Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1363298 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1140 poslato: 24. Februar 2015. u 17:33 »
Inače mislim da je ove zime falilo u par navrata da bude temperatura za neka 3 stepena niža za pravu zimsku bajku. Mislim da bi onda utisak o zimi bio mnogo bolji.

Evo i dokaza. Za vikend sam se prošetao Fruškom Gorom gde verovali ili ne ima još oko 20cm snega opušteno. To je samo oko 500m nadmorske visine i nekih 10km južnije od Novog Sada. Eto šta bi bilo da je par stepeni bilo hladnije. Mogu misliti koliko je snega bilo kada se 20cm održalo do pre neki dan.








Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.802
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1141 poslato: 24. Februar 2015. u 17:46 »
Od kako je accu weather izbacio prognozu za nastupajuće proleće svi bruje da nas čekaju poplave nalik prošlogodišnjim...  Možda se ponovi kišno proleće ili da se ponove 2 kišne godine zaredom ali neverujem da išta
može da parira 2014-oj godini po pitanju padavina. Istina je i to da je zemlja još prezasićena vlagom i da u skorijoj budućnosti , česte i manje obilnije kiše  ako ih bude bilo mogu izazvati probleme ali opet kažem ne verujem u prošlogodišnji scenario.

http://www.srbijadanas.com/clanak/ne-pise-nam-se-dobro-pogledajte-vremensku-prognozu-za-nastupajuce-prolece-foto-21-02-2015


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1142 poslato: 26. Februar 2015. u 01:06 »
Koliko često na forumu napišemo ono čuveno "za arhivu", a da nismo ni svjesni da će ta arhiva jednog dana zaista biti od koristi. Ova dva posta i mnogi drugi još iz teme "Maj 2014" su arhivski podaci zlata vrijedni za novi rad koji pišem o tome da li je bilo moguće prognozirati majske poplave prošle godine:

Za arhivu  :sos:  Nadam se da se ipak nece obistiniti u ovako brutalnom obliku u suprotnom  :pop:



Moram da okačim GFS 12Z meteogram za Beograd, nek' ostane za arhivu:



Ovaj forum je svojevrsno blago meteo-podataka!  :sm:


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.1mm
Miljakovac - 18.0mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.392
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1143 poslato: 26. Februar 2015. u 02:56 »
Moramo nekako resiti problem sa "nestajanjem slika" iz reportaza i ovakvih tema od pre par godina. Da li uopste postoji resenje?

Naravno, sem skladistenja slika na kompu..


Evo npr pogledaj ovu ( bivsu ) reportazu http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=1878.msg78736#msg78736

To ce se isto desiti i svim ostalim reportazama, i svim tim "za arhivu" slikama iz prognoza..
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1144 poslato: 26. Februar 2015. u 07:19 »
Moramo nekako resiti problem sa "nestajanjem slika" iz reportaza i ovakvih tema od pre par godina. Da li uopste postoji resenje?
Da naravno, cloud servisi kao što je Dropbox ili neki od photo sharing servisa sa besplatnim nalogom u osnovnom paketu - Photobucket na primer.

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.319
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1145 poslato: 26. Februar 2015. u 12:18 »
Da naravno, cloud servisi kao što je Dropbox ili neki od photo sharing servisa sa besplatnim nalogom u osnovnom paketu - Photobucket na primer.


Cloud servisi nece mnogo pomoci jer ne "prikazuju" sliku nego download link. https://www.dropbox.com/help/498?path=photos_and_videos Image servisi uglavnom cuvaju fotke do 1 godine, ali i tu zavisi koliko je "klikova" na sliku bilo i da li slika generise klikove i danas... Skoro sam nasao fotku na imagebam koju sam uploadovao jos 2007, kao i par na imagevenue iz iste godine. Thumbnails su i dalje "zivi" i fotke se mogu pogledati. Jedini nacin da slike uvek budu dostupne je da se omoguci upload slika direktno na forum tj. server foruma. To bi povecalo bazu podataka, i verovatno usporilo server ako ima mnogo velikih fotografija, ali verovatno se neki balans sa thumbnailsima, a ne slika u originalnom formatu moze naci.

Iz iskustva znam da imagebam i imagevenue jako dugo cuvaju fotke, ali oni free korisnicima dozvoljavaju upload samo thumbnails-a do 350x350 pixela :(
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1146 poslato: 01. Mart 2015. u 15:27 »
Image servisi uglavnom cuvaju fotke do 1 godine, ali i tu zavisi koliko je "klikova" na sliku bilo i da li slika generise klikove i danas...
To je caka kod image servisa koje koristiš bez naloga. Kod servisa koji zahtevaju nalog, nećeš imati nikakve limite po tom pitanju.

Na Photobucket-u sa osnovnim nalogom dobijaš 10 Gb prostora (2 Gb prostora standardno + 8 Gb ako instaliraš mobilnu aplikaciju) i 10 Gb protoka. Mislim da je to sasvim ok ponuda. Meni je trenutno zauzeto 3% prostora, a koristim ga od 2004. godine i imam 2600 fotografija. Naravno stavljam samo smanjene fotke (0.8 mpix).

Cloud servisi nece mnogo pomoci jer ne "prikazuju" sliku nego download link.

Za Dropbox postoji način. Standardni link je u formatu https://www.dropbox.com/photo.jpg?dl=0.
Da bi ga prikazao sa image tagovima potrebno je da bude u formatu https://dl.dropbox.com/photo.jpg?dl=2.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1147 poslato: 03. Mart 2015. u 14:08 »
Jučerašnji prolazak hladnog fronta ne samo da nam je doneo osetno hladniji vazduh i padavine već je i "pročistio" vazduh od suspendovanih čestica - materija koje zagađuju vazduh. Pa je tako danas najčistiji vazduh u poslednjih 5 godina.  8)
http://www.24sata.rs/disite-duboko-danas-najcistiji-vazduh-u-poslednjih-pet-godina/5693

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.392
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1148 poslato: 05. Mart 2015. u 14:08 »
U situacijama kada temperatura pada usled jakih padavina, npr da krenemo od 4°C i da kažemo da padne na 0.0°C što je uobičajeno kada prelazi kiša u sneg, i recimo da momenat potpunog prelaska u sneg bude 1.2°C, i recimo da je intenzitet isti u svakom trenutku,

da li će temperatura brže opadati kada padavine budu u vidu snega ili neće, i zašto ?

ako neko zna, voleo bih da nauči nas koje ne znamo, hvala :)
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.147
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1150 poslato: 06. Mart 2015. u 14:36 »
Nisi jedini i ja sam se isplatio na poslu pošteno, a rođaci umalo da ne krenu na put zbog moje najave obilnog snega.  :redface:

 :D
Ako si se na poslu isplatio onda je sve OK  :super:, ali stvar je malkice drugačija ako si se na poslu ispalio  ;) zbog najave značajnog snega.

Verujem da nećeš zameriti što te citiram  ;), baš si me slatko nasmejao sa konstatacijom da si se na poslu pošteno isplatio  :rofl:

Pozdrav!

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1151 poslato: 23. Mart 2015. u 10:22 »
Svim ljubiteljima meteorologije, nebitno da li su amateri ili profesionalci (uzgred, među amaterima obično ima mnogo više pravih "zaljubljenika u meteorologiju) želim srećan
Svetski meteorološki dan (ili dan meteorologa)!

http://www.wmo.int/worldmetday/


Van mreže Doca

  • Poruke: 4
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1152 poslato: 23. Mart 2015. u 11:55 »
Takođe, svim forumašima želim Srećan dan Meteorologije! Nazdravite, nije na odmet! :cheers:

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1153 poslato: 23. Mart 2015. u 16:48 »
Hvala Profi i Doca , takođe želim svima čestitati Svetski dan meteorologije!
Da nam ova godina bude još interesantnija od predhodne što se tiče meteoroloških pojava , ako je to ikako moguće!  :hurr:  :first:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1154 poslato: 26. Mart 2015. u 10:01 »
:D
Ako si se na poslu isplatio onda je sve OK  :super:, ali stvar je malkice drugačija ako si se na poslu ispalio  ;) zbog najave značajnog snega.

Verujem da nećeš zameriti što te citiram  ;), baš si me slatko nasmejao sa konstatacijom da si se na poslu pošteno isplatio  :rofl:

Pozdrav!

 ???

Tek sada sam video. Pa bolje da sam se isplatio, ali sam se ipak samo ispalio.  8)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1155 poslato: 27. Mart 2015. u 12:59 »
Da li se članovima foruma sviđa nov izgled RHMZ-ovog website-a?

Čini mi se da su, kada je već odlučeno da se nešto promeni i "osveži", mogli to da urade i malo bolje (izmene koje sam primetio su malecke i manje-više "lipe cvatu, sve je isto k'o i ranije").
Jedna promena je ipak očigledna i meni neočekivana -ne znam da je praksa da nacionalni meteo-zavodi (ali i privatne "meteo-kompanije") na naslovnoj strani imaju sliku direktora.
Uz poštovanje prema profesionalnim dostignućima/uspesima prof.dr Nikolića mislim da nije neophodno da se slika direktora postavi na naslovnu stranu državne ustanove ali moje mišljenje je nevažno -postoje u RHMZu ljudi koji znaju kako i zašto se nešto radi (svakako je mnogo važniji kvalitet sadržaja na sajtu i pozdravljam napore RHMZa da se to dalje unapredi).

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1156 poslato: 27. Mart 2015. u 16:55 »
Ja idem direktno na stranicu sa radarskom slikom, pa me iznenadilo ovo "novi" sajt jer je tamo sve isto. Na početnoj stranici je jedino ubačena slika direktora, zastava Srbije i malo su veća slova između dve karte. To po mojoj definiciji nije novi sajt, jer nema stilskih ni funkcionalnih promena.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1157 poslato: 27. Mart 2015. u 17:00 »
Ja ću biti malo grublji.
Slika direktora na naslovnoj stranici  :o. Jezivo.  :oboze:
Prvo sam pomislio da je čovek umro pa su ga stavili privremeno da mu odaju počast.
A što se tiče većih fontova za trenutak sam pomislio da sam zumirao sadržaj u browseru.
Toliko od mene.  8)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1158 poslato: 27. Mart 2015. u 17:02 »
 ^^
Kad si vec zapoceo da se nadovezem.
Ja otvorio sajt kad vidm stoji slika necija, Boze oprosti mi pomislio u prvi mah sam da je neko umro pa da su zato sliku postavili.
Ipak brzo sam se pribrao i skontao da je doslo do promene samog sajta.

Edit: hteo sam da se nadovezem na Profijev post kad vidim da je Joe napisao isto sto i ja.
Sad vec moram da se nasmejem.  :D

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1159 poslato: 27. Mart 2015. u 17:56 »
Slika direktora na naslovnoj stranici  :o. Jezivo.  :oboze:
Prvo sam pomislio da je čovek umro pa su ga stavili privremeno da mu odaju počast.
A što se tiče većih fontova za trenutak sam pomislio da sam zumirao sadržaj u browseru.

Ja otvorio sajt kad vidm stoji slika necija, Boze oprosti mi pomislio u prvi mah sam da je neko umro pa da su zato sliku postavili.

isto pomislih...