Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1362275 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.197
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1120 poslato: 18. Februar 2015. u 18:38 »
Bravo Sale ! :)

I meni takodje najdrazi sneg :D
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.197
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1121 poslato: 19. Februar 2015. u 14:41 »
Montreal,Kanada. :popcorn: :kafa: :kick: :cheers:


NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1122 poslato: 19. Februar 2015. u 16:30 »
Sada sam se setio da je sutra godisnjica tj. sest godina od velikog snega koji je tog 19.02.2009. godine zatrpao i paralisao centralnu i juznu Srbiju.

Ta mecava ce mi biti urezana za ceo zivot, jao samo kad se setim kakav je to kijamet bio. Palo je za 24h pola metra snega, a bilo je i smetova od 1m.

Sutra cu stvaiti visine snega koje su bile po gradovima i neku sliku ako budem nasao. :)

Eh, kad se sjetim toga...  :D Padali su u Beogradu i veći snjegovi, ali to mi je bio prvi veliki snijeg koji sam doživio od kad sam u Beogradu. Palo je 30cm, ali to nije bilo ni blizu kako je zavejalo u južnijim predjelima. Evo čuvene Ice-ove reportaže iz Kragujevca gdje je palo čak 55cm snijega (više nego i 2012.):

http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=1358.0

Ono čega se još sjećam da su bile vrlo neravnomjerno raspoređene padavine. U Vojvodini gotovo da nije ni bilo snijega, osim u južnom Banatu. Na istoku i jugoistoku zemlje takođe malo. A Šumadija zatrpana.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.1mm
Miljakovac - 18.0mm
prosek - 51.5mm

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1123 poslato: 19. Februar 2015. u 22:42 »
To je bilo nesto strasno, kako je dan odmicao sve je vise pojacavao severozapadni vetar, uvece je bio jak i pravio je velike smetove. Neka sela u opstini su bila odsecena od sveta usled zavejavanja puteva. Secam se da sam cistio i cisto sneg i nije bilo pomoci, cim ocistim sneg vetar ga opet nanese i opet sve iz pocetka.

Evo sinopticke situacije i plozaja ciklona. Ciklon se formirao u juznom Jadranu i svoj put je nastavio preko Makedonije dalje kroz Bugarsku povlaceci za sobom veoma hladan vazduh sa severa:





Evo gde je bilo najvise snega po gradovima.

Visine snega 20. februra ujutru:

Kragujevac 53cm
Cuprija 47cm
Smederevska Palanka 40cm
Veliko Gradiste 41cm
Kraljevo 40cm

Planine:

Kopaonik 130cm
Zlatibor 83cm
Crni Vrh 61cm

Na severu Vojvodine sneznog pokrivaca nije bilo.

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1124 poslato: 20. Februar 2015. u 14:19 »
Posle kažu nema klimatskih promena .... sneg visine 25cm u Izraelu, Libanu i Jordanu  :oboze: a takav sneg postaje nemoguća misija za mnoge krajeve u Srbiji u zadnjih par godina, na žalost realnost je više nego brutalna  :histerija:

http://www.kurir.rs/planeta/foto-i-video-bliski-istok-zavejan-u-jerusalimu-se-grudvaju-a-u-amanu-prave-sneska-belica-clanak-1686607

25 cm snega u Jerusalimu koji je na svega 31° severne geografske širine i to u drugoj polovini Februara  :lmao: ludiloooooooo

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.392
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1125 poslato: 20. Februar 2015. u 14:36 »
Ja mislim da skoro svake godine citam kako je pao senzacionalni sneg u Jerusalimu, na severu Afrike, u Spaniji, u Atini... ljudi, razmislite malo, klima se neprestano menja, uvek se menjala i uvek ce se menjati a pitanje je koliko covek tu moze da utice.. ali mislim da ovo nije produkt toga.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1126 poslato: 20. Februar 2015. u 15:16 »
Posle kažu nema klimatskih promena .... sneg visine 25cm u Izraelu, Libanu i Jordanu  :oboze: a takav sneg postaje nemoguća misija za mnoge krajeve u Srbiji u zadnjih par godina, na žalost realnost je više nego brutalna  :histerija:

Nema tu nikakve misterije, to je sneg konvektivnog porekla, kao i u Istanbulu pre 2 dana.




Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.693
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1127 poslato: 20. Februar 2015. u 16:23 »
UPOZORENJE METEO SERVISA Srbiji i Balkanu na proleće prete nove poplave

Poznati meteorološki servis "Accuweather" objavio je sezonsku prognozu za proleće 2015. godine u Evropi, a to se odnosi na mesece mart, april, maj i jun. Prognoze za Srbiju nisu dobre.
 

Iako je reč o sezonskoj prognozi, koja ima svoja ograničenja, činjenica je da je "Accuweather" jedini prilično precizno i tačno predvideo kakvo će leto 2014. biti u Evropi.
Prognoza za Srbiju ukratko glasi: Više padavina, hladnije i opasnost od poplava.http://www.accuweather.com/en/weather-news/europe-spring-2015-outlook/42485034
Područje koje bi moglo biti pogođenom poplavama se proteže od centralnog i južnog dela Italije, preko Balkanskog poluostrva, do Slovačke i Mađarske na severu i na jugu do Grčke i zapadne Turske, piše "Jutanji list".
Povećanoj opasnosti od poplava će u drugom delu proleća doprineti i topljenje velikih količina snega na Dinaridima i Karpatima.
Za navedeno se područje tokom proleća očekuje više padavina od klimatološkog proleća. U rano proleće u planinama istočne Europe se očekuje i sneg.
Hladnije proleće od proseka se predviđa za veliko područje od Italije, Alpa, juga centralne Evrope, jugoistoka kontinenta i većeg dela istočne Evrope osim severoistoka.

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1128 poslato: 20. Februar 2015. u 16:38 »
Ja mislim da skoro svake godine citam kako je pao senzacionalni sneg u Jerusalimu, na severu Afrike, u Spaniji, u Atini... ljudi, razmislite malo, klima se neprestano menja, uvek se menjala i uvek ce se menjati a pitanje je koliko covek tu moze da utice.. ali mislim da ovo nije produkt toga.

Ma nije problem što je sneg pao u tim i takvim mestima i na takvom podneblju pa novinaru pišu o tome kao o senzaciji ali je problem što kod nas normalan sneg od nekih 20-30cm postaje prava retkost za niže predele u toku ZIME to jest u toku Decembra, Januara i Februara. I da padne i da se posle održi nekih 15ak dana u tom periodu, nemre više. To je suština. Nema kontinuiteta ni u padavinama ni u hladnoći posle, nema ničeg. Zimu na ovim prostorima treba preimenovati u blagosnegopadno mlahkovilo.  :deda:

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1129 poslato: 20. Februar 2015. u 19:37 »
Što neko u toku februara 2012. nije pisao o sve toplijim zimama? Ma utisak koji ostavljaju trenutne vremenske prilike ima čudesno delovanje, "potire" sve statistike...  :)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1130 poslato: 20. Februar 2015. u 20:01 »
Ma nije problem što je sneg pao u tim i takvim mestima i na takvom podneblju pa novinaru pišu o tome kao o senzaciji ali je problem što kod nas normalan sneg od nekih 20-30cm postaje prava retkost za niže predele u toku ZIME to jest u toku Decembra, Januara i Februara. I da padne i da se posle održi nekih 15ak dana u tom periodu, nemre više. To je suština. Nema kontinuiteta ni u padavinama ni u hladnoći posle, nema ničeg. Zimu na ovim prostorima treba preimenovati u blagosnegopadno mlahkovilo.  :deda:
Paušalne procene na osnovu subjektivnog osećaja nisu validan argument. Mnogi od nas su ipak "data driven", pa predlažem da nastavimo u tom pravcu.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1131 poslato: 20. Februar 2015. u 20:50 »
Ja mislim da skoro svake godine citam kako je pao senzacionalni sneg u Jerusalimu, na severu Afrike, u Spaniji, u Atini... ljudi, razmislite malo, klima se neprestano menja, uvek se menjala i uvek ce se menjati a pitanje je koliko covek tu moze da utice.. ali mislim da ovo nije produkt toga.

Istina! Bukvalno svake zime čitamo vijesti kako je snijeg pao na Grčkim ostrvima, u Jerusalimu, Libanu, da ne nabrajam dalje, sve te lokacije si već pomenuo. Mislim, kakvo je to čudo nešto što se dešava svake ili barem svake druge/treće godine? Jerusalim jeste mnogo južno i na granici sa pustinjskom klimom, ali nalazi se na skoro 1000mnv. i snijeg je tamo normalna pojava zimi, i ne znam zašto ga svake godine proglašavaju za čudo. Nije mi jasno zašto nikad tako ne odjekne vijest "pao snijeg u Beogradu" ili "snijeg pao čak i u Srbiji" kad je ovdje ništa češći nego u mnogim Mediteranskim predjelima.

Jednostavno, neka područja su pogodnija za snijeg iako imaju visoke srednje zimske temperature. Takva je npr. Jadranska obala Italije gdje je snijeg redovna pojava svake zime, iako su srednje temperature u prosjeku više od Jadranske obale Crne Gore, Hrvatske ili Albanije. Naime, pri jakim prodorima hladnog vazduha sa sjevera, bura ima fenski efekat sa naše strane Jadrana i nema padavina, dok sa druge strane dok prelazi preko toplog mora može da izazove tzv "lake effect snow" na obali. Tako u Bariju barem svake druge zime bude snijega, a u Baru jednom u 20 godina.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.1mm
Miljakovac - 18.0mm
prosek - 51.5mm


Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.077
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1132 poslato: 20. Februar 2015. u 22:20 »
Što neko u toku februara 2012. nije pisao o sve toplijim zimama? Ma utisak koji ostavljaju trenutne vremenske prilike ima čudesno delovanje, "potire" sve statistike...  :)

X

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.145
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1133 poslato: 21. Februar 2015. u 11:21 »
Jel video neko sinoc ovakav mesec jel to bilo pomracenje meseca   :neznam: :neznam: :neznam: :neznam: :neznam: :neznam:
« Poslednja izmena: 21. Februar 2015. u 18:58 Stefano »

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1134 poslato: 21. Februar 2015. u 13:19 »
Evo šta kaže statistika, sad kad je već skoro izvjesno da u nižim predjelima neće biti više snijega do kraja februara. Čisto da vidimo ima li realnu osnovu utisak većine forumaša da su zime sve toplije i sve manje sniježne. Prvo, da pogledamo srednje zimske temperature (decembar, januar i februar) za prethodnih 15 zima u Beogradu. Za ovu zimu se srednja temperatura odnosi na period do današnjeg dana, a vjerujem da će poslednjih nekoliko dana februara ipak za nijansku podići temperaturu:



Dakle, vidimo da nas nije prevario utisak da su prethodne tri zime toplije od normale, ali ipak nisu ni blizu rekordnoj zimi 2006/07. I prva zima u posmatranom periodu je bila vrlo topla, što nam ne daje za pravo da iznosimo zaključak da je svaka zima sve toplija. Mada nije isključeno da generalno postoji trend porasta temperature.

Kad je u pitanju broj dana sa sniježnim pokrivačem, tu je već činjenica da je ovo treća zima sa redom sa manjim brojem dana sa sniježnim pokrivačem od prosjeka, ali su ipak bile dvije u analiziranom periodu sa još manje snijega. U analizu su uključeni još i novembar i mart, kao dva mjeseca koji klimatološki nisu zimski, ali imaju udio u broju dana sa snijegom:



Na kraju, još da pogledamo maksimalne visine snijega za svaku od zima. Vidimo da je dvocifrena visina snijega nešto se dešava praktično svake zime, ali poslednje dvije zime su među rijetkima koje nisu imale barem jedan snijeg od 20+ cm:



Opet mislim da samo na osnovu prethdne dvije ili tri zime ne možemo steći neki konačan utisak da su zime sve manje sniježne u nižim predjelima. Dvije zime za redom su ozbiljno podbacile u tom smislu, ali to ne znači da će i sledeća. U nepredvidivosti i jeste čar meteorologije. :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.1mm
Miljakovac - 18.0mm
prosek - 51.5mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1135 poslato: 21. Februar 2015. u 13:36 »
U sustini se slazem sa vecinom kolega sa foruma da zime nisu nestale i da je sve to u nekom proseku. Ne moram ni da spominjem da sam protivnik globalnog zagrevanja i slicnih gluposti.

Medjutim nije dovoljno uporedjivati zime u poslednjih 15-20 godina.
Hajde da uporedimo zime od npr. 1950-1975 sa zimama od 1990 do 2015? Da vidimo sta bi nam tu rekle brojke o temperaturi,broju ledenih dana, visini sneznog pokrivaca, trajanju sneznog pokrivaca, itd...

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1136 poslato: 21. Februar 2015. u 18:25 »
 ^^ Baš na tu temu sam pripremio jednu dosta detaljnu analizu koja se tiče zima u Beogradu.  :)

Možete da je pogledate na sledećem linku:  http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3109.msg191174#msg191174


Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1137 poslato: 22. Februar 2015. u 10:19 »
Jel video neko sinoc ovakav mesec jel to bilo pomracenje meseca   :neznam: :neznam: :neznam: :neznam: :neznam: :neznam:

Nije!
Mlad Mesec, Venera i Mars (najmanja tačkica).

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1138 poslato: 24. Februar 2015. u 09:25 »
Ako sam dobro izbrojao Novi Sad ove zime broji 22 dana sa snežnim pokrivačem što mi ne deluje uopšte strašno, mada verovatno ispod proseka. Maksimalna visina snežnog pokrivača je sigurno daleko ispod proseka.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.802
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1139 poslato: 24. Februar 2015. u 16:25 »
I u Nišu 22 dana sa snežnim pokrivačem uz max. visinu od 22cm.