Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1363837 puta)


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #761 poslato: 22. Mart 2014. u 21:08 »
"Svetu se ne može ugoditi" -u prilogu RTSa povodom divnog vremena jedna mlada žena kaže "Koliko je duga zima bila, jedva sam dočekala ovo vreme da se malo ugrejem"  :!: :?:
Zima je bila druga najtoplija u poslednjih 50 godina, ali nekome je to delovalo dosta drugačije...

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #762 poslato: 23. Mart 2014. u 10:37 »
Društvo srećan Svetski dan meteorologa!


Hvala, takođe!  ;)

http://www.wmo.int/worldmetday/

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #763 poslato: 23. Mart 2014. u 11:41 »
"Svetu se ne može ugoditi" -u prilogu RTSa povodom divnog vremena jedna mlada žena kaže "Koliko je duga zima bila, jedva sam dočekala ovo vreme da se malo ugrejem"  :!: :?:

Razumem i subjektivnost i sve, ali što je mnogo mnogo je...  :lmao:  :rofl:   Šta bi onda tek rekla da je zaista bilo zime?   :D

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #764 poslato: 25. Mart 2014. u 08:56 »
Jutros voditeljka na RTS-u kaže "U Srbiji oblačno, tokom dana delimično razvedravanje!" Pomislih možda je samo kod mene sunčano, ali satelitska kaže ...

Možda dotična misli da je Beograd Srbija, s obzirom da je tu istu rečenicu ponovila u prognozi za Beograd (koja u ovom slučaju ima smisla). :neznam:

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #765 poslato: 25. Mart 2014. u 09:15 »
Nije to prvi put, kod njih je oduvek sever - Beograd.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.400
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #766 poslato: 25. Mart 2014. u 11:10 »
Ja ni ne gledam te prognoze na televiziji nikad. Dobro što nemaju pojma o meteorologiji, ali ne znaju ni geografiju, ni strane svijeta, ništa... Samo napamet nauče tekst koji im pošalju iz RHMZ-a i to je to...


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #767 poslato: 25. Mart 2014. u 16:12 »
Miloše nije stvar u gledanju televizijske prognoze, nego u nebulozama koje se svakodnevno serviraju iz svih oblasti pa i meteorologije, odnosno prognoze vremena. Ni ja nisam gledao nego dok sam doručkovao, tv bio uključen i čim sam čuo "oblačno" mozak mi odreagovao! Šta ću kad mi je u funkciji!  ;D

Van mreže Olivera

  • *
  • Poruke: 19
  • Starost: 35
  • Lokacija: Ada
Odg: Meteo chat
« Odgovor #768 poslato: 09. April 2014. u 13:28 »
RHMZ opet omesti skala na radaru. :doh: Kako izgleda...

Staro je bolje.
 

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.600
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #769 poslato: 10. April 2014. u 11:39 »
Po meni sad je mnogo realnije pretstavljeno stanje. Odnosno boje su bas kako treba i da budu. Sada je skala u 2 dbz.

Pa bas kako je i pretstavljeno na radaru tako je i biloo - slaba kiša.

svetlo plava - slaba kiša
svetlo zelena - umerena kiša
tamno zelena - pljusak
žuta - grmljavina itd...

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.802
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #770 poslato: 11. April 2014. u 19:25 »
Svašta se može čuti u vremenskoj prognozi na rts-u

" Padavine u Martu mesecu su bile vrlo neujednačene od 51mm u Vojvodini do 218mm u centralnoj Srbiji" :bang:

Van mreže astrogodra

  • **
  • Poruke: 580
  • Lokacija: Kragujevac-Loznica
Odg: Meteo chat
« Odgovor #771 poslato: 11. April 2014. u 19:57 »
Svašta se može čuti u vremenskoj prognozi na rts-u

" Padavine u Martu mesecu su bile vrlo neujednačene od 51mm u Vojvodini do 218mm u centralnoj Srbiji" :bang:

Upravo sam i ja ovo hteo Nele da prokomentarisem ;D

Strasno sta se sve moze cuti na RTS prognozi. Kaze nam malopre nasa divna voditeljka 218mm je palo u centralnoj Srbiji i ostade ziva. Vrlo detaljno i strucno.
Ove  nase voditeljke sa prognoze cu cudo zivo....ali bitno da su skockane kao..... (da ne napisem iz pristojnosti)
Astronomsko društvo Aristarh - Kragujevac

http://aristarh.rs/


Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.147
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #772 poslato: 11. April 2014. u 20:43 »
Ja koliko sam video te brojke su bile izrazene u procentima,ili se varam? ::)

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.802
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #773 poslato: 11. April 2014. u 21:02 »
Nisu procenti, lepo je pisalo na ekranu 51L/m2 za Vojvodinu i 218L/m2 za centralnu Srbiju :D

Razumem ja da 90 posto tih voditeljki nemaju veze sa meteorologijom ali ko onda njima šalje ovakve podatke
ako im ne šalju stručni ljudi...

Van mreže astrogodra

  • **
  • Poruke: 580
  • Lokacija: Kragujevac-Loznica
Odg: Meteo chat
« Odgovor #774 poslato: 11. April 2014. u 21:07 »
Ne, definitivno pisalo litri....
Astronomsko društvo Aristarh - Kragujevac

http://aristarh.rs/

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.400
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #775 poslato: 11. April 2014. u 21:13 »
Moguće da su im iz RHMZ-a poslali izvještaj u kom su greškom upisali litre umjesto %. A voditeljke naravno predstavu nemaju o tome koliko je 218mm i da tolika količina padavina možda nikad nije ni zabilježena u martu u centralnoj Srbiji.
A evo i zvaničnog izvještaja RHMZ-a, u kome jasno piše da su odstupanja od srednje mjesečne količine padavina bila od 51% na Paliću do 218% na Kopaoniku: http://www.hidmet.gov.rs/podaci/meteorologija/ciril/Mart.pdf


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #776 poslato: 12. April 2014. u 15:19 »
Pre će biti da su na tv-u pogrešno protumačili, mada i RHMZ zna da pogreši ... u to smo se uverili više puta. Međutim u izveštaju lepo piše, a taj izveštaj su dobili mediji ...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.199
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #777 poslato: 12. April 2014. u 16:07 »
Ma svi ti mediji su mi stvarno jadni i žalosni...

Preključe uveče u prognozi za juče kaže na radiu:Idemo sutra do 19 stepeni :o (a max juče išli do 15 stepeni).Nije to glavna stvar,to se dešava često,nego ova što je to pričala je javno upitala na radiju (radio S inače) šta je ovo ljudi,kada će nam stići to pravo proleće ? :o

I svi bi oni da u Srbiji izgleda sija Sunce 360 dana u godini i da kiše po mogućnostvu ne bude nikad.Kad je u najavi kiša,sneg loše vreme samo kukaju,nenoguduju,čude se  i šta ti ja znam više (posebno ovi na radiju).  :sos:

Isto i na RTS,kad zahladi (a i inače uvek RHMZ daje toplije par stepeni nego što bude) normalnim glasom,samo što brže al zato kad je iznad proseka neka toplina onda ga debeloo naglase  :lmao:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #778 poslato: 12. April 2014. u 16:31 »
(radio S inače)
Jao nemoj mi njih spominjati ... tamo ima takvih odvala da me svaki drugi dan supruga pita za neku glupost! Sada već iz šale unapred pitam "Jesi li to čula na S radiju?".

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #779 poslato: 12. April 2014. u 18:28 »
 ^^  ^^  Kimi, štos je u tome da se ljudi uglavnom ne interesuju previše da upoznaju klimu svoje zemlje. Dalje, u tom neznanju i površnosti svako vuče na svoju vodenicu, u odnosu na svoje subjektivne afinitete prema određenom tipu vremena. A deluje mi da bi oko 90% ljudi volelo da je sunčano i toplo tokom cele godine, dok bi 10% volelo da vreme bude makar malo dinamičnije od toga (na ovom forumu odnos je verovatno obrnut  ;D).  Sve to normalno važi i za ljude koji su zaduženi da čitaju prognoze (o kojima se ovde najviše i polemiše) - bilo na radiju bilo na TV-u. Oni jednostavno čitaju ono što im je neko prosledio, a i to često ne pročitaju kako valja. Plus ubace svoje nezadovoljstvo vremenom takvim kakvo je, ma koliko ono možda bilo i prikladno za dati period godine.

Dalje, većina ljudi ima vrlo jednostavne stereotipe o tome kakvo bi trebalo da bude određeno godišnje doba kod nas.  :D

Proleće -  sunčano svaki dan, prijatno toplo, prihvatljivo je da bude ponekog oblaka, ali kap kiše je kataklizma. Pa kiša valjda pada u jesen?! O ranoprolećnom snegu i hladnoći i da ne govorim. Uzgred, to je godišnje doba koje polako prestaje da postoji - nekad je trajalo 3 meseca, i svaki dan temperatura je rasla za 0.2°C. Danas, ne prođe dve nedelje - prebacimo se iz čizama u kupaće.

Leto - sunčano, ekstremno toplo, svaki dan se temperatura kreće u opsegu od 35-50°C, ali najčešće od 40-50°C (ali naravno to se krije, RHMZ ne sme da objavi stvarnu temperaturu koja je u proseku za 10-20°C viša od objavljene). A i mere temperaturu isključivo na Košutnjaku u debeloj hladovini, a možda je instaliran i klima uređaj da konstantno hladi termometar. Neka leti stave termometar u 14h na crni automobil konstantno izložen Suncu pa neka vide kolika je stvarna temperatura!

Jesen - oblačno i tmurno,hladno, celodnevne kiše su svakodnevna pojava. Ako bi se pojavio neki sunčan dan u oktobru, to bi značilo da se klima zaista menja i da priča o globalnom zagrevanju zaista ima smisla. Nekad su u oktobru kiše lile svaki dan po ceo dan, a u novembru je svakodnevno bila vrlo gusta magla. A i jesen je godišnje doba koje postepeno nestaje, sada se ide pravo iz kupaćih u čizme, nekad je to išlo postepeno.

Zima - veoma hladno uz konstantne temperature daleko ispod 0°C i sneg koji sipa umerenim do jakim intenzitetom i ne prestaje do početka proleća. Počne da pada u novembru, da bi krajem marta prestao i krenuo da se otapa. Ako bi se pojavila neka zima koja nije takva (a SVAKA nije takva), to bi se opet pripisalo globalnom zagrevanju. Jer nekad su se pravili tuneli kroz 10m snega u Beogradu, a danas sneg padne nešto malo, zadrži se par dana, i otopi se.

I kad ljudi uglavnom tako misle, normalno da se čude "kakvo je vreme" !  ;D