Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1363962 puta)

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.600
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1000 poslato: 01. Januar 2015. u 11:51 »
Sad su počeli i astrolozi da daju prognozu:

http://www.novosti.rs/vesti/zivot_+.309.html:526901-Bice-uhapsene-neke-krupne-zverke

Citat
VREMENSKA PROGNOZA

Naredna godina biće uglavnom kišovita i slična prethodnoj, ali se neće ponoviti onaj „biblijski“ potop.

Od 1. do 6. januara u većem delu Srbije mogu se očekivati česte snežne padavine.

Od 7. do 26. januara biće izuzetno hladni dani, sa retkim padavinama.

Od 27. do 31. januara - Otopljenje. Temperatura u plusu.

Od 1. do 7. februara - Zahlađenje, praćeno snežnim padavinama. Istočni deo Srbije i planinski delovi biće mnogo hladniji od zapadnog dela Srbije.

Od 8. do 12. februara - Naglo otopljenje. Temperatura u plusu.

Od 13. do 17. februara - Promenljivo, sa čestim snežnim padavinama.

Od 18. do 22. februara – Promenljivo, sa povremenim manjim snežnim padavinama. Noćne temperature neće biti ispod minus 5.

Od 23. do 25. februara - Veliki talas snežnih padavina, ponegde sa izuzetno jakim mećavama i prekidom saobraćaja.

Od 26. do 28. februara - Promenljivo oblačno.

Od 1. do 3. marta - Kišovito u većem delu Srbije.

Od 4. do 7. marta - Promenljivo oblačno.

Od 8. do16. marta - Promenljivo oblačno i povremeno slaba kiša u ravničarskim delovima.

Od 17. do 31. marta - Stabilno sunčano vreme.

Od 1. do 4. aprila – Promenljivo, ali uglavnom sunčano vreme.

Od 5. do 8. aprila - Promenljivo kišovito.

Od 9. do 13. aprila - Period nestabilnog vremena. Biće mnogo kiše. Velika količina padavina u većem delu Srbije usloviće bujične poplave. Ponegde će doći do izlivanja reka.

Od 14. aprila do 3. maja - Promenljivo oblačno, sa čestim kišnim danima.

Od 4. do 7. maja - Stabilizacija vremenskih prilika. Ali, još uvek problemi sa vodom.

Od 8. do 13. maja - Novi period kiša.

Od 14. do 29. maja - Stabilizacija vremenskih prilika. Veliki broj toplih dana. Velika vlažnost vazduha smetaće meteoropatama.

Od 30. maja do 7. juna - Biće vedro i toplo na celoj teritoriji Srbije.

Od 8. do 12. juna - Kratkoročno naoblačenje sa povremenim lokalnim padavinama, ponegde praćenim gradom.

Od 13. do 15. juna - Stabilno i toplo.

Od 16. do 18. juna – U Vojvodini, Mačvi i u Đerdapskoj klisuri kišno. U ostalom delu Srbije biće sunčano.

Od 19. do 25. juna - Promenljivo vreme.

Od 26. juna do 3. jula - Stabilno i sunčano, temperature idu do 34 stepeni.

Od 4. do 8. jula - Promenljivo. Centralni delovi Srbije vedri i bez padavina.

Od 9. do 12. jula - Kišovito. Ponegde jake elementarne nepogode praćene gradom.

Od 13. do 16. jula - Promenljivo.

Od 17. do 20. jula - Kišoviti period.

Od 21. do 25. jula - Stabilno i sunčano vreme. Temperatura do 37 stepeni Celzijusa.

Od 26. do 31. jula - Promenljivo vreme.

Od 1. do 4. avgusta - Period jakih kiša. Negde dolazi do velike provale oblaka.

Od 5. do 8. avgusta - Promenljivo vreme. Uglavnom sunčano. Pojačana oblačnost na visokim planinama iznad 1400 metara nadmorske visine.

Od 9. do 11. avgusta - Period razvedravanja i stabilnog vremena.

Od 12. do 26. avgusta - Period stabilnog i sunčanog vremena.

Od 27. avgusta do 3. septembra - Dolazak hladnijih struja koje će biti praćene kišama.

Od 4. do 13. septembra - Promenljivo vreme.

Od 14. septembra do 10. oktobra - Period stabilnog i sunčanog vremena u većem delu Srbije.

Od 11. do 25. oktobra - Promenljivo i nestabilno vreme.

Oko 15. oktobra - Prvi sneg na planinama.

Od 26. oktobra do 7. novembra - Promenljivo i uglavnom toplo.

Od 8. do 13. novembra - Dosta hladno. Period slabih kiša.

Od 14. do 22. novembra - Stabilno, ali vreme i prvih mrazeva.

Od 23. novembra do 5. decembra - U većem delu Srbije pada sneg. Počinje zima, koja će trajati jako dugo.

Od 6. do 18. decembra - U većem delu Srbije dolazi do stabilizacije vremenskih uslova. Ali, noći su i dalje jako hladne.

Od 19. do 24. decembra - Pristižu novi hladni talasi.

Od 25. decembra - Dolazi do novih snežnih padavina, koje će se zadržati i nakon 1. januara 2016.

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.974
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1001 poslato: 10. Januar 2015. u 09:37 »
Dnevne temperature će od Svetog Jovana biti i veće od 12 stepeni, a toplo vreme očekuje nas već od vikenda.

Veoma hladno vreme kojim je počela 2015. već je iza nas, jer nas već za vikend očekuje otopljenje sa slabim padavinama, a nakon toga pravo proleće. Naš meteorološki centar za dugoročnu prognozu takođe ukazuje na to da ćemo u februar zakoračiti sa izuzetno visokim temperaturama. A kako stvari stoje, velika je verovatnoća da prave zime više neće ni biti ove sezone.

Meteorolog Časlav Stanojević kaže da svetske prognoze ukazuju na to da čitavu Evropu očekuje toplo vreme.

- Neće biti hladnoće u narednih 20 dana. Dakle, stabilno toplo vreme sa dosta sunčanih intervala očekuje nas do Svetog Jovana. Od 20. do 22. januara prognozira se slaba kiša, a nakon toga slede nam dnevne temperature iznad 12 stepeni - kaže Stanojević.

BLIC

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.147
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1002 poslato: 10. Januar 2015. u 10:24 »
 :lmao: Caslav je vec sve rekao sa proslom prognozom snega za NS.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.802
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1003 poslato: 10. Januar 2015. u 10:35 »
Čovek uvideo da mu kratkoročne prognoze ne idu baš od ruke pa da pokuša sa dugoročnom... ???

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.996
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1004 poslato: 10. Januar 2015. u 10:40 »
Skoro je bio članak u Blicu,vezano za prognozu vremena i naravno- Časlav :) Od 3 janura nas ocekuju prolećne T°,( već smo se uverili u to :D ) Pošto sam fala Bogu na ovom forumu i video da će posle Božića stići otopljenje- napisah u komentaru da je gosn.Časlav zreo da nekim mladjim osobama prepusti  mesto,Ili covek bas ne voli zimu) Treće nema- Koment je inače otiso u Top hehehe

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1005 poslato: 10. Januar 2015. u 15:48 »
Zar vi verujete da je Caslav Stanojevic to zaista izajvio?

Meni je najtragicnije sto ima ljudi koji su toliko glupi pa veruju u sve sta se pise po novimama. A takvih ima dosta, znam to.

Sve novine su golo smece, a najvise prednjaci Blic po tom pitanju.


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.996
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1006 poslato: 10. Januar 2015. u 18:44 »
@Sale pn Ih bre druze al nas pocasti fino.. Ti bas sve shvataš bukvalno ;) Po čemu si zaključio da " Mi" verujemo novinama? Opusti se malo,Novine, mediji  teže i utrkuju se ko ce prvi otići u krajnost,ko ce prvi napisati senzalisticku vest,novinarsko dokazivanje itd itd Tako da nemoj da generalizujes neke stvari( Ima ljiudi koji i veruju naravno) pozz :D

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1007 poslato: 10. Januar 2015. u 21:23 »
Samo sam pitao da li verujete, nista lose nisam mislio. A ovo za ljude sto sam napisao da su pojedinci glupi i da veruju u sve sto se pise po novinama, to se svakako nije odnosilo na vas. Pozdrav i tebi. :)

Eno i Kurir na sva zvona objavio da je Sibirska hladnoca iza nas i da od 20. januara nastupa pravo prolece. :cry: ???

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1008 poslato: 11. Januar 2015. u 08:40 »
Treba napraviti jednu temu na tu temu ... ljudi brzo zaboravljaju!

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.802
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1009 poslato: 12. Januar 2015. u 20:25 »
Sa završetkom 2014-te god. je tačno 20 godina od kako beležim vremenske prilike i merim količinu padavina u mom kraju pa evo nekih podataka možda nekom budu interesantni.

Najsušnija je bila 2000 god. sa    380mm.
Najkišnija  je bila 2014 god. sa    812mm.

Najkišniji mesec Septembar 1996 god. 165mm.

Dnevni maksimum padavina 1 Avgust 1995god. 60mm.

Maksimalni snežni pokrivač 17 Februar 2012god.53cm.

Prosečne padavine 1995/2014. 590mm.


 

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1010 poslato: 13. Januar 2015. u 08:47 »
Sve pohvale Nele za statistiku i trud. Ja redovno beležim padavine samo sedam godina. Videću da uradim sličan "presek". :)

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.802
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1011 poslato: 13. Januar 2015. u 16:41 »
Hvala Ljubiša :)  Kada budem imao više vremena napraviću tabelu sa mesečnim pregledom padavina u mom kraju u drugoj temi.


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1012 poslato: 13. Januar 2015. u 22:37 »
Upravo sam naisao na nesto zanimljivo.
Italiju je januara 1985. godine pogodila zestoka zima sa rekordno niskim temperaturama i obilnim sneznim padavinama.
Tada je u Firenci izmereno neverovatnih -23C. Sneg je padao skoro 3 dana i dostigao je, za Italiju, ogromnu visunu.
U Veneciji je bilo 30cm, Udine 50cm, Milano 70cm, Bolonja 80cm, a Komo i Vareze su imali preko 110cm snega. Cak je i Kaljari bio zavejan a u unutasnjosti ostrva Sardinija bilo je oko 50cm snega.
Kada pogledamo kartu vidimo ono sto je zaista najbitnije i za zimu na Balkanu, veoma rasprostranjen AC na severu Evrope. Kada se tu postavi onda hladnoca jednostavno curi sa severoistoka prema nama i kao posledica se radja ciklon u Sredozemlju(Jadranu).
Takav AC nam je potreban da bi uzivali u zimi, AC iznad Atlantika ne mora uvek da znaci da cemo imati dovoljan priliv hladoce na Balkan.



Bilo je to pre tacno 30 godina.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1013 poslato: 14. Januar 2015. u 02:47 »
Uh kakva sinopticka situacija. :o Ta zima je i kod nas bila za pamcenje, veoma hladna i duga.  Mislim da se na forumu pisalo malo o njoj u temi vremeplov.

Ja imam podatke za Cupriju i ono sto se vidi jesu duboki minusi skoro celog januara, zapravo talas hladnoce je krenuo 26. decembra. Snega je bilo u celom periodu trajanja hladnog talasa, a najvise ga je bilo 10. januara cak 41cm. Od 6. do 13. je bila najveca hladnoca Tmax su bile veoma niske oko -8C sa jakim mrazevima i do -22C. Krajem meseca je doslo do otopljenja, sneg se potpuno otopio tek 27. januara, dakle punih mesec dana sa sneznim pokrivacem. Ali to naravno nije bilo sve od zime. Negde od 10. februara je doslo do novog brutalnog napada hladnoce i velikh minusa je bilo skoro do kraja meseca. 17. februara ujutru je izmereno cak -25.8C ( :-[). Takodje je bilo veceg sneznog pokrivaca, njegova najvisa visina je bila 13. februara 29cm, snega je bilo do 4. marta kada se potpuno otopio.

Sta reci. to je bila zima.

Ja sam tada bio mala beba, imao sam puna dva meseca. Mozda zbog toga vise volim zimu nego leto, sumnjam da je ostavila neke posledice na mene. :P ;D

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.807
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1014 poslato: 14. Januar 2015. u 08:54 »
Ja sam te 1985. već beležio svoje podatke i stvarno je bila jednaod najžešćih i najsnežnijih zima u poslednjih 50-ak godina.
Na jučerašnji dan u Knjaževcu je te godine izmereno -29.5°C i 55cm snega.
Snežni pokrivač je bio prisutan od 25.decembra 1984 pa sve do 5.marta, jedino je prva dekada februara bila bez snega.
Pet dana su imala jutarnju temperaturu ispod -20°C a čak 41 dan je bilo sa temperaturama ispod nule tj. bili su ledeni dani.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.600
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1015 poslato: 14. Januar 2015. u 09:21 »
Ja tu zimu nisam ni osetio.  Bio na sigurnom, u stomaku. Sačekao sam da sve prođe i pojavio se 3. marta. :)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1016 poslato: 14. Januar 2015. u 13:13 »
Ja se te zime baš i ne sećam, ali pretpostavljam da je bilo snega do kolena, možda i struka pošto sam imao 3 godine.  :D

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.807
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1017 poslato: 14. Januar 2015. u 13:20 »
E dečurlijo to su bile zime!  :deda:

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.147
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1018 poslato: 14. Januar 2015. u 13:40 »
  ;D
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=y8KAs63q7EA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=y8KAs63q7EA</a>

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.400
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1019 poslato: 14. Januar 2015. u 14:36 »
Lijepo je što ima vas koji se sjećate te čuvene zime 1985. Meni je žao što ja tada još nisam bio ni u planu, ali se zato moj otac dobro sjeća da su dva najveća snijega koje on pamti u Baru pali 1965. i onda 20 godina kasnije 1985. Nemam tačne podatke za Bar, ali zato za Ulcinj ovo izgleda impresivno, 8 dana sa sniježnim pokrivačem na primorju:



I za Beograd je to jako lijepo izgledalo, podaci vrlo slični onima iz februara 2012:



padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm