Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Februar 2013.  (Pročitano 56093 puta)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #320 poslato: 22. Februar 2013. u 22:22 »
Sutra nas očekuje intenzivno topljenje snega,uz osetan porast temperature i naravno,olujnu košavu iz pravca jugoistoka.


WRF za nedelju veče u Beogradu vidi nalet jakih padavina,konvektivnih,oko 10mm.

A ponedeljak će,kao što je gore napisano,biti posebno zanimljiv,jer će južnije od Beograda biti značajnije ovogodišnje nestabilnosti,crtaju se solidni parametri,a moglo bi biti i grada.


Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #321 poslato: 22. Februar 2013. u 22:27 »
Da ovde kod nas u Vrscu,su na lokalnoj TV najavili olujnu kosavu i moguce nezgode tipa ne daj Boze da ti nesto padne na glavu,tipa crepa,drveta,oluka...;)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #322 poslato: 22. Februar 2013. u 22:40 »
Ja kod mene ne ocekujem nikakav osetan porast temperature zbog hladne kosave.
Doduse tacno je da ce temperature biti vise u odnosu na danas, ali ce vetar stvarati subjektivin osecaj da je hladnije vreme.
Slicno kao prosle nedelje u utorak i sredu kada je duvala kosava. Bilo je svega 4C ovde kod mene. a na zapadu zemlje je bilo preko 10C. Tako ce biti i sada.

« Poslednja izmena: 22. Februar 2013. u 22:52 sale pn »

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #323 poslato: 22. Februar 2013. u 22:54 »
Ja kod mene ne ocekujem nikakav osetan porast temperature zbog hladne kosave.
Doduse tacno je da ce temperature biti vise u odnosu na danas, ali ce vetar stvarati subjektivin osecaj da je hladnije vreme.
Slicno kao prosle nedelje u utorak i sredu kada je duvala kosava. Bilo je svega 4C ovde kod mene. a na zapadu zemlje je bilo preko 10C. Tako ce biti i sada.


  Jedna ispravka Banatski Karlovac nije grad hehe to je malo vece selo hehe,da znas druze...Inace da upravo ce kod nas u Vrscu i Karlovcu biti visoke temperature i najjaci udari vetra,kao i uvek...;)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.207
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #324 poslato: 23. Februar 2013. u 11:48 »
I dalje se drže nestabilnosti na kartama,kako za ponedeljak tako i za utorak.

Međutim,i sutra uveče i u noći može biti vrlo interesantno.Crta se prolazak hladnog fronta uz zapadne vetrove i vrlo dugačku intenzivnu padavinsku liniju.Iz ovakve formacije koju crta NMM moralo bi biti grmljavine,makar u južnijem sklopu sistema.




NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #325 poslato: 23. Februar 2013. u 13:29 »
Sutra će biti vrlo zanimljivo pratiti situaciju,kao što je Kimi rekao,očekuje nas prodor hladnog fronta.Padavine će biti obilne,lokalno može pasti i preko 20mm.
Najveće šanse za grmljavine imaju zapad,jugozapad.

Medjutim,u ostalim krajevima atmosfera je niti stabilna niti nestabilna.Ali, pošto je to neutralo stanje,vrlo je lako destabilizovati ga, sto bi se u ovom slucaju desilo pritokom vlaznijeg vazduha.Tako da bi moglo doći do razvoja ćelija koje bi davale grmljavine u oblasti hladnog fronta.

Kako front bude išao dalje na istok tokom noći,na krajnjem jugu i jugoistoku Srbije atmosfera će postati nestabilna posle ponoći,a to bi značilo sigurne grmljavine pri naletu frontalne zone na te krajeve.

Što se tiče ponedeljka i utorka,CAPE I Lifted index su za nijansu smanjeni i pomereni nešto južnije,jug zemlje bi imao sigurne pljuskove i grmljavine.Medjutim cb-ovi bi se mogli razviti i u zoni stabilnije atmosfere dosta severnije,baš kako i ESTOFEX vidi situaciju.Šansi za sugradicu,pa čak i grad ima južno od Kragujevca,medjutim nikako ne treba očekivati  spektakularne razvoje,ipak je februar mesec.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #326 poslato: 23. Februar 2013. u 19:40 »
Pozdrav sa Jahorine, treba mi mala pomoć jer nemam pristup modelima posto pisem sa telefona a i net je slab.
Bitno mi je da znam sta da ocekujem sutra, padavina ce biti ali u kom obliku?
Nadao sam se obilnom snegu,danas me je docekala kisa, yr.no je u jutrasnjem izlazu prognozirao oko 40mm snega, videcu veceras sta kaze. I jačina vetra mi je bitna pa dajte neku prognozu i za to.

Hvala

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #327 poslato: 23. Februar 2013. u 20:00 »
Na Jahorini tokom noći i ujutru T850hPa između +3 i +4C, sutra sredinom dana i popodne nešto niže.
Dakle na Poljicama sutra tokom jutra i dela prepodneva temp. do +3C, popodne niža temp. a na gornjem delu Ogorjelice (npr. na 1850m) ujutru između 0 i +1 a popodne oko -1C uz bitan sneg.
Tokom noći i sutra ujutru jak vetar (SSW) a popodne baš bitno slabiji vetar.
Ciklon, ovo je prognoza koju sam napisao na brzinu -bilo bi dobro da sačekaš i komentare drugih članova koji će možda pogledati i nov ECMWF...
Pozdrav, sa željom da sutra popodne (makar na gornjem delu planine) imaš fin sneg uz bitno slabiji vetar!

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #328 poslato: 23. Februar 2013. u 20:03 »
Ne znam sto da ti kazem.. Danas je snijezna granica bila oko 1800metara, mozda malo nize.
E sad.. bice to granicno ali bi moglo da snijezi sutra tokom dana...


Inace EC nam nacrta zimu za 10 dana... mada opet prvenstveno zatrpavanje Hrvatske, ali i mi bi imali nesto.. No o tome u prognozama za mart kad (ako)  bude blize i realnije.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #329 poslato: 23. Februar 2013. u 22:45 »
Sutra uveče obilnije padavine,u Bg-u oko 20mm za kratko vreme.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.413
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #330 poslato: 24. Februar 2013. u 11:02 »
^^ Da, prethodni izlazi WRF-NMM-a davali 20-ak mm padavina za večeras, a ovaj jutrošnji 0.0mm. Toliko o pouzdanosti toga modela.
Baš me razočarao ove zime. Sad za četvrtak i petak je u većini izlaza davao povremenu kišu na temperaturama 4-6°C, a palo je 10-ak cm čistog snijega. Globalni modeli su ipak bili malo bolji, jer su davali padavine na granici kiše i snijega na temperaturama 1-3°C.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 19.8mm
Miljakovac - 22.1mm
prosek - 51.5mm

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #331 poslato: 24. Februar 2013. u 11:05 »
Video sam jutros,lupetanja. Mnogo greši ove zime.


Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.803
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #332 poslato: 24. Februar 2013. u 11:47 »
Dosta padavina crtaju modeli u naredna tri dana 25-30mm za moj kraj i to nije samo jedan izlaz a do sada u februaru palo 32mm,
pravo jesenje vreme

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.207
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #333 poslato: 24. Februar 2013. u 12:15 »
Sutra i prekosutra najviše padavina treba očekivati na zapadu i jugu Srbije,a najmanje na istoku zemlje,jugu Banata i u dolini Velike Morave zbog košave.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #334 poslato: 24. Februar 2013. u 13:18 »
Za moj kraj GFS crta 30-ak mm padavina,e sada koliko će pasti-ne znam,sve zavisi kakav će vetar biti,tj koliki će biti uticaj košave.Košava će duvati u Pomoravlju i južnom Banatu i tu će vetar praviti probleme padavinama.Pošto će košava biti slabija, u Vojvodini će ona prećii u jugozapadne i južne vetrove zbog toga što košava neće imati košavsku brzinu ,tako da bi i tamo bilo većih padavina.Moram reći takodje da bi i Timočka krajina mogla dobiti obilnije padavine jer će vetar tamo skrenuti na severoistočne pravce,a to su trenutci kada ona profitira.
Konvekcije će biti u centralniiim i južnim krajevima zbog solidnog CAPE indexa,pa bi tamo bilo solidnih oblaka,pa i lokalno obilnijih padavina.Konvektivnih padavina bi bilo i u ostalim krajevima,najmanje šanse u Pomoravlju i južnom Banatu.U naredna 2 dana većina krajeva bi dobila dobre padavine,a sve će zavisiti od vetra.Najviše bi palo na zapadu Vojvodine,zapadu,jugozapadu,jugu,centralnim krajevima i Timočkoj krajini.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.812
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #335 poslato: 24. Februar 2013. u 15:27 »
Sutra i prekosutra najviše padavina treba očekivati na zapadu i jugu Srbije,a najmanje na istoku zemlje,jugu Banata i u dolini Velike Morave zbog košave.
Kimi, za moj deo istoka se ne bi složio.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.207
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #336 poslato: 24. Februar 2013. u 15:59 »
 ^^ ^^ U pravu si u potpunosi Boce,to se ne odnosi na Timočku Krajinu koja zna se kako se ponaša u košavskim situacijama.Čudno mi je samo kako sam to zaboravio da spomenem u post-u.  ???

To ''istok'' se pre svega odnosilo na taj planinski sistem (odnosno nastavak Karpata u Srbiji) istočno od Velike Morave i zapadno od Timočke Krajine,koji je takođe izložen košavi (npr. gradići Kučevo,Žagubica).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže mpetrovic030

  • *
  • Poruke: 186
  • Starost: 30
  • Lokacija: Bor
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #337 poslato: 24. Februar 2013. u 17:43 »
Kisa ne staje od cetvrtka,temperatura u intervalu od 2-5 stepeni.Ovo 'englesko' vreme potrajace do cetvrtka,kada ce napokon stati kisa i razvedrice se.To bi bilo to od modela sto se februara tice(vezano za timocku krajinu,inace sa osetno nizim temperaturama od ostatka zemlje)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #338 poslato: 25. Februar 2013. u 06:44 »
Današnji ESTOFEX.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Februar 2013.
« Odgovor #339 poslato: 26. Februar 2013. u 00:19 »
U naredna dva dana GFS daje obilne padavine, najmanje na jugozapadu zemlje, a najvise na istoku u Timockoj i Negotinskoj krajni.

Po 18z meteorogramu u Paracinu jos oko 39mm kise, najjace padavine sutra, odnosno sada vec danas: