Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347574 puta)

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1100 poslato: 04. Februar 2015. u 14:58 »
 ^^  Neka padne barem na Avali 10ak cm i onda fino da stegne, bar da imamo negde blizu da odemo mi iz BG-a da malo uživamo u snežnoj idili...  :D

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1101 poslato: 04. Februar 2015. u 16:17 »
Zbog ne selektivnog brisanja mojih postova od strane jednog kvazimoderatora napuštam ovaj forum jednom za svagda.

Ovom prilikom pozdravljam sve vredne članove, neka vam je sa srećom.

 :-*

Ne znam šta se desilo, ne znam koji su postovi obrisani niti na koga se odnosi termin "kvazimoderator" ali znam da sam tvoje postove pratio (svakako ne čitam postove baš svih članova).

Sećam se da si u poslednje vreme bio "razočaran" onim što modeli daju tj. što se "ne vidi" (ili bar modeli "ne vide") sneg u dogledno vreme, ali to svakako nije razlog odlaska sa foruma -jer da je to razlog većina članova bi otišla sa ovog foruma  ;) koji je tokom ove zime bio pun "žalopojki" ali kao što vidimo ti postovi nisu brisani... ali verujem da neki tvoji postovi jesu "sklonjeni" -ti si višegodišnji član i verovatno ne bi bez razloga napustio forum a kao razlog si naveo brisanje nekih postova i nema razloga da sumnjam.
Moji postovi nisu brisani iako sam ponekad bio kritički raspoložen  ;) u odnosu na neke postove u kojima se osim žalopojki na "loše, užasne" modele spominjalo (i preterivalo) koliki će "snegopad" (reč koju nisam "viđao" pre učlanjena na forum  ;) ) biti u Hrvatskoj (kao da je bilo 100% sigurno da če pasti 100-150cm "u sred" Zagreba -eto, meni su više smetali takvi komentari ali ovo je forum i svako može da izrazi svoje mišljenje ako nikoga ne vređa -zato me i čudi da su neki tvoji postovi sklonjeni, ne verujem da si nekoga vređao...).
Retke su situacije u kojima obilan sneg padne (ne mislim baš istovremeno, nego u par dana razlike) i u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji a ovo je "Serbian" meteo-forum pa je možda očekivano da se u temi "Prognoze" više piše o vremenu u našoj zemlji a ne u nekoj susednoj -ili da se za to koristi druga tema (ali o tome, verovatno, vode računa moderatori a bar  u tome ovaj forum ne oskudeva).
Nisam član nekog drugog foruma, nikada nisam čak ni "posetio" neki forum iz "zemalja u okruženju" (jednostavno me to uopšte ne zanima) pa ne znam ni da li su npr. na hrvatskom forumu "kukali" kada je u Srbiji bio veliki sneg a kod njih maltene zanemarljiv. Možda je to uobičajeno na forumima...

Pozdrav!

P.S. Ja sam Joe-u za rođendan, ovde na forumu, "obećao"  ;) sneg u narednih 10 dana (dakle do 5-6. februara) u situaciji kada modeli to nisu "davali" i kada je vladao "opšti" pesimizam i bilo je komentara  u kojima se tvrdilo (!?) da snega uopšte neće biti do kraja ove (kalendarske) zime. 
Kao što znamo u Novom Sadu je sneg ipak pao već 2. februara  i iako nije bio veliki videli smo na slikama da je to fino izgledalo (U NS i Zrenjaninu je bilo 3cm, u Kikindi 6cm i uzimajući u obzir prethodna dva meseca ovaj kratkotajan sneg je ipak obradovao "zimoljupce").
Želim ti da te u NSu "iznenadi" sneg tokom vikenda...
« Poslednja izmena: 04. Februar 2015. u 16:58 Profiamater »

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.127
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1102 poslato: 05. Februar 2015. u 21:06 »
Ovaj WRF-NMM  nema za Sremsku Mitrovicu jel zna neko neki model koji moze prognozirati kolicinu i vrstu padavina,treba mi neki model koji je najbolji  :-* :-* :-* :-* :popcorn: :popcorn: :popcorn: :cheers:

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1103 poslato: 06. Februar 2015. u 14:54 »
@JOE:

Srećan rođendan, Joe!
Ti si (kao i ja) "zimsko dete"  ;) i siguran sam da ti današnje "mučenje" od vremena ne prija ali kao što su i prethodnici napomenuli neka te sneg obraduje za npr. 9-10 dana  :zima1  ;)
Daleko je to ali "red bi bio" da se, posle duuugooo vremena, "namesti" dobra situacija za sneg u našim krajevima. Za sada mogućnost (50-60%) postoji, ništa više od toga...

Ajd ' da častiš piće  :D  -sneg je počeo da pada "po redu vožnje"  ;) u odnosu na moju najavu pre 10 dana.
Doduše u NSu je bilo kratkotrajnog snega i 2. februara (3cm) ali se istopio istog dana.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1104 poslato: 08. Februar 2015. u 18:36 »
Zanimljivo ...

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1105 poslato: 09. Februar 2015. u 16:59 »
Што се тиче инверзије, све мање верујем у њу, али не бих је отписивао још, некако су ми услови слабији него што су били на картама, а видимо да је сунце све јаче и јаче, уосталом за сат-два је отопио сав снег јутрос са асфалта, да је децембар и јануар била би то сасвим друга прича, овако тешко.  :-\
Ma Sunce razbija, evo jednog vrelog jutra pre tačno 3 godine (čisto da se prisetimo), a kakvo i da bude kad su sad noći sve kraće a dani sve duži, ma insolacija je čudo. :D


E, ali zato kad je dan najkraći, normalno brutalna hladnoća:


Ipak najviše verujem u sinoptičku situaciju i položaj baričkih sistema, pa onda u dužinu dana.  :D

No, moram da priznam da nam je ovo februarsko sunce "očas" odnelo ovo malo snega što smo imali.  ;D

A što se tiče magle, sumaglice i niske oblačnsti mislim da (ako me sećanje dobro služi) nismo mogli da ih se "otresemo" početkom aprila 2013. godine - tad je dan bio znatno duži i Sunce jače nego sad.

Za maglu i nisku oblačnost je najvažnije da praktično nema advekcije (tj. da bude vrlo slaba) u najnižim slojevima atmosfere. Ne sporim ja da se intenzitet sunčevog zračenja pojačava, ali još nije toliko jak (niti je dan baš toliko dug) da bi se magla i niska oblačnost ipak "razbijale" u toku dana i pored vrlo povoljnih uslova da budu celodnevne. Sa druge strane, u slučaju da ima samo malo izraženijeg vetra, džaba i duge noći i sve, inverzije i magle biti neće.
« Poslednja izmena: 09. Februar 2015. u 17:45 Srks »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1106 poslato: 09. Februar 2015. u 17:50 »
Slazem se sa ovim sto je napisao Srks, nema tu kraci dan-duzi dan. Ili je zima i hladnoca ili nije.
Dzaba svi uslovi(kraci dan, manje suca) ako je raspored barickih sistema los i ako fali hladnoce.
Doduse ja takodje ne verujem u inverziju i celodnevnu oblacnost ili maglu ali sacekacemo jos dan-dva pa cemo videti.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1107 poslato: 09. Februar 2015. u 18:07 »
 ^^ Nisam ni ja baš siguran da će biti celodnevne magle ili niske oblačnosti u ovoj konkretnoj situaciji, više sam uopšteno pričao. :)

Inače, uopšte nije lako i zahvalno prognozirati maksimalne temperature u danima kada postoji mogućnost za duže (ili celodnevno) zadržavanje magle ili niske oblačnosti (a sa druge strane postoji i realna mogućnost da "probije" Sunce i digne temperaturu "u nebesa").
« Poslednja izmena: 09. Februar 2015. u 18:25 Srks »

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1108 poslato: 09. Februar 2015. u 20:07 »
Можда сам мало погрешно схваћен, наравно када је хладноћа над нама онда онда нема бриге, ја сам причао сада када је ситуација гранична и када хладноћа нестане са наших крајева, да је јаче сунце може бити један од фактора који ће нам мало смањити шансе за инверзију.

Једноставно се апсолутно слажем и са тобом и са Циклоном или је хладноћа или није, али морамо тражити неки начин на картама да видимо да ли има шансе да се задржи снежни покривач, па макар то била и вештачка зима.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1109 poslato: 09. Februar 2015. u 20:40 »
Ma Sunce razbija, evo jednog vrelog jutra pre tačno 3 godine (čisto da se prisetimo), a kakvo i da bude kad su sad noći sve kraće a dani sve duži, ma insolacija je čudo. :D


Ja samo znam da je kod mene jednog jutra u februaru 2012 izmereno -27 C :o

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1110 poslato: 09. Februar 2015. u 21:42 »
Da, Medo, Sunce je glavni faktor od koga zavisi nastajanje tmurnih, hladnih i maglovitih dana. Kada je dan kraći, razmena energije između Sunca i Zemlje je vrlo mala, dok se sa dolaskom dužih dana razmena energije povećava.
Inače, februar je mesec kada hladna vazdušna masa sa severa ima najveći potencijal da se sruči daleko na jug.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1111 poslato: 09. Februar 2015. u 22:16 »
Pa da,ekvivalent letu.

Retko se leta nagledamo u junu (tj. svi ljubitelji nestabilnosti svakako najvise vole jun mesec  :) ) dok ono svoj vrhunac ima u avgustu.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1112 poslato: 09. Februar 2015. u 22:56 »
Medo, ja sam razumio šta si htio da kažeš i slažem se sa tobom. Decembar je mjesec koji ima najviše potencijala za jake inverzije i maglu, jer je dan najkraći i sunce najslabije. U februaru već i ako bude prave hladnoće, onda je to zbog naglog priliva hladnog vazduha kao 2012.

Zanimljivo ...


Da, zanimljivo. Ne pratim već godinama njihove prognoze, ali eto sad baš pogledah da vidim je li i današnja prognoza za naredne dane takva i imao sam šta da vidim:



Nije mi jasno na osnovu kojih modela rade prognoze. Nisam primijetio da su se današnji izlazi globalnih modela nešto promijenili u odnosu na juče.  :-\


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1113 poslato: 09. Februar 2015. u 23:46 »
Nije to nista, u podnevnom dnevniku ( RTS ) su najavili ledene dane, veceras kazu sve toplije sa temperaturama u plusu...
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1114 poslato: 10. Februar 2015. u 00:13 »
Можда сам мало погрешно схваћен, наравно када је хладноћа над нама онда онда нема бриге, ја сам причао сада када је ситуација гранична и када хладноћа нестане са наших крајева, да је јаче сунце може бити један од фактора који ће нам мало смањити шансе за инверзију.
Samo sam hteo da se nadovežem na ono što si rekao napomenuvši da nije nemoguće da u ovo doba godine (sredina februara) bude celodnevne inverzije, magle i niske oblačnosti, ako ima dobrih preduslova. :)  Naravno da se slažem da su takve šanse daleko manje nego u decembru, ali ne i nepostojeće.


Ova rečenica ispod se svakako nije odnosila na proleće ili leto, već na kasnu jesen ili zimu (pričamo o februaru), kada zbog male insolacije može da bude celodnevne inverzije:
Za maglu i nisku oblačnost je najvažnije da praktično nema advekcije (tj. da bude vrlo slaba) u najnižim slojevima atmosfere.


Zato sam i spomenuo intenzitet sunčevog zračenja u sledećoj rečenici, da otklonim moguću zabunu:
Ne sporim ja da se intenzitet sunčevog zračenja pojačava, ali još nije toliko jak (niti je dan baš toliko dug) da bi se magla i niska oblačnost ipak "razbijale" u toku dana i pored vrlo povoljnih uslova da budu celodnevne.
U prevodu - da je npr. maj mesec, džaba i da smo u centru anticiklona, da su izobare izuzetno razređene (tj. da je advekcija svedena na minimum), jak intenzitet sunčevog zračenja će "razbiti" jutarnju maglu (ili nisku oblačnost) pre ili kasnije, i to će biti lep i sunčan prolećni dan. Dok u februaru ipak još postoji mogućnost za inverziju uz celodnevnu maglu ili nisku oblačnost (ako se ostvare potrebni preduslovi, naravno).


A što se tiče podsećanja na februar 2012. godine, to se Medo zapravo i nije odnosilo na nešto konkretno što si ti rekao, nego sam generalno hteo da pričam o tome da dužinu dana ne treba a priori poistovećivati sa toplijim vremenom (što se ponekad radi). Zec je lepo rekao:

Inače, februar je mesec kada hladna vazdušna masa sa severa ima najveći potencijal da se sruči daleko na jug.

I upravo se radi o tome da je u februaru nagomilana ogromna hladnoća u Sibiru i polarnim krajevima (a još ću dodati da ovog trenutka u "zoni" iznad 80. stepena SGŠ Sunce se nije još ni pojavilo iznad horizonta) i da treba još dosta vremena da protekne dok ta "jezgra" izuzetno hladnog vazduha ne budu "razbijena" od strane (postepeno) sve jače insolacije. Zato nekad i u martu imamo prodore jake hladnoće, a nemamo ih u septembru kad je slična insolacija (jer u semptembru nema nikakve akumulirane hladnoće, već ima mnogo toplote "zaostale" iz letnjih meseci).

« Poslednja izmena: 10. Februar 2015. u 01:54 Srks »

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1115 poslato: 10. Februar 2015. u 08:46 »
Da, zanimljivo. Ne pratim već godinama njihove prognoze, ali eto sad baš pogledah da vidim je li i današnja prognoza za naredne dane takva i imao sam šta da vidim:



Nije mi jasno na osnovu kojih modela rade prognoze. Nisam primijetio da su se današnji izlazi globalnih modela nešto promijenili u odnosu na juče.  :-\
Ja pratim ... kada gledam radarsku, bacim pogled i na prognozu. Uglavnom, problem je u sporom ažuziranju sajta. X puta sam se uverio da su prognoza u biltenu koji mi šalju u firmu i prognoza na sajtu "nebo i zemlja".

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1116 poslato: 13. Februar 2015. u 22:11 »
http://www.kurir.rs/austrija/stize-prolece-ovo-je-poslednji-zimski-vikend-clanak-1681979

O moj boze , svasta se pise , naslov ovo je pislednji zimski vikend u Austriji :nelupaj:

A kako li su oni predvideli da vise nece biti zime , kurir svasta pise ili im je baba vanga javila :rofl:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1117 poslato: 16. Februar 2015. u 23:03 »
Ko voli pljuskove snega uz jak severni vetar -kao maltene idealnu lokaciju za narednih par dana može da izabere Istanbul  :)
Taj grad svakako nije poznat po čestom snegu ali od utorka popodne pa sve do četvrtka uveče biće odličnih uslova za pljuskove snega  :zima1 uz jak severni vetar -poslaću slikice ako danas/sutra "pobegnem" tamo. Najviše padavina, uz formiranje snežnog pokrivača naročito u višim delovima grada, bi moglo da bude u sredu - nisu baš česte situacije sa snegom u Istanbulu iako se desilo i da se fudbalska utakmica Galatasaraj-Juventus prekine zbog snega (doduše ne u februaru nego u decembru 2013).

Ipak neću videti pljuskove snega u Istanbulu, nego lepo vreme u Ženevi -došlo je do bitne promene plana.
U Ženevi ću posetiti WMO u četvrtak (pravi dan za obilazak), ako neko od administratora i/ili drugih "pojedinaca na rukovodećim funkcijama"  :D :rofl: SerbianMeteo.com ima neku molbu u vezi WMO neka javi Stefanu pa će mi on preneti.
Prošli put je moja poseta WMO u Ženevi bila ovakva  ;) :

Kratku posetu WMO u Ženevi iskoristio sam i za malu, malecku promociju ovog portala/foruma  ;)  ...






Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1118 poslato: 18. Februar 2015. u 15:21 »
Koliko dugo vec nema zimskog ciklona koji deli nasu zemlju na topli i hladni sektor...

Ako se secam,poslednji je bio pretprosle zime u decembru.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1119 poslato: 18. Februar 2015. u 18:34 »
Sada sam se setio da je sutra godisnjica tj. sest godina od velikog snega koji je tog 19.02.2009. godine zatrpao i paralisao centralnu i juznu Srbiju.

Ta mecava ce mi biti urezana za ceo zivot, jao samo kad se setim kakav je to kijamet bio. Palo je za 24h pola metra snega, a bilo je i smetova od 1m.

Sutra cu stvaiti visine snega koje su bile po gradovima i neku sliku ako budem nasao. :)