Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2014/2015  (Pročitano 237120 puta)

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 825
  • Starost: 40
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #600 poslato: 02. Februar 2015. u 15:00 »
i gle cuda joe, opet sve to danas, po ko zna koji put ove zime nestade sa karata kao da nije nikad ni postojalo... u zagrebu se crta oko 70mm snega, kod nas nesto kise i to je to,sve je izvesnija dominacija anticiklona nakon toga, tako da tesko da ce neceg i biti do proleca.... ne vredi, nemamo srece vec tri zime, na ivici smo, ali nikako da jezicak na vagi predje na nasu stranu... :neznam:

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #601 poslato: 02. Februar 2015. u 15:41 »
Po GFS-u od jutros imali bismo i mi sneg izmedju subote i nedelje i u nedelju, a onda bi se po slabljenju padavina spustio jos hladniji vazduh, pa bi u ponedeljak temperatura isla i do -12 po visini. Za sada EC i UKMO ne vide ovakav scenario, a GFS i GEM slicno "razmisljaju" i daju nam sneg za sledeci vikend, videcemo sta ce reci GFS12Z.

Ono sto sam primetio prvo,  dokle je izasao GFS, za petak sredinom dana se crta pad temperature ispod nule u zapadnom delu Srbije,  u Vojvodini je granica negativne temperature skoro pa pruzena duz Tise, u svakom slucaju napredak u odnodu na predgodni izlaz kad je u tom terminu grsnica negativne temperature po visini bila preko centralne Bosne, i istocne Hrvatske. Pratimo dalje...
U subotu bi temperature uglavnom bile stepen-dva u plusu, padavina bi bilo, ali i ako bi bio sneg bar do kasnih popodnevnih casova to ne bi bilo nista posebno zbog temperature u plusu osim ako ne budu jace padavine pa spuste temperaturu. Zatim noc subota na nedelju i nedelja nam donose sneg, i to obilniji na severu uz temperature stepen-dva ispod nule i u nedelju sredinom dana u Vojvodini. Za sada sam zadovoljan ovim izlazom.

Takodje,  anticiklon je vidno zapadnije u odnosu na prethodni izlaz za isti termin,  mogao bi se tu razviti i neki ciklon u juznom Jadranu,  videcemo sta ce nacrtati GFS


Padavine produzene i na ponedeljak uz lep minus, dosta lepo, snezno i hladno izgleda ovaj izlaz GFS-a za period od subote uvece pa na dalje, evo temperature po visini za ponedeljak sredinom dana:
« Poslednja izmena: 02. Februar 2015. u 17:36 Mile94 »

Van mreže zeljko83

  • *
  • Poruke: 142
  • Starost: 40
  • Lokacija: Rekovac-Ursule
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #602 poslato: 02. Februar 2015. u 17:26 »
Prava je steta sto nema snega, ova zima je ocajna sa samo par sneznih dana, to je bas porazavajuce.sto se padavina tice realno one netrebaju bar mesec dana, mislim na kisu koja dosadjuje svakog dana ali zato sneg i mraz -20 to bas treba a kada ce ako ne u narednih 10dana?posle vise i nemora da pada.svi ovi modeli su klimavi i skoro nista nije sigurno.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #603 poslato: 02. Februar 2015. u 17:44 »
I evo, kao sto sam i naslutio, GFS crta formiranje ciklona u juznom Jadranu koji bi doneo centralnim i juznim krajevima Srbije jos snega

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #604 poslato: 02. Februar 2015. u 18:03 »
 ^^

Sa tako gusto raspoređenim izobarama padavine ne zalaze dublje u kopno,

i da bude tako od toga nećemo dobiti ništa.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #605 poslato: 02. Februar 2015. u 18:10 »
Verovatno veci deo zemlje ne bi, ali jug verovatno bi.

A ne mogu a da ne prokomentarisem,  iako je daleko, da je GFS potpuno promenio prognozu za drugu dekadu Februara ponovo crta upad ogromnog ciklona nad Evropu, i formiranje ciklona u sredozemlju, sa dobrim temperaturama i padavinama. Kad bi se stvari odvijale kao sto GFS crta sad od nedelje pa na dalje ja bih ovoj zimi bez razmisljanja dao cistu peticu. Zaista lud izlaz za drugu polovinu druge dekade :)

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 40
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #606 poslato: 02. Februar 2015. u 18:19 »
Retko kada gledam modele za period duzi od deset dana, ali ovakvu kartu sam morao da okacim. Kada bi se ovo ostvarilo grcali bi u snegu.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #607 poslato: 02. Februar 2015. u 18:21 »
Kad bi se stvari odvijale kao sto GFS crta sad od nedelje pa na dalje ja bih ovoj zimi bez razmisljanja dao cistu peticu.

I ja bih joj dao peticu, ali po studentskim standardima, šesticu još nije zaslužila. :D

Šalu na stranu, GFS kao da pokušava s vremena na vrijeme da vrati nadu snjegoljupcima u neki sniježni ciklon početkom naredne sedmice i to baš kada ECMWF odustane od takvog scenarija. Za sada znamo tačan razvoj situacije do petka, a od subote je sve moguće, razne opcije su otvorene.
GFS 12Z nacrtao reprizu februara 2012.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #608 poslato: 02. Februar 2015. u 18:29 »
I ja bih joj dao peticu, ali po studentskim standardima, šesticu još nije zaslužila. :D
Valjda ce imati sanse za popravni :D
Za sada vikend izgleda dobro, videcemo sta ce EC reci veceras.

Evo ga EC, za nedelju, 8. Februar, postavlja anticiklon na atlantiku jos zapadnije u odnosu na GFS,  i jaca ga, ne izgleda to lose uopste.

Za 9. crta formiranje ciklona,  videcemo kakvu ce mu putanju nacrtati, i da li bi od toga mi imali neke padavine.
« Poslednja izmena: 02. Februar 2015. u 19:42 Mile94 »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #609 poslato: 02. Februar 2015. u 19:50 »
Evo i po EC-u ciklona na lijepoj poziciji. Za razliku od juče, večeras su se složili globalni modeli po pitanju novog ciklona od ponedjeljka/utorka.



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #610 poslato: 02. Februar 2015. u 19:59 »
Pre nekoliko dana sam napisao da nema modela koji u "komplikovanoj" situaciji može da se smatra sasvim pouzdanim za period od 3-4 dana unapred, a da ne govorim za 10 dana...
Kao što neko reče, GFS se poigrava sa zimoljupcima i povremeno, kratkotrajno, "ubacuje" nagoveštaje finog snega.
E, u tim "poigravanjima" se vidi i sledeće:



Ako bi se ovako hladan vazduh zaista spustio do Sredozemlja šanse za stvaranje ciklona koji bi mogao da "donese" sneg bi bile realne (ovaj "upad" hladnoće bi mogao da izazove finu ciklogenezu, gde tačno -nije lako reći) -i tu ne mislim samo na ciklon koji bi jedino južnim krajevima doneo sneg (iako prema GFSu to trenutno tako izgleda za 10.2.).
Dakle postoji mogućnost za fin ciklon i njegovu "dobru putanju", ne mislim da zbog jednog izlaza GFSa (a donekle i EC 12z) treba da se pojavi euforija  ;) kod nas "zimoljubaca" ali čitajući neke komentare ne mogu da razumem  :neznam: toliki "skepticizam" i definitivno "otpisivanje" zime na osnovu prognoza modela na kraju januara ili samog pocetka februara.
Da zaista postoji pouzdana metoda kojom se vreme nepogrešivo prognozira za npr. narednih 15 dana, mnoge stvari bi bile drugačije... Ako neko takav metod zna, molim ga da me obavesti, pokaže neoborive dokaze i spreman sam za svaki vid saradnje  :D

Karta koja je postavljena za daleki 16. februar je nešto što bi zaista donelo npr. pola metra snega u BGu ali to je zaista dosta dalek period. Ipak fino je imati i ovakvu kartu u arhivi.

Secam se dobro (kao i većina ljubitelja snega) februara 2012.
Tada se nekima činilo (dok se termin nije primakao) da na sledećoj karti nema ničeg bitnog jer "neće valjda da bude obilnog snega uz pritisak iznad 1025hPa". Kao što se sećamo, mnoga mesta su "dobila" obilan sneg a među njima i BG gde je kao retko kada sneg jako padao na -9C uz pritisak 1026-1027hPa.




Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #611 poslato: 02. Februar 2015. u 20:06 »
Јел се то ГФС мало шали са нама? Па ово што је он нацртао је много горе од онога у фебруару 2012. Сада би све то пало за дан-два, са још једним таласом јаких падавина од новог циклона. Шта бих дао за тако нешто :-X :D.

Полако се реализује ситуација са циклоном од следеће недеље, још увек је то доста далеко, али постаје све извесније. Само да се тај циклон добро постави и ето нама обилног снега  :D. Мислим да би сада стварно био мало ред на нас.


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #612 poslato: 02. Februar 2015. u 20:40 »
To sto crta Gfs me jako podseća na kraj januara 1999,Tada je za 20 h palo 49cm, sneg iz februara 2012 je bio veci ali iz tri ciklona.  Najzastupljenija rec ove zime se iznova ponavlja- ponovo ima potencijala :D Samo da udje u period od 72h a bio bi red!!
Komsije sa zapada ce uživati u naredom periodu( kada vidim meteogram za pr. Karlovac  :o
Ako zaredjaju sa par slicnih izlaza  i Gfs i Ec mogli bi se necemu nadati ;)

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #613 poslato: 02. Februar 2015. u 20:49 »
Uptavo tako stvarno ne bi bilo fer da hrvatu dobiju toliki sneg a da mi ostanemo praznih ruku.Nadam se da ce GFS nastaviti sa ovakvim izlazima ali ipak je to daleko 15,16 februar da je bar 10 pa da se nadamo necem.

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #614 poslato: 02. Februar 2015. u 21:12 »
 ^^ Fer nefer priroda ne mari. GFS je nakon izmena od nedavno smece.., pogodi nesto ali za blize termine je strasno los. A od potencijala u 3900h na kartama ove zime mi je muka. Da mi je da sam u Sloveniji narednih 360h pa da se onda s mirom vratim u ovu nasu mocvaru.. Bar da imamo neku planinu blize pa da odem na nedelju dana,ni to..

Svaka cast veciti optimisti kojima se svidjaju crtarije u tim dalekim satima..,to kod mene ne pali. :crutch:

Dakle situacija za naredne dane jasna, od srede vetrovito i promenljivo, cetvrtak malo kisniji, petak  :doh:, subota malo leprsanja u najboljem slucaju, pa zahladjenje od nedelje.. Taj ciklon od ponedeljka-utorka ne pomaze nama severnije od Dunava stoga nema cemu da se radujem.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #615 poslato: 02. Februar 2015. u 22:13 »
Evo na ovoj karti se vidi prognozirana kolicina i oblik padavina za nedelju ujutru po GFS12Z:


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #616 poslato: 02. Februar 2015. u 22:21 »
Evo i po EC-u ciklona na lijepoj poziciji. Za razliku od juče, večeras su se složili globalni modeli po pitanju novog ciklona od ponedjeljka/utorka.



A kad su u pitanju brojke, to je 7-8mm padavina na temperaturama oko 0°C u ponedjeljak i utorak u Beogradu. Dok su subota i nedjelja potpuno suve po ovom izlazu. Ovo je prvi izlaz EC-a koji vidi takav razvoj situacije, kao jednu od mogućih opcija.
I da, temperature u periodu srijeda-petak su prilično snižene, a padavine malo povećane u odnosu na prethodni izlaz.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #617 poslato: 02. Februar 2015. u 23:14 »
Polako izlazi i GFS18Z, svidja mi se to sto je skoro ukinuo padavine za subotu u toku dana, tako da sada padavine crta od subote uvece pa u toku noci ka nedelji, ali i u nedelju u toku celog dana, tada ce temperature u svakom slucaju biti "sigurnije" za sneg.
Nadam se samo da ce i EC u nekom od narednih izlaza biti vlazniji,  po EC-u ne bismo imali skoro nikakve padavine za vikend.

Pogledajte samo temperature na 850hPa za ponedeljak ujutru, uz ovu kolicinu hladnog vazduha morao bi se formirati ciklon, naravno ne moze se predvideti sada gde tacno

Ovaj izlaz suvlji za ponedeljak i utorak,  crta formiranje ciklona negde u Jonskom moru, anticiklon je istocnije, ali hladnoce nam ne bi falilo.
Ukoliko padne sneg u nedelju i bude sneznog pokrivaca postoji mogucnost da onda naredne nedelje imamo celodnevne magle uz inverziju, ukoliko ostane anticiklon ovde gde ga sada GFS crta.
« Poslednja izmena: 02. Februar 2015. u 23:44 Mile94 »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #618 poslato: 02. Februar 2015. u 23:42 »
Nije to lose ni po novom GFS 18Z.
Hladnoce nece faliti, mislim da je red da se modeli konacno usaglase da nam od nedelje stize jace zahladjenje i ledeni dani.
Sa padavina se jos ne zna ali je naravno sada rano njih ozbiljnije komentarisati.
Ono sto moze da pokvari situaciju je ovo napredovanje AC-a koji GFS vidi odmah posle nedelje, dok EC ostavlja mogucnost da se ciklon prvo razvije u Sredozemlju a onda je sve otvoreno.
I GFS vidi ciklon ali na drugom mestu i sa manjim uticajem na citavu zemlju. Na juznije predele bi svakako imao uticaj.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #619 poslato: 02. Februar 2015. u 23:48 »
^^ Da, ali vjerovatno si propustio da pogledaš GFS 12Z koji je vidio ovo jezgro hladnog vazduha zapadnije od 18Z, pa samim tim i ciklogenezu iznad Jadranskog i Jonskog mora. To je sad sve pomjereno ka istoku, tj. Egejskom moru.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm