Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1348072 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3780 poslato: 07. Februar 2018. u 22:22 »
Nisam toliko pratio ne znam kako zimi prolaze i neke druge stvari mozda ima negativno ali menjao bih se zbog vise padavina za 400 i nesto mm godisnje i jer nema kosava, mada i onda je dobra kad se zimi zajezeri u Vlaskoj niziji hladan vazuh pa se razlje kod nas... Ma ne bi se menjao naviko sam na ovu nasu :D

P.S. Nove karte ukazuju sve vise da NAO index ide u minus...

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3781 poslato: 07. Februar 2018. u 22:35 »
Jako su topli Banjalucani zimi iz prostog razloga jer su isfenirani jugozapadnim vetrom,pa I sami znate da kad god imamo tople talase zimi Banja Luka je na vrhu tabele,to mi smeta kod njihove klime,inace imaju vise snega nego bilo koji grad u Srbiji
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3782 poslato: 07. Februar 2018. u 22:43 »
Da Banja Luka je snjezinja od svih Srpskih gradova.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3783 poslato: 07. Februar 2018. u 22:46 »
Da Banja Luka je snjezinja od svih Srpskih gradova.
Koji im je rekord za visinu snega?

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3784 poslato: 07. Februar 2018. u 22:50 »
Ne sekirajte se biće sigurno jedan dobar sneg do kraja godine, tamo negde polovinom decembra  :oboze:

Ne preostaje nam ništa drugo nego da skoknemo do Kopa ili Stare da se podsetimo šta to beše sneg  :fight:

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3785 poslato: 07. Februar 2018. u 22:51 »
Koji im je rekord za visinu snega?
E viđi nijesam gleda to,iscupat cu informaciju.A imam podatke od 1980 pa na vamo.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3786 poslato: 07. Februar 2018. u 22:59 »
Pa generalno po pitanju snega u Evropi, jedino priobalna područja prolaze gore od nas i naravno oblasti koje nisu baš priobalne a na koje more ili okean imaju ogroman uticaj (tipa veći deo niže Italije ili Velike Britanije). Ako pogledamo zemlje u susedstvu, svuda niži predeli dobijaju više snega nego mi, jer svi imaju neke "default" situacije u kojima bezuslovno dobijaju sneg, a mi nemamo jer mora hiljadu stvari da se poklopi. Takav nam je geografski položaj. Meni je žao što ove godine ne uhvatih vremena makar na vikend da skoknem do neke od planina, ali eto može da prođe jedna godina i bez snega, šta da joj radimo...

Ja sa nestrpljenjem čekam konvektivnu sezonu i prvi stormčejs. To je zanimljiviji i dinamičniji deo godine i sve više sam siguran u to. Zima dođe kao doba godine koje mora da se pregura nekako (u meteorološkom i svakom drugom smislu). Jedino što je zimi zanimljivo su te situacije sa snegom, a kako je sneg postao ekstremna pojava kod nas, jedini razlog što ću se u perspektivi radovati zimi je što bih odvojio nekoliko dana za planinu i skijanje.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3787 poslato: 07. Februar 2018. u 23:03 »
Vidim ja vi svi potpuno odustali od nekog snega ove zime ajde onu kalendarsku da gledamo... Ali videcete vi kad vas iznenadi jedan snegopad i padne cak 3cm snega koji ce se zadrzati samo na travi  i automobilima mozda do jutra...  :grin:

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3788 poslato: 07. Februar 2018. u 23:03 »
Eno dje je Minhen,kod silnih Alpa na 500m.n.v pa nikad nije bio ni blizu 80cm.Znate li sta je Bihac za Minhen :grin:.Od 1960 pa na vamo od kad imam informacije o Bihacu,Bihac je imao 2 metarska snijega.Ja samo mogu da mislim kolika je visina snijega bila u Bihacu 1922 i 1929,vjerovatno u obje zime je bilo 150+cm.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3789 poslato: 07. Februar 2018. u 23:21 »
Ja se ne nerviram toliko, prosto bio sam klinac kada je bila famozna 2006/07 i doživeo sam već da zima može da ima fijasko, tako da ovo nije ništa novo. :)

Ali ono što je mnogo važnije je upravo ovo što je Miloš rekao- dakle, prosto ne sme da se ponovi ponovo jedna ekstremno dosadna konvektivna godina kao prošla, još kombinovana sa nesvesnom vrelinom. Ma neću ni da pomislim na tu mogućnost, izludeću...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3790 poslato: 07. Februar 2018. u 23:54 »
Takodje ne treba zaboraviti ni kakav je pakao usledio nakon te zime,jer je 2007 obarala sve rekorde,i bila jedna od najtoplijih ikada.Secam se ko da je bilo juce onog niza od 40+ dana koja je dugo trajala i rekorda od 45C u Smed.Palanci.Da li ovako topla zima ,znaci i pakleno leto ostaje da vidimo..ali ovo do sada je ekstrem definitivno.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3791 poslato: 07. Februar 2018. u 23:57 »
Gfs 18z nagovestava prolece od trece dekade februara :comeon:,taman u pravo vreme :laie:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3792 poslato: 08. Februar 2018. u 00:30 »
 ^^
Neka stigne sto pre samo da se ovo vise zavrsi.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3793 poslato: 08. Februar 2018. u 03:37 »
Не вреди, кад неће оно неће и ово за викенд није толико лоше изгледало, свакако далеко од неке праве зимске ситуације,  али и оно се наравно ублажило, тако да ми нека лапавица на + 2 C не треба уопште.

И шта рећи о овој зими, све што је могло да пође наопако, кренуло је нажалост, мада су нас и модели све време "ложили" углавном давајући праву зимуљу у каснијим сатима, а оно како се ближио термин увек испаравало, стварно много брљотина.

За сада сумарум зиме, један једини ледени дан, 5-6 центиметара снега и ниједан дан са јаким мразем, надам се само да је ово пука случајност и да се неће чешће догађати овакви испади као ове сезоне.  :facepalm:

Надам се и ја пролећу, чуда ли, енси поново лете изнад просека.


Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.763
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3794 poslato: 08. Februar 2018. u 07:22 »
Do sinoc je za iducu nedelju bilo i jutarnjih mrazeva i po neka pahulja, od jutros sve u plusu a dnevne opet 10+ stepeni.
Sticice klimatolosko prolece i pre 1.3, moja procena da ce kajsija procvetati vec 25.2. To ja ne pamtim da se ikad desilo, a naredno leto nas samo gleda i smeska i kaze  :fight:
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3795 poslato: 08. Februar 2018. u 08:14 »
Sve to sto se daje u dalekim satima je podlozno velikim promenama... Gfs jutros dobrog Skandinavca daje a i ec daje neke AC kao neko spajanje na ac na Grenlandu i Azoskog a tu je i Sibirac.... Ja verujem da ce biti nesto e sad dal ce nas pogoditi ili nekog drugog videcemo... Evo  sad tamo taj deo oko Zagreba ima ok sneg a dobar narocito na ovakvu zimu...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3796 poslato: 08. Februar 2018. u 11:15 »
I taman kad i definitivno otpisasmo ovaj sneg za vikend, modeli počeli da uvode novi sneg za utorak i sredu. Ne znam hoće li više da nas puste modeli da na miru odustanemo od ove zime ili će da nastave da nas muče? :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milos_33

  • *
  • Poruke: 96
  • Starost: 40
  • Lokacija: Beograd (Veliki Mokri Lug)-310 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3797 poslato: 08. Februar 2018. u 12:06 »
I ne samo to,nego nas opet stavlja izgleda u "topli sektor"...Strasno ! A braca Hrvati ce za razlku od nas imati bajkovit Februar..

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3798 poslato: 08. Februar 2018. u 12:18 »
Februar u kojem pada isključivo mokar sneg i topi se odmah čim stane je daleko od bilo kakve bajke. Ništa ti oni bolje neće proći od nas, sve je to jedno te isto mučenje, kao i u ostatku Evrope uostalom.

No, za nas i nekako, ali za centralnu Evropu kako je samo olako nestala ona hladnoća. Ipak, ima objašnjenja i za to.

Nama treba, a posebno sada  u drugoj polovini zime (kada ne možemo više igrati na kartu kratkog dana) intenzivna advekcija sa istoka/severoistoka Evrope, posebno u prizemlju. Dakle treba nam jak gradijent koji forsira istočne vetrove iz Rusije u prizemlju duboko unutar centralne i zapadne Evrope.

A ne ovo, hladnoća se dogega do Belorusije, Estonije, Litvanije... a onda strujnica postaje nekakva severoistočna/severna, kojom se dovlači vazdušna masa iz oblasti Balktika, koji naravno nije zaleđen već se ponaša kao i svaka morska površina i prc Milojko. Kada je tako, i kako su nama svi prodori bili mahom Z/SZ/SSZ, onda i ne čudi što prave zime nema.

Videli smo mi, nažalost samo na kratko, ono u januaru šta znači čistokrvni dotok sa istoka sa hladnom košavom.... to je prava hladnoća, ovo sve je "Šijo mi ga Đura"

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3799 poslato: 08. Februar 2018. u 12:32 »
Eto I Hrvati su dobili svojih bljuzgavih 10cm kao I mi u decembru,sad smo na istom  :D

Ljubljana jutros merila 25cm oni su dobro prosli iako je pitanje kakva je to slika na plusu
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm