Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1364071 puta)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.996
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1080 poslato: 01. Februar 2015. u 21:29 »
Od kad pamtim zime( 1994 pa nadalje) realno gledano zime se nisu mnogo menjale,smenjivao se niz sa vise ili manje snega,ledenih dana i kada se uzme neki prosek zime su nam umerene.. Moje neko misljenje je da u nekom narednom periodu ne bi trebalo da se iznenadimo sa zimama bez snega,ali i sa ekstremnim zimama i snegom tipa februar 2012.. Takav trend ce se sigurno nastaviti a mi trebamo da se naviknemo i "pretrpimo" zimu poput ove - zarad neke sledeće  ;)
Imam jedno pitanje pa ako neko objasni unapred zahvalan- Tiče se onog ciklona Tamara. Da li takav ili malo blaži( slabiji) ciklon moze da se formira i u zimskim uslovima?

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1081 poslato: 01. Februar 2015. u 21:59 »
 ^^
Ne!
Ciklon kao Tamara ne bi imao čime da se "hrani" u zimskom periodu (misleći na normalne/prosečne zimske uslove u našem regionu) pa ne bi mogao da "izluči" ni približnu količinu padavina u kontinentalnom delu -eto, Loznica, Beograd i Valjevo su dobar primer (svakako da priobalne regije i zimi mogu da dobiju izuzetno velike količine padavina -to nije nešto neobično).
Ciklon takve dubine (gde pod "dubinom" svakako ne mislim na izmerenu vrednost pritiska u hPa/mbar -imali smo pre neki dan ekstremno nisku vrednost vazd. pritiska), koji zahvata veliko kontinentalno područje i danima se "hrani" velikom vlagom i povoljnom temperaturom (ciklon se "hranio" toplotom koja se uvlačila sa jugoistoka kao i ogromnom vlagom po maltene svim nivoima) je nemoguć u zimskim uslovima iznad kontinentalnih područja našeg regiona -jednostavno "zimski" cikloni (koji što se tiče samog pritiska svakako lako mogu da budu mnogo "jači" od "Tamare") dosta lakše gube energiju kada "uđu" na kopno (npr. sa Jadrana ili iz Jonskog mora).
Prethodno navedeno ne znači da zimi u kontinentalnim krajevima ne može da padne velika količina snega ali jedno je npr. 53cm snega u BGu (12. februar 2012. u 19h) koji nisu pali u jednom danu (12.2.2012. je u 07h bilo 37cm snega, prethodno veče je bilo 40cm...) a nešto drugo je 200mm za 3 dana. Kada već spominjen veliki sneg 12.2.2012. -taj dan je još jedan pokazatelj da ne vredi gledati samo "brojku" za vazd. pritisak jer ako bi se samo to gledalo onda bi neki laik rekao da je sneg tada padao iz "jakog anticiklona" jer je tog dana pritisak bio oko 1026hPa.
« Poslednja izmena: 01. Februar 2015. u 22:23 Profiamater »

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.145
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1082 poslato: 01. Februar 2015. u 22:15 »
Rusi se kuvaju na 3C hahahahahahah  :kafa: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao:
Grmljavinska oluja prethodne noći u Moskvi
Područje Moskve tokom prethodne noći zahvatila je jaka grmljavinska oluja. Bila je praćena obilnim pljuskovima i jakim jugozapadnim vetrom. Temperatura je dostigla i 3°C, što je jedna od najviših temperatura u Moksvi u poslednjih 100 godina. I minimalna temperatura od 0°C smatra se ekstremno visokom za ovo doba godine. Jaka kiša i pljuskovi uslovili su i smanjene snežnog pokrivača i njegova visina iznosi 35 cm. Grmljavinske oluje veoma retka su pojava u zimskom delu godine u Moskvi, naročito tokom januara i javljaju se uglavnom tokom prolećnih i letnjih meseci. Obilni grmljavinski pljuskovi u Moskvi tokom prethodne noći bili su posledica veoma snažnog ciklona iznad severozapada Rusije i premeštanje toplog atmosferskog frontra preko ruske prestonice, koji je i doneo ovako visoku temperaturu u januaru. Januar se smatra najhladnijim mesecom u Moskvi i prosečne dnevne temperature veoma često su ispod -10°C, a minimalne mogu da se spuste i ispod -30°C. Ova i mnoge prethodne zime smatraju se znatno toplijim od uobičajenog proseka, a temperature su često bile za 10, pa čak i 20 stepeni više od uobičajenog proseka, kao što je slučaj bio prethodne noći i ovih dana.

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.319
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1083 poslato: 01. Februar 2015. u 22:27 »
Nekako imam utisak da ce se Miloseva karta poklopiti sa Atlantic Multidecal Oscillation (AMO):



http://en.wikipedia.org/wiki/Atlantic_multidecadal_oscillation

I jos je izostao El Ninjo iako je krenuo kako treba... i eto, podavismo se k's misevi :(

🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.996
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1084 poslato: 01. Februar 2015. u 22:54 »
@Profi ( nemerno bez ovog dodatka amater jer je odgovor- profi ;) ) hvala na odgovoru :)
Znao sam da nisu isti cikloni prolećni i zimski ali sam želeo malo bolje i detaljnije  da vidim objašnjenje  :super:
Koliko mm snega za Zagreb  :o Mada je Zagreb mnogo bliži moru nego recimo Bg pa me samim tim i necudi toliko mm u jednom danu :)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1085 poslato: 02. Februar 2015. u 00:20 »
Bravo za statistike. Možda čak i zaslužuju ozbiljniju temu od ove u podforumu klima.

Inače da ne gledam statistiku ja bih rekao da su zime oduvek bile iste, stim što smo ne računajući poslednje dve zime, poslednjih par imali ekstremnije visine snežnog pokrivača nego što je to uobičajeno. E sad ne znam kakvog se snega neki prisećaju kao klinci. Bilo je i lapavice i malog snega i zimskih raspusta kada nije bilo uopšte snega i bilo je dosta suvomrazice. Sećam se da je par zima bila takva suvomrazica da su u mikijevom zabavniku izlazili stripovi gde proka pronalazač analizira zimu kod nas i dolazi do zaključka kako zime nosu kao što su nekad bile i kako je dovoljno hladno ali nema padavina, pa je napravio mašinu koja pravi sneg (preteču snežnim topovima na planinama  ;D). To mi je, kako verovatno pretpostavljate, bilo omiljeno izdanje mikijevog zabavnika.

Tako da manite se sećanja, sećanja su pipava stvar. Eto ja na osnovu zabavnika pamtim zime kada nije bilo snega.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1086 poslato: 02. Februar 2015. u 22:26 »
Da ne bih zatrpavao prognoze okacicu ovde kartu,  kakav bi ovo bio intenzitet snega, kad bise ovo ostvarilo i ovaj Februar bi bio mesec koga cemo se svi secati,  pa bismo prizeljkivali zimu kao u Februaru 2012. I 2015. :D

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1087 poslato: 02. Februar 2015. u 23:29 »
Ceo dan ne pratim modele i sada ne mogu da pohvatam tako lako sta se sve promenilo.  :glavomozid
Vidim da GFS uvodi neke novine ali sve je za sada predaleko.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.400
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1088 poslato: 02. Februar 2015. u 23:45 »
To što je GFS nacrtao za tamo neki februar u drugoj polovini mjeseca možemo da posmatramo samo kao zanimljivost. Znamo da tačnost prognozljivosti nakon 180-og sata teži ka 0% i da modeli samo eksperimentalno rade za te duže periode. Ono što se crta od nedjelje do utorka ipak nije tako daleko, i na to polako treba obraćati pažnju.

Inače, otvorio sam jednu novu stručnu temu, koja ima veze sa zimama kod nas, i prognozama istih, pa ko hoće neka polgleda: http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3528.msg189459#new


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1089 poslato: 03. Februar 2015. u 00:49 »
To što je GFS nacrtao za tamo neki februar u drugoj polovini mjeseca možemo da posmatramo samo kao zanimljivost. Znamo da tačnost prognozljivosti nakon 180-og sata teži ka 0% i da modeli samo eksperimentalno rade za te duže periode.

 ^^
Mislim da je moj današnji post na neki način sličan tvojoj konstataciji, sa izuzetkom onoga da tačnost prognoze nakon 180h gravitira nuli  ;) Prognoze za period posle 180h su svakako mnogo manje pouzdane nego za prva 3 dana (doduše znamo i da se dešava da prognoze za dva dana unapred budu relativno loše) ali spomenute prognoze npr. za period 180-240h ipak nisu samo "eksperimentalne" iako se slažem da je preciznost takva da se nikako ne sme nešto u 200. satu uzimati "zdravo za gotovo".

Uostalom napisao sam i sledeće:

Da zaista postoji pouzdana metoda kojom se vreme nepogrešivo prognozira za npr. narednih 15 dana, mnoge stvari bi bile drugačije... Ako neko takav metod zna, molim ga da me obavesti, pokaže neoborive dokaze i spreman sam za svaki vid saradnje  :D
Karta koja je postavljena za daleki 16. februar je nešto što bi zaista donelo npr. pola metra snega u BGu ali to je zaista dosta dalek period. Ipak fino je imati i ovakvu kartu u arhivi.

i eto čekam da mi se javi neko ko tvrdi da ima dokazan, pouzdan metod za nepogrešivu prognozu za 15 dana (pa makar to bilo i tvrđenje da sasvim sigurno više neće biti snega ove zime -i to spada u prognozu za 15 i više dana). Za sada nema poziva  ;) :D

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1090 poslato: 03. Februar 2015. u 01:12 »
 ^^  Ako se javi neko, to će biti čovek koji je izumeo vremeplov!  :rofl:

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.996
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1091 poslato: 03. Februar 2015. u 01:42 »
 :crutch: Možda neko odozgo,ili baba Vanga ... Hehehehe
Jeste da u prognozama vlada vise žalost i iščekivanje nekakve zime( i ja sam mozda ponekad takav) ali krivci smo mi sami tj velika većina koja zbog trenutne frustracije traži " spas" u tamo nekom dvestotom satu i po običaju to se posle par izlaza promeni i nastanu te kuknjave kako nevalja ovaj- onaj model. I naravno da ne možemo kriviti te modele jer ljudi samo rade svoj posao- prognoziraju! :D Nimalo lak posao nije ni dati tačnu prognozu u 5 dana a kamo li u 10,15..
Iako nisam bas kompetentan da analiziram i osuđujem- mislim da sam blizu suštine   :neznam:
Kao sto sam vec jednom napisao prognoziranje i meteorologija kada bi kojim slucajim bili stopostotno tačni- ovaj forum a i draž prognoziranja bi gubili smisao( osim aktuelnih!) :D


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.199
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1093 poslato: 03. Februar 2015. u 21:33 »
Gledam sad bas nesto sto me dugo vremena intrigira.

Eto,gledam sad cetvrtak-petak za dobar deo centralne i zapadne Evropu.Idu do -10 na 850Hpa.Duva im jak istocni i severoistocni vetar na rubu anticiklona,daleko daleko jos iz severozapadnih delova Rusije,Belorusije,Estonije.

Ali,nista posebno sto se hladnoce tice.Zaista.

Ta hladnoca nije ni blizu onoj koja moze nama da se nagura,poreklom iz Ukrajinskih stepa,gonjena istocnim i severostocnim vetrom dolinom donjeg toka Dunava.Ni blizu !
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1094 poslato: 03. Februar 2015. u 23:25 »
 ^^
Bas tako. Nema hladnoce dok ne dodje sa istoka.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1095 poslato: 04. Februar 2015. u 11:02 »
Evo jedne teme za razmišljanje (da ne kažem sanjaranje :D). Možete li da zamislite šta bi bilo da se centar ciklona (u ovoj snazi) kojim slučajem postavio na mesto (negde otprilike) gde pokazuje vrh strelice? Eh...  ;D


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1096 poslato: 04. Februar 2015. u 11:06 »
 ^^
Ne mogu da zamisljam to, odmah se smorim zestoko.  >:(

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1097 poslato: 04. Februar 2015. u 11:40 »
Zbog ne selektivnog brisanja mojih postova od strane jednog kvazimoderatora napuštam ovaj forum jednom za svagda.

Ovom prilikom pozdravljam sve vredne članove, neka vam je sa srećom.

 :-*

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1098 poslato: 04. Februar 2015. u 14:16 »
Sta bi bilo kad bi bilo :D a ne da nam se i gotovo, nema tu zamisljanja, svi mi znamo da kao i veci deo ove zime onaj cuveni potencijal nikako da se iskoristi :D

P.S. Srks, druze, nije lepo da nam ovako sipas so na ranu :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.400
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1099 poslato: 04. Februar 2015. u 14:51 »
Meni je najgore što i GFS i EC daju sve izraženiju suvu hladnoću od ponedjeljka pa nadalje. Kad već nema snijega, što makar ne ugrije na +15°C i dođe proljeće, nego mora da nas "suvomrazica" muči. Ovo je postalo frustrirajuće, ne pamtim da sam nekad u životu sa ovolikim nestrpljenjem čekao proljeće. Zima mi je postala ubjedljivo najmrznije godišnje doba.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm