Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: April 2013.  (Pročitano 22951 puta)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: April 2013.
« Odgovor #20 poslato: 02. April 2013. u 13:02 »
Citat
Ali daj onda prognozu, a ne samo kritike!
U ovom podforumu i nisam nešto aktivan, tako da tek povremeno ostavim komentar, jer uglavnom mišljenje, tj. "svoju" prognozu zadržavam za sebe. Kritika se odnosila na to da moramo sačuvati pravu meteorologiju, zaštititi je propadanja i izumiranja od strane nekih drugih, površnih prognoziranja vremena- tipa meteo(ro)gram. Počele su da se zaboravljaju neke druge, daleko bitnije  stvari u prognozi vremena, kao što su prave analize karte. Pod ovim podrazumevam da u podforumu prognoze komentari budu kvalitetni, poučni, da obuhvataju objašnjenja uz već "sažvakanu" prognozu vremena, koja će objasniti zašto je to tako.
Najlakše je postaviti meteogram i recimo jednu kartu i da se tu diskusija završi. To meteorologija nije, to se može uraditi na bilo kom drugom forumu, a na ovom ne! Ovo je meteorološki forum, cilj njega je popularizacija prave meteorologije, širenja znaja i očuvanje iste. I zato ću i dalje ostavljati kritike, koliko god to bilo potrebno, u cilju da se spasi što se može spasiti, da se makar ovde sačuva pravi smisao ove nauke, jer danas pravo znanje guše mediji i kvazi naučnici.
 
Citat
Nemaju svi u "masi" zainteresovanih vremena da gledaju karte i uče meteorologiju.
Koliko ja znam ovaj forum zato i služi, tako da bi članovi ovog foruma morali da budu stručniji u davanju prognoze, recimo od "Blica" koji daje ledenu kišu na +12C. Vremena ima, ali lenjost čini svoje.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: April 2013.
« Odgovor #21 poslato: 02. April 2013. u 13:38 »
Evo da i ja nesto kazem jer je koliko vidim od mog komentara pocela ova rasprava. Dosta ima istine u tome sto kaze Zec. Ne zelim nikoga da napadam ali mislim da forumas Zec ima pravo da govori tako kako govori jel mu to njegovo znaje dopusta. Ja sam relativno od skoro ovde i to uglavnom preko zime. Stvarno sam laik sto se tice meteorologije ali ipak sad mnogo vise znam nego sto sam znao dok nisam otkrio ovaj forum. Obecavam da cu se redje javljati u delu foruma koji je posvecen prognozama dok jos malo bolje ne savladam materiju i budem mogao sam da dam neku prognozu na osnovu karata. Naravno forum cu pratiti i citati komentare kad god budem mogao. Pozdrav svima i nadam se da ovaj moj komentar nece izazvati polemike. A moze se i obrisati jer je i malo promasio temu u kojoj je objavljen.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: April 2013.
« Odgovor #22 poslato: 02. April 2013. u 14:10 »
Do vikenda je razvoj vremenske situacije prilično usaglašen od modela. O tome se već pisalo.
Vikend je neka vrsta prekretnice. Bićemo pod uticajem ciklonske aktivnosti iz Sredozemlja  a sa severa će se spuštati hladan vazduh. Koliko ćemo biti pod uticajem ciklonske aktivnosti i koliko će hladnoća probiti na jug to je sad veliko pitanje. Moguć je i scenario sa pojavom snežnih padavina u nižim predelima. GFS vidi duže zadržavanje hladne mase iznad Balkana bar do sredine naredne nedelje, dok EC nalućuje jačanje ciklona iznad Britanskih ostrva koje bi nam donelo topliji vazduh sa jugozapada. Videćemo kako će se sve to odvijati u narednim danima.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: April 2013.
« Odgovor #23 poslato: 02. April 2013. u 14:54 »
Citat
Obecavam da cu se redje javljati u delu foruma koji je
posvecen prognozama dok jos malo bolje ne savladam materiju i budem mogao sam da dam neku prognozu na osnovu karata.

Moj prethodni post se nikako nije odnosio na tebe, to je moje mišljenje koje se odnosilo na čitav podforum prognoze.
I nikako nemoj zbog moje kritike manje pisati, jer to nije zabrana, već kritika-komentar. Samo opušteno, piši i dalje, potrebna je aktivnost u prognozama. :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2013.
« Odgovor #24 poslato: 02. April 2013. u 20:21 »
Kako su se samo modeli posteno obrukali sto se tice padavina od ovog ciklona.

Pa pogledajte samo sa kojim smo ciframa baratali pre 5-6 dana (i do 50mm).Do juce se to uglavnom drzalo na 20-ak mm,da bi sinoc bile povecane na 25mm.A jutros-nista bukvalno,sve se svelo na 0,5-1mm.

Modeli znaju cesto gresiti,ali ovo mi je EPIC FAIL (posebno zbog sinocnjeg povecanja padavina).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: April 2013.
« Odgovor #25 poslato: 02. April 2013. u 20:27 »
Модели су синоћ, еј бре синоћ, давали потоп за мој крај и централне крајеве.
Знају да греше, али ово је ипак брука, пао је можда 1 мм.  :bang:




Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: April 2013.
« Odgovor #26 poslato: 02. April 2013. u 21:10 »
^^ Meni je bilo sumnjivo čim su modeli juče počeli naglo da smanjuju padavine, nikako nisu bili konstantni što se tiče rasporeda padavina. Na kraju je samo krajnji sjever pokupio očekivanih 20-ak mm (Subotica, Sombor...), dok je u ostatku zemlje ostalo daleko ispod očekivanja. Kiks modela, ali dobro je što je došlo u periodu kad nikome padavine ne trebaju, bilo ih je i prevše prethodnih dana.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: April 2013.
« Odgovor #27 poslato: 05. April 2013. u 11:08 »
Niko nekomentarise ovaj potop koji se sprema u nedelju i ponedeljak u centralnoj, juznoj i istocnoj Srbiji.
Skoro svi modeli su se jutros konacno usaglasili oko pozicije ciklona koji ce nastati u Jonskom moru, i uticace na vreme u nasoj zemlji
Paznju mi privlaci EC koji crta kod mene skoro 40mm, WRF-NMM takodje daje dosta, dosta padavina. :o

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: April 2013.
« Odgovor #28 poslato: 05. April 2013. u 11:34 »
Dugo se GFS nećkao oko scenarija koji je EC davao unazad već par dana, ali je sve bliži tome i on.
EC čak produžio padavine na istoku do utorka i srede.
Ako se ne desi neka promena  poslednjih 24h biće vrlo nezgodno rečnim vodotocima sa tolikom količinom padavina.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: April 2013.
« Odgovor #29 poslato: 05. April 2013. u 12:16 »
Pored obilnijih padavina,modeli slozni da na jugozapadu Srbije postoje sanse za sneg i u nizim predelima. . .

NAS WRF NMM pored obilnijih padavina nacrtao je i temperaturu koja bi u nedelju uvece lako mogla usloviti sneg an jugozapadu.. .

padavine pocijnu ranije u odnosu na nulu po visini,ali kasnije sustize nula brzo


a padavine ce potrajati

na visini 850hpa se temperatura spusta(na jugozapadu) cak i do -2 C



A na 2m se spusta na 0C



I GFS vidi sneg na jugozapadu.. .






i EC-ov Yr.No.   vidi kasnije sneg (konkretno u Ivanjici)



Sad videcemo :)


Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: April 2013.
« Odgovor #30 poslato: 05. April 2013. u 12:34 »
Evo i UKMO 00Z. Moj kraj je u rozoj zoni. :deda:



Slazem se sa Bocetom., vrlo je verovatno izlivanje posebno neregulisanih recnih tokova na jugoistoku i istoku zemlje.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2013.
« Odgovor #31 poslato: 05. April 2013. u 15:23 »
Nisam mogao da verujem sta je GFS nacrtao jutros...kakva nagla promena.Prvo sam pomislio da nisam pogresan termin slucajno kliknuo :o

A i  gledano za neki dalji vremenski period se sve dosta promenilo.Ponovo je nestala neka stabilizacija koju su modeli nudili prethodna 2-3 dana.

I sutra moze biti pljuskova,posebno na zapadu i u centralnim krajevima.Pre par dana se cinilo da bi moglo biti i ozbiljnijih nestabilnosti,ali se na kraju sve to dosta ublazilo.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: April 2013.
« Odgovor #32 poslato: 05. April 2013. u 19:10 »
@ Kimi

Koliko su kod tebe sada nacrtali?

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: April 2013.
« Odgovor #33 poslato: 06. April 2013. u 09:38 »
Neverovatno kako je EC u 24h pred aktivnost sutrašnjeg sistema sa juga uveo drugačiji scenario. Usled pojačanog istočnog vetra padavine bi bile vrlo slabe.
GFS nije baš tog mišljenja i ima nešto više padavina ali je ipak i on umanjio padavine u odnosu na jučerašnje izlaze. Videćemo šta će doneti sutrašnji dan.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2013.
« Odgovor #34 poslato: 06. April 2013. u 10:40 »
^^ ^^ Da,neverovatno kako su odjednom i EC i nas WRF-NMM znatno smanjili padavine.

Prosek EC-a je bolji od glavnog izlaza.UKMO je najbogatiji padavinama, tako da ipak  u celini ocekujem lepe padavine.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: April 2013.
« Odgovor #35 poslato: 06. April 2013. u 20:52 »
EC i WRF skoro presušili GFS se još drži na oko 15mm, ko zna šta će biti, priroda će reći svoje...

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: April 2013.
« Odgovor #36 poslato: 07. April 2013. u 09:17 »
Rekao sam da nikada vise necu gledati yr.no.
Medjutim,bacio sam malo pogled,i ono sto sam video je savrseno :D


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2013.
« Odgovor #37 poslato: 07. April 2013. u 09:35 »

Prosek EC-a je bolji od glavnog izlaza.UKMO je najbogatiji padavinama, tako da ipak  u celini ocekujem lepe padavine.

I tako i bi.GFS i UKMO su ostali pri svome,dok su EC i WRF-NMM znatno povecali padavine.

Bice tu ipak lepe kise:



@Alexa

Njah,ionako ce veceras vratiti kisne ikonice za sve dane.  ???
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: April 2013.
« Odgovor #38 poslato: 07. April 2013. u 10:00 »
E neće da vrati, više je dosta tmurnih i kišnih dana. Priroda ovde praktično još uvek stagnira. Treba topline i sunca da sve krene da raste, a i kad procvetaju voćke da mogu pčelice da obave svoj posao ;)

Što se tiče sinoptičke situacije, cikloni će promeniti putanju i krenuti preko Britanije i Skandinavije, donoseći kod nas topliji vazduh sa jugozapada. Biće tu poneki front, sa njim pljuskovi i grmljavina, ali je to prolaznog karaktera. Dakle, od utorka osetan porast temperature, u četvrtak i petak neretko i preko 20 stepeni.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2013.
« Odgovor #39 poslato: 07. April 2013. u 12:44 »
GFS 06Z nudi lep hladan front u subotu,a i par dana nakon toga salje hladan vazduh sa severoistoka Evrope na Balkan.Tako da nema mesta euforiji o prolecu.

No,da se mi bacimo necemu sto je kod modela vec konstatno duze vreme.

U utorak i sredu moze biti lepih nestabilnosti u zapadnoj i severozapadnoj struji,posebno na zapadu,jugozapadu i u centralnim krajevima.

U cetvrtak konacno treba racunati na jedan pretezno suncan dan uz temperature i do 20 stepeni kao sto je Dejo i napisao. :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*