Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347645 puta)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #420 poslato: 28. Februar 2013. u 16:56 »
Slike itekako mogu da zavaraju,pogotovo kada su snežne padavine u pitanju,verovao ti to ili ne.Znam iz ličnog iskustva kada fotografišem sneg,ali se trudim da uslikam realnu jačinu snega.Pouzdano mogu da tvrdim da je taj sneg u Ivanjici 2012.-po intenzitetu padanja smešan u odnosu na sneg u Zagrebu decembra 2012. i januara 2013. Verovao ti ili ne,u toku delovanja ciklona Samuel (kako su ga nazvali) u decembru 2012. za 1h je napadalo 13cm snega,praćenog grmljavinom,u Zagrebu.
Za vreme drugog ciklona,u januaru intenzitet je bio i jači od toga,samo što je ovoga puta atmosfera bila više nestabilna,a bilo je i tiho,tj bez vetra. Ti govoriš o 150cm za 12h.Pa to ti je prosečan intenzitet koji ne pada ispod 12,5cm/h,uzmi u obzir još i ogromno sleganje snega,jer je verovatno bio vlažan,kažeš da nije bilo vetra,a polomljena su bila i stabla.To je količina akumulirane vode oko 150l/m3u tom snegu MINIMUM,ako uzmemo u obzir da 1mm padavina daje 1cm snega pri vremenu bez vetra.Takve padavine sigurno ne bi bile nezabeležene.Ptprinc je izneo visinu snega iz tog perioda,koja je sasvim realna.Moguće je da je bilo smetova od 2m jer su guste izobare ukazivale na pojačan vetar. Ne dešava se uvek kao što ti kažeš da Ivanjica dobije najobilnije snezne padavine.Ne razumem šta se sada hvataš za oluje,nikada nisam rekao da sam opsednut njima,nego da me one najviše interesuju u meteorologiji.Nije tačno da niko ne zna kako tornado nastaje,ne zna se zapravo koji su glavni okidači da se on formira,ako ti ne znaš,za druge nemoj da govoriš.Druga stvar, ja nikada nisam rekao da sve razumem i sve znam.Počeo si da se hvataš za neke teme koje nemaju veze sa ovim o čemu pričamo.
Ne ulazi mi u glavu zašto su ti podaci Snowhuntera smešni,čovek se razume u odredjene oblasti bolje od svih članova sa sva tri meteo foruma,tako da nemaš pravo da ga ismevaš,već da ga poštuješ.Koliko sam samo postova napisao koji ukazuju na to da je sneg od 2m za kratko vreme u Ivanjici nemoguć,jer Ivanjica nema klimatske uslove za tako nešto.Uostalom nigde na svetu nije zabeleženo tako nešto.O intenzitetima padavina i električnim pražnjenjima nemoj da me učiš ,jer znam više od tebe,iako je tebi to toliko čudno,jer ja imam 16godina,a za 2 meseca punim 17.
Ljudi prenoseći informacije znaju da je izmene i ubace nešto što se njima svidja,nesvesno,a ti veruješ jer tamo neke čiče pričaju o 2m snega.Još nešto da ti kažem,ljudi nemaju osećaj da procene kolicinu padavina,udare vetra,visinu snega,za razliku od ljudi koji se bave meteorologijom.Ljudima deluje kada padne 20cm snega da ga ima pola metra jer je njima to strašno,ili kada pada umerena kiša da je monsun,a ustvari padne 2mm.A ti sve to ne uzimaš u obzir već se naložiš na priču.Ljuti se ti koliko hoćeš,a nemaš razloga,ja sam sve napisao kako jeste.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #421 poslato: 28. Februar 2013. u 17:17 »
to su ti prozori,jednostavno su nisko napravljeni. . .
Nisam mogao da znam ... ovako je ispala "optička varka" i to dobra! :super:
Nego mene interesuje nešto drugo, a napisano je u "Aktuelnim".
Ove dve slike što je Fraka postavio ...
Citat
Nisam dobro razumeo ... da li za ovu sliku tvrdiš da ima 4-5 metara snega oko doma, ili je izmereno negde u blizini?
Lično ne bih "smeo" da izjavim da toliko ima ... pogledaj ova vrata sa prednje strane. Neka su visoka nekih 2 metra i još nekih 1,5 izdignuta ... i opet se vidi vrh vrata. Nemojte samo gledati zadnji deo doma, pošto je vetar odradio svoje ... vidi se po krovu. A i ova garaža ili šta je već nije višlja od 3 metra, pa opet "viri" iz snega.
Veoma je teško izmeriti visinu snega, a i proceniti, kada su obilne snežne padavine praćene vetrom, a verovatno kosina planine još dodatno otežava procenu ili merenje. Kažem "verovatno", pošto nemam iskustva sa merenjem snega na planinama, pa želim sa te strane da se ogradim.
S obzirom da se ne razumem u "planinski" sneg, nemojte me "osuđivati" ;), ali je mislim da ovde ima oko 3m ... mooožda i koji cm manje!  :smartass:

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #422 poslato: 28. Februar 2013. u 17:36 »
Svakako Ljubisa.. Ali posto kazes da ne gledamo "samo" zadnji stranu, zasto ti onda gledas "samo" prednju stranu  ;)
Jasno se po visini snijega sa jedne i druge strane vidi sa koje strane vjetar udara.. Zadnja strana je na udaru i ona je gotovo zatrpana, sto samim tim ovu stranu koja je blize pogledu uskracuje za neku odredjenu kolicinu.
Ovaj objekat je znacajno izdignut, jasno iz kojih razloga i to oko 2 metra. Donji rub vrata o kojima govoris su iznad visine otvora za garaze, a sumnjam da je on visok 1.5 metara. Sami znamo koliko su visoki spratovi odredjenih objekata.
No nebitno i da je 3 metra, a ipak vjerujem da je nesto vise, ja ovu sliku nisam postavljao zbog Srbina i Ivanjice nego zbog aktuelnog vremena. On se sam ukljucio u diskusiju koja je potpuno irelevantna.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #423 poslato: 28. Februar 2013. u 17:53 »
 ^^ Ma gledam ja sve ... neka zadnji deo ima 5 metara, prednji 2,5m ... poenta je da je sve to relativno. Dakle može da se gleda i ovako i onako. Kao što sam rakao ranije, uvek je istina "negde na sredini".
No nebitno i da je 3 metra, a ipak vjerujem da je nesto vise,
Pa veruje i Srbin u 2m u Ivanjici ... nema tu šta da se veruje ... ili jeste ili nije 2m ili 5 m (u "tvom slučaju"). :)

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #424 poslato: 28. Februar 2013. u 18:05 »
Uh, nebitno je.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #425 poslato: 28. Februar 2013. u 18:12 »
Ti decko imas neki problem ocigledno. . . zec

Podaci su smesni naveo sam razloge,jel umes da citas,evo da ti pojasnim posto slabo kapiras

uzmimo kao primer "vrsku cuku" godine za primer 2125 nema podataka,2126-nema podataka,2127-nema podataka,2128nema podataka-2129-nema podataka 2130-nema ,2131- 5 dana sa sneznim pokrivacem,2132-nema podataka,2133-nema podataka. . .

Prosecan broj dana sa sneznim pokrivacem na vrskoj cuci je 5 dana ,da li sada kapiras ili opet moram da navodim primere. . .

Citat
Slike itekako mogu da zavaraju,pogotovo kada su snežne padavine u pitanju,verovao ti to ili ne.Znam iz ličnog iskustva kada fotografišem sneg,ali se trudim da uslikam realnu jačinu snega.Pouzdano mogu da tvrdim da je taj sneg u Ivanjici 2012.-po intenzitetu padanja smešan u odnosu na sneg u Zagrebu decembra 2012. i januara 2013. Verovao ti ili ne,u toku delovanja ciklona Samuel (kako su ga nazvali) u decembru 2012. za 1h je napadalo 13cm snega,praćenog grmljavinom,u Zagrebu.

Opet konstatujem problem u vezi sa tobom,kako ti mozes da tvrdis nesto kada u tom trenutku nisi bio u Ivanjici ni u zagrebu,tvrdis nesto i tvrdis da je jaci intezitet snega bio u zagrebu(samo zato sto su tu u pitanu bile konvektivne padavine,a u Iv ne) i ispada da ti nisu upravu,pa onda nesto tvrdis sto nema veze sa mozgom. . .

Tvoja tvrdnja je da je u Zagrebu bio jaci intezitet snega a da je u Ivanjici palo vise u gotovo istom vremenskom periodu a to se kosi sa zdravim razumom,inace za 2012 sam slikao u pocetku posle sam isao u cacak tako da ne znam koliko je padalo po satu,ali znam da je 2009 u jednom satu napadalo 15 cm novog snega za sat vremena,koje je izmerio jedan taksista. . . mislim pricam o glupostima. . .

To sto ti volis da lazes i preuvelicavas stvari,nije moj problem,sada sam nasao tvoj citat iz prosle godine kada si gledao moje prve slike iz Ivanjice i sada cu ga naci i citirati ovde da svi vide a i da se ti podsetis sta si govorio,tada ti moje slike nisu smetale,nego si govorio da istim intezitetom pada kod tebe sneg kao u Ivanjici samo sto ga je od istog inteziteta na kraju bilo 20 cm a u Ivanjici 1m. ..  isto kao sto je u zagremu od jaceg inteziteta nego u Ivanjici palo manje snega  ???

Citat
Ovde slicno ko u Ivanjici17cm snega.

e ovo je tvoj citat na  ove iste slike koje sam postavio,tada je dakle bio uverljiv intezitet da si ti cak mogao da ga poredis sa onim sto ti dozivljavas uzivo kod tebe,a sada intezitet vara,nesto se ne slazes sa samim sobom. ..

Koga intresuje nek pogleda trecu dekadu januara 2012 ima sve sacuvano na forumu

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #426 poslato: 28. Februar 2013. u 18:25 »
Stvarno nisam ni na čijoj strani, samo pokušavam da pomognem da se dođe do istine. Evo jednog citata koji ide u prilog tome da se 1981. godina u Ivanjici pamti kao veoma snežna ...
Citat
Прошле зиме велики снег је Ивањицу донекле изненадио јер годинама (од 1981) нисмо имали тако обилне падавине.
Ostatak ... http://www.politika.rs/rubrike/Sta-da-se-radi/Kako-se-Ivanjica-borila-sa-snegom.sr.html

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #427 poslato: 28. Februar 2013. u 18:28 »
BRAVO LJUBISA MAJSTORE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


TO JE ONO O CEMU PRICAM DAKLE SVE SE ZABORAVLJA 2009 85 CM 1984 120 CM PAMTI SE SAMO 1981 ! Kada za 5,6 godina padne i ako padne metar snega u Ivanjici svi ce govoriti ovo se nepamti od 81 (zaboravice na 2012,2009,1984)  Pamti se samo 81 jer se urezala u secanje

Jos jednom bravo majstore !

zao mi je sto ne mogu da nadjem sitat,kada je receno da " Ivanjica nije videla ovakav sneg jos od 81 kada je sneg dosezao do krovova" bio je na sajtu opstine Ivanjica takav tekst

Citat
У селима се становништво припрема за зимске месеце јер људи знају какве су планине Голија и Јавор Мада је можда било мало опуштања због тог дугогодишњег периода без великих снегова, па је сено за стоку остало далеко од кућа.

evo i o ovome sam govorio od kako sam se uclanio na forum,poslednjih 6,7 godina su zime smesne u odnosu n ato kakve su bile u mom detinjstvu. . .

EDIT: A Snowhunter i njegovo ogromno znanje neamju nikakve veze sa povrsnim netacnim i pre svega  nepouzdanim podacime jer ne moze da se vadi prosek od 30 godina,kada 20 godina nedostaje hah ,nije snowhunter moga da utice na nekoga u nekoj tamo Ivanjici posmatraca kako ce on da obavlja za njega mozda rekreativni honorarni ili ko zna koji posao(jer se verovatno) taj neko nije bavio samo posmatranjem i sakupljanjem podataka. . . neg ko zna kakvim sve poslivima a ovo je shvatao kao nebitno i ko zna koliko ima propusta, i to zec moram da ti objasnim da me ne bi pogresno razumeo. . .
« Poslednja izmena: 28. Februar 2013. u 18:58 Srbin »

Van mreže Snowhunter

  • *
  • Poruke: 15
  • Lokacija: Beograd, Bijelo Polje (Crna Gora)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #428 poslato: 28. Februar 2013. u 19:29 »
SNOWHUNTER Ne mogu a da se grohotom ne smejem i ako si ti tiloko strucan i sve ali grohotom da se ne smejem podacima koje si izneo i koji su navodno relevatni a to je da je u Ivanjici prosecan broj dana sa sneznim pokrivacem 57 i da neko mesto na severoistoku ima vise dana sa sneznim pokrivacem od Ivanjice,pa ispada da je sva okolina sneznija od ivanjice,ispada da se samo u Ivanjici u poslednjih 10 godina povecao broj dana sa sneznim pokrivacem a u svim ostalim predelima na balaknu smanjio,pre ce biti da su podaci netacni. .

Srbine, poštujem tvoju veliku ljubav prema snijegu  :D  (sam sam dio iste priče), još više poštujem tvoju ljubav prema zavičaju i Goliji, to je ljudski i lijepo, ali bih ti skrenuo pažnju na nekoliko stvari. Pri tome neću o kulturi dijaloga (''ne mogu a da se grohotom ne smejem podacima koje si izneo'', ''sa tim "relevantnim podacima" o trajanju snega u Ivanjici, mozes da obrises pisaci sto''...) jer to je, nažalost, karakteristika modernog doba, i meni lično, ne smeta. Ali, ono što je bitno - ja sam baratao samo sa podacima koji se mogu provjeriti na internetu i koji potiču od zvaničnih državnih institucija koje se time bave (u postu su dati linkovi), zašto ti njima ne vjeruješ to nije moj problem. Ti barataš mitovima, predanjima, ličnom percepcijom. Zapamti samo  da u nauci lična percepcija i subjektivni utisci nijesu od značaja. Ipak, da bih upotpunio statistiku sniježnih dana našao sam jedan naučni rad gdje je dat prosjek ivanjičkih dana sa sniježnim pokrivačem za cijeli period 1961-2008, evo samo skenirane slike:



Dakle, nema govora o 80-100 dana koje ti navodiš, podsmijevao se ili ne. U ovoj statistici se nalaze i podaci iz 80-tih godina koje su zaista bile sniježne, ali eto prosjek je samo 64 dana, i onaj koji se ikada, na makar malo ozbiljniji način bavio ovom tematikom, zna da je to vrlo realno. Nekada je postojalo nešto što se zvalo Klimatski atlas SFRJ, bio je urađen za cijeli prostor ex YU. U njemu je na mapama bila predstavljena prostorna raspodjela svih meteo parametara, pa i snijega (bile su mape o broju dana sa sniježnim pokrivačem, srednjim maksimalnim snjegovima...). Taj klimatski atlas je rađen prema 30-godišnjem klimatološkom periodu 1931-1960, kad je trebalo da se radi novi atlas za period 1961-1990 raspala se država. Nije mi poznato da li je RHMZ Srbije nešto radio po tom pitanju u novije doba, bilo bi vrlo lijepo i to bi razriješilo mnoge dileme, iako ih ja po ovom pitanju zapravo i nemam. Mogao bih ja o ovome još dosta, ali na ovakav način nema smisla...
 

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #429 poslato: 28. Februar 2013. u 19:55 »
Mislim to sam lupio 100ali prosle godine je bilo 120 dana. .

E sada i ova 64 dana su realnija od nekih 50-tak koje ste prvo pominjali i ispadalo je da Pozega ima vise dana sa snegom nego Iv. . .  ali opet moram da sumnjam i uvek cu sumnjati jer ljudi svoj posao na takvim mestima obavljaju krajnje neodgovorno. . .

Najbitnija stvar je ta da (sada moram da se vratim) Orjen ima manje dana sa sneznim pokrivacem nego kopaonik,a zna se ko je daleko snezniji. .. 
Ivanjica nikada skoro nema magle,zimi je toplija i od Pozege i x puta se desavalo da U Pozegi padne duplo manji sneg a da se duze odrzi zbog magle.. . ali ipak prosecno Pozega ima manje dana sa sneznim pokrivacem. . .

dakle kada se uporede kolicine snega koje padnu u Ivanjici i Pozegi sa brojem dana koji sneg ostaje na tlu dolazi do ogromnih razlika,to je posledica dve mikroklime(kotlinske) i Ivanjicke. . .
Ivanjica i prima mnogo vise padavina zimi od Sjenice i godisnje ali zbog Sjenicke nadmorske visine i mikroklime visoravni tamo se daleko vise zadrzava nego u Ivanjici. . .

Poenta je da prosecan broj dana sa sneznim pokrivacem nema nikakve veze sa time koliko moze da padne snega u nekom kraju,ja sam i pricao da dok sam bio manji u novembru je bila redovna pojava da po 3 puta padne sneg od 30 cm i da se otopi za 2 dana, da se skroz istopi, pa ponovo padne i ponovo se brzo otopi. . .

Sve je pocelo sa 81 godinom i pricom o tome,koliko je snezan neki kraj(ako si strucnjak ) slozices se da to nema nikakve veze sa zadrzavanjem snega na tlu,na koji utice temperatura(koja je zimi u Ivanjici daleko visa od okoline,ali samo u inverznim i vedrim,ili vetrovitim danima,zbog nedostatka inverzije,koju imaju druga niza mesta). . .  ako ti nije problem izvadi prosek broja dana u Ivanjici sa pojavom magle. .  ?

Mada sumnjam i u ovoj podatak(opet je realniji nego predhodni) ali kazem to nije presudno u tome koliko je neki kraj snezan,jer bi onda ispalo da je kopaonik snezniji od Orjena. .


I ponovicu jos jedno na djurdjic 81 u Ivanjici je palo gotovo 2 m snega za 24h to je 100  % pronacicu slike,a sada vec ima i vise potvrda moje price,nisam sam :D 84' 120 cm 2009' 85 cm 2012' 100 cm , niedno mesto u okrozenju ne moze da se poredi po visini snega sa Ivanjicom,ni planine ni zlatibor ni sjenica(ne govorim o broju dana) a iste godine su dokaz da kod takvih snegopada Ivanjica pokupi duplo vise snega od svih okolnih mesta vec sam navodio primere,tako da je 81" u Arilju bilo 1m u Ivanjici je bilo gotovo 2 m ali preko 1,6 m sigurno. . .

Prica je pocela o 81,ja bih da se vratim na to,ovo donekle ima veze ali nije ni blizu presudno o utvrdjivanju istinitosti 81 godine


edit: A kako da ne sumnjam i u podatke o broju dana sneznim pokrivace,kada su zvanicni podaci da je 81 godine u Ivanjici bilo max 80 cm snega. . . . Kada i ako uz pomoc nekoga nabavim slike iz tog perioda koje postoje,sumnjaces i ti u podatke i vise ces verovati obicnim ljudima

jedni govore prosek 50 i kusur drugi podaci 64 ,mozda ima i trecih,jbg sumnja je osnovana
« Poslednja izmena: 28. Februar 2013. u 20:07 Srbin »

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #430 poslato: 28. Februar 2013. u 20:36 »
Ja ne razumem šta pokušavaš ti,da me spustiš tako što citiraš moje postove od pre godinu dana,kada nisam imao veze s' meteorologijom.Pa slobodno citiraj,sve ako hoćeš,ja se toga uopšte ne stidim.Već drugi put me vredjaš,ali znaš šta,mene to ne dotiče uopšte,jer ja znam ko sam i šta sam.Sada bih mogao malo ja da prečešljam tvoje stare postove,ali ja to neću raditi,jer me uopšte ne zanima to koliko si ti znao iz ove oblasti.Ovo što si uradio potsetilo me je na člana Slavketa koji je hteo da okači moje slike gde bi videli ko sam i šta sam,hahaha bolesno,samo ne znam šta bi on s' time postigao.Čim ponestane argumenata,počinje vredjanje.

Van mreže Snowhunter

  • *
  • Poruke: 15
  • Lokacija: Beograd, Bijelo Polje (Crna Gora)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #431 poslato: 28. Februar 2013. u 20:49 »
Najbitnija stvar je ta da (sada moram da se vratim) Orjen ima manje dana sa sneznim pokrivacem nego kopaonik,a zna se ko je daleko snezniji. ..

Već sam u prvom postu pominjao da mi nemamo neku zvaničnu definiciju snjegovitosti, zato ovako skačemo sa teme na temu. Jedno je dužina trajanja sniježnog pokrivača (nju presudno određuje nadmorska visina, a manje visina snijega), drugo je maksimalni snijeg, treće je visina novonapadalog snijega. Kad u aprilu dođe +10-15°C na 850hPa skoro je svejedno da li je bilo 100cm ili 50cm snijega, razlika u trajanju će biti nekoliko dana. Može na Orjenu da napada 10m novog snijega, na Kopaoniku svega 3m, neće ovaj orjenski duže trajati. Ali, opet imaš pogrešnu percepciju ako misliš da golijski snjegovi traju duže od kopaoničkih, a i jedni i drugi od orjenskih. To što nemamo mjerenja na Goliji ili Orjenu, ne znači da neke stvari ipak ne znamo. Ovdje imaš satelitske snimke sa bazom od 2005. godine. Teško je u proljeće naći vedar dan sa maksimalnom vidljivošću, ali evo proljećnjih snimaka iz zadnjih 8 zima (datumi su različiti upravo zbog oblačnosti i traženja vedrog dana), pa pogledaj. Položaj Orjena, Golije i Kopaonika je dat samo na prvom snimku:

















Da li imaš komentar, čini se da u proljeće snjegovi ipak najduže traju u vršnoj zoni Orjena, iako je on temperaturno topliji od Golije i Kopaonika, po procjeni 1.5-2°C na istoj nadmorskoj visini?


Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #432 poslato: 28. Februar 2013. u 20:54 »
E moj SH, ja sam tebe uvalio u sve ovo  :nelupaj:

On je podatke procitao sa wikipedije i misli da su to istiniti podaci.. Aj sacekaj 10 minuta dok ja uredim stranicu wikipedije pa cu ti se onda javit.

Ovo je apsurd, budalastina i opada mi IQ da ucestvujem u ovim razgovorima, ovo je nerealno.  :bang:

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #433 poslato: 28. Februar 2013. u 20:57 »
pa ne mogu se uzeti samo odredjene godine jbg za primer koliko negde an kojoj planini se zadrzava sneg i satelitski snimci ali Orjen je fenomen za sebe,ja sam naveo primer o podacima koje sam nasao tako da se podaci nikako ne mogu smatrati potpuno tacnim,eto dokazalo se da orjen ima duzi sneg u nekim godinama od kopaonikaa podaci govore suprotno. . . ali ja stvarno ne zelim da pricam sada o planinama,niti je o tome pokrenuta tema i zasto je siriti,pa sibir iam vise dana sa sneznim pokrivacem od svih. . . ali to nema veze sa kolicinom snega,niti hocu da pricam o planinanama


JBG nemoj da se ljutis zec jer nisam imao nameru da te uvredim pogotovu nemoj da me poredis sa Slavktom.. ali moram da reagujem na tvoje konstatno bockanje.. .

TAKODJE PRONASAO SAM NESTO STO CE DA UKOPA PREDHODNI SNOWHUNTEROV POST ,jbg svega se setim . ..

Naime na slici koju je Snowhunter postavio jasno se vidi da je period koji se uzima za relevantan tacan istinit ili kako god taj period pocinje od 1961 do 2008 . . . dakle u njega ulazi i 1962 (kao takodje jedna godina koje se secaju neki Ivanjicani,pa sam pokrenuo temu o tome,pogotovu oni iz visih delova Ivanjice,gde se nalaze vocne kulture)

Dakle te godine je u brdima u Ivanjici pao veliki sneg u maju,ali je takodje pao i u samom gradu i zabeezeno je10 cm snega 1 maja 1962 godine u Ivanjici  a u snowhunterovoj tabeli jasno se vidi da nema ni jednog dana sa sneznim pokrivacem u maju u Ivanjici kao ni u Sjenici a u Sjenici je 1 maja bilo 35 cm snega i sneg se otopio tek 4 maja a snowhunterova tabela ne vidi ni jedan dan sa sneznim pokrivacem ni u sjenici ni u Ivanjici u toku maja meseca za ceo period

dakel opet su podaci sumnjivi tj jedni nisu tacni. . .

evo citata od ptptincea iz datog perioda

Citat
Budžak kaže da je 30.04.1962. palo 16 cm snega, a da je prvomajski uranak na 0.7 stepeni dočekalo 10 cm snega. Sneg se otopio isti dan, jer je Tmax tog dana bila 10.3 stepena (prethodnog je bila Tmin 0.0, Tmax 4.7).

Zanimljivo je da je Požega prethodnog dana imala samo 4 cm snega koji se otopio pre prvomajskog uranka, iako je tamo bilo jedva stepen toplije nego u Ivanjici.

Međutim, idući na veće visine, dolazimo do zanimljivih podataka. Sjenica je, recimo, imala 55 cm snega do 30.04. ujutru, dok je sledećeg dana (1. maja) bilo 35 cm, a sneg se otopio 4. maja tokom dana. Temperature su ovde bile malo niže, tako da je Tmax 30.04. bila 3.2 stepena, a 1. maja 6.6 stepeni. Jutarnjih mrazeva je bilo, ali ne ispod -0.8 steoeni (osim vedrog 3. maja, kada je bilo -6.3). Manje dramatično je bilo na Zlatiboru, gde je najveći sneg 30.04. bio 25 cm, a 01.05. 24 cm, dok se sneg otopio 3. maja. Ovde je zanimljivo napomenuti kako je Zlatibor imao nižu temperaturu od Sjenice (Tmax 30.04. 1.7, a 01.05. 4.5; Tmin nisu bile ispod -1.7), pa je opet bilo manje snega uz približno istu kolčičinu padavina (oko 40 mm).

Eto konkretnog dokaza kako ustvari nema mnogo pravila za stvaranje snežnog pokrivača. Za nauk svima koji se bave prognozom, uz preporuku da je zgodno imati i statističku informaciju iz zabeleženih podataka
.

iz ovog citata boldiranog nesto se moze nauciti i o tome koliko snega moze pasti da presudan uticaj nije ni temepratura,ni kolicina padavina da nista nije nemoguce tj da je sve moguce u meteorologiji

Dakle pronadjena je jedna greska a od pocetka mi je sve bilo sumnjivo,onda se ni jedan podatak ne moze uzeti sa dozom sigurnosti iz te tabele,tj na sve se mora sumnjati jer se potkrala velika greska. .. tako da broj dana sa sneznim pokrivacem sigurn onije taca. .  eto dokaza. .  a o 81 vise ne mogu trositi reci. ..
« Poslednja izmena: 28. Februar 2013. u 21:11 Srbin »

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #434 poslato: 28. Februar 2013. u 21:41 »
mada opet to je prosek dana,ali nikako ne moze prosek dana biti 0 moze biti 0, 1 2 3 a kako je onda u oktobru izracunato acno jedan dan sa snegom u Sjenici ne znam,uglvanom siguran sam da se proseci tako racunaju da se svaki dan uzima u obzir i da se mora ubeleziti makar 0,1 dan sa snegom ili 0,5 ili 0,6 ako je u datom periodu godina bilo pojava sneznog pokrivaca u bilo kom danu u bilo kom mesecu taj dan se mora zaracunati i ubeleziti,to su osnovna pravila statistike

a tako je bilo,onda je zakljucak da se sve opet radilo povrsno. ..

odoh da spavam :)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #435 poslato: 28. Februar 2013. u 22:34 »
Mislim da uzaludno trosite vreme na raspravljanju oko nekih statistickih podataka i kolicinama snega... raspravljate o ne dokazivim snegovima od pre 30ak godina mozda je bilo  3 metra mozda i pola metra jer je bazirano na prepricavanjima( a nas narod je sklon da od muve napravi magarca) radi se samo o poverenju...
hocu da kazem da relativno svi koji volimo vece snegove svako ponaosob voli da doda koji cm snega vise u svom kraju...  ;)
zakljucak- najbolje odite na  :cheers: i dogovorite se gde je veci sneg pao  :D (malo sam se nasalio) al uvek u kucanju poruka dodje do ne sporazuma i nejasnoca sto bi se naravno lakse izbeglo u direktnim komunikacijama  :super:
Srbin i Zec su mladi momci i pohvalio bi ih obojicu na velikom trudu i zalaganjima ovde na forumu sto slikama sto objasnjenjima..   ;)

Van mreže Snowhunter

  • *
  • Poruke: 15
  • Lokacija: Beograd, Bijelo Polje (Crna Gora)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #436 poslato: 01. Mart 2013. u 00:31 »
pa ne mogu se uzeti samo odredjene godine jbg
Nijesam uzeo određene, uzeo sam svaku godinu koja je na raspolaganju, njih 8 u nizu - zaboravio sam samo da su sve one neuobičajene, izuzetne i da samo potvrđuju pravilo... dopisati ga po želji...  ::)

Osnovnoškolska matematika i zaokruživanje brojeva nije toliko teško za shvatiti. Jedan sniježni majski dan u 48 godina daje prosjek 0,02 - u tabeli su brojevi zaokruženi na cijele vrijednosti, otuda nula. Apsolutno nikakvu razliku u gornjoj tabeli sa ivanjičkim sniježnim danima ne bi napravilo ni da je za maj pisalo 0,02 ili za godinu 64,02.

Samo da dodam da ovakav diletantski način rasprave (nije ni čudo što je tema u chat-u), nije primjeren mojim godinama, pa se s iste odjavljujem za stalno.  :super:


Van mreže sanjin

  • *
  • Poruke: 244
  • Lokacija: Podgorica
Odg: Meteo chat
« Odgovor #437 poslato: 01. Mart 2013. u 02:00 »
Silver Lake u Koloradu na nadmorskoj visini od 3121 metra ima rekord od 193cm za 24h, a Ivanjica na 470mnv je u istoj klasi sa njim. Sta reci...

Kukavice umiru mnogo puta prije svoje smrti.A hrabri kusaju smrt samo jednom.

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #438 poslato: 01. Mart 2013. u 02:33 »
Da, Kolorado koji prima nestvarne kolicine padavina u zaledju onih enormnih Rocky mountains-a.. san za svakog ljubitelja meteorologije.. cudo cudo kazem ja  :D

Nepojmljivo je da neki ljudi ne mogu da shvate da nisu u pravu i da je 2 metra snijega nesto toliko mitsko da je nemoguce. Bukvalno - nemoguce. Za predjele koji su 10 do 15 puta snjegovitiji od Ivanjice. Tako se lako barata tom brojkom kao da je to tek tako. Ne shvataju da je svakim centimetrom eksponencijalni rast sabijanja. Metar i 2 metra obicno zahtijevaju i 4 puta vise padavine.. al eto.

Najgore je sto su se ukljucili neki ljudi koji su toliko iznad ove rasprave da me sad sramota.. bas me sramota.

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Meteo chat
« Odgovor #439 poslato: 01. Mart 2013. u 09:07 »
Ne bih da se ukljucujem u ovu temu, jer i ovako mislim da bas nema nikakvog smisla, ali ajde da i ja kazem moje misljenje.
Svako ko malo voli sneg, i prati snezne padavine u svojim mestima pa makar i ako je u njegovom mestu rekord recimo 50cm snega zna od prilike kako, u kojim uslovima, i od koliko padavina se sakuplja kolicina snega u cm.
Znamo kada pada krupniji sneg,znamo kako se sakuplja sneg od koje vrste. Suv lak sneg zna da daje po 1mm 2-3cm snega, ali kada dogemo do neke visine od 30cm a sneg i daje pada istim intenzitetom, a mi kada ga merimo primecujemo da se cm ne zlazu tom brzinom, slazu se oni ali od tezine se taj sneg sabija, i posle sto je veci sneg sabijanje je vece i vece, i to je logicno to svako zna.
Sto se tice konkretno Ivanjice, taj predeo ne poznajem u nikakvom smislu, kakvu ima mikro klimu, ali sam potpuno siguran da za 24 sata 2m snega ne moze da padne...ne u Ivanjici nego ni u Evropi. Ako i racunam da je suv sneg i lak za dva metra snega 200mm padavina nemoze biti dovoljno i to je zagarantovano, mislim o tome ne vredi ni pricati. E sad ako je Ivanjica za 24 sata produkovala vise od 200mm, pa samo jedno pitanje, pa jer bilo cak u letnjem periodu od konvektivnih padavina 200mm u tom podrucju za 24 sata?
Neke stvari mogu biti jasne, bez ikakvih dokazivanja..Znaci da zakljucim moje misljenje u Ivanjici za 24 sata 2m snega nije moglo pasti, za 72sata kada bi se reklo pa i mogo bi da zamislim ali ovako...
Ja tu i zakljucujem, ja sam samo molje misljenje izneo.