Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jul 2017  (Pročitano 21438 puta)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Jul 2017
« poslato: 10. Jul 2017. u 13:41 »
Екстремна суша у Зрењанину и средњем Банату, такође и Ниш и већина југоистока сува као барут, ако ускоро не падне кише ово би могла бити елементарна непогода...


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Jul 2017
« Odgovor #1 poslato: 10. Jul 2017. u 17:43 »
Nije mi baš jasna ova karta kad znamo da su istočna Srbija i krajnji jugoistok dobili od 20mm do 50mm u poslednjih nedelju dana. Nije to previše uz ovakve temperature ali ne mogu se staviti u istu grupu ove teritorije sa okolinom Niša. 

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока


Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jul 2017
« Odgovor #2 poslato: 10. Jul 2017. u 18:45 »
Карта је дефинитивно угруба, зато сам и ставио већина југоистока, пошто је крајњи југоисток у бољем положају по питању суше.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Jul 2017
« Odgovor #3 poslato: 10. Jul 2017. u 21:15 »
Ako dobro vidim karta je sa RHMZ sajta i zbog toga me čudi traljava izrada jer oni imaju najtačnije podatke sa svih padavinskih stanica.

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока


Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Jul 2017
« Odgovor #4 poslato: 10. Jul 2017. u 21:43 »
 ^^
Ni meni nije baš jasno, ali ako se ne varam, karta se ne izrađuje na osnovu padavina, već relativne vlažnosti vazduha (mislim da je neko to već pominjao ranije). Ispravite me ako nisam u pravu, molim vas, nisam siguran. :)  Mada, ipak piše iznad karte na sajtu RHMZ-a, odakle je preuzeta, da je na osnovu standardizovanog padavinskog indeksa. :hm: :confused:  Ako grešim, onda su prilično traljavo izradili kartu.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jul 2017
« Odgovor #5 poslato: 10. Jul 2017. u 21:58 »
Karte se izrađuju na osnovu količine padavina u određenom vremenskom periodu. Evo kompletnog objašnjenja navedenog parametra: 

http://www.hidmet.gov.rs/latin/meteorologija/spi_objasnjenje.php

Ova karta nema nikakve veze sa mozgom, kao i većina koju izrađuje RHMZ, a tiču se klimatološke statistike. Ko radi taj posao, radi samo da ga odradi, primi platu, i ode kući. Kakve su to analize samo na osnovu glavnih stanica!?
Baš da je toliko ekstremna suša, nije. Može sada da priča ko šta hoće, kako je suša u njegovom dvorištu, njivi itd, a drugi da pričaju kako kod njih nema suše.

Najbolje bi bilo kombinovati podatke sa svih stanica koji mere padavine, i procenu količine padavina sa radara, i to bi bilo neko dosta približnije stanje nego ovo. Ovo može da odradi neko sa osnovnom školom.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Jul 2017
« Odgovor #6 poslato: 10. Jul 2017. u 22:25 »
Karta severnih suseda je puno detaljnija. Ali potvrđuje za severne delove Vojvodine da vlada jaka do ekstremna suša.



plava boja - nema suše
zelena boja - blaga suša
žuta boja - umerena suša
narandžasta boja - jaka suša
braon boja - ekstremna suša

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Jul 2017
« Odgovor #7 poslato: 10. Jul 2017. u 22:30 »
 ^^
Kao i uvek, Zec surovo iskren. :tu:  U pravu si, što kažeš, ova karta zaista uopšte ne vredi. Ali, to je samo jedna od mnoštvo traljavo odrađenih stvari (od prognoze, osmatranja, meteoalarma...)... Nekada se užasno razočaram kada uvidim ovako nešto. Sve pokušavam da pronađem izgovor ili neko logično objašnjenje. Ali, moram da pomenem, koliko god da ima propusta, sigurno da postoje ljudi koji odgovorno i posvećeno obavljaju posao u RHMZ-u. 8)

Takođe, hvala ti što si me ispravio. :)

....................................... ..

Koliko god mi nazivali Mađarsku zemljom oluja, ništa ona ne "stoji" bolje od nas ove godine po pitanju padavina, makar njen veliki deo. To potvrđuje karta koju je okačio Dejo. :thumbup:

Van mreže Kiraj

  • *
  • Poruke: 356
  • Lokacija: Basaid ,Banat
Odg: Jul 2017
« Odgovor #8 poslato: 11. Jul 2017. u 05:17 »
Na žalost ,ja sam u području koje je na mapi RHMZ označeno kao jako ili ekstremno sušno.Još zimus sam imao priliku da ukažem na sušu ali me je dotični kolega (Zec) ubedjivao da grešim.Opet napominjem ,radim poljoprivredu i od tog posla živim.Ne trebaju mi karte THMZ-a da vidim kakvo je stanje u ataru .Stanje je katastrofalno loše.Već sada se vidi da na nekim parcelama neće biti roda .

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Jul 2017
« Odgovor #9 poslato: 11. Jul 2017. u 10:17 »
Karta jeste loše urađena to stoji, ali da je suša i to stoji! To što je Kiraj napisao potpisujem! I ja sam u tom "sušnom" području...količina padavina koju merim se uklapa u tu kartu. Jul je bez padavina za sada, jun 42mm (od toga je dva puta bio pljusak iz lokalca 11mm i 12mm), maj kao najkišovitiji mesec je završio sa 29mm ... gde ćeš gore! Skoro sam svaki dan na potezu Zrenjanin-Čestereg (27km) i polja su stvarno jadna. :facepalm:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2017
« Odgovor #10 poslato: 11. Jul 2017. u 10:33 »
Grubo jeste uradjena karta ali pokazuje stanje koliko toliko...Tu smo mi da izvestavamo ja mogu da kazem da je kod mene kuci otprilike 25mm od pocetka juna palo, i znam stanje 15km istocno od Nisa je i manje palo od toga, ove godine nas nije promasivalo kao prethodnih, jednostavno nista nije dolazilo, ni zapadnije nije cini mi se nista bolje... Ovaj deo jeste najsusniji kao sto sam mnogo puta napomenuo Prokuplje i Bela Palanka su stanice sa najmanje padavina a Nis izmedju njih doduse ima vise padavina ali nista toliko bitno... Ovo godina cela je presla sve granice, Da odem malo u poljosferu u prolece ceste kise razvile se bolesti i stetocine koje nikad nisu bile bar ovde a leto susno, zima tj januar ekstremno hladan...
Evo padavina od 3.-9. tj za proslu nedelju... Ovo stari ljudi zovu naopaka godina  :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2017
« Odgovor #11 poslato: 24. Jul 2017. u 21:14 »
Evo pred ove padavine kako je izgledala ova karta...Dobro da su onih nepostojecih 16mm pomogli da ne bude i veca susa kod nas...