Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Šest dana Jukatana, Meksiko oktobar 2014.  (Pročitano 26213 puta)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Šest dana Jukatana, Meksiko oktobar 2014.
« poslato: 02. Novembar 2014. u 01:50 »
Pozdrav iz  :zima Čikaga.

Prošlu nedelju sam proveo u Meksiku, na poluostrvu Jukatan. Od jula sam baš puno radio, svašta se izdešavalo, na kraju sam ostao potpuno sam u USA i red je bio da malo odmorim.

Pošto sam kratak s vremenom, odlučio sam se za Jukatan, u petak sredio karte i smeštaj i u subotu kasno uveče odleteo za Kankun, preko Meksiko Sitija.

Prvi i drugi dan


Šest sati ujutru, tmurno i hladno u Meksiko Sitiju dok se avion sprema za polazak ka Kankunu.



Polećemo, prelećemo ogromni Meksiko Siti, penjemo se kroz oblake gde se ukazuje Popokatepetl koji se sprema na erupciju



Kabuuuum





Malo meksičkih planina



Ukazuje se Orizaba, najviši vrh Meksika (5,636 m) i treći najviši vrh Severne Amerike



Sledećeg dana idem na izlet u Čičen Icu i Valjadolid

Prvi susret sa tzv Zona Hotelera, hotelskom zonom Kankuna, koja izgleda kao Majami. Američki lanci restorana dominiraju, ni M od Meksika nema u ovom kraju u kom najviše obitavaju turisti iz USA.





Čičen Ica, drevni grad Maja, nalazi se na oko 200 km od Kankuna. Dosta je posećen, a mir kvare i gomile prodavaca, malo podseća na buvljak.

Jaguarov hram



Čuveni impozantni El Kastiljo



Zmija, kod Maja dosta korišćena u mitologiji i verovanjima. Nisam video ni jednu uživo, ali zato iguana ima na sve strane



Ovde su se odigravale igre sa loptom, koja je trebala da prođe kroz ovaj kotur. Pobednik se prinosio kao žrtva, a igru su igrali zarobljenici.





I dok je Tulum bio posvećen rođenju i životu, Čičen Ica je najverovatnije bila posvećena smrti



Zmija i iguana





Opservatorija



Fasada jedne od građevina



Hram hiljade stubova





Iz Čičen Ice idemo za Valjadolid, kolonijalni gradić udaljen nekih 40 km. Podignut je 1521, i pravi je prikaz života ovdašnjeg malog mesta



Živo je na ulicama





....



Živo je i ispred katedrale San Servasija









I u gradskom parku



Biblioteka



....



Nastavljamo do krečnjačke jame na čijem dnu se nalazi dosta duboko jezero. Ove jame se zovu senote u Meksiku.



Malo svetilište Virhensite od Gvadalupe unutra





Nazad u Kankun posle zanimljivog i ispunjenog dana.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Šest dana Jukatana, Meksiko oktobar 2014.
« Odgovor #1 poslato: 02. Novembar 2014. u 01:27 »
Dan treći i četvrti

Trećeg dana sam se fino naspavao i popodne otišao do Playa Tortugas (Plaža kornjača)



Prodavac grickalica. Meksikanci iz ovog kraja non stop nešto grickaju



Mala sirena  -)



Sijestaaaaa







Ptice







....



Sledećeg dana idem za Tulum, nalazište na atraktivnoj lokaciji, grad je bio između ostalog i luka za Čičen Icu.

Koatimundi na ulasku u nalazište



El Kastiljo









Iguane su svuda







Atraktivna plaža u podnožju Tuluma



Stiže kiša




Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Šest dana Jukatana, Meksiko oktobar 2014.
« Odgovor #2 poslato: 02. Novembar 2014. u 02:17 »
Dan peti i šesti

Petog dana odlazim do udaljene, ali možda i najlepše Playa Delfines, plaže koja poseduje i plavu zastavicu.







Ovaj brodić non stop patrolira u slučaju da se pojavi neka ajkula.







Nedaleko od plaže se nalazi i skromni arheološki lokalitet El Rey. Drugih posetitelja nije bilo, pa sam uživao u miru ovih iskopina.













Sad je krajem oktobra i početkom novembra proslava Dana mrtvih, u lobiju hotela je postavljena dekoracija. Zanimljivo je da i ljudi farbaju lica na sličan način kao ove dve lutke.



Utisci iz Kankuna su pozitivni.

Izabrao sam hotel u centru grada, daleko od hotelske zone, vozio se sa meštanima gradskim autobusima, jeo u kafanicama gde i oni, sa njima izvodio vratolomije prilikom prelaska ulica, pošto se vozi ludački i niko neće da stane. Centar vrvi od ljudi, ali jako malo ima turista, svi se kreću uglavnom po hotelskoj zoni.
Ima dosta policije sa automatskim puškama po gradu, ali se nisam osetio nebezbedno nijednom.
Sam grad je malo prljav, a dešavalo se da smrdi kanalizacija, al sve je to deo svakodnevnog života ovog velikog grada.
Ljudi su ljubazni, mada im engleski nije jača strana, al svejedno pričam španski pa to nije bio problem.
Osim na aerodromu, cene su pristojne, kafa $2.5, karta za bus manje od $1, ručak od $9 do $13, pivo $3.

Meksiko ima dosta toga da ponudi i da se otkrije i sugurno ću se vratiti opet.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Šest dana Jukatana, Meksiko oktobar 2014.
« Odgovor #3 poslato: 02. Novembar 2014. u 12:48 »
Fantastična reportaža -svaka čast Pavloviću!  :super:
Neke profi agencije mogu samo da ti zavide jer nemaju ljude koji mogu da naprave ovako kvalitetnu reportažu.

"Zaslužio" si 99 od 100 poena - jedan poen sam ti "zakinuo" zbog "male sirene" jer tamo ima boljih "primeraka"  ;) od one sa tvoje slike.

Mala sirena  -)


Još jednom, sve pohvale!

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Šest dana Jukatana, Meksiko oktobar 2014.
« Odgovor #4 poslato: 02. Novembar 2014. u 15:27 »
^^ Uh ala je mrsna ... dobra sirena ovaj slika u svakom slučaju !
A i reportaža je vrh , volim da vidim ovakve zabačene predele koji nimalo ne liče na ove naše , prelepo.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Šest dana Jukatana, Meksiko oktobar 2014.
« Odgovor #5 poslato: 02. Novembar 2014. u 16:57 »
Da se ne ponavljam od prethodnih tvojih reportaža, reći ću samo OD-LI-ČNO!!!
Pazi Maje i opservatorija ... sjajno. :super:

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Šest dana Jukatana, Meksiko oktobar 2014.
« Odgovor #6 poslato: 02. Novembar 2014. u 19:47 »
Odlično pavlovicu, kao i uvek potrudiš se da i nama verno prikažeš udaljene predele "novog" kontineta, i slike i opis,  sve super :super:

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Šest dana Jukatana, Meksiko oktobar 2014.
« Odgovor #7 poslato: 02. Novembar 2014. u 20:17 »
pregledala ja još jutros, ali u to doba nešto nisam rečita...

elem, iguane su posebno fotogenične - u kategoriji živih bića, ali ukupno - fascinantna je ona tišina koja zrači iz starog nagomilanog kamenja, to su ostaci neke tamo nama čudne civilizacije...


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Šest dana Jukatana, Meksiko oktobar 2014.
« Odgovor #8 poslato: 02. Novembar 2014. u 20:30 »
Odlicna reportaza Pavlovicu ali od tebe se i ne ocekuje nista manje, navikao si forum samo na dobre reportaze.
Svaka cast, uzivanje je gledati sve te predele uz odlican opis svih fotografija.  :super:

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Šest dana Jukatana, Meksiko oktobar 2014.
« Odgovor #9 poslato: 04. Novembar 2014. u 03:48 »
Hvala svima!


"Zaslužio" si 99 od 100 poena - jedan poen sam ti "zakinuo" zbog "male sirene" jer tamo ima boljih "primeraka"  ;) od one sa tvoje slike.


:D


elem, iguane su posebno fotogenične - u kategoriji živih bića, ali ukupno - fascinantna je ona tišina koja zrači iz starog nagomilanog kamenja, to su ostaci neke tamo nama čudne civilizacije...


Čudan je osećaj muvati se po tim iskopinama, slična je tišina kao na seoskim grobljima, na to me je podsetilo.

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Šest dana Jukatana, Meksiko oktobar 2014.
« Odgovor #10 poslato: 04. Novembar 2014. u 18:39 »
A te stepenaste građevine su me podsetile na scenu iz filma "Frida", gde se ona - Frida Kalo - navodno penje na vrh sa Trockim...