Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1348194 puta)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #380 poslato: 19. Februar 2013. u 23:40 »
Gdje ce biti moguc taj intenzitet kise ako ne u Vojvodini ako se stvori neka super celija....

Bilo znacajno jacih pljuskova po vojvodini od 63 mm za sat ipo, iako je to svakako vrlo dobar intenzitet..
Zaista lepa količina kiše,ali ništa specijalno u odnosu koliko mogu stacionarni cb-ovi da istresu kiše,kao i superćelije.
Superćelije jesu česte u Vojvodini,ali je njihova učestalost najveća u dolini Z.Morave.Tamo zna da pada grad veličine pesnice.
Takodje je i Valjevski,Loznički kraj poznat po superćelijama,kao i Šumadija.

Inače,jedva čekam leto,fotoaparat je spreman,a planiram i da kupim AMS uskoro. :)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #381 poslato: 20. Februar 2013. u 08:51 »
Gdje ce biti moguc taj intenzitet kise ako ne u Vojvodini ako se stvori neka super celija....
Jeste, ali podaci govore drugačije ...
Maksimalne padavine:
Palić    94.3 mm
Sombor  83.3 mm
Novi Sad 91.8 mm
Sremska Mitrovica 87.4 mm
Kikinda  74.7 mm
Zrenjanin  77.0 mm
Ban. Karlovac 92.0 mm
Dakle, neke stanice za više od sto godina rada nisu zabeležile trocifrene količine! Naravno, ovo ne znači da je nemoguće, ali jednostavno treba biti na pravom mestu u pravo vreme i imati kišomer!
Bilo znacajno jacih pljuskova po vojvodini od 63 mm za sat ipo, iako je to svakako vrlo dobar intenzitet..
Naravno, ali je to retko ko doživeo ... ili imamo situaciju da ljudi tvrde da je palo XXX mm kiše, ali nemaju kišomer da to i potvrdi!
Zaista lepa količina kiše,ali ništa specijalno u odnosu koliko mogu stacionarni cb-ovi da istresu kiše,kao i superćelije.
Nekoliko puta sam bio "na putu" superćelije (iskreno, ne baš na direktnom) i bilo je tu lepih padavina, ali ništa slično kao te 2009. godine. Pre će biti da su to bili stacionarni cb-ovi ... jer je zaista bilo zanimljivo gledati kako postaju i nestaju na istom mestu sat i po! :-[ Grada nije bilo, možda sugradice!
Na kraju, treba to doživeti, a ne samo napisti "bilo je" ... znam i ja da je bilo i da će da bude ... eto, setite se nekog najačeg pljuska od 15-30 minuta ... i taman kada mislite da je prošao, a on krene opet, i opet ...
Kada sam prišao kišomeru i video da je "pun", morao sam da presipam kišu u drugu posudu da bih mogao da vidim koliko je kiše zaista palo! ;D
Inače,jedva čekam leto,fotoaparat je spreman,a planiram i da kupim AMS uskoro. :)
Da ... možda nas čekaju neki novi rekordi! ;)

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #382 poslato: 20. Februar 2013. u 10:07 »
U mom kraju najjaci pljuskovi dolaze sa istoka iz stacionarnih cb-ova. To su neverovatni pljuskovi koji mogu da se porede sa onim u Crnoj Gori. Cb ne zahvata veliku povrsinu, praćen je ogromnim kapima, pojačanim istočnim vetrom a retko i sitnim gradom. Često se desavalo da u kasnijim popodnevnim satima sunce greje sa zapada a da je kod mene potop.
Ostace mi u secanju 24-25. jun 2009. godine kada je serija cb-ova stizala sa istoka i donela Cupriji 106.4mm padavina. Steta je sto sam ja tada bio u Kragujevcu gde je palo upola manje ali je izgledalo spektakularno.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #383 poslato: 20. Februar 2013. u 10:17 »
^^ ^^
Pronašao sam radarsku sliku od tog 6.avgusta kada si dobio 63mm kiše.Po položaju radarskih odraza i njihovom obliku ja bih rekao da je strujanje bilo severoistočno i da nisu bili stacionarni,već vrlo pokretni.Obratiti pažnju na ovu liniju nestabilnosti kod Mitrovice ovakva linija oblaka može se formirati na graničnoj oblasti izlazne struje iz anticiklona mezorazmera..Cb ovi nisu nešto bili energetski jaki,bar u tom tvom kraju,mislim u smislu da postignu odredjenu organizovanost,ali su zato u padavinama bili vrlo produktivni.



Moje mišljenje je da  kopnene oluje mogu biti znatno produktivnije od morskih (izuzev tropskih oluja) po pitanju padavina,grada,vetra u kratkom vremenskom periodu.Cb-ovi na moru su većinom u obliku pojedinačnih ćelija,ili višećelija,vrlo,vrlo retko superćelija.Razlog zašto Cg dobija tako obilne pljuskove je to što cb-ovi neprekidno stižu sa mora i donose obilne padavine.Sasvim je smešno porediti te oblake sa superćelijama koje za sat vremena mogu dati 100mm kiše,pa i znatno više,to su one hp superćelije,tu je neverovatna organizovanost prisutna.Zamislite kakv je to razvoj kada na vrelu podlogu dodje vlaga leti,odah biva eksplozija razvoja.Razvijaju se superćelije gde je ogroman promet vlage u oblaku,a par uzlaznih struja održava takvu nepogodu,intenzitet padavina se ne može porediti sa morskim olujama.
« Poslednja izmena: 20. Februar 2013. u 10:38 zec »

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #384 poslato: 20. Februar 2013. u 10:50 »
Stanice su samo tacke u prostoru, pogotovo kod pljuskova..nekad i 100 metara od stanice bude neuporedivo vise padavina.
Uglavnom moguci su takvi intenziteti u Vojvodini. U Ivanjici ne. Bar ne u Novembru.
A kisa i snijeg su prilicno drugaciji, tako da intenzitet od 10 mm/h je veoma jak da potraje i sat vremena a ne 24h

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #385 poslato: 20. Februar 2013. u 11:03 »
Stanice su samo tacke u prostoru, pogotovo kod pljuskova..nekad i 100 metara od stanice bude neuporedivo vise padavina.
Citat
Naravno, ovo ne znači da je nemoguće, ali jednostavno treba biti na pravom mestu u pravo vreme i imati kišomer!
^^ ^^
Pronašao sam radarsku sliku od tog 6.avgusta kada si dobio 63mm kiše.Po položaju radarskih odraza i njihovom obliku ja bih rekao da je strujanje bilo severoistočno i da nisu bili stacionarni,već vrlo pokretni.
Ovo je pre kiše ... ona je počela možda posle dva ... nisam gledao na sat, samo znam da je trebalo da u tri idem na posao ... kasnio sam nekih pola sata!
Moguće da je bilo severoistočno, međutim, to ne mogu potvrditi jer mi je to nekako bilo nebitno. Dok sam išao kolima na posao, gledao sam jezera u pravom smislu te reči ... zemlja nije mogla tako brzo da upije vodu.
Ma kažem vam, to treba doživeti ...

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #386 poslato: 20. Februar 2013. u 11:17 »
Bilo je ovamo jakih pljuskova.. jesenas je u 2 desetominutna termina zaredom palo 20+ mm.. negdje oko 50 mm za pola sata... To mogu da znam jer ima ams u Kotoru evo godinu dana ili malo vise.. a ima i iznad Kotora u Njegusima ams, al tamo su obicno jace padavine..
Prije 3 godine je za 6 sati, od 8h do 14h palo 180mm.. E nisam siguran je li Cetinje taj dan ili neki drugi, al mislim da je taj dan bio u pitanju bilo blizu 400 mm za 24h

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #387 poslato: 20. Februar 2013. u 11:21 »
E nisam siguran je li Cetinje taj dan ili neki drugi, al mislim da je taj dan bio u pitanju bilo blizu 400 mm za 24h
^^ Skoro kao godišnji prosek kod mene!  ;D

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #388 poslato: 20. Februar 2013. u 11:23 »
Mogu misliti kako je to bilo.Koji je najjači zabeleženi intenzitet padavina u Cg?
mm/h

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #389 poslato: 20. Februar 2013. u 11:28 »
 ^^

E bas nemam pojma.. AMS su relativno mlade u CG.. sad cu da pitam ovog sto ima AMS na Njegusima da mi kaze koji je najjaci impuls bio.. Ja se sjecam nekog od 250 mm/h. To sam ti reko.. Ali sve su to nepotpuni i veoma nepouzdani podaci.. mi nemamo uvid u te podatke od drzavnih ams, a postoje samo 2 ams koje su prikljucene na pljusak da rade.. jedna tek od prije mjesec dana kod Niksica, a druga evo godinu dana skoro na Njegusima.

Sad cu ga pitat... ali odgovor ne ocekujte prije veceras jer je covjek na poslu sad

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #390 poslato: 20. Februar 2013. u 11:34 »
Važi. ;)
Bilo bi lepo kada bi Dejo,Dikile,Rade..i ostali,da ne nabrajam sada sve,koji imaju AMS da napišu maximalan intenzitet padavina koji su zabeležili.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #391 poslato: 20. Februar 2013. u 11:49 »
Record high rain rate 132 mm/h at 18:32 on 19 Sep 2012
Record rain in 1 hour 32.7 mm at 18:42 on 10 Sep 2010

Za dan ne mogu izdvojiti tačno jer stanica meri od ponoći do ponoći
Record rain in 24 hours 55.8mm on 01 June 2010


Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #392 poslato: 20. Februar 2013. u 13:40 »
E super Dejo  :super:

Zec, ipak sam se prevario.. to je taj datum u pitanju 14.10.2012. na njegusima je ipak bio znatno jaci intenzitet.. sad se sjecam da je nestala struja pa je intenzitet koji je meni ostao u sjecanju bio 250 mm/h a bio je ipak znatno veci 460 mm/h :



S obzirom da to naravno nije najjaci pljusak u istoriji, vjerovatno je bilo jacih.. a valjda ce ih bit jos.. uskoro ce krenuti proljecne kise  :)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #393 poslato: 20. Februar 2013. u 14:01 »
Odličan intenzitet,ja se čudio kako samo 250mm/h.Ja koliko znam u Bg-u je 504mm/h,kao što sam ti i rekao,a rade će reći da li je to najjači intenzitet u Bg-u.

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #394 poslato: 20. Februar 2013. u 14:53 »
Ovo je radarska slika od 25.06.2012. u 20,06h


         Evo kako je bilo tada u Vrscu ...;)    :kisa  :sun

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #395 poslato: 20. Februar 2013. u 15:03 »
 ^^

Ово је било месец дана раније у питању је јун месец, а у Вршцу су обилне падавине биле 23 и  24 јула ја мислим , када је пало преко 100 мм и била је у питању циклонска активност.

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #396 poslato: 20. Februar 2013. u 16:10 »
^^

Ово је било месец дана раније у питању је јун месец, а у Вршцу су обилне падавине биле 23 и  24 јула ја мислим , када је пало преко 100 мм и била је у питању циклонска активност.
Da bilo je u julu a koliko je palo: 

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #397 poslato: 20. Februar 2013. u 16:25 »
Заиста фантастична бројка, јел то рекорд за Вршац ?  :D

РХМЗ ми послао све радарске слике од 25 јуна 2012, лепи одрази су били, видећу кад будем био слободан и да направим неку метео репортажу, да опишем детаљно невреме и да покушам да нађем неку слику ако успем  :D

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #398 poslato: 20. Februar 2013. u 16:41 »
Mali dodatak komentarima u vezi intenziteta padavina:
U BGu, na AMS Trošarina zabeležen je intenzitet od 523.6mm/h 25. juna 2009. u periodu između 15.55 i 16h.
Tada je u pojedinim južnim delovima Beograda bio pravi potop a u većem delu grada padavina uopšte nije bilo. Dobro se sećam tog popodneva i granica padavina (gledajući od južnih predela prema centru grada) je bila otprilike kod Autokomande i stanica 13274 u Karađ. parku je registrovala samo grmljavinu bez ikakvih merljivih padavina a AMS Trošarina je zabeležila 70mm za sat vremena. Razdaljina ("vazdušnom linijom") između AMS Trošarina i zvanične stanice na Vračaru je 5km.

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #399 poslato: 20. Februar 2013. u 17:19 »
Заиста фантастична бројка, јел то рекорд за Вршац ?  :D

РХМЗ ми послао све радарске слике од 25 јуна 2012, лепи одрази су били, видећу кад будем био слободан и да направим неку метео репортажу, да опишем детаљно невреме и да покушам да нађем неку слику ако успем  :D
   Nzm al za 24h verovatno jeste iako je u narednih 48h palo jos negde oko 70mm sto bi bilo preko 250mm al nemam tacnu informaciju to bi mogao da mi Profiamater proveri za Vrsac od 24 jula do 27jula 2012 ukupna kolicina padavina...
Mali dodatak komentarima u vezi intenziteta padavina:
U BGu, na AMS Trošarina zabeležen je intenzitet od 523.6mm/h 25. juna 2009. u periodu između 15.55 i 16h.
Tada je u pojedinim južnim delovima Beograda bio pravi potop a u većem delu grada padavina uopšte nije bilo. Dobro se sećam tog popodneva i granica padavina (gledajući od južnih predela prema centru grada) je bila otprilike kod Autokomande i stanica 13274 u Karađ. parku je registrovala samo grmljavinu bez ikakvih merljivih padavina a AMS Trošarina je zabeležila 70mm za sat vremena. Razdaljina ("vazdušnom linijom") između AMS Trošarina i zvanične stanice na Vračaru je 5km.
     bi mogao da mi Profiamater proveri za Vrsac od 24 jula do 27jula 2012 ukupna kolicina padavina...