avgust 2011. u 01:19 »
Nasao sam na netu godinu kada se to navodno desilo.

Citat
Npr. između 5 i 17. januara 1746. godine bilo je toplo kao usred leta, a čitava zima je bila blaga, što se do tad nije pamtilo u Sremu. U okolini Zvornika 1746. godine brale su se jagode 17. decembra!

izvor: http://www.astronomija.co.rs/sunev-sistem/planete/zemlja/klima/432-klima-budunosti-novo-rledeno-dobal.html

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Rekonstrukcije davnih događaja...
« Odgovor #3 poslato: 14. Avgust 2011. u 01:30 »
 ^^

To je tačno to, zapis iz manastira V. Remeta, na Fruškoj Gori.



Koliko je pouzdano ne znam.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Rekonstrukcije davnih događaja...
« Odgovor #4 poslato: 14. Avgust 2011. u 02:33 »
Taj period između 5 i 17. januara 1746 godine sigurno je bio sa maksimumima preko 20 stepeni, ako ne i svih 25 C...
A za jagode 17. decembra iste godine neophodni su uslovi sa toplim i suvim prethodnim letom, kako bi na jesen krenula vegetacija (kao kada nekih godina procvetaju kesteni u oktobru) i topla jesen, naročito topla pozna jesen i tada ovaj scenario nije isključen.

Kupanje u potocima tokom zime, kao što rekoh bar 5 dana sa maksimumima oko 25 stepeni...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Rekonstrukcije davnih događaja...
« Odgovor #5 poslato: 20. Avgust 2011. u 13:56 »
Ovo se navodi i u 'Devet hrastova' LJ. Opre. Nema mesta sumnji.

Ne ulazim u to kako se to desilo. Nisam toliko pametan.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...